Warunki pobytu rodziców w szpitalu z dzieckiem
Radek Studnicki/Facebook
Aktualności

Kuriozalna opłata za obdrapane krzesło – tak wygląda pobyt rodzica w szpitalu z dzieckiem

Adaś, synek pana Radka przez dwa tygodnie przebywał w szpitalu, teraz jego tata ma do uregulowania rachunek. Dlaczego w tak urągających warunkach rodzice towarzyszą dzieciom w szpitalach?

Zdjęcie robi przygnębiające wrażenie i przypomina kadr z zamierzchłej epoki - drewniane, przetarte krzesło stoi w przerwie między łóżkiem dziecka a szafką szpitalną. Tak wygląda jedna z sal Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie.

Chcesz być przy dziecku? Zapłać za krzesło! 

Nie ma kolorowych ścian, wesołych malunków dla dzieci. Jest szaro. Pan Radek mógł jeszcze rozłożyć  leżak, nie wiadomo tylko, gdzie znalazł na to miejsce. Sala wygląda na bardzo małą.
Temat opłat za nocowanie z dzieckiem w szpitalach powraca jak bumerang. Relacja tego taty umieszczona na Facebooku to kolejny przygnębiający dowód, w jak słabych warunkach rodzice przebywają w szpitalnych salach.

W Polsce większość szpitali nie zapewnia łóżek dla rodziców. Mogą oni pozostać przy dziecku, ale muszą spać na podłodze lub wypożyczonych krzesłach lub leżakach. Oczywiście za wszystkie te "udogodnienia" trzeba zapłacić. Szpital, w którym przebywało dziecko pana Radka, brał 6,80 złotych za wypożyczenie krzesła na dobę i 8 złotych za wypożyczenie składanego leżaka. W sumie 14,80 złotych za dobę.

Pan Radek nie wyobrażał sobie, żeby zostawić płaczącego malucha samego w szpitalu, więc zapłacił za niewygodne krzesło i leżak na noc. Plus jeszcze 1,50 zł za dobę za szatnię obowiązkową. W sumie wyszło mu 228 zł i 18 groszy za dwa tygodnie pobytu przy chorym niemowlęciu.Tata jest oburzony i zniesmaczony i dał temu wyraz postem na Facebooku. To zrozumiałe, bo o ile można wybaczyć brak warunków dla rodziców, to pobieranie opłat za wypożyczenie krzesła, jest już nie do przyjęcia. Szczególnie, że jak słusznie zauważył w swoim wpisie, rodzice czuwający przy dzieciach w dużej mierze wyręczają pielęgniarki w ich pracy. 

"Brać własne krzesło, karimatę i plecak na schowanie kurtki"

Pobyt dziecka w szpitalu to bardzo trudne i stresujące doświadczenie zarówno dla malucha, jak i dla jego rodziców. Choroba, nieznani ludzi i otoczenie, powodują w dziecku strach. Nic dziwnego, że prawie każdy rodzic decyduje się pozostać z dzieckiem w szpitalu. Dzięki temu może nieco ograniczyć jego strach i dopilnować zaspokojenia wszystkich potrzeb.

Wpis pana Radka wzbudził ogromne emocje wśród innych rodziców. Większość z nich ma podobne, przykre doświadczenia ze szpitalami. "W Wałbrzychu na dziecięcym pierwsza doba za łóżko 25 zł kolejne za 20 zł bez posiłków" – pisze pani Natalia."Leżałam w Tomaszowie Mazowieckim - łóżko miałam w miarę normalne, chociaż niektóre mamy musiały spać w łóżeczkach dla dzieci. Całą noc nogi podkurczone. Bo łóżek brakowało albo miejsca nie było" – opisuje pani Julia. "Brać własne krzesło, karimatę, i plecak na schowanie kurtki. Naprawdę podziwiam wszystkich rodziców, którzy muszą znosić takie warunki" – stwierdza pani Kasia.

Pobyt dziecka w szpitalu i warunki, w jakich rodzice mogą przebywać przy dziecku to niestety wciąż powracający temat dyskusji o kondycji polskich szpitali. Ostatnio w tej sprawie wypowiedział się minister zdrowia Łukasz Szumowski, który wyraźnie stwierdził, że żądanie od rodziców opłat za przebywanie z dzieckiem w szpitalu jest nieprawne. A wy jakie miałyście doświadczenia z pobytu w szpitalu z dzieckiem? Podzielcie się swoimi przemyśleniami w tej sprawie w komentarzach!

Źródło: onet dziecko

Zobacz też:

Sposoby na kaszel niemowlaka [WIDEO]

opłaty za pobyt rodzica przy dziecku w szpitalu
AdobeStock
Aktualności
Chcesz być w szpitalu przy dziecku – zobacz ile zapłacisz wg cennika!
Rodzice nadal płacą za pobyt przy dziecku w szpitalu - mimo zapowiedzi zniesienia takich opłat. Niektóre z nich dysponują nawet szczegółowym cennikiem za...miesiąc pobytu rodzica.

Jak ujawnił "Dziennik Łódzki", prawie wszystkie tamtejsze szpitale dziecięce pobierają od rodziców opłaty za pobyt przy chorym dziecku . Podobnie jest w innych miastach. Są nawet poddawane miesięczne stawki - wychodzi ponad 200 zł od rodzica. Szpitale nie mają wyjścia Opłaty za pobyt rodzica przy dziecku w szpitalu mają być zniesione . Od kilku miesięcy nad zmianami w przepisach pracuje resort zdrowia. Ale do tej pory ustawy nie ma, a rzeczywistość szpitalna jest taka, że rodzice płacą. Dyrektorzy tłumaczą, że pieniądze brać muszą, bo NFZ nie zwraca im kosztów pobytu rodzica w szpitalu. Łóżko za 15 zł W Uniwersyteckim Centrum Pediatrycznym im. Konopnickiej w Łodzi udostępnienie rodzicowi łóżka w boksie indywidualnym z sanitariatem kosztuje 15 zł na dobę. Za "zwykłe" łóżko szpitalne rodzic zapłaci 10 zł . W Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki łóżko w izolatce kosztuje rodzica 25 zł (do czwartej doby), od piątej doby płaci za nie 15 zł. W Centrum Leczenia Chorób Płuc i Rehabilitacji za dobę przy dziecku rodzic musi zapłacić 16 zł.   W Dziecięcym Szpitalu Klinicznym im. Józefa Brudzińskiego w Warszawie opłata za dobę wynosi 15,92 zł. Za tydzień 78,02 zł a za miesiąc 238,85 zł. Trzeba zapłacić za prąd, pościel, sanitariaty Szpitale same ustalają opłaty za pobyt rodzica przy chorym dziecku. W jaki sposób wyliczają kwoty? Często według własnego uznania, na podstawie wyliczeniami kosztów eksploatacji pomieszczeń i urządzeń szpitala, zużycia prądu, wody oraz koniecznego dodatkowego zaopatrzenia oddziału w pościel, środki czystości. - Opłata ustalona jest za każdą rozpoczętą dobę pobytu osoby bliskiej i zawiera opłatę za pościel, zużycie mediów, środki czystości. Doba rozpoczyna się od godziny 15 – napisano na stronach szpitala w Warszawie. Wszyscy czekają na ustawę Zniesienie opłat...

3-letni Borys w szpitalu w Poznaniu
Facebook/Monika EM
Aktualności
Tygodniowy koszmar 3-letniego Borysa i jego mamy w jednym z poznańskich szpitali
Fatalne warunki sanitarne to nie jedyna tragedia, z jaką musieli się zmierzyć. Polska służba zdrowia naprawdę wygląda aż tak źle?!

Maleńka izolatka, poduszka na podłodze jako miejsce dla mamy, brudne podłogi. Czy w takich warunkach powinny być leczone polskie dzieci? Absolutnie nie! Ale okazuje się, że wciąż są placówki, gdzie mali pacjenci i ich rodzice muszą godzić się na hospitalizację, która uwłacza godności . Historia, którą tu opisujemy, jest podwójnie oburzająca! Aż trudno uwierzyć, że toczy się właśnie w szpitalu w jednym z dużych polskich miast. Wstydliwy przykład funkcjonowania polskiej służby zdrowia 3-letni Borys i jego mama przebywają w kilkumetrowej izolatce na oddziale zakaźnym w szpitalu przy ulicy Nowowiejskiego w Poznaniu , gdzie nie ma ani łóżka dla opiekuna, ani krzesła, ani w zasadzie nawet miejsca, gdzie można by je wstawić. Mama ma do dyspozycji jedynie poduszkę na podłodze, tuż pod łóżkiem chłopca. Dodajmy, że na podłodze, na której jest masa kurzu… Ale nie to jest najgorsze, bo jak mówi mama Borysa, najbardziej bulwersuje ją coś innego. Zobacz, czy szpital może pobierać opłaty za pobyt rodzica z dzieckiem w szpitalu . Lekarze w przychodni zbagatelizowali szalejącego wirusa grypy Borys miał od 4 dni gorączkę, jego mama podejrzewała, że może to być spowodowane stresem związanym z nowym przedszkolem. Jednak 5 dnia miał już 41 stopni gorączki, do tego katar i ból głowy : "Dookoła pandemia grypy , trafiam do lekarza z dzieckiem z gorączką 41 stopni, katarem, bólem głowy... Płuca czyste... Lekarz stwierdza infekcje dróg oddechowych - antybiotyk, pytam, czy to nie wirus i słyszę: "tego się nie jesteśmy w stanie dowiedzieć, a coś trzeba robić" - opowiada Monika. W końcu sama wymusiła na lekarzu badanie CRP. Wyszło 2, więc nie podała antybiotyku i poszła do innego lekarza. Znowu zapytała, czy to nie wirusowa choroba, ale lekarz stwierdził, że skoro gorączka utrzymuje się przez kilka dni, to na pewno bakteria . Borys dostał 2...

szpitale nie będą pobierać opłat za pobyt rodzica
Adobe Stock
Aktualności
Opłaty w szpitalu dla rodziców: za co zapłacimy, a za co nie?
Rząd przyjął nowelizację ustawy o prawach pacjenta zakazującą pobierania tego typu opłat.

  To sukces byłego Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka i Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, którzy przekonywali Ministerstwo Zdrowia do wprowadzenia zakazu pobierania przez publiczne szpitale dziecięce pieniędzy od rodziców hospitalizowanych dzieci. Nawet 15 złotych musieli płacić rodzice za noc spania na łóżku polowym.   Każdy szpital mógł kazać płacić Dotychczas było tak, ze szpital mógł pobierać od rodziców opłaty. Była w tej sprawie spora dowolność – przepisy nie były precyzyjne i zdarzało się, że szpitale obciążały rodziców nadmiernymi i nieuzasadnionymi kosztami. Niektóre szpitale dziecięce wprowadzały stałą opłatę za całodobowe przebywanie rodzica na oddziale, np. w Centrum Zdrowia Dziecka było to 6,8 zł za pobyt nocny , co szpital uzasadniał kosztami użytkowania pomieszczeń, zużyciem prądu i wody. W sytuacji długiej hospitalizacji dziecka koszty urastały do sporych sum. Teraz to się zmieni. Za to nie zapłacisz rodzicu Po zmianach szpital nie będzie mógł żądać od rodziców opłat za:   korzystanie z dodatkowego łóżka udostępnionego przez szpital, użytkowanie pościeli, posiłki wydane rodzicom. Zmiany to bardzo dobry krok, bo obecność rodzica w szpitalu łagodzi stres dziecka, wzmacnia jego poczucie bezpieczeństwa i pozytywnie wpływa na proces leczenia. "Dziecko ma prawo do tego, aby cały czas przebywali razem z nim w szpitalu rodzice albo opiekunowie" - pisało Ministerstwo Zdrowia, uzasadniając potrzebę zniesienia opłat. " Rodzicom należy stwarzać możliwie dogodne warunki pobytu w szpitalu razem z dzieckiem, zachęcać i ułatwiać im realizację tego prawa. (...)Pobyt rodziców albo opiekunów przy dziecku w szpitalu nie może narażać ich na ponoszenie dodatkowych wydatków" – argumentował resort zdrowia. A za to zapłacisz  Szpital ma prawo...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj