
W połowie lutego 2014 r. została uruchomiona specjalna strona edukacyjna: www.3latapodochrona.pl. Na stronie zostały opublikowane ciekawe artykuły i porady ekspertów z zakresu pielęgnacji skóry małego dziecka, alergii skórnych. Strona – i zamieszczone na niej artykuły – jest skierowana do rodziców, którzy przykładają wielką uwagę do prawidłowej pielęgnacji dziecka.
– Od kilku lat rynek farmaceutyczny jest zalewany coraz to nowymi preparatami pielęgnacyjnymi. Rodzice mają szeroki dostęp do informacji dotyczących preparatów myjących, nawilżających czy natłuszczających. Niejednokrotnie pomija się problem właściwego doboru środków do prania ubranek i pościeli dziecięcej. Tymczasem w swojej praktyce często spotykam się z podrażnieniami skóry powstającymi w wyniku stosowania nieodpowiednich preparatów zewnętrznych. Dlatego uważam, że rodzice mają prawo do pełnej informacji nt. właściwej pielęgnacji skóry najmłodszych tak, aby mogli świadomie dokonywać wyboru delikatnych środków piorących i kosmetyków – uważa dr Lidia Ruszkowska, pomysłodawczyni programu edukacyjnego „3 lata pod ochroną”.
Co wiemy o proszkach do prania?
Partnerem programu jest marka Lovela. Na jej zlecenie zostało przeprowadzone badanie treści internetowych na forach dotyczących prania w proszkach dla dzieci. Szczegółowej analizie poddano łącznie 1805 wypowiedzi mam, które chętnie dzieliły się swoimi doświadczeniami na temat prania ubranek swoich pociech. Wyniki badania potwierdziły, że choć wiele użytkowniczek ma świadomość korzyści wynikających z prania ubranek w proszkach dla dzieci (doceniają hipoalergiczność, brak szkodliwych substancji i bezpieczeństwo dla skóry), to mimo wszystko szybko decydują się na wprowadzenie „dorosłego” proszku do prania ubranek malca.
Aż 7% mam zrezygnowało z proszków dla najmłodszych po kilku pierwszych praniach, gdy okazało się, że dziecko nie ma widocznych objawów alergii ani podrażnień. Dla wielu górną granicą ochrony było ukończenie przez dziecko 1. roku życia. Tym samym okazało się, że świadomość matek, dotycząca konieczności wyjątkowego dbania o skórę dziecka do 3. roku życia, jest minimalna.
Skóra dziecka
W pierwszych trzech latach życia dziecka jego skóra jest pięciokrotnie cieńsza niż u dorosłych. Jej komórki są luźno ułożone i nie przylegają do siebie, przepuszczając różnego rodzaju substancje, m.in. te wchodzące w skład kosmetyków czy środków piorących. Mogą one wywołać podrażnienia, rumień, świąd, łuszczenia się naskórka, a także przenikać do krwioobiegu, a tym samym w głąb organizmu.
Warto więc w wyborze produktów do pielęgnacji dziecka czy prania jego ubrań kierować się ich składem – sprawdzić, czy są one dedykowane dzieciom w tej grupie wiekowej. Substancje piorące zawarte w zwykłych proszkach wiążą się z włóknami i nawet po podwójnym płukaniu pozostają w tkaninie, dlatego tak ważny jest wybór delikatnych środków piorących, które nie pozostawią na ubrankach składników podrażniających i alergizujących. Brak podrażnień i objawów alergii skórnych po stosowaniu produktów dla osób dorosłych nie oznacza, że skóra spełnia swoje funkcje.
Źródło: materiały prasowe programu 3latapodochrona.pl/ mk

Dlaczego skóra niemowlęcia wymaga wyjątkowej pielęgnacji? Skóra właściwa noworodków i niemowląt jest cieńsza. Komórki naskórka, zwłaszcza w zewnętrznej warstwie, leżą luźno, a przestrzenie między nimi są większe niż w skórze osób dorosłych. Jest to przyczyną m.in. nadmiernej utraty wody , dużo mniejsza jest również ochrona organizmu przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych (detergenty, wysuszający wpływ wody, kurz, słońce, drobnoustroje, pocieranie). Dlatego aby uniknąć problemów pod postacią suchej i podrażnionej skóry, należy ją pielęgnować i odpowiednio postępować już od 1. dnia życia dziecka. Głównym celem pielęgnacji w tym okresie jest zapewnienie prawidłowych funkcji skóry poprzez ochronę bariery naskórkowej . „ Spadek uwodnienia warstwy rogowej skóry, powoduje nasilenie jej przepuszczalności oraz zmniejszenie elastyczności. W konsekwencji obniża się jakość bariery naskórkowej i zwiększa podatność na działanie czynników zewnętrznych. Dochodzi do rozwoju podrażnienia, stanów zapalnych , infekcji, alergii i świądu. Suchy i podrapany naskórek stanowi wrota do wnikania mikroorganizmów, których obecność dodatkowo nasila destrukcję bariery i świąd. Właściwe natłuszczenie i nawilżenie naskórka, redukując suchość i świąd , zmniejsza odruch drapania, a przez to znacznie poprawia jakość życia dziecka” – mówi dr n. med. Adam J. Sybilski z Zakładu Profilaktyki Zagrożeń Środowiskowych i Alergologii, WUM. Linia Emolium oznaczona specjalną rekomendacją od 1. dnia życia to 6 preparatów do codziennej i podstawowej pielęgnacji dziecka: Emulsja do ciała Krem Emulsja do kąpieli Oliwka do ciała z lipidami Zmiękczający żel na ciemieniuchę Krem ochronny przeciw odparzeniom Linia jest najczęściej rekomendowana przez pediatrów , jako emolient do pielęgnacji skóry...

Twarz jest najbardziej wrażliwa Nadmierna wrażliwość dotyczy głównie skóry twarzy. Dodatkowo to właśnie twarz jest stale narażona na działanie negatywnych czynników środowiskowych, co pogłębia problem. Ponadto jest to okolica, na którą najczęściej aplikowane są liczne preparaty do pielęgnacji i makijażu. Jedną z ważnych zasad w codziennej pielęgnacji skóry wrażliwej jest stosowanie preparatów ze specjalistycznych linii, najlepiej dobranych w porozumieniu z lekarzem dermatologiem. Głównym zadaniem takich preparatów jest odbudowa bariery naskórkowej. Jak podkreśla dr n. med. Małgorzata Huczek, dermatolog z kliniki Nova Derm : „ Kosmetyki do skóry wrażliwej z założenia powinny być preparatami hipoalergicznymi. W skład preparatów powinny wchodzić m.in. naturalne oleje roślinne z dużą zawartością nienasyconych kwasów tłuszczowych czy substancje wzmacniające barierę lipidową jak np. ceramidy. W tego typu preparatach szukać należy również składników, które działają na źródło podrażnienia oraz wspomagają regenerację – jak np. alantoina czy pantenol”. Czym pielęgnować cerę wrażliwą? Laboratorium Iwostin w odpowiedzi na oczekiwania osób ze skórą wrażliwą, skłonną do alergii i podrażnień, wzbogaciło serię Iwostin Sensitia® o preparat oczyszczający: Piankę do mycia twarzy i demakijażu Iwostin Sensitia ®. Formuła preparatu, bogata w składniki długotrwale nawilżające (m.in. kompleks NMF, ceramidy roślinne, olej z awokado) zapewnia delikatne, a zarazem skuteczne zmywanie zanieczyszczeń oraz makijażu, a zawarty w piance pantenol łagodzi podrażnienia skóry. Skuteczność formuły została potwierdzona badaniami aplikacyjnymi. Wskazaniem do stosowania Pianki do mycia twarzy i demakijażu Iwostin Sensitia® jest codzienna pielęgnacja wrażliwej, skłonnej do alergii i podrażnień skóry twarzy, jej regularne oczyszczanie i odświeżanie...

Kosmetyki dla niemowlaków: balsamy, kremy, mleczka - zawierają wiele różnych składników. Ale czy wszystkie z nich są naturalne i całkowicie bezpieczne dla delikatnej skóry maluszka? Sprawdź. Skóra niemowlęcia jest dużo cieńsza niż u osoby dorosłej. Bardzo łatwo mogą przeniknąć przez nią do organizmu różne substancje zawarte w kosmetykach. Właśnie dlatego do pielęgnacji dziecka trzeba używać specjalnych preparatów. Chociaż nie wszystkie składniki są w nich naturalne, to wszystkie muszą być bezpieczne dla dziecka. Sprawdź zatem, co tak naprawdę mają w sobie dziecięce kosmetyki . 1. Substancje natłuszczające w kosmetykach dla dzieci Dzięki nim skóra staje się nie tylko miękka i elastyczna, ale również odpowiednio nawilżona. W kosmetykach dla dzieci częściej stosuje się tłuszcze mineralne , czyli np. olej parafinowy lub wazelinowy. Tłuszczów roślinnych , takich jak np. oliwa z oliwek czy olej sojowy zwykle jest mniej, bo łatwiej jełczeją. Jeżeli skóra dziecka jest normalna, nieprzesuszona, wystarczy posmarować ją lekkim mleczkiem lub balsamem albo... niczym. Tego rodzaju kosmetyki zawierają najmniej tłuszczu, są delikatne, szybko się wchłaniają. Jeśli jednak naskórek dziecka jest przesuszony, użyj bardziej tłustego kremu (w jego składzie jest mniej wody, a więcej tłuszczu), zaś w miejscach szczególnie przesuszonych – maści. Jest ona najbardziej gęsta oraz tłusta i najdłużej utrzymuje się na skórze. 2 . Wyciągi z ziół w kosmetykach dla dzieci Najczęściej z koszyczków rumianku , krwawnika pospolitego , melisy . Mają działanie przeciwzapalne i antybakteryjne. Dzięki temu łagodzą skutki podrażnień i zmniejszają ewentualne obrzęki skóry. Wyciąg z ziela krwawnika, a także melisy, ma ponadto łagodne działanie uspokajające. Cennym składnikiem dziecięcych kosmetyków jest też aloes . Silnie nawilża, a to...