Zahęcta, dyskusja o ksiązkach po wystawie Tu czy tam
Aktualności

Wartościowa książka dla dzieci to... Dyskutujemy w Zachęcie!

Dorośli zadają sobie pytanie, jak powinna wyglądać wartościowa książka dla dzieci. Pytają i odpowiadają, ale nie jednoznacznie – ile głów, tyle pomysłów. Dlatego dyskutują, m.in. wczoraj w Zachęcie, w której od lutego można oglądać wystawę dla dzieci "Tu czy tam? Współczesna polska ilustracja dla dzieci" (koniec 8 maja), a Babyonline.pl dyskusji się przysłuchiwało.

Nie zliczę, ile razy usłyszałam z ust dorosłego, ze właściwie mógłby kupować dla siebie  tylko.... książki dla dzieci. Że te dla dorosłych są ważne, ale te dla najmłodszych po prostu są piękne. Nie zliczę też, ile razy sama zamarłam z zachwytu, widząc książkę zilustrowaną lub opracowaną graficznie przez współczesnych twórców. To dlatego wiele z nich, jak zwróciła na to uwagę dr Małgorzata Cackowska z Instytutu Pedagogiki Uniwersytetu Gdańskiego, uczestniczka wczorajszej dyskusji, mówi się, że są formą sztuki. I rzeczywiście, zwraca się uwagę na to, ze ilustracjach w książkach dla dzieci to pierwszy kontakt ze sztuka, bardzo ważny, bo kształtuje się w ten sposób gust, wyczucie estetyki, daje pożywkę dla wyobraźni.

Dobra, czyli jaka?

Na pytanie, jak powinna wyglądać wartościowa książka, nie było jednoznacznej odpowiedzi, bo ile książek, tyle ocen. Na pewno dobrze zaprojektowana (prof. Maciej Buszewicz z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, taka, która zachwyca i którą chciałoby się mieć koło łóżka (Dorota Jarecka, krytyczka literatury), prawdziwa, która nie boi się trudnych tematów, która nie schlebia i nie uwodzi błyskotkami (Joanna Olech, pisarka), tylko zmusza do myślenia (nie tylko poprzez tekst, ale i ilustrację, bo dobra książka bez dobrej ilustracji się nie obędzie), ale także różnorodne.

Z książka pod strzechy?

Kilka tygodni pojawił się raport Biblioteki Narodowej, według którego Polacy nie czytają (19 milionów Polaków nie miało w ostatnim roku w rękach ani jednej książki, 10 milionów nie ma ani jednej w domu). Co zrobić, by wynik ten poprawić? – spytała gości Beata Jewiarz, która prowadzi Niedzielny Poranek w Polskim Radiu RDC.  Na pewno wyposażać biblioteki szkolne w nowe książki. Powalczyć o to, by te dobre były tańsze, by nie musiały konkurować z książkami z supermarketowych koszyków. Izabella Kaluta z Instytutu Książki, który odpowiada za Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa, wskazała na rolę dyskusyjnych klubów czytelniczych. W Polsce jest ich już ponad 1500 - większość powstała z inicjatywy Instytutu Książki.

Co: "Tu dziecko, a tam my? Dyskusja o współczesnej polskiej książce dla dzieci"
Gdzie: Zachęta w Warszawie
Kiedy: 28 kwietnia, godz. 18-20
Dyskutanci: dr Małgorzata Cackowska (Instytut Pedagogiki, Uniwersytet Gdański), Dorota Jarecka (krytyczna i historyczka sztuki), Joanna Olech (pisarka, ilustratorka), Izabella Kaluta (Instytut Książki).
Dyskusje prowadziła: Beata Jewiarz (Niedzielny Poranek, Polskie Radio RDC)
Na widowni: wydawcy, bibliotekarze, księgarze, ilustratorzy, pisarze, badacze literatury, miłośnicy książek dla dzieci oraz przedstawicielka Babyonlie.pl


ZOBACZ TEŻ: Tu czy tam. Współczesna polska ilustracja dla dzieci

 

Jak zrobić loki na komunię – instrukcja krok po kroku [WIDEO]

biennale, sztuka dziecka, plakat
Biennale Sztuki Dziecka, 02.-08.06, Poznań
Zapraszamy na wydarzenia w ramach Biennale Sztuki Dziecka.

Program 19. Biennale Sztuki dla Dziecka   Na tydzień wypełniony niezwykłymi wydarzeniami artystycznymi dla dzieci zaprasza Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu. Podczas 19. Biennale Sztuki dla Dziecka, które potrwa od 2 do 8 czerwca, każdego dnia będzie można wziąć udział w koncertach, spektaklach, warsztatach, zobaczyć wystawy i filmy oraz bawić się na wiele twórczych sposobów. Tematem przewodnim imprezy jest „ Słowo na terytorium sztuki dla dziecka”.   Ponad 13 tysięcy dzieci i dorosłych będzie mogło wziąć udział w niemal 50 propozycjach, które w kilku odsłonach łącznie dadzą ilość 200 wydarzeń. Harmonogram został ułożony w sposób umożliwiający uczestnictwo grupom przedszkolnym i szkolnym, ale i rodzicom z dziećmi w godzinach popołudniowych, a także w weekend. Zdecydowana większość z punktów programu jest bezpłatna. Bilety w bardzo przystępnych cenach obowiązują na koncerty, spektakle, seanse filmowe oraz występ Kabaretu Hrabi.    Warsztaty i ekspozycje Z wyprzedzeniem zapisać się trzeba na warsztaty organizowane w Bibliotece Raczyńskich i CK Zamek, ale już na pokazywane tam wystawy można wybrać się „z marszu” i ulec tytułowi „Zamieszkaj w bajce” lub podpatrzeć „Kapselka od kuchni”. Do biblioteki warto z domu zabrać książkę, ale nie zaległą do zwrotu, lecz egzemplarz na wymianę, by dzięki instalacji   „Nowe życie książki”, puścić ją w obieg. Na popołudniowe działania plenerowe, które odbywać się będą w Parku Wilsona i Parku Starego Browaru można zgłosić się wcześniej, ale w miarę wolnych miejsc będzie szansa na spontaniczne przyłączenie się do grup. Na pewno warto odwiedzić te lokalizacje, także po to, by zobaczyć powiększające się podczas Biennale ekspozycje „Słowopłotów” i „Artfabetu” tworzonych przez dzieci wraz z...

Krystyna Lipko-Sztarbałło opowiada, dlaczego tak ważne są ilustracje w książkach dla dzieci
Fotolia
Gry i zabawy
Po co dzieciom ilustracje w książkach?
Ilustracje w książkach dla dzieci są równie ważne co tekst. Dzięki nim dziecko może poczuć się czytelnikiem, zanim nauczy się czytać. Po co w książkach są ilustracje, spytałam Krystynę Lipką-Sztarbałło, ilustratorkę książek dla dzieci, wielokrotnie nagradzaną.

Co jest ważniejsze – tekst czy ilustracje? Ilustracje są tak samo ważne co tekst! W latach 60. upowszechniono hasło, że książka jest dla dziecka pierwszym kontaktem ze sztuką i że kształtuje przyszłego odbiorcę sztuki jako takiej. Zasada ta jest aktualna i dzisiaj, choć obecnie jedną z wielu mówiących o wartościach edukacyjnych obrazu w książce. Najważniejsza to ta, że ilustracja usamodzielnia przyszłego czytelnika. Kolejna, że dziecko szybko dorasta do takiego wieku, kiedy dowiaduje się, że za ilustracją stoi artysta, człowiek, który opowiada o świecie w sposób szczególny. Dzięki temu, poznając prace różnych ilustratorów, widzi, że myszka raz jest Myszką Mickey, raz postacią z baśni, a innym razem rockową bohaterką. Za każdym razem mamy do czynienia z myszką, ale to, jak wygląda w książce jest przekazem indywidualnym. Maluch dowiaduje się, że świat przedstawiany na jego rysunkach to także praca indywidualna.       W czym ilustracje pomagają najmłodszym? Ilustracja kształtuje czytelnika. Oglądając ilustracje, można sobie samemu opowiedzieć książkę, zwłaszcza jeśli była ona wcześniej przeczytana przez rodzica. Można sięgać po lekturę nieznaną i opowiadać sobie fabułę na podstawie ilustracji. Co za kreatywność w obszarze słowa! Większość z nas ma lepszą pamięć wzrokową. Oglądając ilustracje, łatwiej zapamiętujemy książkę. A dzięki temu możemy do niej wrócić, np. będąc z dzieckiem na spacerze: "A pamiętasz, jak...". Rozmawiajmy z maluchami o bohaterach, o ich emocjach. Wtedy możemy też wspomnieć też o własnych.             Jakie książki kupować dziecku? Różnorodne. Kolejna książka powinna różnić się od poprzedniej, być zbudowana na innym schemacie niż ten, które maluch już zna. Nie wykluczam książek, które powstały w stylistyce...

Pompon na wakacjach, książka dla dzieci
materiały prasowe
Gry i zabawy
Pompon na wakacjach – recenzja książki
Jeśli nie czytaliście Pompona w rodzinie Fisiów oraz Pulpeta i Prudencji, musicie koniecznie te zaległości nadrobić. Pompon na wakacjach jest trzecią książką opowiadającą o perypetiach słynnego smoka.

Autorką jest Joanna Olech, mistrzyni ironii, dobrego żartu, języka, a także miłośniczka smoków, a najbardziej zielonych i baaaardzo niegrzecznych. Wszystko zaczęło się tak. W domu państwa Fisiów, rodziców Malwiny i Gniewka, pojawił się Pompon. Po prostu któregoś dnia wyszedł z odpływu umywalki i zamieszkał w skrzyni na pościel. Gdy sprawa się wydała, bo dzieci nie miały już pomysłu na ukrywanie zielonego przybysza, rodzina podjęła decyzję. Trudno, niech zamieszka. Tego trudno nieraz Fisiowie żałowali, ale trudno, skoro powiedziało się a, to trzeba też powiedzieć b. W każdym razie w drugim tomie Pompon się żeni, i ma bliźniaki Pulpeta i Prudencję – udoskonaloną pod każdym względem wersję tatusia. Smoczęta chodzą do zwykłej szkoły i przeżywają niezwykłe przygody….. Rozumiem, że już nadrobiliście zaległości i zabieracie się do trzeciej części smoczych przygód. Pamiętajcie, to nie jest zwykły smok, więc i te przygody zwyczajnością nie pachną, czego Fisiowie mają już dość. Postanawiają swojego celebrytę, który uwielbia kamery i niemalże pudelkową popularność, wysłać na wakacje do dziadków  Fisiów. Może tam się trochę ustatkuje, w co nikt nie wierzy, ale może tym razem Pompon zamieni się w statecznego smoka, prawdziwego ojca rodziny. I pewnie by się udało, gdyby autorka poszła na łatwiznę i tak pokierowała fabułą, aby wszystko odbyło się wedle przyjętych w dziecięcej literaturze schematów. Nie, schematów tu nie będzie, będzie nawet miejscami niewychowawczo, ale czy zawsze musi z książek lecieć dydaktyczny dymek. Będzie tak jak jest w szkole, w przedszkolu, a czasami, gdy rodzice są niezbyt czujni, w domu. W każdym razie Pompon nie spełni marzenia Fisiów, choć znajdzie się jedna osoba, która go trochę utemperuje. Kapitalna książka. I dzieci, i dorośli dobrze się przy niej zabawią. Pompon na wakacjach Autorka i...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj