Tydzień godnego porodu plakat, Fundacja Rodzić Po Ludzku
Fundacja Rodzić Po Ludzku
Aktualności

Tydzień Godnego Porodu - sprawdź, czy jest w twoim mieście

Rusza ogólnopolska akcja dla kobiet, którą organizuje Fundacja Rodzić Po Ludzku. Dzięki niej kobiety będą mogły m.in. poznać swoje prawa w czasie ciąży oraz na porodówce. Zobacz, czy cykl spotkań i warsztaty odbędą się także w twoim mieście.

Rusza właśnie ważny tydzień poświęcony wyłącznie kobietom. Od 7 marca do 13 marca trwa ogólnopolski cykl spotkań lokalnych w ramach kampanii "Rodzę - Mam prawa". Wydarzenie jest częścią najnowszej kampanii Fundacji Rodzić Po Ludzku. W akcji bierze udział ponad 80 lokalnych organizatorów w ponad 50 miastach. Lokalne Organizatorki z całej Polski na spotkaniach będą m.in. przedstawiały uczestniczkom podstawowe prawa ze Standardów Opieki Okołoporodowej. Odbędą się też warsztaty, na których kobiety będą mogły dowiedzieć się, jakie przysługują im prawa w czasie ciąży, podczas porodu i połogu. 

Będą wyświetlane filmy, animacje, różnego rodzaju warsztaty, na których będzie można zadać pytania i rozwiać nurtujące wątpliwości. Organizatorom zależy, by podczas Tygodnia Godnego Porodu wszyscy dzielili się doświadczeniami i mówili tylko o prawach kobiet, ponieważ nadal nie jest to temat znany wszystkim.

Fundacja chce by kobiety były coraz bardziej świadome swoich praw, dlatego ważną częścią Tygodnia Godnego Porodu jest aktywność w mediach społecznościowych takich jak Facebook, Instagram itp., na których będą umieszczane relacje ze spotkań oraz zdjęcia. Celem spotkań jest to, by po spotkaniach kobiety były zainspirowane, wzmocnione i lepiej przygotowane do roli bycia mamą.
Tu zobaczysz całą listę miast, w których odbędą się spotkania w ramach Tygodnia Godnego Porodu.

Ambasadorką kampanii jest Celina Szwinta, położna i podróżniczka, współautorka bloga www.coztegozedaleko.pl. Kampanię objął patronatem honorowym Minister Zdrowia, Rzecznik Praw Pacjenta oraz Pełnomocniczka Rządu ds. Równego Traktowania. 

Informacje o wszystkich wydarzeniach będą pojawiać się na bieżąco na stronie www.rodzicpoludzku.pl

Porodówka: tu są łamane nasze prawa! – mówi szefowa Fundacji Rodzić po Ludzku

dziecko, lekarz, dentysta, ząbki
Panthermedia
Zdrowie
Bezpłatny przegląd zębów u dzieci
Bezpłatny przegląd zębów u dzieci, darmowa fluoryzacja, a do tego możliwość obejrzenia własnych zębów przy pomocy specjalnej kamery i pluszak w prezencie. Skorzystaj z okazji i uchroń dziecko przed próchnicą!

Bezpłatny przegląd zębów u dzieci obędzie się 22 marca 2014 roku w Warszawie w ramach „Soboty z Dentusiem” - cyklu akcji profilaktycznych dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym organizowanych  w ramach kampanii  „Lekcja stomatologii”. Kampania została objęta patronatem honorowym Rzecznika Praw Dziecka.  Gdzie i kiedy można zrobić dziecku bezpłatny przegląd zębów? 22 marca od godziny 11 do 13 ponad 50 stomatologów będzie czekać na małych pacjentów w czterech warszawskich gabinetach kliniki Prima-Dent: ul. Grójecka 77 ul. Króżańska 20 ul. Targowa 33 a ul. Targowa 67/2 Na wizytę nie trzeba się umawiać. Organizatorzy akcji zapewniają, że lekarze zdążą przepadać wszystkich chętnych.   Kolejne „Soboty z Dentusiem” odbędą się 31 maja, 30 sierpnia oraz 6 grudnia 2014 roku w tych samych gabinetach.   Jak będzie wyglądać wizyta u dentysty? Podczas wizyty lekarz skontroluje zęby małego pacjenta i pokaże mu je przy pomocy malutkiej kamery, którą wkłada się do ust.  Jeśli rodzice pacjenta nie będą mieli nic przeciwko temu, zostanie także przeprowadzona bezpłatna fluoryzacja , a stomatolog wytłumaczy, w jaki sposób fluor uodparnia zęby na próchnicę .  Każdy mały pacjent otrzyma w prezencie dzienniczek przeglądów stomatologicznych oraz pluszowego Dentusia - maskotkę, która będzie mu przypominać o tym, że o ząbki trzeba dbać.  Podczas wizyty rodzice będą mogli dowiedzieć się, jak  zapobiegać próchnicy i co robić, by dziecko nie bało się dentysty.   Przeczytaj także: Strach przed dentystą   Dlaczego warto wybrać się z dzieckiem na bezpłatny przegląd zębów? Gorąco namawiamy: skorzystaj z okazji a potem regularnie chodź z dzieckiem do dentysty.  Z danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że ponad 60 procent polskich...

Screen plakatu organizacji Dlaczego.org.pl
Aktualności
15 października – Dzień Dziecka Utraconego
Rodzice, którzy stracili dziecko próbują uporać się z bólem na wiele sposobów. Mówimy o tym przy okazji obchodów Dnia Dziecka Utraconego. Zobacz, jak pomóc sobie i bliskim przeżyć ból po śmierci dziecka.

Według badań Fundacji Przetrwać Cierpienie, przeprowadzanych od grudnia 2012 do maja 2014, ok. 27 proc. rodziców, którzy utracili nienarodzone dziecko , nie ma możliwości pożegnania się z nim ani zorganizowania godnego pochówku. Głównymi przyczynami takiej sytuacji jest niewiedza rodziców oraz nieznajomość prawa. Natomiast aż 30 proc. kobiet, które poroniły, popada w depresję wymagającą leczenia psychiatrycznego. Zobacz: Strata dziecka, czy przysługuje ci urlop i zasiłek macierzyński?   Rodzice po stracie dziecka udzielają sobie wzajemnie wsparcia Z myślą o rodzicach, którzy stracili dziecko od kilku lat w różnych miastach powstają grupy wsparcia. Część z nich to profesjonalne warsztaty terapeutyczne prowadzone przez instytucje specjalizujące się w pomocy psychologicznej i hospicja. Wiele jest jednak grup tworzących się spontanicznie, z inicjatywy rodziców, którzy chcą sobie pomagać. Często takie grupy gromadzą się przy kościołach, m.in w ramach duszpasterstwa rodzin. Rodziców, którzy stracili dziecko oraz rodziców dzieci nieoperacyjnie chorych skupia m.in. organizacja: "Dlaczego". Są wśród nich zarówno rodzice dzieci, które odeszły przed narodzeniem , tacy, których dzieci zmarły w trakcie porodu , ale i rodzice dzieci starszych odchodzących w wyniku choroby bądź nieszczęśliwego wypadku. Polecamy: Gdy będziecie płakać ze zmęczenia przypomnijcie sobie o mnie   Z terapii po poronieniu korzysta coraz więcej kobiet Dlaczego wsparcie po tak traumatycznym wydarzeniu jest potrzebne? Dobrze wiedzą m.in. Agnieszka Pisula i Monika Renard-Hasik, psycholożki z fundacji Twórcza Kobieta, prowadzące warsztaty z kobietami po stracie dzieci. Agnieszka Pisula wyjaśnia, że doświadczenie poronienia ma konsekwencje nie tylko medyczne, ale także psychologiczne i duchowe. Jak podkreśla, wiele kobiet ma problem z przyznaniem, że straciły...

akcja Lepszy poród
mat. prasowe akcji Lepszy poród
Mama
W trosce o lepszy poród – zapraszamy na spotkanie!
W sobotę 7 marca odbędzie się pierwsze spotkanie w ramach akcji Lepszy Poród. W jego ramach: filmy, warsztaty dla mam, prelekcje ekspertów od porodu, psychologii i karmienia piersią. Poznaj szczegółowy plan wydarzenia.

7 marca  w siedzibie Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie odbędzie się pierwsze spotkanie organizowane przez inicjatywę Lepszy Poród oraz SWPS. Wstęp wolny! Podczas spotkania zaprezentowane zostaną wyniki badania dotyczącego stosowania chwytu Kristellera w Polsce. Uczestnicy będą mogli wziąć udział w warsztatach dla kobiet w ciąży, mam i ojców, oraz spotkaniach z psychologami, ekspertami od karmienia piersią i porodu. Odbędzie się również prelekcja filmów „Porodowy biznes” i „Breastmilk”, które do tej pory nie były prezentowane w Polsce. Tego dnia będzie można zobaczyć wystawę kartek z akcji LepszyPoród oraz prac projektu Ciepły Mokry Aksamit. – Przez cały dzień będzie możliwość podpisania petycji „Stop łamania prawa na porodówkach” i wypełnienia ankiety dotyczącej doświadczeń okołoporodowych, oraz naruszania praw kobiety rodzącej. Dla dzieci będzie dostępna sala zabaw – mówi Karolina Piotrowska, psycholożka i organizatorka akcji Lepszy poród. Sprawdź szczegółowy plan wydarzenia: Sala filmowa 11.00 - 13.00 pokaz filmu „Porodowy biznes” wraz z prelekcją Beaty Kołodzieczyk ze Stowarzyszenie Dobrze Urodzeni 13.00 – 14.00 Co wspomaga rozwój więzi między matką i dzieckiem a co ją zakłóca – prowadzi Justyna Dąbrowska, psycholog, psychoterapeuta, pracująca w Laboratorium Psychoedukacji 14.00 – 15.00 Trudne emocje u dziecka (2-4lata) – prowadzi Joanna Stroemich, psycholog, psychoprofilaktyk i psychoterapeuta, dyrektor Niepublicznej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej przy SWPS w Poznaniu 15.00 – 15.45 Prawo w opiece okołoporodowej– prowadzi Agata Mirosław-Rak, prawniczka, członkini Stowarzyszenia Od pasa w dół 16.00 - 18.00 pokaz filmu „Breastmilk” wraz z prelekcją Agaty Aleksandrowicz z bloga Hafija.pl Aby zarezerwować...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj