#SoProud
AdobeStock
Aktualności

Każdy poród jest powodem do dumy #SoProud

Tylko kobieta rodząca naturalnie, a najlepiej bez znieczulenia zasługuje na podziw. To nie sztuka urodzić przez cesarkę. W sieci gorąca dyskusja czy można w ten sposób dzielić matki. Czy przyłączysz się do akcji #SoProud?

Pod hasztagiem #SoProud (z ang. Tak bardzo dumna) trwa w sieci akcja zachęcająca matki do opowiedzenia o własnych porodach. Chodzi o dobitne pokazanie, że każdy poród jest powodem do dumy. Nieważne, czy był naturalny, czy przez cesarskie cięcie, ze znieczuleniem, czy bez. W hipnozie, w domu, czy w basenie. Jaki ma to sens wobec cudu poczęcia dziecka i jego urodzenia!

Jestem dumny z mojej kobiety, bo rodziła bez znieczulenia

Akcja #SoProud to pomysł feministycznej brytyjskiej pisarki i aktywistki Milli Hill. I chociaż dyskusja o tym jaki rodzaj porodu czyni kobietę "pełnowartościową" toczy się od dawna, to bezpośrednią przyczyną akcji było wyznanie gwiazdy brytyjskiego futbolu Harrego Kane'a. Kapitan angielskiej reprezentacji piłki nożnej chwaląc się w mediach społecznościowych narodzinami córki, napisał, że jest dumny ze swojej narzeczonej Vivienne. Dlaczego? Bo wybrała poród w hipnozie i rodziła bez znieczulenia. Post wywołał prawdziwą burzę.

Kobiety pokazują siłę na wiele sposobów

W odpowiedzi na słowa piłkarza (który był "so proud") Milli Hill, walcząca o godne porody, zaapelowała do matek, aby opowiedziały o dumie z własnych porodów. Poprosiła by użyły hasztagu #SoProud.

Hill nie krytykuje piłkarza. Według Milli, Harry Kane ma prawo być dumny z matki swojego dziecka. Tak samo ma do tego prawo każdy inny mężczyzna, bez oceniania, w jaki sposób jego kobieta urodziła ich dziecko. "Kobiety pokazują siłę na wiele sposobów i Harry chwalił jej sposób" - napisała.

Oczekiwania wobec kobiet wpędzają je w poczucie winy

Post Kane’a wywołał dyskusję na temat oczekiwań wobec kobiet podczas porodu, co może wpędzać młode mamy w poczucie winy, zaniżoną samoocenę, a nawet depresję poporodową.

W Wielkiej Brytanii rośnie liczba zwolenników porodu w hipnozie. Umożliwia on kobiecie pozostanie w stanie relaksu, powodując wydzielanie się naturalnej oksytocyny i endorfin zamiast adrenaliny. Ale taka forma porodu nie oznacza, że kobieta nie czuje bólu. Nadal około 60 proc. kobiet na Wyspach decyduje się na poród ze znieczuleniem.

Jedna kobieta cytowana przez "The Guardian" powiedziała, że po szkoleniu z porodu z hipnozą nie chciała przyjąć znieczulenia, mimo że ból był nie do wytrzymania. Jej poród zakończył się pilną operacją, a ona sama czuła, że poniosła porażkę i cierpiała na zespół stresu pourazowego.

Nie wystarczy urodzić

Przyszłe mamy coraz częściej odczuwają presję, aby podczas porodu zachowywały się "bohatersko". Nie wystarczy, że kobieta urodzi. Powinna rodzić bez znieczulenia, najlepiej z uśmiechem na ustach. Te, którym to się nie udaje, często mają później poczucie porażki. Wiele z nich cierpi na depresję poporodową.
 

Promocja porodów bez znieczulenia jest przez niektórych lekarzy uważana za niezwykle szkodliwą. Doktor Virginia Beckett oceniła: "Przez lata pracy jako lekarka zauważyłam związek między depresją poporodową a poczuciem porażki, która odczuwa kobieta, gdy nie da rady urodzić bez znieczulenia, tak jak planowała. To bardzo szkodliwe".

Dlatego takie akcje jak ta Hill są szczególnie potrzebne. Uważasz, że to, w jaki sposób rodziłaś może być powodem oceny ciebie jako kobiety? Opowiedz, jak wyglądał twój poród, nie masz się czego wstydzić!

Źródło: ofeminin, wysokie obcasy.pl

Zobacz też:

Poród naturalny po cesarskim cięciu: czy to możliwe? Wyjaśnia ginekolog

poród, akcja lepszy poród
Fotolia
Aktualności
Poród będzie bolał mniej dzięki NFZ?
Znieczulenie przy naturalnym porodzie ma być refundowane. Ministerstwo Zdrowia i NFZ przygotowują przepisy, które mają to umożliwić.

Jak ustaliła Gazeta Wyborcza fundusz ma płacić za znieczulenie zewnątrzoponowe 400 lub 450 zł. Będą to dodatkowe pieniądze doliczane do podstawowej stawki za poród, która wynosi teraz 1,7 tys. zł, niezależnie od tego, czy kobieta rodzi sama, czy ma cesarskie cięcie . Szpitalom poród naturalny ze znieczuleniem będzie się więc bardziej opłacał. Ale co najważniejsze dla pacjentki znieczulenie byłoby bezpłatne podczas porodu . Dotychczas w wielu szpitalach za znieczulenie pobierana jest dodatkowa opłata – pomimo krytyki NIK.   Czy zmniejszy to ilość cesarek w Polsce? Zdaniem ekspertów być może przyczyni się do zmniejszenia w przyszłości liczby cesarskich cięć . Polska pod tym bije światowe rekordy. Często wymuszają je kobiety. Średnia w kraju to ok. 40 proc., ale są szpitale, w których odsetek cesarek przekracza nawet 70-80 proc. Dla porównania - w takich krajach, jak Francja, Wielka Brytania czy Niemcy średnio tylko co czwarta kobieta rodzi przez cesarskie cięcie, za to większość korzysta ze znieczulenia. Czytaj cały tekst: Gazeta Wyborcza. Źródło: Gazeta Wyborcza. Czytaj też: Zasługujesz na lepszy poród - walcz o zmiany na porodówkach. Czy wierzycie, że takie dobrodziejstwo w postaci nie wymuszonego, wypłakanego, opłaconego znieczulenia w polskich szpitalach wreszcie nastanie? A jak wy rodziłyście; ze znieczuleniem, czy bez?

znieczulenie przy porodzie
Fotolia
Połóg
Badania – lepiej rodzić ze znieczuleniem, czy bez?
Czy to naprawdę możliwe, by znieczulenie przy porodzie miało takie konsekwencje dla kobiet?

Na spotkaniu anestezjologów w Chicago przedstawiono nowe badania odnośnie depresji poporodowej . Twórcy wyników wykazują, że te kobiety, które w czasie porodu miały znieczulenie zewnątrzoponowe, są mniej narażone na stany depresyjne.  Dr Grace Lim z University of Pittsburgh, anestezjolog i główna badaczka podkreśla: "Ból porodowy może mieć większe znaczenie niż doświadczenie narodzin. To właśnie może mieć znaczący wpływ na rozwój depresji poporodowej. Odkryliśmy, że niektóre kobiety które doświadczyły ulgi w bólu po zastosowaniu znieczulenia, mają mniejsze prawdopodobieństwo, by w okresie poporodowym wykazywać objawy depresji poporodowej.  Aby dojść do tych wniosków, sprawdzono dokumentację medyczną ponad 200 kobiet. Okazało się,  że ból porodowy związany ze skurczami i parciem, miał zdecydowanie większe znaczenie dla nich, niż ból związany np. z nacinaniem krocza , czy pęknięciem. Możliwość uniknięcia tego bólu poprzez znieczulenie zewnątrzoponowe, dawała szanse na lepsze samopoczucie po porodzie, oraz mniejsze ryzyko depresji. Sprawdzając karty pacjentek (które miały znieczulenie) 6 tygodni po porodzie ustalono, że mają znacznie mniejszy wskaźnik depresji poporodowej.  Oczywiście badacze zastrzegają, że znieczulenie nie daje gwarancji że uniknie się stanów depresyjnych po porodzie, a jedynie daje to szansę na zmniejszenie ryzyka. Poza tym depresja jest spowodowana przez szereg różnych czynników. "Depresja poporodowa może rozwijać się z wielu rzeczy, ze zmian hormonalnych, psychologicznych problemów dostosowania się do macierzyństwa, a także z powodu zaburzeń psychicznych".  Decyzja o tym,  czy chce się rodzić  naturalne, czy poprzez cc, czy ze znieczuleniem, czy bez, jest podejmowana przez lekarza oraz rodzącą . Nie warto może sugerować się wynikami takich badań przy podejmowaniu decyzji czy damy...

hipnoza podczas porodu
Fotolia
Poród naturalny
Poród w hipnozie: jak to działa?
W hipnoporodzie nikt rodzącej kobiecie nie macha wahadełkiem przed oczami – to tylko dziecięce wyobrażenie hipnozy. Ta prawdziwa hipnoza, stosowana od lat w psychologii, pomaga zrelaksować się podczas porodu i skupić na sygnałach płynących z ciała.

  Co to jest hipnoza? Stan hipnozy to inaczej stan głębokiego relaksu. Jest on naturalny dla naszego organizmu i… znasz go doskonale. Bywasz w nim przynajmniej raz na dobę. W tym stanie mózg pracuje na określonej częstotliwości fal mózgowych, to moment przejścia między jawą a snem. Zwykle trwa zaledwie chwilę, jednak specjalista od hipnozy potrafi go przedłużyć. Jak działa umysł podczas hipnozy? W tym wyjątkowym stanie wewnętrzny umysł jest szczególnie podatny na sugestie. Korzystając z metod relaksacji i odpowiednich technik lingwistycznych, można sprowokować podświadomość, by porzuciła stare, niesłużące Ci przekonania i zastąpiła je nowymi, dobrymi dla Ciebie, działającymi na Twoją korzyść. To bardzo ważne – sugestie hipnotyczne muszą się zgadzać z Twoją wolą, inaczej umysł je odrzuci (dlatego np. dzięki hipnozie nie rzuci palenia ktoś, kto nie chce go rzucić). W czym może Ci pomóc hipnoza do porodu? Hipnoza do porodu działa wielowymiarowo: Po pierwsze ukoi Twoje nerwy i znacząco zmniejszy lęk przed porodem. To bardzo ważne, gdyż w ten sposób zmniejsza się ilość stresu, któremu poddana jest matka i dziecko jeszcze w czasie ciąży. Przekłada się to również na sam akt rodzenia – usuwając lęk i stres, kobieta w czasie porodu nie rozprasza się. Akceptuje sytuacje i swoje doznania, jest otwarta, dzięki czemu może działać jej naturalna oksytocyna i endorfiny.   Hipnoza pomoże Ci uporać się z traumą z poprzednich porodów. Niestety jest tak, że po doświadczeniu trudnego porodu bardzo trudno się otworzyć na kolejne narodziny. Z materiałem hipnozy i ćwiczeń psychologicznych odzyskasz wewnętrzną równowagę, dzięki temu spojrzysz na nadchodzący poród w zupełnie inny sposób, dasz sobie nową szansę.   Hipnoza pomoże Ci w łagodzeniu bólu. Techniki hipnotycznego znieczulenia stosowane są przy...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz