Aktualności

Tysiące noworodków dziennie

Porodówki nie nadążają, szkoły rodzenia pękają w szwach. Powodem wcale nie jest becikowe.

W popularnym warszawskim szpitalu położniczym przy ulicy Żelaznej w ciągu doby na świat przychodzi nawet 20 dzieci. Dotąd normą było 10, ale w ostatnim roku wzrosła ona do 12. W niedużym Lesznie w jedną noc rodzi się rekordowo 10 noworodków.

Zaczęło się już w 2006 roku. Wtedy to po raz pierwszy od czterech lat Główny Urząd Statystyczny odnotował dodatni przyrost naturalny: urodziły się 374 tysiące Polaków. To o 10 tysięcy więcej niż w roku 2005.
– Z roku na rok bijemy kolejne rekordy, w 2006 urodziło się u nas 4315 dzieci i wszystko wskazuje na to, że w tym roku będzie ich jeszcze więcej – pokazuje statystyki dyrektor Szpitala Świętej Zofii przy ulicy Żelaznej, dr Wojciech Puzyna. – A nie jesteśmy przecież wcale dużym szpitalem – zaznacza.
– Dziś grono moich znajomych dyskutuje o cenach porodu, zaletach pampersów i z przejęciem opowiada o pierwszym uśmiechu małej Kasi, Jasia czy Marysi – opowiada Anka Kaplińska, mama półrocznego Stefana i trzyletniej Zosi. – Trudno uwierzyć, że ci sami ludzie jeszcze trzy lata temu karcili mnie, gdy wspomniałam o dziecku. Śmiali się: „Chyba nie dasz się wpakować w matkę Polkę przy garach i z pieluchami?”.
Teraz i ja na ulicach spotykam brzuchate i uśmiechnięte koleżanki, a okładki kolorowych pism wypełniają ciężarne (lub z niemowlakami) aktorki i piosenkarki. – Nie masz jeszcze dziecka? Widocznie nie masz z kim – śmieją się młode matki.

Rodzi wyż
Baby-boom nie przyszedł znienacka. To naturalny, spodziewany proces demograficzny, nie jakiś wysyp z powodu becikowego – mówi Anna Otffinowska, prezes Fundacji „Rodzić po ludzku”.
– Rodzi ostatnie odbicie fali wyżu powojennego, czyli osoby urodzone w latach 1979–1983. Średnio jest to 700 tysięcy Polek i Polaków rocznie, a to musi dać przyrost – wyjaśnia profesor Anna Giza-Poleszczuk, socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego.
Dodatkowo do wyżu sprzed 25 lat dołączają osoby urodzone mniej więcej 35 lat temu, które wchodziły w dorosłość po 1989 roku. – To pokolenie, przed którym otworzyły się perspektywy. Chciałeś być maklerem, zostawałeś maklerem, chciałeś zostać prezesem, proszę bardzo. Wybrali karierę i dziś, gdy się dorobili, decydują się na potomstwo – tłumaczy profesor Giza-Poleszczuk.
– Już gdy rodziliśmy w zeszłym roku we wrześniu, okazało się, że wszystkie sale do porodu rodzinnego są zajęte – wspominają Łukasz i Paulina Świstowie (oboje rocznik 1977), rodzice dziewięciomiesięcznego Stasia. – Wylądowałam na sali grupowej – dodaje Paulina. – Tylko dzięki uprzejmości innych rodzących nie wyrzucono z niej Łukasza. A i tak w bałaganie, choć podano mi opłacone wcześniej znieczulenie, zapomniano pobrać mi krew pępowinową, za co też sporo zapłaciliśmy.

Szpitale niegotowe
Nie tylko wyż odbija się na komforcie rodzących. Doktor Sławomir Sikora, ordynator położnictwa w warszawskim szpitalu przy ulicy Inflanckiej, gdzie teraz odbiera się o połowę porodów więcej niż kilka miesięcy temu, zauważa: – Oczywiście rodzą kobiety z wyżu oraz te nieco starsze, ale latem część szpitali przeprowadza remonty. W dodatku wiele kobiet niezameldowanych, ale pracujących w Warszawie decyduje się tu na poród, co dodatkowo zwiększa tłok i kolejki.
– Gdzie rodzić, by uniknąć tłoku, to teraz podstawowy temat w naszych szkołach rodzenia – mówi Anna Otffinowska. Jej zdaniem szpitale nie są przygotowane do boomu. – Odsyłanie pacjentek od szpitala do szpitala i sztuczne przyspieszanie porodu, bo w kolejce do sali czeka kolejna para, jest przecież obniżaniem komfortu – przekonuje.
– Potrzeba planowania, planowania i jeszcze raz planowania – rozkłada ręce dyrektor Puzyna. – Są standardy, które przewidują, że na łóżko porodowe rocznie może przypadać 500 rodzących, wiemy, ile dni kobieta powinna przebywać w szpitalu po porodzie fizjologicznym, ile po cesarskim cięciu. Na tej podstawie szpitale powinny wyliczyć limity porodów i przyjmować wcześniejsze zapisy.
Wspomina pacjentkę, która przeprowadziła się w czasie ciąży do Norwegii i na poród miała obowiązek zapisać się na początku ciąży. Miejsce mógł jej zagwarantować dopiero trzeci szpital, ale miała poczucie bezpieczeństwa, że w decydującym momencie nikt jej nie odeśle.

Redaktorka Mamotoja.pl o śnie swoich córek: zaakceptuj fakt, że dzieci są różne

mama, noworodek, woda, basen, narodziny
Poród naturalny
Poród w wodzie
Wkrótce dziecko przytuli się do Twojej piersi, otworzy oczka, złapie pierwszy oddech. Łagodnie, powoli i bez krzyku. To niezwykle spokojne powitanie na świecie. Dzięki wodzie.

  Pewnie już słyszałaś, że rodzenie w wodzie to zupełnie inne doświadczenie. Czujesz się lekko, łatwiej możesz zmieniać pozycję, odczuwasz słabszy ból. A przede wszystkim poród przebiega szybciej i lżej, także dla dziecka.  Chcesz wiedzieć, gdzie możliwe są wodne narodziny i jak się odbywają? Specjalnie dla nas wyjaśnia to doświadczony ginekolog-położnik. Upewnij się, że poród w wodzie to dobre rozwiązanie dla Ciebie Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, dziecko ułożone jest główką do dołu i nie jest bardzo duże, to z pewnością tak. Jednak ostatecznie to Twój lekarz i lekarz prowadzący poród w szpitalu podejmą taką decyzję. Gdy okaże się to niemożliwe, pamiętaj, że korzystanie z wody (wanny, prysznica) nawet tylko w pierwszym okresie porodu także przynosi wielką ulgę. Bezwzględne przeciwwskazania do porodu w wodzie to: ciąża zagrożona, poród przedwczesny, wady wrodzone u dziecka, choroby mamy (układu krążenia, nadciśnienie i niedociśnienie, choroby naczyń, ciężka niedokrwistość, choroby skóry, infekcje). Wybierz szpital, w którym możesz rodzić w wodzie i od razu zarezerwuj termin Mimo że porody w wodzie prowadzone są u nas od 12 lat, nadal jest to rzadkość. Ma je w swojej ofercie tylko kilka szpitali w Polsce. Dowiedz się, czym się różnią. Ponieważ chętnych do porodów w wodzie nie brakuje, trzeba odpowiednio wcześniej zarezerwować termin i być w kontakcie z lekarzem prowadzącym poród. Obejrzyj wcześniej salę, w której odbędzie się poród W znajomym miejscu poczujesz się spokojniejsza, bezpieczna, łatwiej skupisz się na rodzeniu. Oddziały położnicze oferujące takie porody dysponują specjalnymi wannami porodowymi – o różnych kształtach i wymiarach (bywają bardzo duże, co podnosi komfort rodzenia), najczęściej są wyższe od tradycyjnych, mają 50–60 cm. Prowadzą do nich schodki z poręczą, byś mogła...

Koszt prywatnej położnej do porodu w Warszawie jest naprawdę wysoki
AdobeStock
Aktualności
Ile zapłacisz za prywatną położną do porodu? W stolicy nawet 3 tysiące! To cena bezpieczeństwa
Przyszłe mamy często decydują się na podpisanie umowy z położną. To dość droga usługa, ale strach przed porodem skutecznie przekonuje je do tego rozwiązania. Ile przeciętnie trzeba zapłacić?

Polskie przepisy gwarantują każdej kobiecie prawo do darmowego porodu w dowolnie wybranym szpitalu. Dotyczy to absolutnie wszystkich rodzących, nawet tych, które nie posiadają ubezpieczenia zdrowotnego. W ramach opieki okołoporodowej mogą otrzymywać niezbędne leki, środki uśmierzające ból, mają prawo do darmowego znieczulenia zewnątrzoponowego  oraz do bezpłatnych porad laktacyjnych w szpitalu po porodzie. Mimo to wiele kobiet decyduje się na wykupienie usługi prywatnej położnej. Dlaczego? Powodów jest wiele. Przede wszystkim chodzi o poczucie bezpieczeństwa. Dlaczego ciężarne chcą rodzić z prywatną położną? Pierwszym argumentem za tym, by podpisać umowę z konkretną położną, jest chęć zapewnienia sobie komfortu psychicznego. Poród, zwłaszcza ten pierwszy, bywa dla kobiet ogromnym stresem. Nie wiedzą, czego się spodziewać, a dodatkowo strach potęguje w nich słuchanie historii o trudnych, skomplikowanych porodach . Chcą czuć się bezpiecznie. Nawet jeśli rodzą w towarzystwie męża lub innej bliskiej osoby, potrzebują mieć w pobliżu również fachowca, który je dobrze poprowadzi w tym ważnym momencie. Poza tym podpisanie umowy z konkretną położną jest jednocześnie niepisaną umową, że będzie mogło się rodzić w wybranym szpitalu. Nie dotyczy to małych miejscowości, gdzie właściwie nie ma możliwości wyboru placówki do porodu , bo jest jeden szpital. Natomiast w dużych miastach niektóre szpitale są dużo chętniej wybierane przez rodzące. Zdarza się, że w tych placówkach nie ma wolnych sal, a wówczas trzeba jechać do porodu gdzieś indziej. Posiadanie umowy z położną z danego szpitala jest gwarancją dla przyszłej mamy, że miejsce będzie na nią czekało. Prezes fundacji Rodzić po Ludzku, Joanna Pietrusiewicz, przyznaje: „Kobiety płacąc za położną, kupują poczucie bezpieczeństwa . Nie chodzi o fizjologiczny ból, tylko o obawę, na kogo się...

ciąża, kobieta, książka, jabłko, brzuszek
Zdrowie w ciąży
Ciąża zgodnie z planem
Myślisz, że wiesz już wszystko o przebiegu ciąży i przygotowaniach do porodu? To się grubo mylisz! Jeszcze wiele może cię w tych kwestiach zaskoczyć.

Aby jednak niespodzianek było jak najmniej, proponujemy ci perfekcyjny plan działań na najbliższe miesiące – dzięki niemu dowiesz się, co to naprawdę znaczy dobra organizacja! Odtańczyłaś taniec radości. Oparłaś się pokusie, żeby już teraz kupić bojówki w niewiarygodnym wręcz rozmiarze 56 i misia wielkości małego fiata. Podzieliłaś się nowiną z przyszłym tatą, przyjaciółkami oraz rodziną. Co jeszcze powinnaś zrobić? Czeka cię naprawdę wspaniały okres. Magiczny, wyjątkowy, ale i pełen spraw do załatwienia. Jeśli wydaje ci się, że jesteś kuta na cztery nogi w kwestiach ciążowo-domowych, to koniecznie przeczytaj poniższy plan. Zdziwisz się, ile drobnych, ale istotnych spraw nie uwzględniłaś w swoich notatkach. Urlop, zakupy, rezerwacja miejsc w szkole rodzenia... Wytnij nasz superplan i przymocuj na lodówce. Przyda się! I TRYMESTR 1. Znaleźć doktora właściwego! Poszukaj dobrego ginekologa już teraz, ponieważ pierwsza wizyta powinna się odbyć między 8. a 12. tygodniem ciąży. Lekarz wypisze ci skierowanie na badania (niektóre z nich, np. USG, trzeba wykonać w określonym terminie), założy kartę ciąży i ustali plan wizyt. Będziecie widywać się często, więc ważne, byś miała do niego zaufanie. Oczywiście zawsze możesz zmienić położnika w trakcie ciąży, lepiej jednak nie robić tego co miesiąc. Gdzie znaleźć doktora Właściwego? Pytaj znajomych i znajomych znajomych. Możesz też zajrzeć na www.znanylekarz.pl. 2. Dentysta! Jeśli masz jakieś ubytki, jak najszybciej zrób z nimi porządek. Zepsuty ząb może zacząć boleć w najmniej odpowiednim momencie, jest także, zdaniem lekarzy, potencjalnym źródłem zakażenia. 3. Rozmowa z szefem?! Nie masz obowiązku informowania pracodawcy o tym, że jesteś w ciąży, jednak warto to zrobić, bo przyszłe mamy mają wiele przywilejów (np. jeżeli zachorujesz, za okres, który spędzisz...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj