Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Zakaz stosowania plomb z rtęcią
AdobeStock
Aktualności

Koniec z toksycznymi plombami z rtęcią. Unijny zakaz wszedł już w życie

Od lipca stomatolodzy nie mogą już zakładać plomb z rtęcią dzieciom, kobietom w ciąży i matkom karmiącym. Dlaczego Unia zakazała stosowania tego pierwiastka?

1 lipca weszło w Polsce w życie rozporządzenie Parlamentu Europejskiego dotyczące stosowania plomb amalgamatowych, czyli tych zawierających rtęć. Unia zakazała zakładania ich u dzieci, kobiet w ciąży i matek karmiących. Rtęć ma działanie silnie toksyczne i może przyczyniać się do powstawania wielu chorób.

Komisja Stomatologiczna Naczelnej Rady Lekarskiej (NRL) wydała oświadczenie, w którym ogłosiła: „W związku z wejściem w życie unijnych przepisów od 1 lipca 2018 r. nie można stosować amalgamatu stomatologicznego w leczeniu zębów mlecznych, u dzieci w wieku poniżej 15 lat oraz kobiet ciężarnych lub karmiących”. Dentysta może założyć taką plombę pacjentowi, ale wyłącznie w sytuacji, gdy uzna to za absolutnie niezbędne z uwagi na potrzeby medyczne pacjenta.

Zakaz korzystania z plomb amalgamatowych obowiązuje wszystkich stomatologów, bez względu na to, czy mają oni podpisaną umowę z NFZ, czy też nie.

Wpływ rtęci w organizmie na nasze zdrowie

Rtęć jest toksyczna. Przez lata stosowano ją powszechnie w plombach, sądząc, że przedostaje się do organizmu tylko w niewielkich ilościach, ale najnowsze badania wykazują, że jest inaczej. Popularność plomb amalgamatowych ma także związek z ich ceną. Są one tańsze, ale i trwalsze niż plomby innego typu, dlatego dentyści często właśnie je zakładali u osób, których nie było stać na płatne leczenie stomatologiczne.

Rtęć zawarta w plombach może przyczyniać się do:

  • rozwoju Alzheimera,
  • powstawania paradontozy,
  • uszkodzenia nerek, wątroby, płuc,
  • zaburzenia pracy przysadki mózgowej,
  • ujawniania się alergii,
  • rozwoju chorób autoimmunologicznych,
  • autyzmu,
  • powstawania wad wrodzonych u dzieci, których mamy miały plomby z rtęcią (rtęć mogła przenikać przez łożysko do płodu, powodując jego uszkodzenia)


Źródło: radiozet.pl

Zobacz też:

O zęby mleczne trzeba dbać! Ale jak? Wyjaśnia ekspert [WIDEO]

dziecko u dentysty
Fotolia
Pielęgnacja
4 zabiegi, które chronią mleczne ząbki
Dziecko powinno odwiedzać stomatologa przynajmniej dwa razy w roku. Po to, by dowiedzieć się, czy wszystkie zęby są zdrowe. A kiedy jest potrzeba, zacząć je leczyć. Oto, jakie zabiegi mogą czekać dziecko.

1. Fluoryzacja Inaczej zwana lakierowaniem . Polega na dostarczeniu do ząbków fluoru (chroni przed próchnicą ). Zęby dziecka powinny być poddawane fluoryzacji w gabinecie dentystycznym co sześć miesięcy. Przed wizytą dziecko musi wyszczotkować zęby mleczne , jednak w razie potrzeby dentysta umyje je ponownie specjalną szczoteczką i pastą. Potem pędzelkiem nałoży na zęby preparat z fluorem . W dniu zabiegu dziecko nie może jeść i pić niczego słodkiego ani kwaśnego (np. soku), a do dwóch godzin po fluoryzacji ma zakaz jedzenia i picia. W tym dniu wieczorem dziecko nie myje też zębów – powinno tylko wypłukać jamę ustną wodą, a jeśli tego nie potrafi – napić się przegotowanej wody. W państwowych gabinetach do fluoryzacji zębów zwykle trzeba dopłacić. 2. Lakowanie Ma na celu ochronę przed próchnicą zębów , które posiadają bruzdy (trzonowców i zębów przedtrzonowych), bo trudniej je doczyścić i są bardziej podatne na próchnicę. Lakowanie polega na pokryciu bruzd preparatem z fluorem i utwardzeniu ich światłem UV. Następnie dentysta sprawdza kalką, czy w tym miejscu ząb nie jest za wysoki (w razie potrzeby wygładzi lak diamentową kulką). Lakowanie wykonuje się jednorazowo , choć czasem zabieg wymaga po kilku miesiącach korekty – gdy lak się zetrze lub odpryśnie. Po lakowaniu dziecko może od razu pić i jeść. Za zabieg w państwowych gabinetach zwykle trzeba dopłacić.  Zobacz też: 4 ważne powody, by dbać o mleczaki 3. Lapisowanie Jeśli ząbki malucha zostały zaatakowane przez próchnicę, powinna ona zostać jak najszybciej usunięta, by nie uszkadzała kolejnych zębów mlecznych . Ponieważ jednak dzieci trudno namówić na borowanie, wymyślono lapisy – preparaty, które hamują postęp próchnicy , choć jej nie usuwają. Zabieg polega na posmarowaniu miejsc uszkodzonych lapisem, a następnie nałożeniem na niego strącalnika...

kobieta, uśmiech, zęby
Fotolia
Mama
Jakie są objawy paradontozy?
Paradontoza - zdaniem stomatologów - to choroba społeczna. Cierpi na nią około 70% Polaków. Jakie są jej objawy i jak się ją leczy?

Jakie czynniki sprzyjają rozwojowi paradontozy? Paradontoza to bardzo częsta choroba przyzębia – cierpi na nią siedmiu na dziesięciu Polaków. Dla porównania znacznie rzadziej chorujemy na cukrzycę (tylko co dwudziesta osoba), na nadciśnienie czy otyłość. Do niedawna za rozwój tej choroby obwiniano słabe dziąsła , obecnie wiadomo, że głównym winowajcą jest kamień nazębny (odpowiada on za ponad 90 proc. przypadków tej choroby). – Bezpośrednią przyczyną paradontozy bakteryjnej jest płytka i kamień nazębny oraz patogenne bakterie wynikające z niewłaściwej higieny jamy ustnej. Ludzie myją zęby niedokładnie i w pośpiechu. Bardzo często tylko raz dziennie! – tłumaczy stomatolog Monika Stachowicz z Centrum Leczenia i Profilaktyki Paradontozy Periodent w Warszawie.  Ścisła zależność między ciężkością przebiegu chorób przyzębia a niedostateczną higieną jamy ustnej jest bezsporna. Jednak lekarze wskazują, że na rozwój paradontozy mogą wpływać również: wiek chorego, jego miejsce zamieszkania, stan społeczno-ekonomiczny, sposób odżywiania (dieta bogata w cukry), styl życia (palenie papierosów, alkohol), stan uzębienia (nieszczelne wypełnienia czy źle wykonane korony i mosty), a nawet płeć (paradontoza częściej występuje u mężczyzn niż u kobiet).  Ostatnie badania wykazały też ciekawą zależność rozwoju chorób przyzębia od poziomu hormonów. Udowodniono, że paradontoza częściej pojawia się u kobiet w ciąży, podczas wczesnego dojrzewania czy menopauzy (to dlatego kobiety w ciąży powinny regularnie kontrolować stan przyzębia). Co ciekawe u mężczyzn ryzyko choroby wzrasta wraz ze wzrostem poziomu antygenu PSA produkowanego przez gruczoł krokowy.  – Za rozwój tej choroby mogą również odpowiadać geny (około 5% przypadków). W przypadku zmian mających podłoże genetyczne, paradontoza pojawia się wraz ze stałymi...

zęby, jama ustna, uśmiech
© Kurhan - Fotolia.com
Mama
Co wywołuje stan zapalny w jamie ustnej?
Rozpulchnione, zaczerwienione dziąsła, uczucie suchości w buzi, drobne krostki – to dolegliwości, które większość osób ignoruje lub leczy domowymi sposobami. A tymczasem mogą one świadczyć o stanie zapalnym w jamie ustnej.

Jak leczy się zapalenie dziąseł? Zapalenie dziąseł jest drugim – po próchnicy – najczęstszym schorzeniem jamy ustnej. Przyczyną tej choroby mogą być m.in.: niektóre choroby (np. nadciśnienie, cukrzyca), niewłaściwa dieta, niewłaściwe dopasowanie protez i koron, niektóre leki (np. te stosowane przy chorobie wieńcowej). Objawem zapalenia dziąseł jest ból , który pojawia się podczas jedzenia lub podczas mycia zębów, oraz krwawienie – pojawiające się samoistne lub podczas szczotkowania, ewentualnie nitkowania zębów. Dziąsła mogą zmienić kolor, być opuchnięte lub przeciwnie – mogą się cofać odsłaniając szyjki zębów. Zapaleniu dziąseł może towarzyszyć nieprzyjemny zapach z ust . Jeśli opisane powyżej objawy pojawią się, należy jak najszybciej zgłosić się do stomatologa, który zleci badania mające na celu rozpoznanie szczepu bakterii powodujących zapalenie, a następnie dobierze odpowiednią antybiotykoterapię . Po wyleczeniu stanu zapalnego ważne jest usunięcie czynnika wywołującego chorobę – w przypadku niewłaściwie dopasowanych koron, konieczne będą poprawki protetyczne. Warto wiedzieć: Opinie o płynie przeciwzapalnym do jamy ustnej Grzybica jamy ustnej – skąd się bierze? W jamie ustnej zawsze występują grzyby , jednak pod wpływem pewnych czynników (stresu, papierosów, niedoboru witamin, osłabionej odporności) mogą się namnożyć i wówczas rozwija się grzybica . Objawami grzybicy są: intensywnie czerwony kolor dziąseł, uczucie pieczenia , suchość w buzi. W przypadku wystąpienia tych objawów, warto wykonać tzw. mykogram , który na podstawie wymazu z błony śluzowej wskaże z jakimi grzybami mamy do czynienia i na jakie leki one zareagują. Na podstawie tego badania stomatolog dobierze odpowiednie preparaty przeciwgrzybicze . W leczeniu grzybicy – oprócz leków do...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak