
1 lipca weszło w Polsce w życie rozporządzenie Parlamentu Europejskiego dotyczące stosowania plomb amalgamatowych, czyli tych zawierających rtęć. Unia zakazała zakładania ich u dzieci, kobiet w ciąży i matek karmiących. Rtęć ma działanie silnie toksyczne i może przyczyniać się do powstawania wielu chorób.
Komisja Stomatologiczna Naczelnej Rady Lekarskiej (NRL) wydała oświadczenie, w którym ogłosiła: „W związku z wejściem w życie unijnych przepisów od 1 lipca 2018 r. nie można stosować amalgamatu stomatologicznego w leczeniu zębów mlecznych, u dzieci w wieku poniżej 15 lat oraz kobiet ciężarnych lub karmiących”. Dentysta może założyć taką plombę pacjentowi, ale wyłącznie w sytuacji, gdy uzna to za absolutnie niezbędne z uwagi na potrzeby medyczne pacjenta.
Zakaz korzystania z plomb amalgamatowych obowiązuje wszystkich stomatologów, bez względu na to, czy mają oni podpisaną umowę z NFZ, czy też nie.
Wpływ rtęci w organizmie na nasze zdrowie
Rtęć jest toksyczna. Przez lata stosowano ją powszechnie w plombach, sądząc, że przedostaje się do organizmu tylko w niewielkich ilościach, ale najnowsze badania wykazują, że jest inaczej. Popularność plomb amalgamatowych ma także związek z ich ceną. Są one tańsze, ale i trwalsze niż plomby innego typu, dlatego dentyści często właśnie je zakładali u osób, których nie było stać na płatne leczenie stomatologiczne.
Rtęć zawarta w plombach może przyczyniać się do:
- rozwoju Alzheimera,
- powstawania paradontozy,
- uszkodzenia nerek, wątroby, płuc,
- zaburzenia pracy przysadki mózgowej,
- ujawniania się alergii,
- rozwoju chorób autoimmunologicznych,
- autyzmu,
- powstawania wad wrodzonych u dzieci, których mamy miały plomby z rtęcią (rtęć mogła przenikać przez łożysko do płodu, powodując jego uszkodzenia)
Źródło: radiozet.pl
Zobacz też: