Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
sen, dziecko, mama
fotolia
Aktualności

Urlop macierzyński, ojcowski i rodzicielski 2017 - komu i na jak długo przysługuje?

Jesteś świeżo upieczoną mamą, tatą, planujesz zajść w ciążę lub wziąłeś dziecko na wychowanie - zobacz ile urlopu ci przysługuje!

Urlop macierzyński, rodzicielski i wychowawczy 2017 - dowiedz się, komu przysługują, jakie trzeba spełnić warunki, żeby dostać urlop wychowawczy w 2017 roku i jakie urlopy przysługują ojcu dziecka. Wyjaśniamy, ile trwa każdy z urlopów dla rodziców i kto może z nich skorzystać oraz do kiedy trzeba wykorzystać urlop rodzicielski i wychowawczy.

Urlop macierzyński 2017 - komu przysługuje?

Kalendarz rozwoju niemowlaka
Narzędzia dla rodziców mamotoja.pl

Urlop macierzyński w 2017 roku jest obowiązkowy i płatny. Przysługuje pracującej kobiecie, która ma wkrótce urodzić dziecko lub właśnie je urodziła, a także kobiecie, która adoptowała lub przyjęła na wychowanie w ramach rodziny zastępczej (poza zawodowymi rodzinami zastępczymi) dziecko do lat 7. Podczas urlopu macierzyńskiego kobieta otrzymuje zasiłek macierzyński w wysokości 100 proc. podstawy wymiaru zasiłku. Kobiety niepracujące, studentki oraz zatrudnione na podstawie umów cywilnoprawnych w pierwszym roku życia dziecka otrzymują 1000 zł miesięcznie.

Urlop macierzyński możesz wziąć nawet  już 6 tygodni przed porodem, a dalszą jego część – po narodzinach dziecka. Obowiązkowo musisz wykorzystać przynajmniej 14 tygodni urlopu macierzyńskiego (pozostałe 6 tygodni musi wtedy wykorzystać ojciec dziecka). Zasiłek macierzyński przysługuje nie tylko mamie zatrudnionej na umowę o pracę. Dostaniesz go również, jeśli pracujesz na umowę zlecenie lub prowadzisz działalność gospodarczą, ale pod warunkiem, że opłacasz składkę na ubezpieczenie chorobowe. Jeśli tego nie robisz, jesteś bezrobotna lub studiujesz, otrzymasz co miesiąc gwarantowane 1000 zł przez pierwszy rok życia dziecka.

Ile trwa urlop macierzyński?

W 2017 roku urlop macierzyński trwa:

 • 20 tygodni (140 dni) - w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie,
 • 31 tygodni (217 dni) - w przypadku urodzenia dwojga dzieci przy jednym porodzie,
 • 33 tygodnie (231 dni) - w przypadku urodzenia trojga dzieci przy jednym porodzie,
 • 35 tygodni (245 dni) - w przypadku urodzenia czworga dzieci przy jednym porodzie,
 • 37 tygodni (259 dni) - w przypadku urodzenia pięciorga i więcej dzieci przy jednym porodzie.


Wzór urlopu macierzyńskiego do druku.

Jakie dokumenty potrzebne do wypłaty zasiłku macierzyńskiego?

 • zaświadczenie o przewidywanej dacie porodu - za okres przed porodem oraz
 • skrócony odpis aktu urodzenia dziecka - za okres od dnia porodu.

Urlop rodzicielski

Jak sama nazwa wskazuje, urlop rodzicielski dotyczy obojga rodziców i przysługuje rodzicom w wymiarze 32 tygodni. Łącznie z urlopem macierzyńskim (20 tygodni), pozwala rodzicom na sprawowanie opieki nad nowonarodzonym dzieckiem aż przez 52 tygodnie.
 

Zobacz także
umowa na zastępstwo a ciąża

Umowa na zastępstwo a ciąża 2023 –​ jakie prawa ma ciężarna?

Ciężarna wypełnia wniosek o urlop macierzyński

Urlop macierzyński – to powinnaś wiedzieć

Urlop macierzyński

Urlop macierzyński 2018: zobacz, co ci przysługuje? [WIDEO]

urlop macierzyński

Urlop macierzyński 2023 – zasady, zmiany w związku z dyrektywą unijną

Rodzice mają więc obecnie do dyspozycji:

 • 20-tygodniowy urlop macierzyński (w tym 14 tygodni po porodzie zarezerwowanych jest tylko dla matki);
 • 2-tygodniowy urlop ojcowski;
 • 32-tygodniowy urlop rodzicielski;

Z urlopu rodzicielskiego na równych prawach mogą korzystać matka i ojciec dziecka. Mogą też przebywać na urlopie rodzicielskim w tym samym czasie - jego czas trwania skraca się wtedy do 16 tygodni. Urlop rodzicielski można wykorzystać w 4 częściach (minimum 8 tygodni każda) lub jednorazowo.

Urlop wychowawczy

Urlop wychowawczy będzie można wykorzystać do końca roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6 lat. Rodzice nie muszą całkowicie rezygnować z pracy w czasie urlopów. Mogą łączyć urlop rodzicielski z pracą na pół etatu u pracodawcy, który udziela urlopu, albo w trakcie urlopu macierzyńskiego (podstawowego i dodatkowego) oraz urlopu rodzicielskiego mogą pracować na umowę zlecenie, umowę o dzieło lub w ramach prowadzenia działalności gospodarczej.

Czytaj też:

Urlop rodzicielski - ile trwa i komu przysługuje? [WIDEO]

urlop macierzyński
Adobe Stock
Prawo i finanse
Urlop macierzyński 2023 – zasady, zmiany w związku z dyrektywą unijną
Zasady udzielania urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego w 2023 roku zmienią się za sprawą dyrektywy unijnej. Jeden z rodziców nie będzie mógł już wykorzystać samodzielnie całego wymiaru urlopu rodzicielskiego, a niewykorzystany urlop przepadnie. Sprawdź, na jakich zasadach można uzyskać urlop macierzyński i rodzicielski w 2023 roku i ile wynosi zasiłek macierzyński.

Urlop macierzyński to pierwszy urlop, który przysługuje po narodzinach dziecka. Jest płatny i maksymalnie trwa 12 miesięcy. Składa się na niego urlop macierzyński i następujący po nim urlop rodzicielski. Oba nazywane są potocznie „rocznym” urlopem macierzyńskim, który w sumie trwa 364 dni. Do sierpnia 2022 roku Polska miała obowiązek zastosować się do unijnej dyrektywy „work-life balance”. Wejdzie ona w życie jednak znacznie później. Dyrektywa mówi o tym, że  każde z rodziców ma mieć zagwarantowane co najmniej 2 miesiące urlopu rodzicielskiego , którego nie będzie można przekazać drugiemu rodzicowi. Co to oznacza dla kobiet, które urodziły dziecko jeszcze w 2022 oraz w 2023 roku? Spis treści: Urlop macierzyński w 2023 roku Urlop macierzyński – przepisy 2022 Urlop macierzyński – ile płatny Urlop macierzyński i rodzicielski Urlop macierzyński przed porodem Kiedy urlop można łączyć z pracą Co po urlopie macierzyńskim i rodzicielskim Urlop macierzyński w 2023 roku Polski rząd miał obowiązek wprowadzenia dyrektywy unijnej work-life balance do 2 sierpnia 2022 roku. Przepisy wejdą jednak w życie prawdopodobnie dopiero od 1 stycznia 2023 roku. Wówczas urlop macierzyński i rodzicielski czekają ważne zmiany. Na co mogą liczyć młodzi rodzice? Urlop macierzyński i rodzicielski 2023: długość urlopu rodzicielskiego zostanie zwiększona z 32 do 41 tygodni  – w przypadku urodzenia jednego dziecka i  z 34 do 43 tygodni  – w przypadku porodu mnogiego; jeden z rodziców nie będzie mógł wykorzystać samodzielnie całego wymiaru urlopu rodzicielskiego –  każdemu z rodziców będzie przysługiwało indywidualne prawo do 9 tygodni tego urlopu, który, niewykorzystany –...

Książki obrazkowe ćwiczą spostrzegawczość, koncentrację, wyobraźnię, pamięć i logikę...
Fotolia
Prawo i finanse
Znaczne zmiany w urlopach rodzicielskich od stycznia 2016 roku
Od stycznia 2016 roku rodziców zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące urlopów związanych z narodzinami i wychowaniem dziecka. Zmiany dotyczą m.in. zasad udzielania urlopu, możliwości dzielenia się nim czy terminów składania wniosków. Zobacz o jakie zmiany chodzi.

Najważniejsza zmiana nowelizowanej ustawy: •    ujednolica zasady i system urlopów związanych z narodzinami dziecka poprzez włączenie dodatkowego urlopu macierzyńskiego do urlopu rodzicielskiego Obecnie: Urlop związany z narodzinami dziecka składa się z podstawowego urlopu macierzyńskiego w wymiarze 20 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie (od 31 do 37 tygodni w przypadku urodzenia większej liczby dzieci), dodatkowego urlopu macierzyńskiego w wymiarze do 6 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka i do 8 tygodni w przypadku urodzenia dwojga i więcej dzieci oraz z urlopu rodzicielskiego w wymiarze do 26 tygodni, bez względu na liczbę dzieci urodzonych przy jednym porodzie. Łącznie płatne urlopy związane z urodzeniem dziecka (dzieci) wynoszą maksymalnie 52 tygodnie urlopu w przypadku urodzenia jednego dziecka i od 65 do 71 tygodni w przypadku urodzenia większej liczby dzieci przy jednym porodzie. Od nowego roku: Począwszy od dnia 2 stycznia 2016 r. obowiązywać będą dwa rodzaje urlopów związanych z narodzinami dziecka: urlop macierzyński (podstawowy), którego wymiar pozostanie bez zmian oraz urlop rodzicielski , którego wymiar wynosić będzie do 32 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka i do 34 tygodni w przypadku urodzenia dwojga i więcej dzieci przy jednym porodzie . Nie zmieni się natomiast łączna długość płatnych urlopów związanych z narodzinami dziecka. •     wprowadza możliwość wykorzystania części urlopu rodzicielskiego  w wymiarze do 16 tygodni w terminie do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6 lat, a więc nie bezpośrednio po urlopie macierzyńskim   •    zmienia liczbę części, w jakich można wykorzystywać urlop rodzicielski z nie więcej niż 3 na nie więcej niż 4 Obecnie:  Urlop rodzicielski przysługuje bezpośrednio po...

Urlop rodzicielski w 2016 r. - prawo dla rodziców Babyonline.pl
Fotolia
Prawo i finanse
Zmiany w uprawnieniach rodzicielskich od 2016 r. Zobacz, co się zmienia!
Od 2 stycznia 2016 r. wchodzi w życie nowelizacja Kodeksu pracy, która wprowadza kilka zmian m.in. w kwestii urlopu rodzicielskiego, dwóch dni na dziecko. Zobacz, co jeszcze się zmienia.

Od 2 stycznia 2016 r. wchodzą w życie zmiany w uprawnieniach rodzicielskich . Najważniejsze zmiany to: jeden urlop rodzicielski zamiast dodatkowego urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego, dłuższy okres wykorzystania urlopu rodzicielskiego i wychowawczego, możliwość dzielenia urlopu ojcowskiego na części, wykorzystanie 2 dni na opiekę nad dzieckiem w wymiarze godzinowym. Na czym konkretnie polegają te zmiany?   Jeden urlop rodzicielski zamiast dodatkowego urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego Nie będzie dodatkowego urlopu macierzyńskiego – zostanie on połączony z urlopem rodzicielskim. W sumie rodzice będą mogli korzystać z urlopu przez tyle samo tygodni co poprzednio, gdyż nowy urlop rodzicielski będzie stanowił sumę dwóch dotychczasowych urlopów.  Po urlopie macierzyńskim rodzic będzie mógł skorzystać z urlopu rodzicielskiego w wymiarze 32 tygodni (w razie urodzenia 1 dziecka) lub 34 tygodni (w razie urodzenia co najmniej dwojga dzieci przy porodzie). Za pierwsze 6 tygodni (w przypadku urodzenia jednego dziecka) lub 8 tygodni (w przypadku urodzenia więcej niże jednego dziecka) rodzic dostanie zasiłek w wysokości 100% wynagrodzenia. Chyba że matka dziecka zadeklaruje, że przez cały okres urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego będzie pobierać zasiłek w wysokości 80% wynagrodzenia.    Wydłużenie czasu wykorzystania części urlopu rodzicielskiego aż do zakończenia roku, w którym dziecko ukończy 6 lat. Jednym z kluczowych elementów nowelizacji jest rezygnacja z zasady, że cały urlop rodzicielski przypada bezpośrednio po dodatkowym urlopie macierzyńskim. Urlop rodzicielski będzie można wykorzystać w czterech częściach, przy czym 16-tygodniowa część urlopu, będzie mogła zostać wykorzystana aż do zakończenia roku, w którym dziecko ukończy 6 lat (przy czym urlop udzielany w późniejszym terminie będzie udzielany maksymalnie w dwóch...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022 z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak