urlop menstruacyjny
Adobe Stock/fizkes
Aktualności

Urlop menstruacyjny w Polsce – co to jest i ile dni się należy?

Urlop menstruacyjny to w niektórych krajach na świecie pracowniczy standard. W Polsce tylko nieliczne firmy decydują się na taką formę normalizacji miesiączki. Wyjaśniamy, gdzie można dostać urlop menstruacyjny i ile dni wolnego przysługuje.

Urlop menstruacyjny to coraz bardziej popularne rozwiązanie w firmach na całym świecie. W końcu bolesna, obfita miesiączka jest problemem wielu kobiet, przekłada się na ich samopoczucie, powoduje spadek koncentracji, dyskomfort i obniża efektywność pracy. Czy urlop menstruacyjny w Polsce to dobry pomysł?

Spis treści:

Krwawisz między miesiączkami? Zobacz, co może za to odpowiadać!

Urlop menstruacyjny – co to?

Urlop menstruacyjny to dzień wolnego lub kilka dni wolnych od pracy, które kobieta może wykorzystać w czasie bolesnej miesiączki. Urlop ma zapewnić pracownicy czas na odpoczynek w sytuacji, gdy dokucza jej ból i inne niedogodności związane z trudnym okresem. Z założenia urlop menstruacyjny jest niezależny od urlopu wypoczynkowego – nie powoduje utraty pozostałych dni wolnych.

Najczęściej urlop menstruacyjny:

  • przysługuje w wymiarze jednego dnia w miesiącu;
  • niewykorzystany nie przechodzi na kolejny miesiąc;
  • nie daje prawa do wypłaty ekwiwalentu za niewykorzystanie.

Urlopu menstruacyjnego udziela bezpośredni przełożony, a zgłasza się go danego dnia rano bez żadnych formalności.

Urlop menstruacyjny na świecie

Okazuje się, że urlop menstruacyjny jest normą w wielu krajach na świecie. Mogą z niego korzystać kobiety w:

  • Hiszpanii (3 dni wolnego),
  • Japonii,
  • Zambii,
  • Indonezji,
  • Korei Południowej,
  • na Tajwanie.

W niektórych miejscach możliwość wzięcia urlopu menstruacyjnego wprowadzono już dawno: np. w Japonii urlop menstruacyjny przysługuje wszystkim menstruującym pracownikom od 75 lat. I nie jest to kwestia wyrozumiałości, ale wyraz praktycyzmu. Niedysponowany pracownik to pracownik mniej efektywny. Wyobraźmy sobie sprzedażowe spotkanie z klientem, podczas którego handlowiec nie może się skupić, odczuwa mdłości i przeszywający ból. Czy spotkanie zakończy się sukcesem? Wątpliwe, choć bez urlopu menstruacyjnego kobiety musiały sobie dotąd jakoś radzić.

Urlop menstruacyjny w Polsce

Na urlop menstruacyjny mogą liczyć pracownice niektórych korporacji, jak Nike czy Coexist. W Polsce wprowadziły go niektóre firmy odzieżowe, jak Spadiora i PLNY LALA, krakowski salon spa VERDE, a także krakowska agencja kreatywna More Bananas przy całkowitej aprobacie wszystkich zatrudnionych.

„Sam temat normalizacji okresu, jak i wsparcie osób menstruujących są mi niezwykle bliskie. Cieszę się, że udało się wprowadzić nam coś takiego w agencji, co jak się okazuje, aby było prawnie poprawne, nie jest wcale takie proste” – powiedziała Ania Ledwoń-Blacha, creative owner w More Bananas.

Ostatnio na temat urlopu menstruacyjnego w Polsce wypowiedział się premier Mateusz Morawiecki. Choć podkreślił, że pod względem udogodnień pracowniczych dla kobiet Polska na tle krajów zachodnich wypada nieźle, to można rozważać różne, korzystne pomysły:

„Na pewno trzeba myśleć o rozwiązaniach, które w szczególności pomogą właśnie paniom. Uważam, że one mają trudniej na rynku pracy, w przebijaniu się – zwłaszcza po okresie macierzyństwa – jedno-, dwu- czy wielokrotnego. To zupełnie inna sytuacja niż w przypadku panów” – powiedział premier 21 maja podczas spotkania z młodymi.

Źródło: nowymarketing.pl, businessinsider.pl

Zobacz też:

jak obliczyc dni płodne przy nieregularnym okresie
Adobe Stock
Mama
Jak obliczyć dni płodne przy nieregularnym okresie
Obliczanie dni płodnych przy nieregularnym okresie nie jest tak proste jak w przypadku regularnych cykli. Dlatego kartka, długopis i kalendarz nie wystarczą. Trzeba sięgnąć po technologię, testy i dostępne urządzenia.

Obliczenie dni płodnych przy nieregularnym okresie jest przydatne zarówno podczas starania o dziecko, jak i wtedy, gdy nie chcesz dopuścić do zapłodnienia . Wszystkie metody obliczania dni płodnych przy nieregularnym okresie należy traktować jako wyznaczające orientacyjną datę owulacji i czasu, kiedy kobieta może zajść w ciążę. Najskuteczniejszym sposobem wyznaczenia dni płodnych jest monitoring owulacji. Mamotoja.pl poprosiło, aby skuteczność metod obliczania dni płodnych (w skali 1-10, gdzie 10 to najwyższa ocena) skomentował ginekolog dr Tomasz Leonowicz. Spis treści: Jak obliczyć dni płodne przy nieregularnym okresie: 1. Monitoring owulacji 2. Test owulacyjny 3. Komputer cyklu 4. Metoda termiczna Inne metody o mniejszej skuteczności: 5. Kalkulator dni płodnych w internecie 6. Obliczanie dni płodnych z kalendarzem 7. Aplikacja na telefon 8. Obserwowanie śluzu 9. Obserwowanie zmian szyjki macicy 10. Rozpoznawanie bólu owulacyjnego 11. Kalendarz kosmobiologiczny Którą metodę wybrać – opinia ginekologa 1. Określanie dni płodnych przy nieregularnych cyklach: monitoring owulacji Monitorowanie owulacji pozwala na: określenie dni płodnych nawet przy nieregularnym okresie, wskazanie dnia, w którym dojrzała komórka jajowa jest uwalniana przez jajnik. Monitorowanie owulacji przeprowadza się: aparatem USG dopochwowo , na początku cyklu. W trakcie kolejnych wizyt w ustalonych terminach, lekarz obserwuje m.in wzrastanie pęcherzyka Graafa. Na monitorowanie owulacji składają się zwykle trzy, cztery badania, które wykonuje się w ciągu jednego cyklu. Jednak u kobiet, których cykle są nieregularne, liczba ta może wzrosnąć do ośmiu, dziesięciu. Opinia ginekologa: Badanie USG pozwala precyzyjnie śledzić wzrastanie pęcherzyka Graafa, ocenę jego wielkości i stwierdzenie...

pierwsza miesiączka po porodzie
Iryna/Adobe Stock
Zdrowie
Pierwsza miesiączka po porodzie – kiedy się pojawia, jak wygląda, co z płodnością?
Niedawno urodziłaś i zastanawiasz się, kiedy możesz spodziewać się pierwszej miesiączki po porodzie? To zależy przede wszystkim od tego, czy karmisz piersią. Sprawdź, kiedy powinna wystąpić i czy jest coś, co powinno cię zaniepokoić.

Najczęściej pierwsza miesiączka po porodzie występuje po zakończeniu połogu. Jednak prawidłowy czas jej wystąpienia mieści się w szerokim przedziale czasowym i jest sprawą indywidualną. Jeżeli pierwsza miesiączka po porodzie wystąpi wcześniej niż 6 tygodni od porodu, należy skonsultować się z lekarzem, gdyż może być to krwawienie niezwiązane z okresem. Spis treści: Kiedy pierwsza miesiączka po porodzie Jak wygląda pierwsza miesiączka po porodzie i ile trwa Pierwsza miesiączka po porodzie a karmienie piersią Pierwsza miesiączka po porodzie a płodność Kiedy pierwsza miesiączka po porodzie? Termin wystąpienia pierwszej miesiączki po urodzeniu dziecka zależy głównie od tego, czy kobieta karmi piersią. W przypadku kobiet, które się na to nie zdecydowały, pierwsza miesiączka pojawia się zwykle 6-8 tygodni po porodzie , czyli po zakończeniu  połogu . U kobiet karmiących piersią podwyższony jest poziom prolaktyny, który hamuje aktywność jajników i ogranicza ilość produkowanych przez nie estrogenów. W takich warunkach śluzówka macicy nie wzrasta, a więc nie dochodzi do jej złuszczenia i nie występuje okres. Dlatego u kobiet karmiących pierwszy okres po porodzie pojawia się najczęściej w przedziale  od kilku tygodni po zakończeniu połogu do zakończenia karmienia piersią . Na czas wystąpienia pierwszej miesiączki po porodzie nie ma wpływu rodzaj porodu – czy był naturalny czy odbył się przez cesarskie cięcie. Najwięcej zależy właśnie od tego, czy kobieta karmi piersią czy nie. Konsultacji z ginekologiem wymagają następujące zjawiska dotyczące krwawienia po porodzie: krwawienie, które występuje w połogu miesiączka nie pojawia się w ciągu 8 tygodni od porodu u kobiety, która nie karmi piersią miesiączka nie występuje w ciągu 8 tygodni od zakończenia...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz