urlop menstruacyjny
Adobe Stock/fizkes
Aktualności

Urlop menstruacyjny – co to jest i ile dni się należy?

Urlop menstruacyjny to w niektórych krajach na świecie pracowniczy standard. W Polsce tylko niektóre firmy decydują się na taką formę normalizacji miesiączki. Wyjaśniamy, gdzie można dostać urlop menstruacyjny i ile dni wolnego przysługuje.

Urlop menstruacyjny to coraz bardziej popularne rozwiązanie w firmach na całym świecie. W końcu bolesna, obfita miesiączka jest problemem wielu kobiet, przekłada się na ich samopoczucie, powoduje spadek koncentracji, dyskomfort i obniża efektywność pracy. Czy urlop menstruacyjny w Polsce to dobry pomysł?

Krwawisz między miesiączkami? Zobacz, co może za to odpowiadać!

Urlop menstruacyjny – co to?

Urlop menstruacyjny to dzień lub kilka dni wolnych od pracy, które kobieta może wykorzystać w czasie bolesnej miesiączki. Urlop ma zapewnić pracownicy czas na odpoczynek w sytuacji, gdy dokucza jej ból i inne niedogodności związane z trudnym okresem. Z założenia urlop menstruacyjny jest niezależny od urlopu wypoczynkowego – nie powoduje utraty pozostałych dni wolnych.

Najczęściej urlop menstruacyjny:

  • przysługuje w wymiarze jednego dnia w miesiącu;
  • niewykorzystany nie przechodzi na kolejny miesiąc;
  • nie daje prawa do wypłaty ekwiwalentu za niewykorzystanie.


Urlopu menstruacyjnego udziela bezpośredni przełożony, a zgłasza się go danego dnia rano bez żadnych formalności.

Urlop menstruacyjny na świecie

Okazuje się, że Japonia, Tajwan, Zambia, Indonezja, Korea Południowa już takie urlopy wprowadziły. I to dawno: np. w Japonii urlop menstruacyjny przysługuje wszystkim menstruującym pracownikom od 75 lat. I nie jest to kwestia wyrozumiałości, ale wyraz praktycyzmu. Niedysponowany pracownik to pracownik mniej efektywny. Wyobraźmy sobie sprzedażowe spotkanie z klientem, podczas którego handlowiec nie może się skupić, odczuwa mdłości i przeszywający ból. Czy spotkanie zakończy się sukcesem? Wątpliwe, choć bez urlopu menstruacyjnego kobiety dotąd musiały sobie jakoś radzić.

Urlop menstruacyjny w Polsce

Na urlop menstruacyjny mogą liczyć pracownice niektórych korporacji, jak Nike czy Coexist. W Polsce wprowadziły go niektóre firmy odzieżowe, jak Spadiora i PLNY LALA, krakowski salon spa VERDE, a ostatnio także krakowska agencja kreatywna More Bananas przy całkowitej aprobacie wszystkich zatrudnionych.

„Sam temat normalizacji okresu, jak i wsparcie osób menstruujących są mi niezwykle bliskie. Cieszę się, że udało się wprowadzić nam coś takiego w agencji, co jak się okazuje, aby było prawnie poprawne, nie jest wcale takie proste” – powiedziała Ania Ledwoń-Blacha, creative owner w More Bananas.

Źródło: nowymarketing.pl

Zobacz też:

zasiłek opiekuńczy
Adobe Stock
Prawo i finanse
Zasiłek opiekuńczy na dziecko 2022 – ile wynosi i komu się należy?
Zasiłek opiekuńczy należy się rodzicom chorego dziecka, ale nie tylko. Rodzice mogą go również otrzymać w sytuacji, gdy przedszkole, szkoła lub żłobek są zamknięte, gdy dziecko trafi na kwarantannę albo opiekunka zachoruje.

Zasiłek opiekuńczy oraz zasady jego przyznawania reguluje Ustawa o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Do zasiłku opiekuńczego mają prawo rodzice chorego dziecka, ale są także sytuacje, kiedy mogą z niego skorzystać rodzice zdrowego malucha. Sprawdź, jak obecnie wygląda sytuacja z zasiłkiem, gdy dziecko trafi na kwarantannę lub gdy z powodu COVID-19 zamknięta jest klasa lub grupa przedszkolna. Spis treści: Co to jest zasiłek opiekuńczy? Co to jest dodatkowy zasiłek opiekuńczy? Co to jest zasiłek opiekuńczy? Zasiłek opiekuńczy na dziecko to świadczenie, które jest przyznawane rodzicom (także adopcyjnym, zastępczym, opiekunom prawnym) w różnych sytuacjach. Zasiłek opiekuńczy przysługuje na dziecko do ukończenia przez nie 8. roku życia , gdy: nastąpiło nieprzewidziane zamknięcie żłobka, przedszkola, szkoły, klubiku dziecięcego, do którego dziecko chodzi; dziecko musi być izolowane od otoczenia ze względu na podejrzenie choroby zakaźnej; z powodu choroby dzieckiem nie może opiekować się niania, z którą masz podpisaną umowę, lub dzienny opiekun; osoba, która na stałe opiekuje się dzieckiem, przebywa w szpitalu lub rodzi dziecko. W przypadku dziecka z niepełnosprawnością (z orzeczonym znacznym stopniem niepełnosprawności lub z niepełnosprawnością i koniecznością długotrwałej opieki), które nie ukończyło 18. roku życia, zasiłek opiekuńczy przysługuje osobie, która musi zastąpić małżonka lub rodzica stale opiekującego się dzieckiem, ze względu na: poród lub chorobę małżonka/rodzica uniemożliwiającą zajmowanie się dzieckiem; pobyt małżonka/rodzica w szpitalu lub innej placówce leczniczej. Zasiłek opiekuńczy przysługuje także , gdy trzeba opiekować się: chorym dzieckiem do 18. roku życia; chorym dzieckiem z...

Wniosek o urlop macierzyński
Prawo i finanse
Wniosek o urlop macierzyński 2022 [wzór pdf do druku]
Niedługo urodzisz dziecko i zyskasz prawo do urlopów dla rodziców. Pierwszy, wykorzystywany od razu po narodzinach dziecka (lub czasem także przed) to urlop macierzyński. Sprawdź, ile trwa i kiedy musisz złożyć u pracodawcy wniosek o jego udzielenie.

Aby ubiegać się o urlop macierzyński, w niektórych sytuacjach należy złożyć wniosek. Zasady przyznawania urlopu są takie same jak w poprzednich latach. Nie zmienił się również czas jego trwania, który zależy od liczby dzieci urodzonych podczas jednego porodu. Urlop zwykle rozpoczyna się po narodzinach dziecka, ale można również wnioskować o niego wcześniej. Wyjaśniamy, kiedy i w jakiej formie należy składać wniosek o urlop macierzyński . Dołączamy również pliki z wnioskiem o urlop macierzyński do wydruku w różnych wersjach:   wniosek o urlop macierzyński (składany przed porodem) wniosek o urlop macierzyński (składany po porodzie) wniosek o urlop macierzyński i rodzicielski (składany przed porodem) wniosek o urlop macierzyński i rodzicielski (składany po porodzie) Kiedy złożyć wniosek o urlop macierzyński? Wniosek o urlop macierzyński jest potrzebny przy ustalaniu wymiaru podstawowego urlopu . Jeśli urodzisz jedno dziecko – masz prawo do 20 tygodni urlopu, przy ciąży bliźniaczej – 31 tygodni, przy trojaczkach 33 tygodnie, czworaczkach – 35 tygodni, pięcioraczkach – 37. Złożenie wniosku jest konieczne, gdy część urlopu macierzyńskiego chcesz wykorzystać jeszcze przed narodzinami dziecka. Zgodnie z prawem, przed datą porodu możesz skorzystać maksymalnie z 6 tygodni, a z reszty przysługujących ci wolnych dni – po narodzinach dziecka. Wniosek o udzielenie części urlopu przed planowaną datą porodu powinien zawierać: twoje imię i nazwisko datę, od której urlop miałby się zacząć. Do wniosku musisz również dołączyć zaświadczenie (kopię) od lekarza o planowanej dacie porodu. Jeśli urlop macierzyński chcesz rozpocząć po urodzeniu dziecka, wystarczy, że przedstawisz pracodawcy:  zaświadczenie ze szpitala o porodzie, akt urodzenia dziecka. W wielu przypadkach jednak...

zmiany w urlopach dla rodziców
Adobe Stock
Aktualności
Zmiany w urlopach dla rodziców 2022: co przyniesie wdrożenie dyrektywy unijnej?
Nadchodzą zmiany w urlopach dla rodziców. Wprowadzana w Polsce w 2022 roku dyrektywa unijna ma ujednolicić urlopy ojcowskie, wydłużyć urlopy opiekuńcze oraz wyrównać płace bez względu na płeć, rasę i orientację seksualną. Ma także dać szansę na zwiększenie aktywności zawodowej młodych matek. Wyjaśniamy, o jakie zmiany w pracy będą mogli wnioskować rodzice.

Zmiany w urlopach dla rodziców będą znaczące. W związku z unijną dyrektywą dotyczącą zachowania równowagi między życiem prywatnym i zawodowym (ang. work-life balance ) państwa członkowskie Unii Europejskiej mają obowiązek wdrożenia nowych przepisów w kwestii urlopów dla rodziców. Jakie zmiany zostaną wprowadzone po wdrożeniu unijnej dyrektywy? Wyjaśniamy, o ile zostanie wydłużony  urlop opiekuńczy, jakie zmiany czeka urlop rodzicielski, na czym ma polegać planowane ujednolicenie czasu trwania urlopów ojcowskich oraz na jakie inne rozwiązania pozwalające godzić opiekę nad dzieckiem z pracą mogą liczyć rodzice. Proponowane zmiany w urlopach dla rodziców 2022 Urlop rodzicielski – zamiast 32 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka i 34 tygodni w przypadku ciąży mnogiej, urlop wydłuży się odpowiednio do 41 i 43 tygodni. Każdemu z rodziców będzie przysługiwać 9 tygodni urlopu, których nie będzie można przenieść na drugiego rodzica. Urlop rodzicielski będzie można wykorzystać maksymalnie w pięciu częściach do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6 lat. Aktualnie w Polsce nie ma podziału na indywidualne części urlopu rodzicielskiego (wyjątkiem jest pierwszych 14 tygodni urlopu macierzyńskiego dla matki dziecka).   Urlop ojcowski – według unijnej dyrektywy pracownikowi, który został ojcem, przysługiwałby urlop w wymiarze 10 dni roboczych. Urlop ojcowski będzie można wykorzystać do ukończenia przez dziecko 12 miesięcy (obecnie w Polsce obowiązująca granica to 24 miesiące).   Urlop opiekuńczy (potocznie zwany opieką na dziecko) – pracownik mógłby skorzystać z urlopu w wymiarze 5 dni w sytuacji, gdy musiałby zapewnić pomoc z powodu poważnych względów medycznych dziecku, innemu krewnemu lub osobie zamieszkującej w tym samym gospodarstwie...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj