
Urlop menstruacyjny to coraz bardziej popularne rozwiązanie w firmach na całym świecie. W końcu bolesna, obfita miesiączka jest problemem wielu kobiet, przekłada się na ich samopoczucie, powoduje spadek koncentracji, dyskomfort i obniża efektywność pracy. Czy urlop menstruacyjny w Polsce to dobry pomysł?
Urlop menstruacyjny – co to?
Urlop menstruacyjny to dzień lub kilka dni wolnych od pracy, które kobieta może wykorzystać w czasie bolesnej miesiączki. Urlop ma zapewnić pracownicy czas na odpoczynek w sytuacji, gdy dokucza jej ból i inne niedogodności związane z trudnym okresem. Z założenia urlop menstruacyjny jest niezależny od urlopu wypoczynkowego – nie powoduje utraty pozostałych dni wolnych.
Najczęściej urlop menstruacyjny:
- przysługuje w wymiarze jednego dnia w miesiącu;
- niewykorzystany nie przechodzi na kolejny miesiąc;
- nie daje prawa do wypłaty ekwiwalentu za niewykorzystanie.
Urlopu menstruacyjnego udziela bezpośredni przełożony, a zgłasza się go danego dnia rano bez żadnych formalności.
Urlop menstruacyjny na świecie
Okazuje się, że Japonia, Tajwan, Zambia, Indonezja, Korea Południowa już takie urlopy wprowadziły. I to dawno: np. w Japonii urlop menstruacyjny przysługuje wszystkim menstruującym pracownikom od 75 lat. I nie jest to kwestia wyrozumiałości, ale wyraz praktycyzmu. Niedysponowany pracownik to pracownik mniej efektywny. Wyobraźmy sobie sprzedażowe spotkanie z klientem, podczas którego handlowiec nie może się skupić, odczuwa mdłości i przeszywający ból. Czy spotkanie zakończy się sukcesem? Wątpliwe, choć bez urlopu menstruacyjnego kobiety dotąd musiały sobie jakoś radzić.
Urlop menstruacyjny w Polsce
Na urlop menstruacyjny mogą liczyć pracownice niektórych korporacji, jak Nike czy Coexist. W Polsce wprowadziły go niektóre firmy odzieżowe, jak Spadiora i PLNY LALA, krakowski salon spa VERDE, a ostatnio także krakowska agencja kreatywna More Bananas przy całkowitej aprobacie wszystkich zatrudnionych.
„Sam temat normalizacji okresu, jak i wsparcie osób menstruujących są mi niezwykle bliskie. Cieszę się, że udało się wprowadzić nam coś takiego w agencji, co jak się okazuje, aby było prawnie poprawne, nie jest wcale takie proste” – powiedziała Ania Ledwoń-Blacha, creative owner w More Bananas.
Źródło: nowymarketing.pl
Zobacz też:

Zasiłek opiekuńczy oraz zasady jego przyznawania reguluje Ustawa o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Do zasiłku opiekuńczego mają prawo rodzice chorego dziecka, ale są także sytuacje, kiedy mogą z niego skorzystać rodzice zdrowego malucha. Sprawdź, jak obecnie wygląda sytuacja z zasiłkiem, gdy dziecko trafi na kwarantannę lub gdy z powodu COVID-19 zamknięta jest klasa lub grupa przedszkolna. Spis treści: Co to jest zasiłek opiekuńczy? Co to jest dodatkowy zasiłek opiekuńczy? Co to jest zasiłek opiekuńczy? Zasiłek opiekuńczy na dziecko to świadczenie, które jest przyznawane rodzicom (także adopcyjnym, zastępczym, opiekunom prawnym) w różnych sytuacjach. Zasiłek opiekuńczy przysługuje na dziecko do ukończenia przez nie 8. roku życia , gdy: nastąpiło nieprzewidziane zamknięcie żłobka, przedszkola, szkoły, klubiku dziecięcego, do którego dziecko chodzi; dziecko musi być izolowane od otoczenia ze względu na podejrzenie choroby zakaźnej; z powodu choroby dzieckiem nie może opiekować się niania, z którą masz podpisaną umowę, lub dzienny opiekun; osoba, która na stałe opiekuje się dzieckiem, przebywa w szpitalu lub rodzi dziecko. W przypadku dziecka z niepełnosprawnością (z orzeczonym znacznym stopniem niepełnosprawności lub z niepełnosprawnością i koniecznością długotrwałej opieki), które nie ukończyło 18. roku życia, zasiłek opiekuńczy przysługuje osobie, która musi zastąpić małżonka lub rodzica stale opiekującego się dzieckiem, ze względu na: poród lub chorobę małżonka/rodzica uniemożliwiającą zajmowanie się dzieckiem; pobyt małżonka/rodzica w szpitalu lub innej placówce leczniczej. Zasiłek opiekuńczy przysługuje także , gdy trzeba opiekować się: chorym dzieckiem do 18. roku życia; chorym dzieckiem z...

Aby ubiegać się o urlop macierzyński, w niektórych sytuacjach należy złożyć wniosek. Zasady przyznawania urlopu są takie same jak w poprzednich latach. Nie zmienił się również czas jego trwania, który zależy od liczby dzieci urodzonych podczas jednego porodu. Urlop zwykle rozpoczyna się po narodzinach dziecka, ale można również wnioskować o niego wcześniej. Wyjaśniamy, kiedy i w jakiej formie należy składać wniosek o urlop macierzyński . Dołączamy również pliki z wnioskiem o urlop macierzyński do wydruku w różnych wersjach: wniosek o urlop macierzyński (składany przed porodem) wniosek o urlop macierzyński (składany po porodzie) wniosek o urlop macierzyński i rodzicielski (składany przed porodem) wniosek o urlop macierzyński i rodzicielski (składany po porodzie) Kiedy złożyć wniosek o urlop macierzyński? Wniosek o urlop macierzyński jest potrzebny przy ustalaniu wymiaru podstawowego urlopu . Jeśli urodzisz jedno dziecko – masz prawo do 20 tygodni urlopu, przy ciąży bliźniaczej – 31 tygodni, przy trojaczkach 33 tygodnie, czworaczkach – 35 tygodni, pięcioraczkach – 37. Złożenie wniosku jest konieczne, gdy część urlopu macierzyńskiego chcesz wykorzystać jeszcze przed narodzinami dziecka. Zgodnie z prawem, przed datą porodu możesz skorzystać maksymalnie z 6 tygodni, a z reszty przysługujących ci wolnych dni – po narodzinach dziecka. Wniosek o udzielenie części urlopu przed planowaną datą porodu powinien zawierać: twoje imię i nazwisko datę, od której urlop miałby się zacząć. Do wniosku musisz również dołączyć zaświadczenie (kopię) od lekarza o planowanej dacie porodu. Jeśli urlop macierzyński chcesz rozpocząć po urodzeniu dziecka, wystarczy, że przedstawisz pracodawcy: zaświadczenie ze szpitala o porodzie, akt urodzenia dziecka. W wielu przypadkach jednak...

Zmiany w urlopach dla rodziców będą znaczące. W związku z unijną dyrektywą dotyczącą zachowania równowagi między życiem prywatnym i zawodowym (ang. work-life balance ) państwa członkowskie Unii Europejskiej mają obowiązek wdrożenia nowych przepisów w kwestii urlopów dla rodziców. Jakie zmiany zostaną wprowadzone po wdrożeniu unijnej dyrektywy? Wyjaśniamy, o ile zostanie wydłużony urlop opiekuńczy, jakie zmiany czeka urlop rodzicielski, na czym ma polegać planowane ujednolicenie czasu trwania urlopów ojcowskich oraz na jakie inne rozwiązania pozwalające godzić opiekę nad dzieckiem z pracą mogą liczyć rodzice. Proponowane zmiany w urlopach dla rodziców 2022 Urlop rodzicielski – zamiast 32 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka i 34 tygodni w przypadku ciąży mnogiej, urlop wydłuży się odpowiednio do 41 i 43 tygodni. Każdemu z rodziców będzie przysługiwać 9 tygodni urlopu, których nie będzie można przenieść na drugiego rodzica. Urlop rodzicielski będzie można wykorzystać maksymalnie w pięciu częściach do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6 lat. Aktualnie w Polsce nie ma podziału na indywidualne części urlopu rodzicielskiego (wyjątkiem jest pierwszych 14 tygodni urlopu macierzyńskiego dla matki dziecka). Urlop ojcowski – według unijnej dyrektywy pracownikowi, który został ojcem, przysługiwałby urlop w wymiarze 10 dni roboczych. Urlop ojcowski będzie można wykorzystać do ukończenia przez dziecko 12 miesięcy (obecnie w Polsce obowiązująca granica to 24 miesiące). Urlop opiekuńczy (potocznie zwany opieką na dziecko) – pracownik mógłby skorzystać z urlopu w wymiarze 5 dni w sytuacji, gdy musiałby zapewnić pomoc z powodu poważnych względów medycznych dziecku, innemu krewnemu lub osobie zamieszkującej w tym samym gospodarstwie...