Elsie była wcześniakiem
Serenkonata/Adobe Stock
Aktualności

Urodziła się w 23. tygodniu ciąży. Jej dłonie były wielkości paznokci jej taty

W chwili narodzin mała Elsie była skrajnym wcześniakiem i lekarze dawali jej tylko 25 proc. szans na przeżycie. Po 70 dniach spędzonych w szpitalu mała wojowniczka wróciła z rodzicami do domu.

Dzisiaj Elsie ma już 11 miesięcy i ma się naprawdę dobrze. Jednak w momencie narodzin ważyła tylko 480 g. Na świat przyszła w Anglii 17 czerwca 2021 roku w 23. tygodniu ciąży. Wszystko przez krwiak podkosmówkowy i krwawienie w ciąży, które nękało jej mamę przez 15 tygodni. W końcu w 22. tygodniu ciąży trafiła do szpitala, a tydzień później urodziła Elsie.

Nie lecząc zębów możesz doprowadzić do przedwczesnego porodu

„Była idealna i maleńka jak laleczka”

„To było straszne. Nie wiedziałam, czy stracę córeczkę, czy nie. Żyłam w niepewności, nie potrafiłam się zrelaksować przez całą ciążę. Nawet w szpitalu nie dawano gwarancji, że Elsie przeżyje. Jej ciałko było wielkości dłoni męża, a dłonie nie większe od jego paznokci. Była taka maleńka, ale idealnie ukształtowana, z rzęsami i paznokciami u palców dłoni i stóp. Była maleńka jak laleczka” – wspomina Katie Hampson, mama Elsie.

„Elsie jest małym cudem. Tyle przeszła i przetrwała – to prawdziwy cud. Nawet lekarze i pielęgniarki nie wierzyli, że jej się uda przeżyć, ale ona okazała się prawdziwa małą wojowniczką. Jesteśmy z niej tacy dumni” – dodaje szczęśliwa mama.

Mimo przeciwności rodzina jest w komplecie

Rodzina państwa Hampson składa się z mamy – Katie, taty – Roba i trzech córek w wieku 12 lat, 7 lat i 11 miesięcy o imionach Madison, Poppy i Elsie. Gdy małżeństwo dowiedziało się o trzeciej ciąży Katie, było bardzo szczęśliwe, że Madison i Poppy będą miały młodsze rodzeństwo. Niestety już po kilku tygodniach Katie zaczęła krwawić. Krwawienia dokuczały jej codziennie. Początkowo miała nadzieję, że samoistnie ustaną, jak dzieje się to w przypadku wielu krwiaków podkosmówkowych. Niestety tak się nie stało. Ciąży nie udało się donosić i tak przyszła na świat Elsie, mała jak Calineczka.

Poród, podobnie jak ciąża, także nie przebiegł książkowo. U Katie doszło od przedwczesnego odklejenia się łożyska, jeszcze zanim Elsie się urodziła. Zaraz po porodzie dziewczynka trafiła na intensywną terapię, a mama mogła ją zobaczyć dopiero 5 godzin po porodzie.

Choć Elsie ma już 11 miesięcy, nosi ubranka dla trzymiesięcznych niemowląt, a i tak są na nią nieco zbyt duże. Dziewczynka waży już 6 kg i dobrze się rozwija.

Źródło: manchestereveningnews.co.uk, dailymail.co.uk

Piszemy też o:

najmniejszy wcześniak kończy dwa lata
Stanislav/Adobe Stock, screen YouTube
Aktualności
Lekarze nie dawali mu szans. Najmniejszy wcześniak wkrótce skończy 2 lata!
Mały Richard trafił do księgi Guinnessa jako najmniejszy wcześniak. Gdy się urodził, lekarze szykowali rodziców, że dziecko nie przeżyje. Stało się inaczej – Richard zaskoczył wszystkich i niebawem skończy drugi rok życia.

Richard Hutchinson przyszedł na świat 5 czerwca 2020 roku w 22. tygodniu ciąży. Miał urodzić się dopiero w październiku, jednak u jego mamy doszło do powikłań, które wywołały przedwczesny poród. Ciąża trwała jedynie 21 tygodni i dwa dni, a Richard urodził się o 131 dni za wcześnie. Dzielna kruszynka Richard po narodzinach ważył zaledwie 340 gramów i mieścił się w ludzkiej dłoni. Jego masa ciała stanowiła zaledwie 10 proc. masy ciała przeciętnego noworodka . „Rodzice chłopca Rick i Beth otrzymali informacje dotyczące tego, czego można się spodziewać po tak wcześnie urodzonym dziecku. Nasz zespół neonatologiczny dał mu 0 proc. szans na przeżycie” – powiedziała neonatolog dr Stacy Kern ze szpitala dziecięcego w Minnesocie. Mimo tak złych prognoz lekarze robili wszystko, aby ratować życie malutkiego Richarda. Dziecko skorzystało z tej szansy i po pół roku spędzonym na oddziale neonatologicznym wróciło z rodzicami do domu. Mały Richard trafił do księgi rekordów Guinnessa w dwóch kategoriach – jako najmniejsze dziecko na świecie oraz jako najmniejszy wcześniak, któremu udało się przeżyć. „Ten mały facet przeszedł tak wiele, że nie mógłbym być bardziej dumny. Jesteś moim bohaterem” – powiedział o synku jego tata. Rekord Richarda został jednak pobity W zeszłym roku przyszedł na świat najmłodszy wcześniak . Urodził się 132 dni za wcześnie, więc rekord Richarda pobił zaledwie o jeden dzień. Jednak dla tak maleńkiego organizmu każdy dzień ma znaczenie, dlatego zarówno Richard, jak i nowy rekordzista, Curtis, to prawdziwe cudowne dzieci. Przeżyły, choć teoretycznie były bez szans. Richard wkrótce będzie obchodził drugie urodziny. W przypadku takiego skrajnego wcześniactwa, z jakim mierzył się chłopiec, każde urodziny to wielkie święto , gdyż tak wcześnie urodzone dzieci, jeśli przeżyją, zwykle przez...

wcześniak w torebce plastikowej
karrastock/Adobe Stock, screen tweeter
Aktualności
Dzieci w plastikowych torebkach – niesamowity sposób ratowania wcześniaków
Historia Zakiego i Maliki, dwojga wcześniaków urodzonych w 7 miesiącu ciąży, jest niesamowita. Aby chronić ich delikatną skórę i imitować warunki w macicy, lekarze zapakowali je do plastikowych torebek. Sposób zadziałał!

Dzieci urodziły się z wagą 900 g. Przyszły na świat przez cesarskie cięcie, które było konieczne ze względu na zagrożenie ich życia. Dziewczynka i chłopiec byli bardzo słabi i delikatni, i od razu trafili na oddział intensywnej terapii. Nie wiadomo było, czy uda się uratować ich życie. Aby zwiększyć szanse na przeżycie wcześniaków , lekarze wykorzystali niesamowity sposób – włożyli dzieci do plastikowych torebek. Torebka jak macica Owijanie wcześniaków folią stosowano już wcześniej, gdyż okazało się, że jest to skuteczny sposób na ogrzanie i utrzymanie odpowiedniej temperatury ciała dziecka. Skóra wcześniaków jest bardzo cienka i delikatna, dlatego szybko tracą przez nią wodę i wychładzają się. Owinięcie ciała folią, poza główką, tworzy rodzaj szczelnego kocyka, który zapobiega utracie wody i ułatwia utrzymanie prawidłowej temperatury ciała . Jest niczym macica, która spełnia też i te funkcje. Folia do owijania wcześniaków na oddziale noworodkowym nie musi być sterylna, wystarczy, że jest czysta. Zaki i Malika spędzili w szpitalu 7 tygodni. W momencie wypisu dzieci były w bardzo dobrej formie.   Premature baby kept alive in plastic bag after mother’s silent labour |More here: https://t.co/id8QbOuMnf #CitiNews pic.twitter.com/kEnL0k5391 — CitiNewsroom (@Citi973) February 24, 2016 Źródło: citifmonline.com Piszemy też o: Wcześniaki z Ukrainy walczą o życie Kilkumiesięczne dziecko w płockim oknie życia Bakteria z odświeżacza powietrza zabiła dziecko

Do kiedy dziecko jest noworodkiem
Noworodek
Noworodek a niemowlę – do kiedy dziecko jest noworodkiem? A wcześniak?
Określenia noworodek i niemowlę dotyczą dzieci na zupełnie innym poziomie rozwoju, choć wiele osób używa obu terminów wymiennie. Różnice są tak duże, że noworodkom poświęcono nawet specjalny dział medycyny. Wyjaśniamy, do kiedy dziecko jest noworodkiem i czym się cechuje w tym okresie. Sprawdź, co to jest wiek korygowany wcześniaka.

Noworodek a niemowlę – wbrew pozorom różnice między nimi są ogromne. Przede wszystkim organizm noworodka dopiero adaptuje się do samodzielnego życia. Poza tym noworodek i niemowlę różnią się wyglądem oraz sposobem pracy narządów wewnętrznych. Z tego względu dziecko w okresie noworodkowym wymaga szczególnego traktowania. Wyjaśniamy, do kiedy dziecko jest noworodkiem, od kiedy staje się niemowlęciem i czego należy spodziewać się w okresie noworodkowym. Tłumaczymy też, jak długo wcześniak jest noworodkiem i czym jest wiek korygowany wcześniaka. Spis treści: Noworodek a niemowlę: wiek Jak długo wcześniak jest noworodkiem? Okres noworodkowy – charakterystyka Noworodek a niemowlę – różnice w wyglądzie Noworodek a niemowlę: wiek Do kiedy dziecko jest noworodkiem? Okres noworodkowy trwa przez pierwsze 4 tygodnie życia malucha. Od 5. tygodnia dziecko nazywane jest niemowlęciem. Odróżnienie noworodka od niemowlaka ma ważną przyczynę. W pierwszych tygodniach organizm dopiero przystosowuje się do życia poza ustrojem mamy (zmiany przystosowawcze dotyczą m.in. układu krążenia, układu oddechowego, pokarmowego, gospodarki hormonalnej i systemu termoregulacji). Z tego względu ten wyjątkowym czas ma swoją odrębną nazwę – okres noworodkowy. Poświęcono mu osobną specjalizację w medycynie – neonatologię. Lekarz zajmujący się noworodkami to neonatolog. Dawniej noworodkiem nazywano dziecko do końca 6. tygodnia życia. Obecnie okres noworodkowy obejmuje 4 tygodnie, czyli pierwsze 28 dni po narodzinach. Jak długo wcześniak jest noworodkiem? Dla określenia wieku wcześniaków używa się tzw. wieku skorygowanego. To naturalne, bo trudno oczekiwać, by dziecko urodzone przed terminem rozwijało się w tym samym tempie, co dziecko urodzone o czasie. Aby obliczyć wiek korygowany wcześniaka, wystarczy odjąć od...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz