Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
poród
fotolia.com
Aktualności

Uwaga! Prawa ciężarnych będą ograniczone! Miało być lepiej, a będzie…

NFZ odbierze kobietom w ciąży prawo do wyboru położnej, która będzie zajmować się nimi podczas ciąży, porodu i połogu. Jak to możliwe? "Szykujemy się na wojnę" - mówią położne.

Nowy program Koordynowanej Opieki nad Kobietą w Ciąży powstał pod koniec 2015 r. Od momentu powstania budzi wiele kontrowersji. Mimo wielu pozytywnych zmian Stowarzyszenie Dobrze Urodzeni oraz położne odnajdują w nim coraz więcej słabych punktów. 

Gorsza opieka nad ciężarną?

Niedawno pisaliśmy o petycji przeciw wprowadzeniu całego programu złożonej przez Stowarzyszenie Niezależna Inicjatywa Rodziców i Położnych Dobrze Urodzeni. Teraz przed skutkami programu ostrzegają położne:

- W praktyce to szpital zdecyduje, które położne przystąpią do nowego systemu opieki, czyli mówiąc wprost: z kim podpisze umowę. Do tej pory to kobieta w ciąży wybierała sobie na zasadzie dobrowolności położną, która sprawowała nad nią opiekę w ciąży, a potem w połogu odwiedzała ja w domu. Teraz o tej drugiej części pieczy - nad młodą mamą z dzieckiem w ciągu dwóch miesięcy od jego narodzin - zdecyduje szpital. Jeśli nie podpisze umowy z położną, która do tej pory sprawowała opiekę nad ciężarną, to po porodzie zajmie się nią już kto inny. Gdzie tu więc ustawowo zagwarantowany pacjentce wolny wybór położnej? Poza tym to nowe rozwiązanie naruszy bezpieczeństwo całej rzeszy samodzielnych położnych, prowadzących swoje praktyki – tłumaczy Ewa Janiuk, położna, współwłaścicielka NZOZ Zdrowa Rodzina w Opolu, wiceprezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych w wypowiedzi dla wyborcza.pl

NFZ zdecydował, że całość opieki nad ciężarną (zarówno w czasie porodu, jak i po porodzie) będą mogły kontraktować jedynie szpitale, w których odbywa się minimum 600 porodów rocznie. Położne obawiają się, że będzie się to wiązało z gorszą opiekę dla ciężarnych mieszkających z dala od dużych szpitali.
"Szykujemy się na wojnę, gdyż jest to nie tylko nasze być albo nie być. Gra toczy się o dobro setek tysięcy polskich kobiet i dzieci." - napisały położne w otwartym liście. Według nich zmiany te zaprzeczają "Standardom opieki okołoporodowej", w których gwarantuje się ciężarnej m.in. prawo wyboru położnej, i to na każdym etapie ciąży. 

Co na to matki?

Karolina urodziła dwoje dzieci, obecnie jest w 4. miesiącu ciąży.
"Moje porody przyjmowała zaufana położna. Uczestnicząc w tak ważnych momentach mojego życia, wspierając mnie i pomagając przyjść moim dzieciom na świat stała się dla mnie jakby członkiem naszej rodziny. Nie wyobrażam sobie, by ktoś inny, obcy miał zastąpić moją panią Anię. Nie rozumiem, jak można narzucać kobiecie takie rzeczy? To bardzo osobiste chwile i chciałabym mieć prawo wyboru, kto będzie w nich uczestniczył".

Apel położnych na ratunek ciężarnym!

W liście położnych rodzinnych do mediów czytamy:

"Najgorsze jest jednak to, że tzw. opieka koordynowana uderza w pacjentki. Ogranicza im wybór specjalistów, w tym osoby prowadzącej ciążę, edukację przedporodową i wspierającą je w połogu. W praktyce uniemożliwia także swobodny wybór miejsca porodu. Wszystkie usługi medyczne zostaną sprowadzone do niezbędnego minimum, a niedofinansowane szpitale i placówki POZ będą reperować swoje budżety kosztem pacjentek (...) setkom tysięcy kobiet, odbierze się nie tylko prawo wyboru, lecz przede wszystkim prawo do łatwo dostępnej, fachowej, kompleksowej edukacji prozdrowotnej i opieki medycznej w ciąży i połogu. Taka opieka jest standardem w najbardziej rozwiniętych krajach Europy Zachodniej(...)

Ofiarą padną przede wszystkim pacjentki, którym odbierze się prawo do wykwalifikowanej i łatwo dostępnej opieki medycznej – wszak położne POZ docierają nawet do najmniejszych miejscowości, gdzie żaden lekarz nigdy nie zawita. "Dobro pacjenta", którym tak szczytnie tłumaczy się Pan Minister, jest wyłącznie przykrywką do promowania mechanizmów ograniczających system opieki pozalekarskiej."

Zobacz, co na to minister zdrowia Konstanty Radziwiłł

Co sądzicie o takim ograniczeniu praw rodzących i położnych? Piszcie w komentarzach.

Zobacz też: Nowy program opieki nad ciężarnymi! Petycja przeciw zmianom

Czy kobiety powinny być nakłaniane do karmienia piersią? [SONDA ULICZNA]

Petycja ciężarne walczą o swoje prawa
Aktualności
Do wszystkich kobiet: Czy prawa ciężarnych i rodzących są zagrożone?
Fundacja Rodzic po Ludzku prosi o przyłączanie się do akcji „Kobiety i Położne. Razem!”: „Szanowny Pani Ministrze! Prosimy nie niszczyć dorobku ostatnich lat w jakości opieki zdrowotnej nad przyszłą matką i dzieckiem!”

Apel "Kobiety i Położne. Razem!" Nadchodzące zmiany w opiece okołoporodowej budzą wiele emocji. Dziś na Facebooku Fundacji Rodzić po ludzku pojawiła się prośba o dołączanie do akcji "Kobiety i Położne. Razem!". Polega ona na wysyłaniu do Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia listu, w którym poruszany jest temat swobodnego wyboru lekarza, położnej i szpitala, w którym urodzi się dziecko: "(...) To ceniony przez wszystkie kobiety prawdziwy sukces w jakości opieki zdrowotnej nad matką i dzieckiem, dorobek ostatnich lat. Nie rozumiem, czemu ktoś chce to zniszczyć?". Apel jest również wyrazem niepokoju o "zmiany, którymi skutkuje dla polskich położnych forsowany przez NFZ model tzw. opieki koordynowanej (KOC). Planowane zmiany w podstawowej opiece zdrowotnej (POZ) oraz zarządzenie Prezesa NFZ dotyczące opieki koordynowanej (KOC) mogą spowodować ograniczenia w dostępności opieki położnych dla kobiet, a także utrudnić samodzielne wykonywanie zawodu naszym położnym. Czy ma Pan pewność, że KOC zwiększy dostępność przyszłych matek do właściwej opieki medycznej?".   Prezes fundacji Rodzic po Ludzku już zamieściła na Facebooku swój apel. Za jej przykładem do akcji dołączają kolejne kobiety, oznaczając posty hasztagiem ‪ #‎KonstantyRadziwiłł‬ Co na to minister? Minister pytany o zmiany zapewnia:  - Jeśli chodzi o kobiety, to ten program jest dla nich tylko ofertą: mogą, ale nie muszą z niej skorzystać. W każdej chwili kobieta może zacząć korzystać z programu opieki skoordynowanej, i w każdej chwili może z niej zrezygnować, wybrać innego lekarza czy położną, czy pojechać do dowolnego szpitala. Nie ma absolutnie żadnych więzów, którymi kobieta w ciąży była związana ze szpitalem, położną czy ginekologiem. Całą rozmowę z ministrem znajdziesz tu: Minister Radziwiłł: idą zmiany...

ciezarna-w-oczekiwaniu-na-porod
Fotolia
Aktualności
Prowadzenie ciąży u położnej, a nie ginekologa – dobra zmiana?
Czy chętnie prowadziłybyście swoją ciążę wyłącznie u położnej, a nie ginekologa? Właśnie zmieniły się przepisy. Sprawdźcie koniecznie jak i czy to dobra zmiana.

Najważniejsza jest położna Świeżo upieczone ciężarne zawsze pytają mnie o to samo: „Którego ginekologa polecasz i z którego szpitala?” A ja zawsze odpowiadam: „Najważniejsza jest położna! Wybierz dobrą położną lub szpital, który słynie z dobrych położnych” . Dlaczego? Bo jeśli ciąża przebiega prawidłowo, jest tzw. ciążą fizjologiczną, bez powikłań, lekarz nie jest niezbędny. W czasie porodu, jeśli nie ma komplikacji, poród prowadzi położna , a lekarz pojawia się tylko sporadycznie. Jeśli akurat trafisz z porodem na jego dyżur to dobrze, ale w praktyce raczej rzadko się to zdarza. To położna przyjmie poród i będzie przez większość czasu z tobą. Bezpłatne prowadzenie ciąży u położnej Do tej pory można było prowadzić ciążę u położnej, ale odpłatnie i bez możliwości kierowania na badania (np. krew, mocz). Od stycznia 2017 można prowadzić ciążę wyłącznie u położnej w ramach NFZ. Zmianę wprowadza zarządzenie nr 125 prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z 22 grudnia 2016 roku w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej przez podmioty realizujące świadczenia koordynowanej opieki nad kobietą i dzieckiem oraz zmiany niektórych zarządzeń Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w związku z przepisami ustawy o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem”.  Zapis o możliwości prowadzenia ciąży przez położną znajdziemy również w ustawie o zawodzie pielęgniarki i położnej. Bezpłatna opieka położnej - w praktyce? Według standardów opieki okołoporodowej ginekolog prowadzący ciążę, obowiązkowo kieruje ciężarną między 21. a 26 tygodniem ciąży do położnej POZ. A wówczas położna obejmuje kobietę opieką. Położna prowadzi ciążę na tych samych zasadach, co ginekolog - taka dama liczba wizyt, takie same badania. Położna prowadząca...

poród, tata na porodówce, szpital, kobieta w ciąży,
© Olesia Bilkei - Fotolia.com
Prawo i finanse
Wielkie zmiany na korzyść ciężarnych w opiece okołoporodowej!
Ciężarne nie będą musiały czekać na wizytę u lekarza czy bać się, że szpital odeśle je, gdy zaczną rodzić! Skoordynowana opieka okołoporodowa ma zostać wprowadzona w całej Polsce jako standard. Sprawdź, na czym dokładnie będzie polegać.

Ciężarną będzie opiekować się jeden zespół składający się z położnych i lekarzy, którzy będą ze sobą ściśle współpracować – to pomysł na zrewolucjonizowanie systemu opieki okołoporodowej. Korzyści płynące dla ciężarnych Zgodnie z nowym modelem kobieta będzie mogła wybrać sobie, kto z personelu medycznego będzie się nią opiekował. Osoby te (położne, lekarze) będą tworzyły jeden zespół i będą ze sobą w kontakcie. Dzięki temu kobieta zyska ciągłość opieki . Jej historia medyczna będzie znana poszczególnym członkom zespołu, co w razie problemów umożliwi szybszą interwencję.  - Ma to dać poczucie bezpieczeństwa pacjentce, jak również zwiększa szanse na wczesne rozpoznanie wszelkich pojawiających się nieprawidłowości – powiedział Tadeusz Jędrzejczyk, prezes NFZ w wypowiedzi dla Gazety Prawnej.  Dzięki nowemu modelowi skończą się długie terminy oczekiwania ciężarnych na wizyty lekarskie czy konieczne badania, zapewnia w „Gazecie Prawnej” Wojciech Zawalski, dyrektor departamentu świadczeń opieki zdrowotnej w NFZ. Każda kobieta będzie miała prawo zmienić opiekujący się nią zespół, a na zakończenie współpracy wypełni ankietę, w której oceni jego pracę. Pytania w ankiecie będą miały szeroki zakres, między innymi: Czy dostała przydzielonych lekarzy i położną? Czy przedstawiono jej plan opieki nad ciążą i dzieckiem? Czy dano jej szansę na kontakt z dzieckiem w ciągu pierwszej doby po porodzie ? Czy uzyskała informacje i pomoc w karmieniu piersią? Czy była traktowana z szacunkiem? Czy po porodzie położna interesowała się jej stanem psychicznym? Nowe przepisy mają przybliżyć położne i lekarzy do pacjentek. Jak przekonać do zmian szpitale i położne? - Po raz pierwszy NFZ zamierza płacić położnej za prowadzenie ciąży – podkreśla Joanna Pietrusiewicz, prezes...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz