dziecko w zimowym kombinezonie
Fotolia
Aktualności

Uwaga! Sezon na: "Pani założy dziecku czapeczkę!"– oficjalnie otwarty! 

Jaka pogoda uzasadnia brak czapeczki u dziecka? W Polsce prawidłowa odpowiedź brzmi: żadna!

Zakwitły pąki, zazieleniły się trawniki, więc spokojnie można już zdjąć szaliki, czapki i zimowe kurtki. To znaczy – zdjąć z siebie, bo przecież dzieci potrzebują bardzo dużo ciepła. A konkretnie: bardzo ciepłej czapeczki, ciepłego szaliczka i ciepłej kurtki, najlepiej na puchu.

A jeśli jakaś wyrodna matka – o zgrozo! – takiego ciepła swojemu dziecku pożałuje, to na bank podczas spaceru spotka się z ciepłą troską: "Ojj, chyba trzeba mu czapeczkę założyć, bo uszy przewieje".

Właśnie się dowiedziałam, że jestem nienormalna, bo moje dziecko wczoraj biegało z krótkim rękawkiem. Yhy, przy 25 stopniach w bezwietrzny dzień. #zlamatka #apotemzapalenieucha #booczywisciebezczapki 😈

Opublikowany przez Ania Andrzejewska na 6 kwietnia 2016

 


Przewiane uszy? Nie ma takiej choroby…

Ciepła, bezinteresowna troska, szczególnie od zupełnie obcych osób, to bardzo budująca rzecz. Szkoda tylko, że według pediatrów coś takiego jak przewianie uszu… nie istnieje. 

Owszem, niemowlęta i małe dzieci często chorują na uszy. Ostre wirusowe zapalenie ucha środkowego to jedna z najczęstszych infekcji wieku dziecięcego: według statystyk nawet 80 procent dzieci poniżej 3. roku życia zapada na nie przynajmniej raz. Zapalenie ucha jednak nie bierze się od braku czapeczki na wiosennym spacerze. Najczęściej – wg lekarzy w 9 przypadkach na 10 – jest powikłaniem infekcji nosa albo gardła u dziecka. 

– Powszechnie sądzi się, i sądzi się błędnie, że zapalenie uchu jest efektem wyziębienia uszu z zewnątrz. To nieprawda – mówi dr Marek Pleskot, pediatra z ponad 30-letnim stażem i autor poradnika dla rodziców „Niemowlę 2016”. –  Zapalenie nie zaczyna się w uchu, ale w gardle albo w nosie: wrota zakażenia są tam, gdzie są słabe śluzówki. Ponieważ jednak zaobserwowano, że wyziębienie może sprzyjać zachorowaniu, to wysunięto ludową hipotezę: „Wyziębienie równa się bolące ucho”. 

Zimne uszy? Gorsze są spocone plecy!

– Tymczasem dużo gorsza od braku czapeczki jest sytuacja, kiedy dziecko najpierw jest przegrzewane i spocone, a potem nagle się wychłodzi – kontynuuje dr Pleskot.
Taka sytuacja ma miejsce np. kiedy dwulatek w puchowej kurtce biega po placu zabaw, poci się, a potem mama sadza go do wózka i powoli, spacerkiem wraca z nim do domu. Podczas takiego powrotu spocony maluch ma aż nadto czasu, żeby mocno się wyziębić. Nagłe wychłodzenie grozi też maluchowi wtedy, kiedy z nasłonecznionego placu zabaw przechodzi na zacienioną ławkę (np. żeby zjeść deserek) – albo nawet wtedy, kiedy nagle chmury zasłonią słońce i zerwie się większy wiatr.
Żeby organizm tolerował takie spadki temperatur, musi być zahartowany – a na pewno nie zahartujemy go, zakładając dziecku czapeczkę i puchy przy temperaturze 20, 19 czy nawet 16 stopni Celsjusza!

– Nawet półroczne dziecko nie potrzebuje w kwietniu czapeczki – chyba, że mówimy o bardzo słonecznym dniu i o czapce z daszkiem. Wiosną naprawdę nie trzeba chronić uszu dziecka. Warto za to zwrócić uwagę na coś innego – tłumaczy pediatra. – Moim zdaniem wczesną wiosną najgorsze są mokre i zimne piaskownice. Bardzo źle, kiedy dziecko siedzi na słońcu w grubej kurtce: wtedy na plecach może mieć nawet 20 stopni, ale rączkami grzebi w zimnym piasku. Ta różnica temperatur: rączki-plecy, działa na organizm bardzo osłabiająco. Właśnie na takie osłabienie czekają zarazki. 

Przewiana szyja: to kwestia zapalenia mięśni

No dobrze – ale przecież każdy z nas kiedyś skarżył się na bolące uszy po zimnym dniu. Taki ból jednak nie świadczy jeszcze o chorobie, ale raczej o podrażnieniu nerwów pod wpływem zimnego i silnego pędu powietrza. Takim podrażnieniem może np. skończyć się podróż autem przy otwartych oknach – ale nie zwykły spacer!
– Mocny zimny prąd powietrza może podrażniać i prowadzić do stanu zapalnego określonych nerwów. Tak bywa np. przy zapaleniu nerwu trójdzielnego. Zapalenie nerwów rzeczywiście może też prowadzić np. do skurczu mięśni szyjnych, aczkolwiek taki objaw częściej występuje jako kręcz po urazie a nie jako skutek infekcji – tłumaczy dr Pleskot.

Lekarze jednak sobie, a babcie, nianie, nauczyciele i rodzice – sobie. Na pewno wiecie, co mam na myśli.  Wystarczy wyjść na pół godziny na dowolny skwerek czy plac zabaw, żeby zobaczyć dorosłych opiekunów w ubraniach na krótki rękaw i towarzyszące im czerwone, mokre od potu maluchy w puchowych kurtkach i koniecznie w polarowych czy wełnianych czapkach.  Jak widać: nadal zamiast zapewnieniom lekarzy wolimy wierzyć w ludowe mądrości, no a przecież wiadomo: w marcu jak w garncu i kwiecień-plecień, dlatego – przezorny zawsze ubezpieczony.

Zwłaszcza od wiatru!

dziecko w zimowym kombinezonie
Fotolia

Redaktorka Mamotoja.pl o śnie swoich córek: zaakceptuj fakt, że dzieci są różne

jak ubierać niemowlaka, czy niemowlę marznie
Fotolia
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlaka – 5 prostych zasad
Jak ubierać niemowlaka? Cóż, zanim nauczysz się odróżniać, kiedy noworodkowi jest zbyt ciepło, a kiedy za zimno, ubieraj go po prostu tak, jak tobie samej byłoby komfortowo, gdybyś leżała bez ruchu. A poza tym stosuj kilka zasad.

1. Zastanów się, czy niemowlę nie zmarznie Opieraj się na własnej intuicji i własnych odczuciach, chyba że jesteś szczególnym zmarzlakiem lub zawsze jest ci ciepło. Tego, czy dziecko jest odpowiednio ciepło ubrane, nie sprawdzisz, dotykając jego rączek czy nóżek. Są one u dziecka zwykle chłodniejsze niż reszta ciała z powodu niedojrzałości układu krążenia. Również kichanie nie sygnalizuje, że dziecku jest zimno. Może to być reakcja na światło słoneczne lub potrzeba oczyszczenia nosa. 2. Ubieraj niemowlę na cebulkę Body, śpioszki, bluza lub sweterek, a do tego, jeśli trzeba, kurteczka. Albo rajstopki, skarpetki, spodenki... Rodzajów garderoby dla dziecka jest tak dużo, że na pewno uda ci się skomponować strój z kilku warstw – zgodnie z temperaturą otoczenia. Ubieranie na cebulkę jest bardzo wygodne, bo zawsze szybko możesz zdjąć lub założyć dodatkową warstwę ubrania. Obejrzyj film, jak ubierać niemowlę 3. Dotknij karku niemowlaka Dziecko z pewnością pokaże ci, że jest mu zimno płaczem. Sprawdź wówczas, czy szyja i ramiona dziecka są ciepłe. Jeśli tak, to leje łzy z innego powodu, bo powodów do płaczu jest mnóstwo! Gdy karczek jest chłodny, okryj niemowlaka. Jeżeli natomiast dziecko jest spocone, ściągnij mu jedną warstwę ubranka. 4. Uważaj na główkę niemowlaka To przez głowę umyka najwięcej ciepła (jest stosunkowo duża i pozbawiona włosków). Do ukończenia pierwszego roku życia nawet w ciepłe dni powinnaś zakładać dziecku czapeczkę. W upały – kapelusik lub czapkę z daszkiem chroniącą oczy i buzię przed słońcem. Sprawdź także, jak przetrwać upał W mieszkaniu dziecko nie powinno mieć na głowie czapeczki, pod warunkiem że w pokoju jest dostatecznie ciepło. Aby upewnić się, że to prawda, wyobraź sobie, że masz odkrytą nie tylko głowę i szyję, ale także część ramion. Ciepło? Jeśli nie, włóż...

spacer w cieniu
Fotolia
Aktualności
Małe dziecko i wiosna
Jak dzieci znoszą przesilenie wiosenne? Kiedy pozbyć się ciepłej kurtki? A czapki? Czy nadal trzeba smarować dziecku buzię? Pytania do pediatry.

Jak dzieci znoszą przesilenie wiosenne? – Na ogół lepiej niż dorośli, jednak ich organizm może także być nieco osłabiony – mówi dr Elżbieta Czyżewska, pediatra neonatolog.    Zimą je się mniej świeżych owoców i warzyw, a cieplarniane warunki, jakie na ogół panują w naszych domach, rozleniwiają organizm i osłabiają odporność . Do tego dochodzą przebyte katary , przeziębienia ... Warto doładować baterie, nawet jeśli nie są jeszcze całkiem wyczerpane. Jak? Przepis jest prosty: dużo słońca, a więc i witaminy D świeże powietrze spacery z dala od smrodzących samochodów urozmaicone posiłki, a jeśli trzeba, preparaty witaminowe przepisane przez lekarza.  Kiedy pozbyć się ciepłej kurtki? Najwyższy czas  zmienić ją na coś lżejszego.  To niby oczywiste, jednak w parkach i na placach zabaw jeszcze pod koniec kwietnia można dostrzec maluszki męczące się w puchach i polarach. – Przegrzany i spocony malec  jest łatwym celem dla wirusów – tłumaczy dr Czyżewska. Jak ubierać dziecko, gdy pogoda jest w kratkę?  – Najlepiej na cebulkę , bo dzięki temu w razie potrzeby będzie można bez trudu coś zdjąć albo założyć. Dziecko , które jeździ jeszcze w wózku , tkwi niemal w bezruchu. Musi więc być ubrane nieco cieplej niż to, które nieustannie biega. Nie można jednak przesadnie go opatulać, bo spacer będzie dla niego męczarnią – wyjaśnia pediatra. – Starszego, drepczącego już malucha warto ubierać w lekkie , nie ograniczające ruchów ciuszki. Wreszcie odzyska swobodę ruchu i będzie mógł dać upust swojej energii. Jak sprawdzić, czy dziecko jest dobrze ubrane? Nie  zawsze warto kierować się własnymi odczuciami, bo każdy odczuwa temperaturę inaczej (jeśli jesteś zmęczona albo niewyspana, marzniesz szybciej). Jeśli nie jesteś pewna, czy dziecko...

dziecko, ból uszu
Zdrowie
Ból ucha u dziecka - co robić?
Kłopoty z uszami kojarzą się z zimą, chlapą i lodowatym wiatrem, jednak zdarzają się również gdy jest ciepło. Podpowiadamy, co może powodować ból ucha i jak sobie z tym poradzić.

  Ucho może boleć z wielu powodów. Oto one: Zapalenie ucha środkowego Zapalenie ucha środkowego zdarza się dzieciom dość często. To dlatego, że ich trąbka słuchowa (czyli przestrzeń łącząca ucho z nosem i gardłem) jest szeroka, a zarazem krótka. Nawet przy drobnej infekcji gardła (np. po zjedzeniu zbyt dużej ilości lodów) lub byle katarze proces zapalny może błyskawicznie objąć także uszy. Dzieci, które mają uczulenie na pyłki, mogą  chorować na zapalenie ucha środkowego częściej latem niż w innych porach roku, bo z powodu uczulenia mają częściej zatkany nos (a wraz z nim trąbki słuchowe). Objawy:  Ból, który nie nasila się przy pociąganiu za małżowinę, oraz gorączka.   Co robić? Z dzieckiem trzeba iść do lekarza. Kurowanie domowymi sposobami (np. za pomocą kompresów rozgrzewających) nic nie da. Zapalenie ucha leczy się przepisanymi przez pediatrę antybiotykami. Przeczytaj także: Ważne pytania o antybiotyk Zapalenie ucha zewnętrznego Czasem w przewodzie słuchowym tworzą się bolesne czyraki . Winowajcami są bakterie, które mogły się dostać do ucha np. wraz z brudną wodą z jeziora. Objawy : Dotkliwy ból ucha nasilający się przy pociąganiu za małżowinę, upośledzenie słuchu (przemijające wynika z nacieku zapalnego w przewodzie słuchowym). Co robić? Z dzieckiem trzeba iść do lekarza. Czasami wystarczy odpowiednia maść do ucha, okłady z Altacetu na obolałe węzły chłonne w okolicy ucha oraz lek przeciwbólowy.   Ból ucha spowodowany przechłodzeniem Gdy dziecku po kąpieli zostanie w uszach trochę wody, uszy mogą zacząć boleć z powodu  przechłodzenia,  zwłaszcza jeśli wieje wiatr albo malec wystawia głowę przez okno pojazdu. Dzieje się tak dlatego, że błona bębenkowa jest mocno unerwiona. Chłód odczuwa jako ból. Dziecko może także się rozchorować. Co robić? ...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj