zmiany w kanonie lektur
Adobe Stock, Instagram/przemyslaw czarnek
Aktualności

UWAGA! Zmiany w kanonie lektur i nowy przedmiot w szkole!

13 sierpnia Przemysław Czarnek podpisał rozporządzenie dotyczące zmian w kanonie lektur szkolnych. Pojawił się także nowy przedmiot szkolny! Zmiany wejdą w życie lada dzień!

Już niedługo rozpocznie się nowy rok szkolny, na uczniów czeka więc kilka ulepszeń wprowadzonych przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Zmiany dotyczą podstawy programowej z przedmiotu historia tańca, sposobu realizowania zajęć z przedmiotu wychowanie do życia w rodzinie, a także kanonu lektur szkolnych, do którego dodano kilka pozycji, a kilka z niego usunięto.

115 rzeczy do zrobienia w wakacje 2022: szalone i kreatywne pomysły

Nowy wykaz lektur szkolnych

W nowym kanonie lektur szkolnych, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami ministra edukacji, znajdą się dzieła Jana Pawła ll, Stefana Wyszyńskiego oraz Zofii Kossak-Szczuckiej. Z listy lektur usunięto natomiast między innymi „Zaczarowaną zagrodę”, „Winnetou”, „Stowarzyszenie Umarłych Poetów”, a także wiersze Marcina Świelickiego. Wprowadzone zmiany będą obowiązywać od 1 września 2021 roku, czyli od początku tego roku szkolnego.

„Zmiany dotyczą głównie lektur uzupełniających (w przypadku klas I-III szkoły podstawowej – propozycji lektur do wspólnego i indywidualnego czytania) i polegają na zaproponowaniu takich pozycji książkowych, które warto omawiać z uczniami ze względu na ich walory edukacyjne i wychowawcze (czytelny system wartości), elementy konstrukcyjne utworu (konstrukcja świata przedstawionego, wyraziście zarysowana akcja) oraz warstwę językową (polszczyzna staranna, pozbawiona wulgaryzmów i kolokwializmów, nadmiernych ozdobników)'' – brzmi uzasadnienie, które można przeczytać na stronie ministerstwa.

Nowy przedmiot w szkołach ponadpodstawowych

Poza nowymi lekturami do czteroletniego liceum ogólnokształcącego i pięcioletniego technikum został wprowadzony również nowy przedmiot w zakresie rozszerzonym. Dodano podstawę programową z historii tańca. Zajęcia z tego przedmiotu rozpoczną się w szkołach dopiero w 2023/2024 roku. Zmiana ta została wprowadzona na wniosek ministra kultury.

Jak będzie wyglądać przedmiot wychowanie do życia w rodzinie?

Zmiana w tym zakresie polega na usunięciu zalecenia, by realizować przedmiot na pierwszej i ostatniej godzinie lekcyjnej. Zmiany te wejdą w życie już od 1 września 2021 roku.

„Zmiana nie nakłada obligatoryjnego obowiązku innego planowania rozkładu lekcji. Pozwoli natomiast dyrektorowi planować je w najbardziej optymalny sposób, bez narzucania, że powinny być one na pierwszej lub ostatniej godzinie lekcyjnej. Zajęcia WDŻ nie są jedynymi zajęciami w szkole z podziałem na grupy. Nauczycielom przedmiotu WDŻ powinny zostać zapewnione takie same warunki pracy jak mają inni nauczyciele” – możemy przeczytać w uzasadnieniu zmiany dotyczącej przedmiotu WDŻ.

Więcej o powyższych zmianach można przeczytać w komunikacie MEiN

Zobacz także: 

zmiany w podstawach programowych
Adobe Stock
Aktualności
Minister edukacji Przemysław Czarnek szykuje duże zmiany w szkołach!
Jeśli myślałaś, że nowy minister ulży umęczonym przez obecny system edukacji uczniom, możesz być w błędzie. Zmiany przygotowywane przez Czarnka mniej dotyczą odchudzenia podstaw programowych, a więcej politycznej cenzury.

Przemysław Czarnek, gdy został zaprzysiężony na ministra edukacji i nauki, powiedział: „Bezpieczeństwo uczniów, bezpieczeństwo nauczycieli i bezpieczeństwo wszystkich osób pracujących w oświacie. To jest przedmiot głównej troski kierownictwa Ministerstwa Edukacji i Nauki’’. Mówił to w kontekście epidemii koronawirusa . Jednak teraz, po pierwszych jego decyzjach i wypowiedziach, widać, że nowy minister gdzie indziej widzi większe zagrożenie dla uczniów i studentów. Co zagraża naszym dzieciom i młodzieży? Pierwszą decyzją kadrową, jaką podjął nowy mister edukacji i nauki, było zwolnienie dyrektor odpowiedzialnej za podstawy programowe i treści zawarte w podręcznikach. Stało się to 19 października i mogło dawać nadzieję, że na to stanowisko powołana zostanie osoba, której zadaniem będzie „odchudzenie’’ podstaw programowych . Jednak komentarze działaczy PiS pokazały, że decyzja ta ma inny cel. Jaki? Jeszcze pierwsza część wypowiedzi współpracownika nowego ministra nie odbierała nadziei na zreformowanie i ograniczenie podstaw programowych: „To czytelny sygnał dla środowiska oświatowego, które domagało się zmian w tym zakresie’’. Zaraz jednak usłyszeliśmy: „W ministerstwie mówiło się od dawna, że resort niedostatecznie walczy z niebezpiecznymi treściami znajdującymi się w programach nauczania, zwłaszcza treściami lewackimi oraz kojarzonymi z ideologią LGBT’’. Jasna deklaracja Czarnka Wkrótce później sam nowy minister zaczął się wypowiadać na ten temat. „Nie ma zgody na dominację, czy wręcz dyktaturę poglądów lewicowo-liberalnych, zwłaszcza tych radykalnych w treści, wręcz totalitarnych, które opanowały w szczególności szkoły wyższe. To, czego dzisiaj brakuje, to wolna nauka i za nią się opowiadamy, i postulujemy jednoznaczne odejście od poprawności politycznej , która szkodzi...

Minister Czarnek uważa, że rodzenie dzieci i tolerowanie zdrad męża to FUNKCJA KOBIETY
Instagram/przemyslawczarnek
Aktualności
Minister Czarnek uważa, że rodzenie dzieci i tolerowanie zdrad męża to FUNKCJA KOBIETY
Przemysław Czarnek zdążył zasłynąć z kontrowersyjnych wypowiedzi jeszcze przed objęciem stanowiska Ministra Edukacji. Jednymi z nich są fragmenty konferencji na KUL, gdzie minister twierdzi, że feminizm uderza w rodzinę, a rolą kobiety jest utrzymywanie rodziny niezależnie od poczynań męża.

„Idź i pracuj, jeździj na traktorze, na kombajnie, ucz się, rób karierę. Kariera w pierwszej kolejności, a później może dziecko. Prowadzi to do konsekwencji tragicznych” – mówił Przemysław Czarnek podczas wykładu na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim zaledwie rok temu. Przemówienie wygłoszone na uczelni dobitnie ukazuje zdanie polityka na temat kobiet i rodzin , w których mają się wychowywać jego, bądź co bądź, podopieczni – uczniowie szkół. W przeciągu ostatnich miesięcy Czarnek zasłynął też kontrowersyjnymi wypowiedziami o społeczności LGBT+ . Minister zaznaczył wtedy, że zawsze będzie sprzeciwiać się tego typu „wynaturzeniom”. Zdaniem Czarnka prokreacja jest w rodzinie najważniejsza Wykład pt. „O wpływie neomarksizmu na nauczanie o rodzinie”, podczas którego minister przekonywał nie tylko, że feminizm ma na celu zmanipulowanie kobiet tak, aby odeszły od swojej naturalnej funkcji prokreacyjnej. Podkreślał też, że prokreacja właśnie jest najważniejszym zadaniem rodziny. „Zwierzęta to wiedzą, dziki to wiedzą w tych zaroślach, a my nie wiemy. My zatraciliśmy instynkt samozachowawczy jako gatunek, już nie mówię, jako chrześcijanie” – przekonywał Czarnek. Rola kobiety w rodzinie zdaniem nowego Ministra Edukacji Przemysław Czarnek naciskał, że rozwijający się feminizm, który zakłada równość społeczną i ekonomiczną między kobietami i mężczyznami, uderza w światopogląd kobiety, od którego rozpada się polska rodzina. Fakt, że kobieta edukuje się i robi karierę, oznacza jedynie to, że później zacznie rodzić dzieci, których w efekcie urodzi mniej, niż by mogła. „Pierwsze dziecko rodzi się nie w wieku 20-25 lat, tylko w wieku 30 lat. Jak się pierwsze dziecko rodzi w wieku 30 lat , to ile tych dzieci można urodzić? To są konsekwencje tłumaczenia kobiecie, że nie musi robić...

Przemysław Czarnek ministrem edukacji
Instagram
Aktualności
Przemysław Czarnek nowym ministrem edukacji. „Kobiety nie powinny pracować”, a „bicie dzieci to oczywistość”
Przemysław Czarnek, znany z kontrowersyjnych wypowiedzi na temat osób LGBT oraz roli kobiet w społeczeństwie, został mianowany na nowego ministra edukacji i nauki. Komentujący w mediach społecznościowych nie przebierają w słowach: to hańba i psucie edukacji!

Przemysław Czarnek, poseł PIS, będzie nowym ministrem edukacji i nauki. Czarnek słynie ze skrajnie prawicowych poglądów i skandalicznych wypowiedzi, m.in. o osobach LGBT, którym odmawiał praw człowieka.  Czarnek ministrem edukacji Przemysław Czarnek, który wcześniej pełnił funkcję wojewody lubelskiego, w ramach rekonstrukcji rządu został wyznaczony na stanowisko ministra edukacji i nauki. Czarnek zasłynął nie tylko karygodnymi wypowiedziami o ludziach ze środowisk LGBT, o których mówił, że „nie są równi ludziom normalnym”, więc „należy skończyć dyskusję o tych obrzydlistwach LGBT, homoseksualizmie, biseksualizmie”. W równie naganny sposób wypowiadał się na temat roli kobiet, które jego zdaniem nie powinny pracować, tylko rodzić dzieci i zajmować się domem, „bo rodzina, w której mężczyzna zajmuje się małymi dziećmi, karmi je, ubiera, szykuje do szkoły, nie jest w stanie przetrwać więcej niż dwa miesiące, trzy miesiące”. Jak łatwo się domyślić, Przemysław Czarnek nie zyskał tym sympatii środowisk kobiecych.   Urodziłam 3 dzieci, w tym pierwsze jak miałam 25 lat. Zdałam egzamin adwokacki, mam własną kancelarię, jestem przedsiębiorcą. Urodziłam, bo chciałam. Robię karierę, bo chcę. Żaden Czarnek nie będzie mi mówił, do czego jestem powołana, ani kiedy mam rodzić. Szowiniści. pic.twitter.com/CQY16S074L — Dorota Brejza (@Dorota_Brejza) September 30, 2020 Jeszcze bardziej haniebne wypowiedzi Czarnka dotyczyły bicia dzieci: „Konieczność stosowania tego rodzaju kar [cielesnych] wydaje się być oczywista” − uważa Przemysław Czarnek. Komentujący nominację Czarnka na ministra edukacji nie zostawiają na nim suchej nitki, przewidując, że będzie jeszcze gorszym ministrem niż Roman Giertych. „Tęsknię za reformą Zalewskiej” − napisała na...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj