Dorota Zawadzka o swoim porodzie
Archiwum prywatne, Kichigin19/Adobe Stock
Aktualności

„Uznano mnie za wariatkę”. Dorota Zawadzka wspomina swój poród sprzed lat

Superniania, Dorota Zawadzka, ostatnio zamieściła na FB post ze wspomnieniami ze swojego porodu z 1988 roku. Choć od tego czasu minęło prawie 35 lat, nadal w niektórych placówkach rodzące traktuje się podobnie źle.

Lata temu Fundacja Rodzić po Ludzku podjęła starania o to, aby porody w Polsce odbywały się w warunkach przyjaznych matce i dziecku. Niestety raporty fundacji pokazują, że choć wiele się już zmieniło na lepsze, ciągle jeszcze pozostaje wiele do zrobienia, a wspomnienia niektórych kobiet podobne są do wspomnień Doroty Zawadzkiej.

Przyspieszenie porodu: co pomoże przyspieszyć poród? Bezpieczne i naturalne sposoby

„Tak jest wygodniej”

Jeszcze 30-40 lat temu porody były mocno zmedykalizowane, a kobiety na porodówkach traktowane nie po partnersku, a przedmiotowo. Dorota Zawadzka wspomina, że po źle przespanej w szpitalu nocy doczekała pory śniadania, ale nie dostała go, bo „przed badaniem nie należy się”. W niesympatyczny sposób salowa powiedziała, że o 10 będzie obchód i wtedy przyszła Superniania wszystkiego się dowie. O 10 po badaniu lekarz stwierdził, że nieprędko będzie poród i sobie poszedł. A Dorota Zawadzka uwięziona w koszulinie tuż za pupę i rozciętej do pępka, „bo tak jest wygodniej”, została pozostawiona sama sobie.

Niebawem zmierzono jej miednicę, choć badanie to normalnie powinno było się to odbyć kilka tygodni wcześniej. Po badaniu położna orzekła, że pani Dorota może rodzić. Doradziła jej też, że w razie bólu... ma chodzić.

Taka prośba to był zgrzyt

O 12 kolejny lekarz zbadał panią Dorotę i orzekł, że wysoki poziom stresu przyspieszył poród. Na jakiej podstawie tak stwierdził? Nie wiadomo, bo nie wykonywano żadnych badań, nikt z panią Dorotą nie rozmawiał. O 13 nastąpiło odejście wód płodowych, a o 13:35 na świat przyszedł syn przyszłej Superniani, choć ona raczej oczekiwała córeczki, Basi, ale to nie były czasy, w których można było poznać płeć dziecka w czasie ciąży. „Trzeci skurcz i pozamiatane” – tak narodziny dziecka wspomina pani Dorota.


„Po porodzie nie obyło się bez zgrzytu, gdyż nie zgodziłam się, by zabrano synka ode mnie. Uznano mnie za wariatkę i umieszczono wraz z dzieckiem w izolatce. Inne mamy były same w salach, a dzieci na sali zbiorczej, dowożone na karmienia. Ja chciałam, by Pawełek był ze mną”.

Dorota Zawadzka spędziła w szpitalu po porodzie 3 dni, ale o tym zamierza opowiedzieć w kolejnym poście.

A Twój poród jak przebiegł?

Przeczytaj też:

Koronawirus i porody: nowe zalecenia Ministerstwa Zdrowia w sprawie opieki okołoporodowej
Adobe Stock
Aktualności
Koronawirus i porody: nowe zalecenia Min. Zdrowia w sprawie opieki okołoporodowej
Zawieszenie odwiedzin, porodów rodzinnych, kontakt z najbliższymi tylko przy pomocy ich własnych urządzeń elektronicznych - to najnowsze wytyczne dla oddziałów ginekologiczno-położniczych w całej Polsce.

Publikujemy w całości najnowsze zalecenia Ministerstwa Zdrowia dotyczące kobiet w ciąży i okresie okołoporodowym. Są one odpowiedzią na apel Fundacji Rodzić po Ludzku o dostęp do informacji. Walka z epidemią koronawirusa i obostrzenia sanitarne z tym związane bardzo dotknęły kobiety ciężarne , które w tym czasie rodzą lub niedługo będą rodzić. Do Fundacji Rodzić po Ludzku kobiety zgłaszają się z szeregiem pytań, czy wstrzymanie porodów rodzinnych i odwiedzin nie narusza ich praw. Fundacja poprosiła resort zdrowia o jasne stanowisko - oto one! Na porodówkach zawieszenie porodów rodzinnych i odwiedzin 19 marca 2020 roku zostały zmienione zalecenia konsultanta krajowego w dziedzinie perinatologii prof. Mirosława Wielgosia i konsultanta krajowego w dziedzinie położnictwa i ginekologii prof. Krzysztofa Czajkowskiego, odnośnie organizacji pracy oddziałów położniczo-ginekologicznych w sytuacji epidemiologicznej związanej z zakażeniem wirusem SARS-CoV-2. Zalecenia zostały również zaakceptowane przez Prezesa Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników prof. Mariusza Zimmera. "Z powodu stanu zagrożenia epidemicznego zawieszeniu podlegają odwiedziny w oddziałach położniczo-ginekologicznych, w tym obecność osób towarzyszących przy porodach. Należy umożliwić pacjentkom kontakt z najbliższymi przy pomocy ich własnych urządzeń elektronicznych" - czytamy w najnowszych zaleceniach Ministerstwa Zdrowia. Odwołanie planowanych zabiegów ginekologicznych Konsultanci z dziedziny ginekologii zalecili odwołanie wszystkich planowych zabiegów . Wyjątkiem są tylko nagłe stany. W sytuacji wątpliwej przed zabiegiem trzeba będzie się skonsultować telefonicznie lub bezpośrednio z lekarzem specjalistą położnictwa i ginekologii. Wizyty ambulatoryjne - poza przypadkami nagłymi i sytuacjami wymagającymi bezpośredniego kontaktu z lekarzem - powinny być odwołane. Apel do...

plan porodu
Adobe Stock
O porodzie
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Plan porodu to dokument, w którym ciężarna podaje swoje preferencje dotyczące przebiegu porodu i wyobrażenia o tym, jak poród powinien przebiegać, aby czuła się komfortowo. Warto przygotować plan porodu. Personel porodówki powinien się z nim zapoznać i go przestrzegać. Wszelkie wątpliwości i odstępstwa od zapisów planu porodu należy na bieżąco uzgadniać z rodzącą.

Przygotowanie planu porodu pozwala zastanowić się nad potrzebami dotyczącymi narodzin dziecka i okresu okołoporodowego. Plan porodu sprawia, że ciężarna czuje się aktywną uczestniczką wydarzenia, jakim jest wydanie dziecka na świat. Sprawdź, jak napisać plan porodu i znajdź szpital, który spełni zawarte w twoim planie oczekiwania. Jeżeli w danej placówce nie są przestrzegane standardy opieki okołoporodowej, jeśli masz wrażenie, że nie zapoznano się z twoim planem porodu – możesz poinformować o zaistniałej sytuacji dyrekcję szpitala lub rzecznika praw pacjenta. Spis treści: Co to jest plan porodu? Czy plan porodu jest obowiązkowy? Jak napisać plan porodu? Plan porodu: wzór do druku Plan porodu a koronawirus i COVID-19 Co to jest plan porodu? Plan porodu to dokument, który przygotowuje się przed porodem. Zawiera preferencje dotyczące narodzin dziecka. Ma formę formularza, który najczęściej składa się z pytań i odpowiedzi do wyboru. Plan porodu dołącza do dokumentacji medycznej. Szpital jest zobowiązany do dostosowania się do zawartych w nim życzeń rodzącej. Przygotowanie planu porodu zwiększa szansę na urodzenie dziecka zgodnie z oczekiwaniami ciężarnej. Czy plan porodu jest obowiązkowy? Zgodnie z obowiązującymi standardami opieki okołoporodowej plan porodu powinna opracować każda ciężarna wspólnie z lekarzem prowadzącym ciążę lub położną. Niestety, nie jest to powszechna praktyka. Jeżeli nie przygotujesz wcześniej planu porodu, na izbie przyjęć otrzymasz do wypełnienia plan porodu z danego szpitala. Trudno jednak zastanawiać się nad tym, jak chce się rodzić, w momencie, gdy poród już się rozpoczął. Sporządzenie planu porodu jest nie tylko prawem ciężarnej, ale też obowiązkiem osoby prowadzącej ciążę. Dzięki zaplanowaniu porodu narodziny dziecka mogą stać się...

przebieg porodu, fazy porodu
Adobe Stock
Poród naturalny
Przebieg porodu – etapy i fazy porodu naturalnego
Przebieg porodu u każdej kobiety może wyglądać nieco inaczej ze względu na jej uwarunkowania fizjologiczne, czy to, który raz rodzi. Poród naturalny dzieli się na kilka etapów, a każdy z okresów porodu – od czasu rozwarcia do urodzenia łożyska – może się różnić czasem trwania u poszczególnych kobiet.

Jak przebiega poród naturalny? Dzieli się on na kilka etapów – mogą one łącznie trwać kilka godzin albo nawet ponad dobę. Powinnaś jak najwięcej wiedzieć o kolejnych okresach i składających się na nie fazach porodu. Dzięki temu będziesz umiała lepiej sobie poradzić podczas rodzenia i zrozumieć, co się dzieje z twoim ciałem w danym momencie. Spis treści: Przebieg porodu: etapy i fazy I okres porodu - rozwarcie szyjki macicy II okres porodu - parcie III okres porodu - urodzenie łożyska lV okres porodu Jak złagodzić ból w czasie kolejnych faz porodu? Do jakich komplikacji może dojść podczas porodu? Przebieg porodu: etapy i fazy porodu Etapy porodu obejmują przemiany, jakie następują w ciele rodzącej od początku rozwierania się szyjki macicy do urodzenia dziecka i wydalenia łożyska. Składają się na nie 4 okresy i 2 fazy porodu. Najdłuższa część porodu przypada na fazę utajoną w pierwszym okresie porodu, najtrudniejsza do zniesienia na fazę aktywną. Co trzeba o nich wiedzieć?   OKRES PORODU ILE TRWA? JAK PRZEBIEGA? I OKRES ok. 12 godz. Od rozpoczęcia czynności porodowej do całkowitego rozwarcia szyjki macicy (10 cm) I faza – utajona – od rozpoczęcia regularnej czynności skurczowej do rozwarcia 3-4 cm i trwa 6–8 godzin II faza – aktywna – od 3-4 cm do pełnego rozwarcia (10 cm) i trwa 3-4 godziny II OKRES przeciętny czas trwania to 50-60 min u pierworódek i 20-30 min u wieloródek; przedłużony ll okres porodu trwa powyżej 2 godzin Od całkowitego rozwarcia do urodzenia dziecka i odcięcia pępowiny III OKRES 30 min Wydalenie łożyska IV OKRES 2 godziny po porodzie lub minimum 4 godziny po porodzie zabiegowym drogą pochwową Położna...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz