Natalka, wybudzona pacjentka Kliniki Budzik
Klinika Budzik
Aktualności

Kolejny cud z Kliniki Budzik: Natalka wybudziła się ze śpiączki!

Takie wiadomości chcemy przekazywać codziennie! 9-letnia Natalka, która przebywa w Budziku od roku, wybudziła się ze śpiączki. To już 25 dziecko, które otworzyło oczy dzięki Klinice!

W zeszłym tygodniu świętowaliśmy cudowne wybudzenie pięcioletniej Oliwii, tym bardziej więc cieszymy się, że znowu możemy dzielić się z wami taką wspaniałą wiadomością! Zespół terapeutyczny Kliniki Budzik potwierdził , że 9-letnia Natalka wybudziła się ze śpiączki. O tym cudownym wydarzeniu poinformowała na swoim profilu na Facebooku Fundacja Ewy Błaszczyk "Akogo?", informację zamieściła też na swojej stronie internetowej Klinka Budzik.

Natalka jest 25 dzieckiem, które wybudziło się w Budziku. Do Kliniki trafiła 12 miesięcy temu w wyniku zatrzymania krążenia w trakcie poważnego zabiegu operacyjnego. Dzięki pracy specjalistów z Budzika, ale też dzięki swojemu uporowi i sile, dziewczynka jest już w kontakcie z otoczeniem. Teraz czeka ją długa i żmudna rehabilitacja. Z całego serca życzymy jej i jej bliskim dalszej siły i cierpliwości!

Pierwszą pacjentką Budzika, która wybudziła się ze śpiączki była Klaudia. Wybudziła się we wrześniu 2013 roku – zaledwie 2 miesiące po otwarciu Kliniki. Klaudia była w śpiączce po tym, jak na przejściu dla pieszych potrącił ją samochód... Na szczęście praca specjalistów z Kliniki przywróciła ją do życia, a w zeszłym roku dziewczynka obchodziła swoje 18 urodziny. Lubimy takie szczęśliwie kończące się historie!

Fundację "Akogo?" założyła aktorka Ewa Błaszczyk, której córka w 2000 r. zapadła w śpiączkę. Dziewczynka zakrztusiła się tabletką. Miała wtedy 9 lat. Aktorka dołożyła wszelkich starań, żeby w Polsce powstało miejsce, gdzie dzieci w śpiączce i ich bliscy mogą otrzymać właściwą opiekę i pomoc. Do momentu powstania Kliniki Budzik w lipcu 2013 r., tacy pacjenci i ich rodzice byli pozostawieni właściwie samym sobie. Po krótkim pobycie w szpitalu zostali wypisywani do domu. Pacjentami Budzika mogą być dzieci do 18 r.ż., a ich pobyt w Klinice może trwać rok (z możliwością przedłużenia leczenia o 3 miesiące). Terapia i pobyt rodziców w klinice jest bezpłatny przez cały okres leczenia.

Zobacz też:

„Śpiączka to kwestia sekund…” – mówi autorka książki „Wybudzenia”, K. Pinkosz [WIDEO]

Oliwia wybudozna w klinice Budzik
archiwum prywatne
Aktualności
Wspaniała wiadomość! 5-letnia Oliwia wybudziła się ze śpiączki!
– Wcześniej miała oczy jak lalka: puste, nieobecne. Teraz są błyszczące i gdy moja córeczka na mnie patrzy, wiem, że jest ze mną! – mówi szczęśliwa mama Oliwii.

5-letnia Oliwia jest w Klinice Budzik   od 14  miesięcy.  W październiku  2014 roku podczas zabawy upadła brzuszkiem na kant krzesła. – Nic nie wskazywało na to, że  stało się coś złego: bawiła się dalej, jadła.  Później zaczęła wymiotować. Myśleliśmy, że to grypa jelitowa albo że zaszkodziła jej kolacja – mówi jej mama , Sylwia Kraus.   Dziewczynka trafiła do szpitala w Nowej Rudzie. Tam się okazało, że upadając, uszkodziła przeponę i żołądek.   Z pierwszego szpitala przewieziono ją karetką do Wrocławia. – Tam na moich rękach przestała oddychać . Była reanimowana, potem ją operowano. Po operacji nie wybudziła się już,  była w śpiączce – opowiada mama. Jest przy dziecku non stop, od kilkunastu miesięcy była w domu 3 razy, gdy przy Oliwii zastąpiła ją babcia dziewczynki.   Co to znaczy, że Oliwia wybudziła się ze śpiączki? Nazwa "śpiączka" może być myląca. Nie polega na tym, że się ciągle śpi. To głębokie zaburzenie świadomości. – Dziewczynka spała, ale miała też okresy czuwania. Nie reagowała jednak na żadne bodźce poza bólowymi, ale to nie były reakcje celowe.  Teraz  reaguje, pokazuje, czego chce, a co się jej nie podoba  – tłumaczy  Andrzej Lach, dyrektor zarządzający kliniki. – Wcześniej miała oczy jak u lalki . Puste, nieobecne. Teraz są żywe i błyszczące. Oliwia wodzi wzrokiem za ludźmi. Gdy na mnie patrzy, wiem, że moja córeczka jest ze mną!  Jestem ogromnie szczęśliwa – mówi mama. – Zrobiliśmy zdjęcia jej zabawek. Pokazujemy je, a ona wskazuje wzrokiem tę, którą chce.  Tak samo wybiera słodycze, na które ma ochotę. Uśmiecha się ,  a czegoś nie chce (np. gdy ma już dość ćwiczeń) płacze. –  Uśmiechała się, gdy podczas pobierania krwi...

Klinika Budzik
Klinika Budzik
Aktualności
40. dziecko wybudzone w Budziku! I pomyśleć, że ta klinika miała nie istnieć!
4-letni Antoś, który przebywał od sierpnia w Budziku, 16 stycznia 2018 roku został uznany za wybudzonego. To już 40. dziecko, które wybudziło się dzięki Budzikowi. Pomyśleć, że istnienie kliniki Budzik wiele razy wisiało na włosku!

Antoś był w Budziku 4,5 miesiąca. Chłopczyk ma 4 lata. Został potrącony przez samochód w swojej rodzinnej miejscowości. Jest już 40. dzieckiem, które zostało wybudzone w Klinice Budzik . Ewa Błaszczyk walczy o córkę i stworzenie Budzika Dziś istnienie Kliniki Budzik przy Centrum Zdrowia Dziecka wydaje się oczywiste, ale wcale takie nie było. Kiedy Ola Janczarska, córka Ewy Błaszczyk , zapadła w śpiączkę, w Polsce nie było żadnej systemowej pomocy osobom, które znalazły się w takiej sytuacji. Jeśli dziecko, które zapadło w śpiączkę, nie obudziło się na OIOM-ie i potem w ciągu kilku tygodni w szpitalu, było odsyłane do domu. Jeśli rodzice nie dawali sobie rady z opieką nad dzieckiem w śpiączce, pozostawał zakład opiekuńczo-leczniczy. Gdy Ola Janczarska nie wybudzała się ze śpiączki, po kilku miesiącach Ewie Błaszczyk zaproponowano zabranie jej do domu, albo... poszukania miejsca, gdzie zajmą się córką. – Było to wkrótce po tym, jak Ola otworzyła oczy . Zbuntowałam się: jak to – jej stan się poprawia, a system służby zdrowia wyrzuca nas za burtę ? – opowiadała Ewa Błaszczyk. Od tej pory zaczęła walczyć nie tylko o córkę, ale też o inne dzieci, które znalazły się w takiej sytuacji. 40 dzieci wybudzonych w Budziku Nie wszystkim podobał się pomysł stworzenia Kliniki Budzik. Nawet w Centrum Zdrowia Dziecka wiele osób było przeciwnych. Bardzo pomógł ówczesny dyrektor dr Maciej Piróg (obecny dyrektor Budzika). Fundacji Akogo udało się jednak poruszyć całe społeczeństwo. Fundacja informowała, czym jest śpiączka, zbierała pieniądze na klinikę. Budzik został otwarty w grudniu 2012 roku, ale pierwsi pacjenci zostali przyjęci do Budzika dopiero w lipcu 2013 roku. Przez ten czas ważyły się losy Budzika – NFZ przeznaczył za mało pieniędzy na jego funkcjonowanie. Ewa Błaszczyk zaangażowała w walkę o stworzenie...

Klinika Budzik
Materiały: Klinika Budzik
Aktualności
36. dziecko właśnie wybudziło się w Klinice Budzik! Marcin był w śpiączce prawie rok!
W piątek 29 września Klinika Budzik potwierdziła wybudzenie 36. dziecka w Klinice Budzik. Marcin był w śpiączce przez prawie rok!

Marcin w październiku ubiegłego roku został potrącony przez samochód. Od stycznia 2017 r. przebywał w Klinice Budzik . Jego wybudzenie ze śpiączki ogłoszono 29 września. Jest 38. dzieckiem wybudzonym w Klinice Budzik. Chłopcu po wypadku nie dawano szans na życie . Dziś jest z nim już bardzo dobry kontakt. Wybudzenie ze śpiączki Mama Marcina ma łzy w oczach, trudno jej opowiadać o tym, co się stało. Marcin miał wypadek, potrącił go samochód. Lekarze nie dawali mu szans na życie. Długo był na OIOM-ie. Do kliniki Budzik został przewieziony po 3 miesiącach. – Była z niego wtedy skóra i kości, w ciągu 3 miesięcy pobytu w szpitalu, gdy ratowano jego życie, schudł 20 kg – opowiada mama. Jest szczęśliwa, że znalazła się w Budziku. – Są tu wspaniali fizjoterapeuci, lekarze, logopedzi. To dzięki ich pracy Marcin wybudził się do życia – opowiada.   Marcin: po wybudzeniu ze śpiączki (źródło: Fundacja "Akogo?") Wie, że jeszcze sporo przed nimi. Chłopiec jeszcze nie mówi, nie chodzi. Na razie jest na wózku, ale sam trzyma głowę, porusza nią na "tak", na "nie", uśmiecha się. Chce wrócić do domu , gdzie czeka na niego tata, brat i ukochane zwierzęta: kot, pies, papugi, szynszyl. – Każdego dnia będzie coraz lepiej – mówi wzruszona mama. Od stycznia jest razem z synem w Budziku , zrezygnowała z pracy. Zrobi wszystko, by Marcin wrócił do normalnej aktywności. Zobacz także: Minuty decydują o ludzkim życiu Wybudzenia w Budziku Marcin jest 36. dzieckiem wybudzonym w Klinice Budzik, która powstała dzięki Ewie Błaszczyk i fundacji "Akogo?". Klinika Budzik istnieje od 2013 r. W Budziku każde dziecko przebywa razem z rodzicem, ponieważ pomoc rodzica jest niezbędna w rehabilitacji dziecka. Wszystkie sale są kolorowe, przystosowane do pobytu dziecka wraz z rodzicem. Dzieci mają w...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj