Opole trojaczki
Adobe Stock
Aktualności

Opole: taki poród zdarza się raz na siedem tysięcy!

W opolskim Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii przyszły na świat trojaczki - Hania, Dawid i Marcel. Dzieci i mama czują się dobrze.

Maluszki urodziły się w czwartek, 20 września. Hania (waga 1720 g) przyszła na świat o godz. 10.25. Minutę później urodził się Dawid (1800 g), a po kolejnej minucie - Marcel (1870 g). Ciąża trojacza jest rzadko spotykana, zdarza się raz na 7225 razy.

– Na początku byliśmy zaskoczeni, że zostaniemy rodzicami od razu trójki dzieci, ale teraz już się cieszymy – powiedziała pani Justyna, szczęśliwa mama. 

Wyjątkowy poród, wyjątkowa opieka

- Przyszłe mamy już od 31 tygodnia wymagają opieki, stałego monitorowania stanu dzieci, na miejscu w szpitalu. Tak też było i w tym razem – mówi dr n. med. Dariusz Kowalczyk, z-ca ordynatora Oddziału Ginekologiczno–Położniczego. – W takich przypadkach poród standardowo odbywa się poprzez cesarskie cięcie. Wymaga jednak wcześniejszego przygotowania się personelu. Konsylium złożone z lekarzy ginekologów oraz neonatologów ustala strategię postępowania, aby poród był bezpieczny zarówno dla mamy, jak i dzieci. Przy porodzie trojaczków uczestniczyło 2 lekarzy ginekologów oraz 6 lekarzy neonatologów – dodaje. 


Od 2000 roku w opolskim centrum ginekologii zanotowano 16 porodów trojaczków. Dwa ostatnie takie rozwiązania miały miejsce w 2016 roku.

Jak rozwijają się trojaczki

Trojaczki mogą być identyczne, mogą być dwujajowe lub pochodzić od trzech komórek jajowych. Ten ostatni przypadek ma miejsce, gdy każda z komórek jajowych zostanie zapłodniona przez inny plemnik. Trojaczki mogą też powstać, gdy jedno zapłodnione jajeczko podzieli się na dwa identyczne zarodki ("bliźnięta"), a drugie jajeczko zostanie zapłodnione oddzielnie.
 

Zobacz także

Czy będziesz mieć bliźniaki? - test

Najcięższe trojaczki na świecie

Poznajcie najcięższe trojaczki świata!

Trojaczki w czepku urodzone — widziałyście coś tak niezwykłego? (film)

trojaczki

Trojaczki urodzone w odstępie 8 dni - cud medycyny


źródło: radio.opole.pl

Zobacz także:

Poród naturalny po cesarskim cięciu: czy to możliwe? Wyjaśnia ginekolog

edipresse.25317NWLCMYK75.jpg
Edipresse
Przebieg ciąży
Ciąża mnoga
Dzięki technice 4-D poznasz życie dzieci jeszcze przed narodzinami. Razem z National Geographic zapraszamy do świata wieloraczków.

Czy rodzeństwo jeszcze przed narodzinami może trzymać się za ręce? Czy już wtedy można poznać które z dzieci będzie dominujące, a które uległe? Czym różni się ciąża mnoga od pojedynczej? Twórcy filmu „ W łonie matki: Wieloraczki ” (National Geographic) odpowiadają na najczęstsze pytania przyszłych rodziców o ciąży mnogiej i życiu wieloraczków: Przez ile czasu wieloraczki rosną i rozwijają się w łonie matki Jedynak rodzi się w okresie od 37. do 42. tygodnia ciąży. Bliźnięta rodzą się zwykle mniej więcej w 37. tygodniu. Trojaczki jeszcze wcześniej – koło 34. tygodnia. W jaki sposób powstają bliźnięta jednojajowe Identyczne bliźnięta powstają, gdy jedna komórka jajowa zostanie zapłodniona, a potem – w ciągu dwóch tygodni po zapłodnieniu – podzieli się na dwa oddzielne, ale identyczne zarodki. Takie bliźnięta mają niemal identyczne zestawy genów i (z wyjątkiem niezwykle rzadkich przypadków) są tej samej płci. Na tysiąc porodów przypadają średnio cztery bliźniacze. Bliźnięta dwujajowe Mówimy o nich wtedy, kiedy matka uwolni dwie komórki jajowe, a każda z nich połączy się z innym plemnikiem. Takie bliźnięta będą miały mniej więcej połowę genów identycznych, podobnie, jak rodzeństwo urodzone z dwóch różnych ciąż. Takie bliźnięta dwujajowe mogą być różnej płci, rasy, mogą zostać poczęte w różnym czasie i wykazywać wielkie różnice wagi w chwili narodzin. Najwięcej takich bliźniąt rodzą kobiety pochodzenia afrykańskiego. Jak rozwijają się trojaczki Trojaczki mogą być identyczne, mogą być dwujajowe lub pochodzić od trzech komórek jajowych. Ten ostatni przypadek ma miejsce, gdy każda z komórek jajowych zostanie zapłodniona przez inny plemnik. Trojaczki mogą też powstać, gdy jedno zapłodnione jajeczko podzieli się na dwa identyczne zarodki („bliźnięta”), a drugie jajeczko...

Metoda in vitro, zapłodnienie in vitro
© ktsdesign - Fotolia.com
Problemy z zajściem w ciążę
Adopcja komórek jajowych - kto z tego korzysta?
Kto może zostać anonimową dawczynią komórek jajowych? Kto korzysta z tej formy pomocy? Jak wygląda w Polsce adopcja komórek jajowych? Wyjaśnia dr n. med. Łukasz Sroka, specjalista ginekolog-położnik z Kliniki InviMed w Poznaniu.

Coraz więcej Polek decyduje się na dziecko po 40. roku życia. Co na to medycyna? Każda kobieta rodzi się z określoną pulą jajeczek. Im jest starsza, tym liczba jajeczek maleje . Badania pokazały, że statystyczna kobieta po 30. roku życia ma "w rezerwie" około 12% jajeczek zdolnych do zapłodnienia, a po 40. roku życia już tylko 3%. Zwiększa się średnia wieku przyszłych mam, ale też coraz więcej z nich ma problem z naturalnym poczęciem dziecka (szacunkowo jest to około 20% par w Polsce). Na szczęście mogą one skorzystać różnych metod, które mogą im pomóc zajściu w ciążę. Do takich metod zaliczamy: stymulacje hormonalne, inseminację, zapłodnienie in vitro , zamrażania komórek jajowych , skorzystanie z komórek anonimowych dawczyń. Dzięki nim kobiety np. po 40. roku życia lub w trakcie leczenia onkologicznego mogą urodzić dziecko. Zobacz także:   Jak osoby chore na raka mogą zachować płodność? Anonimowa dawczyni komórek jajowych - kto może nią zostać? Anonimową dawczynią komórek jajowych może zostać kobieta poniżej 32. roku życia. Musi ona przejść szereg badań potwierdzających dobry stan zdrowia oraz urodzić przynajmniej jedno zdrowe dziecko. Często anonimowymi dawczyniami zostają pacjentki klinik leczenia niepłodności , które decydują się na procedurę zapłodnienia in vitro . Zwykle pobiera się od nich wiele komórek jajowych. Część z nich może przekazać kobietom, które są niepłodne.  Z jakich procedur mogą skorzystać pary, u których jeden z partnerów jest niepłodny? Mogą skorzystać materiału anonimowego dawcy. Jeśli niepłodny jest mężczyzna , może on skorzystać z nasienia anonimowego dawcy. Jeśli niepłodna jest kobieta, może skorzystać z komórek jajowych anonimowej dawczyni. Zabiegi in vitro z komórkami anonimowych dawczyń dają dziś szansę na macierzyństwo tym kobietom, które z...

Kobieta urodziła czworo dzieci w 11 miesięcy. Nie są to czworaczki!
Fotolia
Aktualności
Co za historia! Urodziła 4 dzieci w 11 miesięcy i nie są to czworaczki!
Ta mama marzyła o dużej rodzinie. Nie sądziła jednak, że jej marzenie spełni się tak szybko!

Becky Johns, mama z Walii, w ciągu 11 miesięcy urodziła aż czworo dzieci, chociaż maluchy nie są czworaczkami ... Jak to możliwe? Historia Becky W lutym 2015 roku na świat przyszła Mia, córeczka Becky i jej partnera Jasona. Młodzi rodzice zadecydowali, że jak najszybciej chcą mieć kolejne dziecko. Nie musieli długo czekać – Becky zaszła w ciążę tydzień po narodzinach córeczki! Podczas badania okazało się, że lekarz nie słyszy bicia jednego serduszka, ani nawet dwóch, tylko trzech i Becky zostanie mamą trojaczków. Ta wiadomość była dla Becky ogromnym zaskoczeniem. "Gapiłam się w ekran, musiałam to zobaczyć na własne oczy. Zaczęłam liczyć, jedno po drugim. Rzeczywiście, byłam w ciąży z trojaczkami" – przyznała Becky w rozmowie z Barcroft Media. Maluchy przyszły na świat przez cesarskie cięcie w styczniu ubiegłego roku. Ciąża trojacza zdarza się dość rzadko. Przypadek Becky jest wyjątkowy, bo Ryan, Phoebe i Raya to trojaczki trzyjajowe, urodzone z różnych komórek jajowych. Z pewnością niełatwo opiekować się czterema maluszkami... Musicie przyznać, że niektóre marzenia spełniają się bardzo szybko! Znacie mamy, które równie szybko zaszły w kolejną ciążę? Może same zdecydowałyście się na kolejne dziecko tuż po urodzeniu pierwszego? Piszcie w komentarzach! Czytaj także:   Niesamowite! Taka ciąża zdarza się raz na milion źródło: popsugar.com

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz