fast foody
Fotolia
Aktualności

Trwa wojna o jedzenie w sklepikach

Rewolucja w sklepikach i na szkolnych stołówkach podzieliła rodziców, w wielu szkołach uczniowie protestują przeciw temu, że w sklepiku nie mogą kupić białej bułki i drożdżówki, a na stołówkę przynoszą sól. Minister Beata Małecka-Libera nie zamierza jednak łagodzić przepisów.

W ramach walki z otyłością u dzieci i młodzieży od 1 września ze sklepików szkolnych zniknęły chipsy, cola, słodkie napoje, białe bułki i drożdżówki. Tylko raz w tygodniu na obiad można zjeść coś smażonego. Podobne przepisy weszły do przedszkoli.
Część szkół poradziła sobie z nowymi przepisami, ale w wielu szkołach efektem było zamknięcie sklepików lub pojawiła się groźba, że wkrótce znikną, bo chętnych do kupowania grahamek, jabłek i sałatek nie ma wielu. W ramach protestów  młodzież nosi do szkoły sól i cukier, którymi doprawia szkolne obiady. W niektórych szkołach niezdrowa żywność zniknęła ze sklepików, za to pozostała w szkolnych automatach. Co na to wiceminister zdrowia Beata Małecka-Libera?

Czy nie są za ostre nowe zasady, przeciw którym protestują uczniowie i część rodziców?

To rozporządzenie było przygotowane w uzgodnieniu z ekspertami, bazowaliśmy na ich wiedzy. Mam wrażenie, że ono nie jest za ostre, może same zapisy były zbyt suche i trudne do zrozumienia, napisane prawniczym językiem. Dlatego teraz chcemy wytłumaczyć, na czym naprawdę nam zależało i jeszcze raz mocno podkreślić, że my nie chcieliśmy wyeliminować soli czy cukru, natomiast chcieliśmy zwrócić uwagę na problem nadmiaru soli i ją ograniczyć. Podobnie jest z cukrem.
Rozporządzenie na pewno pozostanie, my się z niego nie wycofamy, bo uważamy, że edukacja zdrowotna jest bardzo ważna, jednak może pewne rzeczy trzeba objaśnić. Będziemy wydawać specjalne poradniki żywieniowe, gdzie będzie opisane, jak ma wyglądać obiad, jakich składników można używać.
Czytaj też: Skąd się bierze otyłość u dzieci

To znaczy, że np. kompot z owoców będzie można trochę osłodzić?

Ja uważam, że akurat kompotu nie powinno się słodzić, bo ilość cukru zawarta w owocach jest wystarczająca. Przyzwyczailiśmy dzieci do nadmierne słodkich napojów i to jest właśnie zły nawyk. To tylko kwestia odpowiedniej ilości owoców, która spowoduje, że smak kompotu bez cukru będzie dobry.
Czytaj też: Cukier i sól w diecie dziecka

W przedszkolu i szkole można tylko raz w tygodniu smażyć. Jeśli dziecko dostanie naleśniki, to już nie dostanie placka. Czy to nie przesada?

Nam głównie chodziło o smażenie mięsa, bo uważamy, że mięso można grillować, gotować. Będziemy o tym rozmawiać, pytać, jak kucharki poradziły sobie z tym problemem.

Może przedszkolom i szkołom lepiej było pozostawić więcej swobody w tworzeniu jadłospisów?  

Tu rzeczywiście jest taki prawniczy język, którego ja też nie lubię. Będziemy natomiast wydawać poradniki, żeby zobaczyć, gdzie jest ten rzeczywisty problem.

To zrozumiałe, że w sklepikach nie ma coli czy chipsów. Ale drożdżówki też nadal nie będą mogły się znaleźć w sklepiku?

Nie, drożdżówki nie mogą być sprzedawane w sklepikach i nie będą mogły, bo drożdżówka nie jest produktem, który powinien być sprzedawany dziecku w szkole. Jeśli mama chce kupić drożdżówkę czy pączka dziecku, ma taką możliwość: zrobi to popołudniu.

Najbardziej przeciw zmianom protestują uczniowie gimnazjów i liceów? Może lepiej było ograniczyć te zmiany do szkół podstawowych?

Był podnoszony argument, że jest to ograniczanie wolności. Ale ja akurat z tym się nie zgadzam. To są młodzi ludzie, którzy wchodzą w życie, będą mieli w przyszłości swoje potomstwo. Myślę, że każdy element edukacji jest dla nich ważny.
Czytaj też: Zdrowsze menu w polskich szkołach

Zjesz fast food i nadal będziesz głodny. Zobacz dlaczego!

Fotolia.pl
Aktualności
Koniec z niezdrową żywnością dla dzieci i jej reklamą
Dużo zmian nastąpi w nowym roku w kwestii dbałości o zdrowe odżywianie dzieci. Podczas trwania programów telewizyjnych dla maluchów nie będzie reklamy niezdrowej żywności. Chipsy i słodkie napoje mają zniknąć również ze szkolnych sklepików.

 Po pierwsze: zakaz reklamy niezdrowej żywności podczas programów dla dzieci Od nowego roku  programom i audycjom kierowanym do dzieci w wieku do 12 lat, nadawanym między godziną 6. a 20. nie będą towarzyszyły reklamy żywności , w których jest duża ilość tłuszczu, cukru i sodu , takich jak chipsy czy napoje wysokosłodzone . Taki zakaz będzie obowiązywał z woli nadawców, którzy podpisali w tej sprawie porozumienie.  Zakazu emisji reklam zobowiązali się przestrzegać: Telewizja Polska, ITI Neovision, Telewizja Polsat, Telewizja Puls, TVN, VIMN Poland oraz The Walt Disney Company Polska. Produkty, których reklama będzie zakazana w audycjach dla dzieci zostały opisane w kryteriach żywieniowych , czyli dokumencie opracowanym na zlecenie Polskiej Federacji Producentów Żywności przez Instytut Żywności i Żywienia oraz zaakceptowane przez Ministerstwo Zdrowia. - Bardzo doceniamy to, że nadawcy w swojej działalności uwzględniają ważny element społeczny, jakim jest ochrona dzieci i młodzieży przed niezdrową żywnością – oznajmił Jan Dworniak. Polecamy: Nie warto jeść śmieci. 5 powodów, by trzymać dzieci z daleka od fast foodu Prezes telewizji publicznej Juliusz Braun dodał, że samoregulacja daje nadzieję skutecznego funkcjonowania. Podpisane porozumienie wynika z zapisów ustawy o radiofonii i telewizji. Zapisano w nim, że audycjom dla dzieci nie powinny towarzyszyć przekazy handlowe dotyczące artykułów spożywczych lub napojów zawierających składniki, których nadmierna ilość w codziennej diecie jest niewskazana. Z monitoringu prowadzonego przez KRRiT wynika, że w 2012 roku reklamy produktów niezdrowej żywności stanowiły 10 procent wszystkich reklam emitowanych przy audycjach dla dzieci, w zeszłym roku - 7 procent.   Po drugie: Zakaz  sprzedaży chipsów, słodkich napojów w sklepikach szkolnych Pod koniec października Sejm zdecydował...

Materiały Prasowe BOŚ
Aktualności
Co powinno jeść dziecko w szkole?
Rok szkolny wymusza na nas rodzicach myślenie o diecie dziecka. Znowu wróciły lekcje, a pomiędzy nimi przerwy i niezdrowe podjadanie. Czego? Chipsów, batoników, rogalików z czekoladą. Czasem łatwiej dać 2 złote niż zadbać o zdrowe drugie śniadanie ucznia. Pamiętajmy, że „śmieciowe jedzenie” zagraża zdrowiu i wydajności umysłu naszych dzieci.

Zdrowe odżywianie dziecka zaczyna się od zdrowego podejścia rodziców Tempo przyrostu dzieci z nadwagą i otyłością w Polsce w ciągu ostatnich 30 lat jest aż dziesięciokrotnie większe niż w USA. Te alarmujące dane skłoniły rząd do działania. W sejmie trwają prace nad ustawą dotyczącą wyeliminowania „ śmieciowego jedzenia ” ze szkół. Fundacja, która organizuje wiele projektów edukacyjnych ostrzega, że problem niezdrowych nawyków żywieniowych zaczyna się już w rodzinie. - Kiedy pytamy rodziców, czy ich dzieci jedzą słodycze i jak często to robią, okazuje się, że dorośli nie traktują napojów jako słodyczy, a kolorowe, sztucznie dosładzane jogurty uważają za bardzo zdrowe – mówi Barbara Lewicka - Kłoszewska, Wiceprezes Fundacji BOŚ, która  realizuje akcję przemiany sklepików szkolnych, które w zamian za śmieciowe jedzenie zaproponują dzieciom zdrowe przekąski na terenie szkoły. To, co dzieci będą przegryzały w szkole zależy głównie od rodziców. - Nie muszą za przysłowiowe 2 złote fundować dziecku „pustych kalorii” kupowanych w sklepiku czy automacie – dodaje Barbara Lewicka - Kłoszewska. Drugie śniadanie - tak samo ważne jak pierwsze Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), gdy w przerwie między kolejnymi lekcjami zje się coś lekkostrawnego i zdrowego, wydajność umysłu i koncentracja może wzrosnąć nawet o 20 proc. - By dziecko dobrze funkcjonowało w szkole, czyli łatwo przyswajało wiedzę, umiało się skoncentrować, miało dobrą pamięć, potrzebuje właściwie zbilansowanej diety . Mózg podczas wytężonej pracy – nauki, pochłania naprawdę dużo energii, dlatego odżywcze drugie śniadanie jest absolutnie niezbędne. Jeśli poświęcimy chwilkę na jego przygotowanie, może to też znacznie ograniczyć sięganie dziecka po batoniki czy chipsy - radzi Maria Jakubowska, specjalista ds. żywienia w...

Chłopiec zastanawia się co zjeść: rogalika czy donuta
Fotolia
Aktualności
Drożdżówki wrócą do szkolnych sklepików?
Szykuje się kolejna rewolucja w szkolnych sklepikach? Do oferty sklepików wrócą: kawa, herbata z cukrem i białe pieczywo!

Od września 2015 obowiązują nowe zasady dotyczące produktów dostępnych w szkolnych sklepikach. Zmiana była na tyle duża, że spotkała się z protestami rodziców i właścicieli sklepików . Restrykcyjne normy dotyczące zawartości cukru, soli i tłuszczu spowodowały, że ze sklepików zniknęły popularne soki, napoje gazowane, drożdżówki i białe pieczywo. W zamian pojawiły się zdrowe alternatywy: kanapki z pełnoziarnistego pieczywa, napoje sojowe i ryżowe, świeże owoce i warzywa. Herbata? Z cukrem! Ministerstwo zdrowia opracowało nowe rozporządzenie, które ma poszerzyć asortyment sklepików szkolnych w ramach zasad zdrowego żywienia dzieci i młodzieży. Dzięki większej ilości produktów, dzieci i młodzież mają świadomie kształtować dobre nawyki żywieniowe. Do głównych zmian należy wprowadzenie do oferty sklepików pszennego pieczywa i wyrobów cukierniczych, jeśli spełniają określone normy.  Do sklepików powrócą także kawa i kawa zbożowa . Wszystkie napoje, w tym herbata, kawa, kakao, napary owocowe i kompoty mogą być słodzone cukrem, jeśli jego zawartość nie przekracza 10 g na 250 ml gotowego napoju. Obecnie jedyną dozwoloną substancją słodzącą jest miód.  Jakie produkty będzie można znaleźć w szkolnych sklepikach już od września? Pieczywo pszenne, razowe i pełnoziarniste, Sałatki i surówki z dodatkiem dressingu na bazie jogurtu naturalnego, wzbogacone o zioła zamiast soli, Mleko krowie i mleka roślinne: m.in. sojowe, ryżowe, migdałowe, orzechowe, owsiane, Jogurty i przetwory mleczne oraz ich roślinne odpowiedniki (jogurt sojowy, deser ryżowy), Produkty cukiernicze, jeśli 100 g produktu nie zawiera więcej niż 15 g cukrów, 1 g soli i 0,4 g sodu, Soki na bazie warzyw i owoców, bez dodatku soli i cukru, Napoje słodzone cukrem: kawę, herbatę, kompot, napary owocowe, kakao, Koktajle owocowe i warzywne na bazie mleka krowiego lub...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj