Wyniki
Laureaci
Chcę testować
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Sezon na kleszcze
AdobeStock
Aktualności

Już się obudziły! W tym roku czeka nas prawdziwa inwazja kleszczy

Pogoda za oknem nas rozpieszcza, ale niestety jest również idealna dla kleszczy. Często obawiamy się tych pajęczaków latem idąc do lasu, tymczasem zaczynają polować już wczesną wiosną i uwielbiają miejskie parki.

Warto wiedzieć, że te pajęczaki w rzeczywistości budzą się do życia już marcu. Ich pojawieniu się sprzyja wyższa temperatura i wilgoć. Wystarczy, że przez kilka dni termometr wskazuje powyżej 7-10 stopni Celsjusza i kleszcze "zaczynają polować". Niestety jest ich coraz więcej ze względu ocieplenie klimatu i zbyt wysokie temperatury zimą. Problemem jest także to, że pojawiają się w miejscach, w których moglibyśmy się ich nie spodziewać. Stworzenia te nie mają naturalnych wrogów, a w poszukiwaniu pożywienia wkroczyły także do miast. Sama się o tym przekonałam boleśnie, gdy znalazłam takiego pajęczaka u mojego dziecka. Nawet sąsiadka w sędziwym wieku nie pamięta, by w tej okolicy były kleszcze, a mieszka tam od dziecka. 

Wiosenny spacer

Kleszcze najczęściej można spotkać w lasach czy na łąkach. Jednak mieszczuchy powinny także uważać, pajęczaków tych nie brakuje również w parkach czy na miejskich trawnikach. Wbrew wielu obiegowym opiniom, kleszcze nie żyją na drzewach i nie skaczą na przechodzących żywicieli. Przesiadują na spodniej stronie liści głównie na ich końcach lub na gałęziach w pobliżu ścieżek. Dopiero początek kwietnia a problem jest już ogromy. Obrazowo pokazuje to zdjęcie wrzucone do sieci przez jedną z klinik weterynaryjnych w Warszawie miesiąc temu. "To nie świeżo ugotowany bób tylko kleszcze wyjęte z dosłownie kilku psich pacjentów" - można przeczytać pod zdjęciem.


Zobacz także: Uwaga, kleszcze! Tych miejsc unikaj podczas spaceru z dzieckiem!

Dlaczego należy uważać?

O kleszcza nietrudno, a to maleństwo może być niezwykle niebezpieczne dla zdrowia naszego i naszych bliskich. Wszystkie ze znanych nam gatunków kleszczy ( ok. 900) pasożytują na kręgowcach i przenoszą groźne choroby. Pajęczaki te powodują choćby boreliozę, kleszczowe zapalenie mózgu, a te nieleczone mogą doprowadzić do poważnych problemy neurologicznych. 

Zapraszamy do wypełnienia ankiety dla czytelniczek mamotoja.pl! Kliknij w grafikę:

ankieta dla czytelniczek MamoToJa.pl
mamotoja.plZobacz także: Tak wygląda rumień po ukąszeniu kleszcza [ZDJĘCIA]

Jak chronić się przed kleszczami?

  • Wybierając się w miejsca zagrożone kleszczami, w miarę możliwości ubierajcie się w bluzki z długim rękawem, spodnie z nogawkami, zakładajcie zakryte obuwie i nakrycie głowy.
  • Warto też stosować środki odstraszające (stosuje się je na ubranie).
  • Po każdym spacerze szczególną uwagę zwróć na zgięcia stawowe, głowę, nogi, ręce, pachwiny.
  • Jeśli znajdziesz wbitego w skórę kleszcza, należy szybko go usunąć. 
  • Możesz też zachować kleszcza i oddać go do badania, aby upewnić się, czy nie był nosicielem bakterii powodujących boreliozę.

Spotkaliście już w tym roku kleszcze? Napiszcie w komentarzach. 

Zobacz także:

Rośliny odstraszające kleszcze. Co zasadzić w przydomowym ogródku?

nimfa kleszcza
Adobe Stock
Edukacja
Nimfa kleszcza: co to jest, jak wygląda, jak ją usunąć
Nimfa kleszcza jest bardzo mała – wielkością przypomina ziarnko maku. Trudno ją zauważyć, jednak jest niebezpieczna. Nimfa kleszcza w skórze może jednak przenosić różne groźne choroby. Sprawdź, jak wygląda i w jaki sposób usunąć wbitą nimfę kleszcza.

Nimfa kleszcza to jedna z postaci, jaką przyjmuje kleszcz w swoim cyklu życiowym. Jest to postać pośrednia między larwą a dorosłym kleszczem. Nimfy kleszcza, podobnie jak dorosłego osobnika, nie można bagatelizować, ponieważ poprzez ukąszenie może ona przenosić groźne choroby, np. boreliozę lub odkleszczowe zapalenie mózgu. Nimfę kleszcza zazwyczaj można spotkać wiosną w okolicznościach przyrody, dlatego wychodząc na łąkę lub do lasu, trzeba zachować ostrożność.  Spis treści:  Co to jest nimfa kleszcza? Jak wygląda nimfa kleszcza - zdjęcia Nimfa kleszcza - kiedy atakuje? Ugryzienie nimfy kleszcza - choroby Nimfa kleszcza - jak usunąć? Co to jest nimfa kleszcza? Nimfa kleszcza jest maleńka i wielkością przypomina ziarnko maku – ma ona ok. 1,5 milimetra długości i jest koloru brązowo-czarnego. Powstaje z opitej krwią larwy, która odpada od żywiciela. W środowisku larwa przekształca się w nimfę, która wspina się na trawy i niską roślinność o wysokości do 1 metra. Tam czeka na żywiciela. Gdy go znajdzie, pije jego krew, odpada i przekształca się w postać dorosłą kleszcza. Nimfa kleszcza może być tak samo niebezpieczna dla zdrowia ludzi i zwierząt, jak postać dorosła. Dużo trudniej ją jednak zauważyć na ciele ze względu na niewielkie rozmiary. Potrafi wejść pod skórę, a wtedy wygląda jak ciemna kropka zrobiona długopisem. Wczepiona w powierzchnię ciała wygląda jak niewielki strupek w kształcie łezki. Najedzona nimfa kleszcza zwiększa swoje rozmiary do mniej więcej 3 milimetrów. Jak wygląda nimfa kleszcza - zdjęcia Charakterystyczny wygląd nimfy kleszcza możesz zobaczyć na tych zdjęciach:  Nimfa kleszcza - kiedy atakuje? Nimfa kleszcza atakuje zazwyczaj wiosną, gdy jeszcze nie zdąży przeobrazić się w dojrzałego kleszcza. Można ją spotkać wśród traw oraz niskich...

kleszcze, mity na temat kleszczy, jak wyciągnąć kleszcza, borielioza, kleszczowe zapalenie mózgu, choroby odkleszczowe
Fotolia
Aktualności
Czy kleszcze spadają z drzew? Groźne mity o sprawcach boreliozy
Najlepszym sposobem ochrony przed kleszczami jest bardzo dobra wiedza na ich temat. Niestety na temat tych pajęczaków krąży również wiele nieprawdziwych informacji. Sprawdź, w które nie należy wierzyć.

Kleszcze czyhają na swoje ofiary na gałęziach drzew Mit: Ktoś cię przestrzegał, by nie spacerować pod drzewami, bo kleszcze tylko czekają, aby rzucić się z góry na ludzi? A może myślisz, że czapka jest świetnym rozwiązaniem, które ochroni cię przed desantem kleszczy ? Nic bardziej mylnego. Tych pajęczaków nie spotkasz raczej wysoko nad głową tylko pod stopami i w zaroślach do wysokości 1– 1,5 metra nad ziemią. Cierpliwie czekają na swoich przyszłych żywicieli w poszyciu leśnym, trawie lub na krzewach.  Polecamy:  Jak rozpoznać ugryzienie kleszcza i rumień wędrujący? W odpowiednim ubraniu kleszcze nam nie zagrożą Prawda/Mit: Długie spodnie z nogawkami wpuszczonymi w skarpetki i zakryte buty na pewno utrudnią kleszczom przyczepienie się do skóry, ale nie stanowią dla nich bariery nie do przejścia. Dowodem są choćby leśnicy, którzy do pracy w lesie noszą odpowiednią odzież, a mimo to wielu z nich choruje na boreliozę. Przed wyjściem na spacer w miejsca, gdzie można spotkać kleszcze , warto spryskać się środkiem, który je odstraszy, a po powrocie do domu dokładnie umyć całe ciało pod prysznicem (najlepiej szorując je myjką). Na tym jednak nie koniec. Całą odzież, którą mieliśmy na sobie, najlepiej wyprać. Kleszcze mogą na niej przeczekać nawet kilka dni i wbić się w skórę, gdy ponownie założymy jedno z noszonych wcześniej ubrań. Jasne ubranie pomaga chronić się przed kleszczami Prawda: Rzecz jednak nie w tym, że jasne kolory odstraszają kleszcze . Na białej koszulce czy szarych spodniach łatwiej wypatrzyć intruza i strzepnąć go jeszcze podczas pobytu w lesie czy na łące, zanim ukryje się w zakamarkach naszego ciała, w których skóra jest cieńsza i tym samym łatwiejsza do przebicia. Kleszcza w skórze trudno przegapić Mit: Momentu, gdy kleszcz wbija się w skórę, możemy nie poczuć, ponieważ ślina tych pajęczaków...

Plaga kleszczy - mapa
Aktualności
Uwaga: plaga kleszczy! Zobacz mapę zagrożeń!
W tym roku mamy do czynienia z wielkim wysypem kleszczy. Sprawdź na mapie, na których terenach jest największe zagrożenie chorobami odkleszczowymi.

Brak srogiej zimy i wczesna wiosna sprawiły, że mamy do czynienia z wielkim wysypem kleszczy . Choć samo wbicie kleszcza jest najczęściej bezbolesne, to może on przenosić groźne dla zdrowia choroby takie jak borelioza , kleszczowe zapalenie mózgu oraz inne choroby odkleszczowe. Zachorować na nie może każdy niezależnie od wieku. Klaszcze bytują nie tylko w lasach! Na ukłucie kleszcza narażeni jesteśmy również w trakcie spacerów po parkach, łąkach czy bawiąc się na świeżym powietrzu np. na trawie. W zawiązku z wczesnym wysypem kleszczy Sanepid opublikował mapę z zaznaczonymi obszarami zagrożonymi kleszczowym zapaleniem mózgu . Ostrzega przy tym, że „(...) nieodkrytych endemicznych ognisk kleszczowego zapalenia mózgu na obszarze Polski może być znacznie więcej”.     Polska: najbardziej zagrożone tereny Z mapy wynika, że w Polsce najbardziej narażeni na zachorowania na choroby odkleszczowe są mieszkańcy województw: podlaskiego, mazursko–warmińskiego, dolnośląskiego, małopolskiego. Co roku wzrasta liczba zakażonych kleszczy w centralnej Polsce i w województwie mazowieckim. W województwie mazowieckim w 1. kwartale tego roku odnotowano już 232 zachorowania na boreliozę (w całym ubiegłym roku było ich 1432 zachorowań). Warszawa: najbardziej zagrożone tereny W stolicy wysokie ryzyko zachorowania na choroby odkleszczowe dotyczy takich rejonów, jak: Las Bemowo, Las Bielański, Las Młociny, Las Kabacki, Las Kawęczyn, Ogród Zoologiczny i Kampinoski Park Narodowy. Spokojniejsi mogą być mieszkańcy i spacerowicze (tereny o niskim i średnio niskim ryzyku): Lasu Wawerskiego, Lasu Sulejówek-Grabina, Lasku Bielańskiego (plac zabaw), Lasu Jana III Sobieskiego, Ogrodu w Łazienkach Królewskich, Pola Mokotowskiego i Ogrodu Krasińskich. W Warszawie w 1. kwartale tego roku zarejestrowano 75 zachorowań na boreliozę i 2 na kleszczowe zapalenie...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Współpraca reklamowa
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
wierszyk o Mikołaju
Święta i uroczystości
Wierszyk o Mikołaju –​ krótkie, łatwe i śmieszne propozycje
Ewa Janczak-Cwil
Co na odporność dla dzieci
Zdrowie
Co na odporność dla dziecka – 6 skutecznych i sprawdzonych metod [oraz 3 produkty z apteki]
Joanna Biegaj
Adwent
Święta i uroczystości
Adwent: co to jest, kiedy się zaczyna i kończy? Zwyczaje i symbole adwentu
Luiza Słuszniak
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
Mikołajki życzenia
Święta i uroczystości
Życzenia na mikołajki 2022 – oryginalne i śmieszne wierszyki
Joanna Biegaj
Co to są roraty?
Święta i uroczystości
Roraty: co to za msza? Kiedy są odprawiane i jak wyglądają?
Luiza Słuszniak
witamina D
Zdrowie
Witamina D – korzyści, normy dla dzieci dzieci i dorosłych, źródła witaminy D
Małgorzata Wódz
sennik dziecko
Aktualności
Sennik: dziecko – znaczenie snów, w których pojawiają się dzieci
Joanna Biegaj
mleko z czosnkiem
Zdrowie
Mleko z czosnkiem – jak działa, na co pomaga, przepisy
Joanna Biegaj
Glukoza w moczu w ciąży
Zdrowie w ciąży
Glukoza w moczu w ciąży – co oznacza, jakie objawy jej towarzyszą?
Ewa Janczak-Cwil
Zabawy mikołajkowe
Święta i uroczystości
Zabawy na mikołajki: gry, konkursy, zabawy ruchowe i inne pomysły mikołajkowe
Joanna Biegaj
Jak wzmocnić odporność?
Zdrowie
Naturalne sposoby na wzmocnienie organizmu u dziecka: zakwas, oxymel, miód i inne
Adrianna Trusiuk
zasiłki dla samotnej matki
Prawo i finanse
Zasiłki dla samotnej matki –​ co przysługuje? Świadczenia, dodatki, zasiłek z MOPS
Małgorzata Wódz
masa solna przepis i ozdoby z masy solnej
Gry i zabawy
Masa solna – jak zrobić idealną masę solną krok po kroku [PRZEPIS]
Magdalena Drab
dekoracje świąteczne, śnieżynka
Święta i uroczystości
Śnieżynki z papieru – 7 wzorów do wycinania
Agnieszka Szumigaj
Wierszyki świąteczne
Święta i uroczystości
Wierszyki świąteczne: krótkie, śmieszne, dla dzieci, życzenia SMS
Milena Oszczepalińska
gorączka u dziecka
Pielęgnacja
Przegrzanie dziecka: objawy, co zrobić, gdy dziecko jest przegrzane
Małgorzata Wódz
list do Mikołaja
Święta i uroczystości
List do św. Mikołaja – 8 wzorów do druku
Magdalena Drab
Tran dla dziecka
Żywienie
Tran dla dziecka –​ jaki wybrać, od kiedy i ile podawać? Wyjaśnia pediatra
Małgorzata Wódz
jak ubierać niemowlę jesienią
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę jesienią – co założyć dziecku na spacer i w domu?
Joanna Biegaj