odra krztusiec szczepienia
AdobeStock
Aktualności

Choroby zakaźne w natarciu: rośnie liczba dzieci chorujących na krztusiec i odrę!

Nasze dzieci chorują na krztusiec i odrę, bardzo zaraźliwe choroby. Warszawa rozpoczęła walkę z ruchem antyszczepionkowców.

Liczby nie kłamią, wzrasta liczba dzieci chorujących na odrę i krztusiec, poważne choroby zakaźne. Lekarze alarmują, że to skutek kampanii antyszczepionkowej, w efekcie czego coraz więcej rodziców nie szczepi dzieci. A to jedyny sposób, aby je uchronić przed poważnymi chorobami!

W Warszawie kilkaset dzieci chorych na krztusiec

Krztusiec i odra wróciły! I to bardzo niedobra wiadomość. W 2010 roku w Warszawie na krztusiec zachorowało 59 dzieci, ale w 2016 roku takich przypadków było już 359. W stolicy odnotowano także 3 zachorowania na odrę. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), Polska jest na liście krajów, gdzie stale przybywa liczba zachorowań na odrę. W 2010 roku było 13 takich przypadków, zaś od lutego 2016 roku do stycznia 2017 roku stwierdzono ponad 140 zachorowań.

W tej sprawie nie można bezczynnie czekać! Dlatego stołeczny ratusz wziął sprawę w swoje ręce i ruszył z kampanią promującą szczepienia i informującą o zagrożeniach wynikających z ich lekceważenia. Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna podaje, że rok w rok rośnie liczba nieszczepionych dzieci. W 2012 roku było ich w Warszawie 432, a w 2017 roku - 2085.

Od 5 lutego w pojazdach komunikacji miejskiej i mediach społecznościowych, są umieszczane informacje o skutkach nieszczepienia dzieci. "Zaszczep swoje dziecko. Nie pozwól powrócić chorobom zakaźnym" – informują plakaty. Odra i krztusiec zostały na nich przedstawione jako postacie kobiety i mężczyzny, którzy wrócili z dalekiej podróży i już od progu wołają: Wróciłam - odra", "Wróciłem - krztusiec".

"Lekarze powinni stanąć przeciw antyszczepionkowcom"

- O konieczności szczepień, mówimy od lat, ale problem ze świadomym ich unikaniem jest coraz większy – mówi Włodzimierz Paszyński, zastępca prezydent Warszawy. Przyznaje, że w stolicy ruch antyszczepionkowy prężnie działa, dlatego tym bardziej trzeba zwiększyć poziom edukacji i świadomości, jak nieodpowiedzialne jest lekceważenie zaleceń lekarzy w tej sprawie. - Przeciwko ruchom antyszczepionkowym powinni stanąć lekarze i pielęgniarki – podkreśla krajowy konsultant pediatrii prof. Teresa Jackowska – Tylko dzięki edukacji możemy merytorycznie walczyć z tym trendem.

W ramach programu zdrowotnego "Zdrowie, Mama i Ja" miasto od ponad 5 lat finansuje szczepienia przeciw pneumokokom wśród najmłodszych dzieci w wieku od 2 do 3 lat. Dzięki niemu zaszczepiono do tej pory 23 tys. 300 maluchów. Lekarze przypominają, że szczepieniom powinny podlegać nie tylko dzieci, ale także dorośli - dzięki temu nie są zagrożeniem dla tych osób, które szczepić się nie mogą np. dla zbyt małych niemowlaków. Krztusiec to ostra choroba zakaźna układu oddechowego, charakteryzująca się nawracającymi napadami kaszlu i przedłużającą się dusznością, wywoływana przez pałeczkę krztuśca (Bordetella pertussis). Dopóki nie wprowadzono na nią obowiązkowych szczepień, krztusiec był dość częstą chorobą, niejednokrotnie powodującą śmierć. Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia liczba zachorowań na krztusiec utrzymuje się w naszym kraju na poziomie kilku tysięcy. Aby zapobiegać tej chorobie w Polsce stosuje się szczepienia szczepionkami skojarzonymi Di-Per-Te, które służą także do uodparniania przeciw błonicy i tężcowi.

Odra (łac. morbilli) to jedna z najbardziej zaraźliwych chorób zakaźnych wieku dziecięcego wywoływana przez należący do rodziny paramyksowirusów wirus odry. Do szerzenia się zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Odpowiada ona corocznie za ponad 40 milionów zakażeń i milion śmierci na całym świecie, (głównie w biednych krajach o słabo rozwiniętym systemie opieki zdrowotnej). Częstość występowania odry i śmiertelności na tę chorobę znacznie zmalała po wprowadzeniu szczepionek MMR.

Europa od kilku lat walczy z odrą. Najgorszy był 2013 rok, kiedy zanotowano 10 tys. przypadków. Lata 2014-2015 to ponad 4 tys. zachorowań (głównie w Niemczech). 2016 rok to ponad 1800 przypadków. Odra rozprzestrzenia się głównie we Włoszech, Rumunii, Indonezji, Ukrainie i Kongo.

A wy co sądzicie na ten temat? Podzielcie się swoim zdaniem w komentarzach.

Źródło: Miasto Stołeczne Warszawa

Zobacz też:

Odra w Europie! A czy szczepionka przeciw odrze jest bezpieczna? [WIDEO]

odra w przedszkolu w Warszawie - zachorował 5-letni chłopiec
Adobe Stock
Aktualności
Odra w przedszkolu w Warszawie: zachorował 5-letni chłopiec
W przedszkolu w Ursusie, do którego uczęszczał chłopiec, podjęto nadzwyczajne środki ostrożności. Od października, kiedy w Pruszkowie wykryto pierwsze przypadki odry, na Mazowszu zachorowały już 93 osoby.

5-latek z gorączką i charakterystyczną wysypką trafił na oddział zakaźny Szpitala Wolskiego w Warszawie dwa tygodnie temu. W ciągu kilku dni poczuł się lepiej, został wypisany do domu. Dzieci i pracowników przedszkola, którzy mieli kontakt z chorym, objęto nadzorem epidemiologicznym. Dziecko nie było szczepione Chłopiec nie był szczepiony na odrę - przeciwskazaniem były problemy neurologiczne . Oboje rodzice byli szczepieni i są zdrowi. Dziecko przez tydzień nie uczęszczało do placówki. W momencie, kiedy u chłopca stwierdzono odrę, rodzice dziecka poinformowali o tym władze przedszkola. Dyrekcja zgłosiła sprawę do sanepidu. - Wyniki z pracowni wirusologicznej PZH potwierdziły laboratoryjnie odrę – powiedziała rzeczniczka Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Warszawie Joanna Narożniak. W przedszkolu przeprowadzono dezynfekcję, odbyło się generalne czyszczenie placówki . Wprowadzono też jednorazowe naczynia przy posiłkach dla dzieci. - Zostały oddane rodzicom wszystkie szczoteczki do zębów dzieci i w tym okresie maluchy nie myją zębów - powiedziała dyrektor przedszkola Magdalena Kieszek- Leśnikowska.   - Na ten moment nie ma zagrożenia wirusem – uspokoiła dyrektor placówki. Osoby, które miały kontakt z chorym chłopcem, objęto nadzorem epidemiologicznym. Chodzi o 14 osób – 6 z nich to dzieci mające już szczepienia, a 6 osób zaszczepiono już po stwierdzeniu odry. - Nie zgłoszono z tego przedszkola innego zachorowania - poinformowała rzeczniczka PWIS w Warszawie. Nie ma paniki, dzieci chodzą do przedszkola Rodzice są poinformowani, że gdyby u kogokolwiek wystąpiły objawy chorobowe, powinni niezwłocznie skontaktować się ze swoimi lekarzami. Większość dzieci jest szczepionych. - Obawy zawsze są , choć moja córka jest szczepiona. Ale bez paniki. Normalnie chodzi do przedszkola - mówi tata jednej z dziewczynek. -...

Krztusiec powraca i atakuje nie tylko dzieci
Fotolia
Aktualności
Nie lekceważ kaszlu! Rośnie liczba chorych na krztusiec
Z roku na rok rośnie liczba chorujących na krztusiec. Ten "śmiertelny kaszel" atakuje nie tylko dzieci, ale również dorosłych. Jak się przed nim bronić?

Jak podaje Onet.pl, w 2016 roku zarejestrowano aż 6856 przypadków zachorowań na krztusiec . W 2015 roku liczba chorych nie przekraczała 5 tysięcy, w 2014 roku wynosiła niewiele ponad 2 tysiące. Z roku na rok choruje coraz więcej osób, nie tylko dzieci, ale również dorosłych. Jak chronić siebie i swoje dziecko? Krztusiec – rośnie liczba zachorowań Krztusiec (koklusz) to choroba zakaźna, wywoływana przez bakterię Bordetella pertussis. Choroba szybko się rozprzestrzenia, do zakażenia dochodzi drogą kropelkową . Chociaż najczęściej chorują dzieci, lekarze zauważają, że od kilku lat wzrasta odsetek zachorowań wśród dorosłych. Głównym objawem krztuśca jest długotrwały, uporczywy kaszel. Jest kilka powodów powrotu choroby. Przede wszystkim to nasilenie ruchów antyszczepionkowych , brak szczepień i szybsze zanikanie odporności po podaniu szczepionek bezkomórkowych. W ciągu pierwszych dwóch lat życia dziecka maluch powinien dostać cztery dawki szczepionki przeciw krztuścowi. W szóstym roku życia powinna zostać podana szczepionka przypominająca. Szczepienie przypominające jest również zalecane w czternastym lub dziewiętnastym roku życia. Niestety, chociaż szczepienia przeciwko krztuścowi są obowiązkowe, część rodziców nie stosuje się do zaleceń Ministerstwa Zdrowia i nie szczepi dzieci. Czytaj więcej: Szczepionki bezkomórkowe i pełnokomórkowe. Czym się różnią? Jak leczyć krztusiec? Najważniejszym sposobem zatrzymania nawrotu krztuśca i ochrony dziecka przed chorobą jest przestrzeganie zaleceń dotyczących szczepień ochronnych. Gdy dojdzie do zachorowania, ważna jest jak najwcześniejsza diagnoza i rozpoczęcie właściwej antybiotykoterapii. Gdy dojdzie do powikłań, konieczna jest hospitalizacja. W najbardziej poważnych przypadkach krztusiec może prowadzić do śmierci. To choroba zakaźna, więc każdy przypadek powinien być zgłaszany w sanepidzie....

kolejne przypadki odry w Polsce
Adobe Stock
Aktualności
Odra w absolutnym natarciu - padł kolejny rekord w Polsce
Nikt już nie ma złudzeń, że odra na dobre powróciła do naszego kraju. Tak źle było tylko kilkadziesiąt lat temu. Zobacz, ilu jest chorych!

Mimo ponad 40 lat szczepień dzieci w Polsce, odra nie dała za wygraną i dzięki ruchom antyszczepionkowym znowu jest   poważnym problemem . Chorują dzieci, dorośli, a liczby podane przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego budzą realny niepokój. Zobacz najnowsze dane! Ponad 1000 zachorowań Tylko w pierwszej połowie 2019 roku odnotowano w Polsce 1 tys. 44 przypadki odry . Ale może być ich więcej, bo zgłaszają się kolejni chorzy - alarmuje Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny. Do Głównego Inspektoratu Sanitarnego dotarło 1,3 tys. zgłoszeń. Gorzej było jedynie w 1990 roku, kiedy zachorowało ponad 56 tys. osób , a zmarło 12. Ale to były czasy, gdy nie wprowadzono jeszcze drugiej dawki obowiązkowych szczepień przeciwko odrze, która wyhamowała zachorowania. Wśród chorych jest wielu dorosłych cudzoziemców, ale choruje także coraz więcej dzieci, których rodzice nie chcą zaszczepić. Odra nadciąga ze Wschodu Ministerstwo Zdrowia tłumaczy, że mamy do czynienia z tzw. odrą przywleczoną . – To choroba od osób, najczęściej spoza granicy Polski, które nie były szczepione i przywiozły ze sobą szczepy wirusa – tłumaczył w maju szef resortu Łukasz Szumowski. Problemem są osoby przybywające z Ukrainy  w poszukiwaniu pracy. U naszego wschodniego sąsiada skala zachorowań jest olbrzymia - w ubiegłym roku chorowało ponad 54 tys. osób. W następstwie komplikacji chorobowych zmarło kilkanaście osób, w tym dzieci. Średnio co tydzień notuje się mniej więcej 2 tys. nowych przypadków. Pomimo tego, że szczepionki przeciw odrze są w tym kraju bezpłatne, niewiele osób szczepi się. Jeszcze 10 lat temu na odrę szczepiło się 95 proc. małych Ukraińców, w 2016 roku zrealizowano zaledwie 31 proc. planowanych szczepień sześciolatków. Odra, czyli jedna z najbardziej zakaźnych chorób Od jednego chorego zaraża się od kilku...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz