Wyniki
Laureaci
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
darmowe żłobki
Adobe Stock
Aktualności

Żłobki za darmo - już od września!

Koniec z płaceniem za żłobek – od września rusza program dużego wsparcia finansowego dla rodziców. Za szczepienie dziecka będzie można dostać aż 30 dodatkowych punktów przy rekrutacji. Niestety to wszystko tylko w 1 mieście w Polsce.

 


Rodzice miesięcznie płacą od 200 do nawet 400 złotych za pobyt dziecka w publicznym żłobku. Teraz ma się to zmienić. Filarami programu będą darmowe żłobki, dofinansowanie szczepień dla maluchów i ciężarnych kobiet oraz bezpłatne pakiety dla kobiet w ciąży.

 

Koniec z płaceniem za żłobki

Program nazywa się "Warszawa dla najmłodszych" i jest realizacją jednej z pierwszych obietnic wyborczych złożonych przez prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego w trakcie kampanii do wyborów samorządowych. Zyskał poparcie także radnych PiS, chociaż do końca był bój o jego szczegóły i przede wszystkim pieniądze, jakie pochłonie. A są to naprawdę milionowe kwoty.

Program zakłada:
 

 • darmowe żłobki publiczne i miejsca dziennej opieki,
 • dodatkowe 30 punktów przy rekrutacji dla dzieci, które przeszły szczepienia (chodzi o wszystkie obowiązkowe szczepienia dla dzieci w wieku do trzech lat),
 • przyjmowanie do placówek w pierwszej kolejności dzieci z rodzin wielodzietnych oraz niepełnosprawnych,


Radni PiS przeforsowali, aby nie pobierano od rodziców opłat za każdy dzień nieusprawiedliwionej nieobecności dziecka w żłobku.

Nie oznacza to jednak, że placówki będą absolutnie bezpłatne. Nadal płatne będzie wyżywienie, a nawet zostanie podniesiona opłata za nie (z 6 złotych na 10 złotych dziennie). 

"Absolutna rewolucja"

Obecnie Warszawa, podobnie jak większość miast w Polsce boryka się z dużym problemem braku żłobków dla dzieci. Trzaskowski chce to zmienić. Docelowo do końca jego urzędowania na stanowisku prezydenta Warszawy w stolicy ma być 27 tys. miejsc dla dzieci w żłobkach placówek. Teraz jest to około 16 tys. miejsc.

Program zakłada:
 

 • wykupienie co najmniej 4 tys. miejsc dla najmłodszych w żłobkach prywatnych (rodzice nie będą za nie płacili),
 • przyspieszenie budowy 36 nowych żłobków (aby jak najszybciej powiększyć o 5 tys. liczbę miejsc w placówkach publicznych),
 • wsparcie przedsiębiorców budujących prywatne placówki, w tym zmianę zasad najmu lokali, aby łatwiej było tworzyć nowe żłobki.


- W przeciągu pięciu lat kadencji chcemy dokonać tu absolutnej rewolucji. Chcemy, żeby tak zwane użłobkowienie, czyli liczba dzieci, które korzystają ze żłobków była w Warszawie jak największa. Celujemy w standard, jaki oferują najbardziej zaawansowane państwa w Europie, państwa skandynawskie - zapowiedział Trzaskowski. W krajach tych aż 2/3 rodziców decyduje się na posłanie dziecka do żłobka. W stolicy odsetek ten wynosi 40 procent.

Darmowe szczepienia

Kolejnym elementem programu jest pakiet "Zdrowe dziecko". Obejmie on dofinansowanie od września dwóch typów szczepień:
 

 • szczepionki "6w1" dla dzieci w pierwszym roku życia, chroniącej przed błonicą, tężcem i krztuścem, zakażeniami wywoływanymi przez Haemophilus influenzae typu B, polio oraz wirusowym zapaleniem wątroby typu B,
 • szczepionki przeciw grypie dla kobiet w ciąży i dzieci od roku do pięciu lat.

"Bezpieczne macierzyństwo"

To ostatni filar programu dla młodych rodziców. Mieszkanki Warszawy będą mogły skorzystać między innymi z:
 


O dopłatę do zabiegów in vitro będą mogły starać się pary mieszkające w stolicy od ponad dwóch lat, a wiek kobiety będzie w przedziale 25-40 lat.

Ma być też dokupywany nowoczesny sprzęt medyczny do szpitali pediatrycznych i ginekologiczno-położniczych, tak aby cały czas podnosić ich standard.

Milionowe sumy

Z programu będą mogli skorzystać rodzice mieszkający i płacący podatki w Warszawie. Jego sfinansowanie pochłonie wielomilionowe sumy:
 

 • 207 milionów złotych wyniesie utrzymania żłobków w 2019 roku,
 • 36 milionów złotych to koszt zapewnienia darmowych żłobków od września 2019 roku,
 • 306 milionów złotych to suma przeznaczona na wybudowanie nowych placówek,
 • 4 miliony złotych to koszt szczepienia "6w1" (w całej kadencji w budżecie zarezerwowano na ten cel około 49 milionów złotych),
 • ponad 1 milion złotych wyniesie program szczepień przeciw grypie (w całej kadencji będzie to 6 mln złotych),
 • 4,5 miliona złotych - dofinansowanie zajęć w szkołach rodzenia w tym roku,
 • ponad 10 milionów złotych – dofinansowanie programu in vitro (do końca kadencji zarezerwowano na ten cel blisko 55 milionów złotych).


Taki program na pewno jest potrzebny Warszawie, ale pewnie i wielu miastom w Polsce. Kiedy pyta się młode kobiety, co może dać im poczucie bezpieczeństwa przy podejmowaniu decyzji o macierzyństwie w pierwszym rządzie obok elastycznych warunków pracy, wymieniają dostęp do bezpłatnych żłobków i przedszkoli. Ten program to krok w bardzo dobrym kierunku. Czekamy na inne miasta w Polsce, aby ich władze także miały odwagę spełnić złożone obietnice wyborcze.

Źródło: tvnwarszawa.tvn24.pl
 

Zobacz także
żłobki i przedszkola tylko dla szczepionych dzieci

Żłobki i przedszkola będą tylko dla szczepionych dzieci? Podpiszesz?

Jak wygląda adaptacja dziecka w żłobku?

Adaptacja w żłobku. Jak przyzwyczaić dziecko do żłobka, radzi Superniania

Czy wybrałaś dobry moment na powrót do pracy?

mama, niemwolę, praca, komputer, telefon

5 błędów pracujących mam

Szczepienia zalecane [Wirtualne Warsztaty]

Maluch plus - kolejna edycja
Adobe Stock
Aktualności
Maluch plus - rząd zmniejsza dofinansowanie żłobków. Wnioski do 13 listopada
W Polsce w połowie gmin brakuje żłobków. Maluch plus miał to zmienić. Do programu dorzucane są miliony, ale będzie ich mniej niż w zeszłym roku. Czy rozwiąże to problem?

Brak miejsc w żłobkach to nadal jeden z podstawowych problemów, z jakimi zderzają się młodzi rodzice w naszym kraju. Działający od 2017 roku program Maluch plus miał to zmienić . Rządzący twierdzą, że jest lepiej, w związku z tym zmniejszyli w stosunku do zeszłego roku ilość pieniędzy, jaką przeznaczą na powstawanie miejsc opieki dla najmłodszych. O 50 mln mniej Maluch plus ma wspierać rozwój instytucji opieki nad dziećmi, w wieku do trzech lat . Jego celem jest zwiększenie liczby żłobków, klubów dziecięcych i dziennych opiekunów oraz pomoc w kosztach utrzymania tych dotychczasowych. - W przyszłym roku rząd przeznaczy 400 mln złotych na realizację kolejnej edycji programu Maluch plus, wspierającego tworzenie i utrzymanie miejsc opieki w żłobkach, klubach dziecięcych oraz u dziennych opiekunów - poinformowała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa. Na realizację kolejnej edycji programu przeznaczono o 50 mln złotych mniej niż w tym roku. Jak wytłumaczył wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed, ilość pieniędzy dostosowano do potrzeb - w tegorocznej edycji programu wpłynęły wnioski na 386 mln złotych. Maluch plus = 30 tys. miejsc w żłobkach Szefowa resortu powiedziała, że w ramach programu powstało dotychczas ok. 30 tys. miejsc żłobkowych, a wskaźnik tzw. użłobkowienia w ciągu czterech lat wzrósł dwukrotnie. Wciąż jednak w ponad połowie gmin nie ma opieki żłobkowej dla najmłodszych. Maluch plus - kto może otrzymać pieniądze Ministerstwo co roku organizuje konkurs, w którym samorządy mogą ubiegać się o środki z programu. O pieniądze mogą starać się także placówki niepubliczne. Środki z przyszłorocznej edycji programu Maluch plus mają być przekazane dla: samorządów, gdzie nie ma jeszcze opieki żłobkowej (do 3 mln złotych), miejsc, gdzie żłobki już istnieją (kwota...

Program Maluch Plus
AdobeStock
Aktualności
Całonocne kolejki, żeby zapisać dziecko do żłobka! O 2.00 rano już nie ma po co się zjawiać
W tym roku rodzice znowu stoją przez całą noc w kolejkach. Program Maluch Plus wszedł w życie w 2017 roku. Czas na kolejne rewolucje z nim związane, bo w żłobkach wciąż brakuje miejsc.

Całą noc liczna grupa rodziców stała przed wodzisławskim żłobkiem, aby zapisać dzieci do jednej z placówek w pierwszym dniu rekrutacji. Absurd? Jeśli chcesz, by twoje dziecko dostało się do państwowej placówki, może nie być łatwo. W Wodzisławiu lista kolejkowa zaczęła tworzyć się dzień wcześniej, przed godziną 21.00. Osoby, które dołączyły o 2.00 czy 3.00 nad ranem, ustawiały się na szarym końcu. Nie jest tak wszędzie, ale jednak wielu rodziców ma problem, by zapisać dziecko do państwowej placówki. Na szczęście szykują się zmiany, które mają poprawić sytuację żłobków , a tym samym rodziców, którzy potrzebują takiego wsparcia, by wrócić na rynek pracy. Będzie łatwiej dostać się do żłobka Po rocznym urlopie rodzicielskim wiele osób musi podjąć trudną decyzję. Jeśli rodziny nie stać, by jedno z rodziców zostało na bezpłatnym urlopie wychowawczym , czas znaleźć opiekę nad maluchem . Ci, który mają dużo szczęścia, mogą liczyć na instytucję babci. Jeśli rodziców nie stać na nianię lub prywatny żłobek zostaje walka o miejsce w żłobku państwowym. Minister Elżbieta Rafalska poszukuje rozwiązań dla problemu braku miejsc w żłobkach dla dzieci. Receptą ma być program Maluch Plus. Jak podaje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, w zeszłym roku dzięki niemu dofinansowano ponad 50 tysięcy placówek i stworzono 23,1 tysięcy nowych miejsc przeznaczonych dla dzieci do 3. roku życia. Na koniec bieżącego roku liczba miejsc w żłobkach i klubach dziecięcych ma wzrosnąć do 185 tys. 450 mln zł na dotacje Wzrost liczby żłobków i klubów nie byłby możliwy, gdyby nie program Maluch Plus — podkreśla Rafalska. W jego ramach resort rodziny przyznaje dofinansowanie z budżetu państwa na uruchamianie nowych miejsc w placówkach oraz na pokrycie bieżących kosztów utrzymania w już istniejących. W 2019 roku na program zostanie przekazane...

Polacy unikają szczepień obowiązkowych
AdobeStock
Zdrowie
Polacy masowo unikają szczepień. Kolejne miasto postanowiło z tym walczyć
Moda na nieszczepienie dzieci wciąż bardzo silna. Jak jej przeciwdziałać? To miasto ma na to sposób – przyjmie do żłobków wyłącznie zaszczepione maluchy.

Jak wynika z informacji udzielonej przez Jarosława Pinkasa z Głównego Inspektoratu Sanitarnego w pierwszym półroczu 2019 r. od szczepień obowiązkowych uchyliły się 43163 osoby. To 6 na 1000 osób w wieku 0-19 lat . Inspektor przedstawił te dane podczas I Kongresu Pielęgniarek i Położnych POZ, który był poświęcony właśnie szczepieniom ochronnym. Zaszczepialność Polaków musi być większa Jak przyznał Jarosław Pinkas, „zaszczepialność Polaków trzeba zwiększyć za wszelką cenę, ale w sposób skrajnie odpowiedzialny”. Dodał też, że gdy „jesteśmy zaszczepieni, to jesteśmy bezpieczni”, a szczepienia to najtańszy sposób na uniknięcie śmierci. Podobnie kwestię szczepień ocenia WHO, twierdząc, że ich unikanie to jedno z dziesięciu największych współczesnych zagrożeń dla zdrowia. Zobacz też: Surowe kary dla antyszczepionkowców. Zapłacą 10 tys. złotych za nieszczepienie dziecka Skąd czerpać rzetelne informacje na temat szczepień? Obecnie danych na temat szczepień jest tysiące. Internet zalewany jest różnego rodzaju nowinkami, nie zawsze sprawdzonymi i popartymi badaniami naukowymi. Po fachową wiedzę na temat szczepień powinniśmy zatem zawsze w pierwszej kolejności sięgać u środowiska medycznego, pytać lekarzy, pielęgniarek i położnych. Niestety, co zauważa inspektor Pinkas, obecnie mamy sytuację „odejścia od autorytetu i wiedzy”, co nie jest dobre. Kolejne miasta walczą z brakiem szczepień u dzieci Jak przekonać Polaków, by przestali uchylać się od obowiązku szczepienia dzieci? Skoro argumenty autorytetów medycznych nie są dla nich przekonujące, władze niektórych miast podejmują inne kroki, które być może przekonają przeciwników szczepień do zmiany decyzji. Jakie? Otóż podejmują uchwały, na mocy których miejsca w publicznych żłobkach prowadzonych przez dane miasta, zarezerwowane są wyłącznie dla dzieci,...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
Bon turystyczny przedłużenie
Aktualności
Bon turystyczny przedłużony: będzie obowiązywał również w sezonie zimowym 
Joanna Biegaj
Opieka na dziecko 2 dni
Prawo i finanse
2 dni opieki na dziecko: kiedy zgłaszać pracodawcy urlop opiekuńczy
Milena Oszczepalińska
życzenia na dzień chłopaka
Aktualności
Życzenia na Dzień Chłopaka: rymowanki, wierszyki, mądre cytaty
Joanna Biegaj
Ile trwa katar u dziecka
Zdrowie
Ile trwa katar u dziecka: katar wirusowy i bakteryjny. Ile trwa nieleczony katar?
Ewa Janczak-Cwil
Imiona aniołów: lista anielskich imion dla chłopców i dziewczynek
Aktualności
Imiona aniołów: lista anielskich imion dla dziewczynek i chłopców
Luiza Słuszniak
Pomysły na Dzień Chłopaka w szkole
Aktualności
Pomysły na Dzień Chłopaka w szkole: jak zorganizować obchody, jakie prezenty przygotować?
Joanna Biegaj
Ciasto na dzień chłopaka z kremem i owocami
Przepisy
Ciasto na Dzień Chłopaka: przepis. Spraw pyszną niespodziankę!
Adrianna Trusiuk
Dzień chłopaka i Dzień mężczyzny: czy to samo święto?
Święta i uroczystości
Dzień Chłopaka i Dzień Mężczyzny: czy to jest to samo święto?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Zabawy na Dzień Chłopaka: fajne i śmieszne aktywności dla dzieci
Gry i zabawy
Zabawy na Dzień Chłopaka: fajne i śmieszne gry i zabawy dla dzieci
Sylwia Arlak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły
Edukacja
Jak napisać upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły [WZÓR]
Joanna Biegaj
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pielęgnacja niemowlaka
Aktualności
Najważniejsze zasady pielęgnacji niemowlaka (rady położnej)
Joanna Biegaj
upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola
Edukacja
Upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola: jak je napisać, kto może zostać upoważniony? 
Joanna Biegaj
skierowanie do lekarza
Zdrowie
Do jakiego specjalisty potrzebne jest skierowanie?
Magdalena Drab
Kaszka kukurydziana
Dieta
Kaszka kukurydziana dla niemowlaka – jak zrobić i od kiedy warto ją podać? [PRZEPIS]
Adrianna Trusiuk
Najlepsze książki dla 5-latka
Wychowanie
Książki dla 5-latków. Jakie wybrać, by zachwycić dziecko?
Luiza Słuszniak
wierszyk dla nauczyciela przedszkola
Przedszkolak
Wierszyk dla nauczyciela przedszkola: propozycje, które sprawdzą się też jako życzenia
Joanna Biegaj