Pijesz alkohol mając po opieką dziecko? Za to grozi do 5 lat więzienia
Adobe Stock
Aktualności

Wrocław i Sopot: nietrzeźwi rodzice opiekowali się dziećmi. Grozi im do 5 lat więzienia

W Sopocie i Wrocławiu zatrzymano rodziców, którzy w stanie upojenia alkoholowego mieli pod opieką dzieci. W obu przypadkach spawa trafiła do sądu rodzinnego.

Piękna pogoda zachęca do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Niestety, w niektórych rodzinach czas wolny łączy się z nadmiernym spożyciem alkoholu. Takie przypadki miały miejsce w Sopocie i we Wrocławiu.

Czy podczas upałów można mocno podkręcać klimatyzację, żeby dziecko się nie pociło?

O włos od tragedii

We Wrocławiu pijany w sztok ojciec postanowił zabrać na wycieczkę tramwajową swojego 4-letniego synka. Interweniowała motornicza: obudziła nietrzeźwego mężczyznę i zawiadomiła policję. Mężczyzna miał w wydychanym powietrzu 2,5 promila alkoholu. W Spocie pijana do nieprzytomności matka miała pod opieką 5- dziecko. Chłopiec był przerażony zachowaniem matki, która zaczęła pokładać się na schodach w centrum miasta. Kobieta nie wiedziała, gdzie się znajduje, nie była w stanie się poruszać i zachowywała się agresywnie. Sprawa została zgłoszona na policję, a 5-letniego chłopca z komisariatu odebrał ojciec.

W obu przypadkach policja skierowała zgłoszenie do sądu rodzinnego, a rodzicom zgodnie z art. 160 § 2 kodeksu karnego może grozić kara nawet do 5 lat więzienia.

Źródło: tvn24, PAP

Piszemy też o:

picie alkoholu przy dziecku
Adobe Stock
Aktualności
Alkohol przy dziecku? Zasada: „Jeden rodzic zawsze musi być trzeźwy!” u niektórych wzbudza śmiech
Relaks na urlopie, weekendowy grill – takie sytuacje sprawiają, że chętnie sięgamy po alkohol. Czy możemy to robić, mając pod opieką dzieci? Wśród rodziców zdania na ten temat są podzielone, jednak prawo (i zdrowy rozsądek!) wyraźnie tego zabrania!

Relaks, spotkania ze znajomymi, pyszne jedzenie, dookoła biegają roześmiane dzieci. Czego jeszcze potrzeba do szczęścia? Niektórym – alkoholu. Słaby drink, jedno piwo, dwie lampki wina... Brzmi bardzo niegroźnie, prawda? Pojawia się jednak pytanie, czy nawet małe ilości alkoholu są dozwolone, gdy mamy pod opieką dzieci? W sieci pojawiła się dyskusja na ten temat. Jedna z internautek na grupie przeznaczonej dla mam zapytała inne kobiety, co o tym sądzą.    „Impreza, spotkanie rodzinne. No i dzieci. Zawsze pilnuję, żeby chociaż jedna osoba była totalnie trzeźwa (nie piła nawet jednego drinka czy piwa). I zwykle to bywam ja. Nie dostaję komunikatu wprost, ale czuję, że często reszta uważa, że przesadzam” – napisała internautka.  Choć większość kobiet jest zdania, że obowiązuje zasada „jeden rodzic zawsze trzeźwy”, nie wszystkie mamy wychodzą z takiego założenia. Jeden rodzic zawsze musi być trzeźwy Wiele mam jest zdania, że jeden z rodziców powinien być zawsze „na posterunku”, gdyby maluch potrzebował pomocy: „Nie przesadzasz. To racjonalne i dojrzałe podejście. U mnie to samo. Jeśli ja chciałabym się napić na jakiejś uroczyści, to wtedy mąż zero. I nie ma sprzeciwu”; „Moim zdaniem impreza, gdzie spożywany jest alkohol, to w ogóle nie jest miejsce dla dzieci”; „Ja też odnoszę takie wrażenie, że ludzie patrzą na mnie jak na wariatkę, ale to jest moja święta zasada, że jedno musi być zawsze trzeźwe. Nigdy nie wiesz, kiedy będzie potrzebny wyjazd z dzieckiem”. Inne pisały: „Jeden z rodziców każdego dziecka powinien być trzeźwy, a nie jedna osoba na wszystkich”; „Zawsze, jak dzieje się coś niedobrego, to w mediach mówią, że rodzice byli nietrzeźwi albo dzieci były pod opieką pijanych rodziców. Wypadek zawsze się może zdarzyć – czy...

alkohol a karmienie piersią
Adobe Stock
Karmienie
Alkohol a karmienie piersią – co musisz wiedzieć o piciu alkoholu podczas laktacji
Alkohol przenika do pokarmu mamy. Nawet niewielkie ilości alkoholu w okresie karmienia piersią mogą powodować szkody w mózgu dziecka, który dopiero się kształtuje. W czasie laktacji najlepiej nie pić nawet tzw. piwa bezalkoholowego.

Mitem jest, że alkohol poprawia laktację, może ją wręcz osłabiać. Alkohol bardzo szybko przenika do pokarmu matki, a w konsekwencji przedostaje się do organizmu dziecka. Na pytanie „czy matka karmiąca może pić alkohol” odpowiedź jest tylko jedna: karmiąca mama nie powinna przyjmować alkoholu pod żadną postacią i w żadnej ilości. Karmienie piersią i alkohol nie idą ze sobą w parze. Nawet jedno piwo w trakcie karmienia piersią może mieć negatywny wpływ na dziecko. W piwie, winie, likierze czy wódce znajduje się ten sam alkohol etylowy. Każdy z alkoholi w ten sam sposób szkodliwie oddziałuje na organizm karmiącej mamy i jej dziecko. Skutki picia alkoholu podczas karmienia piersią są między innymi zaburzenia rozwoju psychomotorycznego i wzrostu u dzieci.  Spis treści :  Ile alkoholu przenika do mleka matki? Kieliszek wina, piwo – rodzaj alkoholu a laktacja Skutki picia alkoholu podczas karmienia piersią  Jak długo alkohol utrzymuje się we krwi karmiącej mamy Ile alkoholu przenika do mleka matki? Z badań naukowych wynika, że ilość alkoholu w mleku matki jest podobna do ilości alkoholu w jej krwi . Dowiedziono, że przy spożyciu 0,4 g alkoholu na kg masy ciała, czyli około 60 ml wódki (dwa drinki) przez kobietę ważącą 60 kg stężenie alkoholu we krwi wyniesie ok 0,44 g na litr (w szczycie stężenia) i takie samo będzie w pokarmie matczynym. Jeśli dziecko wypije 100 ml mleka z taką zawartością alkoholu, przyjmie 0,044 g alkoholu. To, ile alkoholu znajdzie się we krwi dziecka , gdy otrzyma ono mleko mamy, która wypiła alkohol, sprawdzono przeprowadzając symulację komputerową. Jeśli kobieta wypije 250 ml wina zawierającego 12 proc. alkoholu, zawartość alkoholu we krwi dziecka wyniesie: 0,033 promila u noworodka i 0,038 promila u 3 miesięcznego dziecka. Inna symulacja pokazała, że jeśli mama wypije 4 drinki i nakarmi...

piwo bezalkoholowe dla dzieci
Adobe Stock
Żywienie
Czy dzieci mogą kupić i pić piwo bezalkoholowe: od ilu lat?
W wakacje rodzice często pytają, czy dzieci mogą pić piwo bezalkoholowe i od ilu lat jest to dozwolone. Lato sprzyja beztroskiej zabawie, nigdy nie wolno jednak zapominać o bezpieczeństwie dziecka: nawet bezalkoholowe piwo nie nadaje się dla najmłodszych z kilku powodów. To nie napój dla niepełnoletnich!

Czy dzieci mogą pić piwo bezalkoholowe – jeśli też przyszło ci do głowy to pytanie, spieszymy z odpowiedzią: nie mogą. Piwo to piwo, nawet jeżeli wydaje ci się, że bezalkoholowy napój nie zrobi nikomu krzywdy. Nie ma sensu zastanawiać się, od ilu lat dzieci mogą pić piwo bezalkoholowe, dopóki są niepełnoletnie. Lepiej też nie prosić ich o kupowanie piwa, także tego 0%. Czy dzieci mogą pić piwo bezalkoholowe? Piwo bezalkoholowe to wciąż piwo, i to bez jakichkolwiek wartości odżywczych dla dziecka. Ale dzieci nie mogą pić piwa bezalkoholowego nie tylko ze względu na zerowe korzyści zdrowotne tego napoju. Picie piwa 0% wyrabia nawyki, które zostaną z dzieckiem na dłużej, a może i na całe dorosłe życie. Maluch przyzwyczaja się do smaku i uczy się „kultury picia”. Nie dawaj więc dziecku piwa bezalkoholowego, bo: niektóre piwa bezalkoholowe mimo nazwy zawierają niewielkie ilości alkoholu (mniej niż 0,5%); smakowe piwa bezalkoholowe są dodatkowo słodzone cukrem, mogą przyczyniać się do problemów żołądkowych, prowadzić do nadwagi i próchnicy; dawanie dziecku piwa jest niepedagogiczne, uczy sięgania po napoje alkoholowe w przyszłości. Piwo bezalkoholowe: od ilu lat? Nie ma granicy wiekowej, od której dziecko może pić piwo bezalkoholowe. Nie powinno po nie sięgać dziecko w żadnym wieku, choć oczywiście nie jest to prawnie uregulowane (tak jak w przypadku picia alkoholu) i wszystko zależy od decyzji rodziców. Czy niepełnoletni może kupić piwo bezalkoholowe? W świetle polskiego prawa dziecko może kupić piwo bezalkoholowe, a sprzedawca nie ma podstaw (poza własnym sumieniem), by mu odmówić. Zgodnie z Ustawą o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi zabronione jest jedynie sprzedawanie osobom niepełnoletnim napojów alkoholowych (zawierających więcej niż 0,5% alkoholu etylowego). Warto więc od...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj