Dorota Wellman o presji odchudzania
screen/Instagram tvnstyle_official
Aktualności

Wellman o wpędzaniu dzieci w kompleksy: „Rodzina potrafi tak samo udupić dziewczynkę, jak środowisko szkolne"

Za mało chwalimy nasze dzieci, mówimy, że są fajne i świetnie wyglądają – mówi Dorota Wellman. Dziennikarka opowiedziała o swoich problemach z wagą i samoakceptacji i jakie ma to znaczenie w dorosłym życiu. Ważne i mocne słowa, które powinna usłyszeć każda mama małej dziewczynki!

Trudno o bardziej wiarygodną osobę, która mogłaby mówić o tym, jak ciężko żyje się pod pręgierzem otyłości. Dorota Wellman, dziennikarka i prezenterka programu „Dzień Dobry TVN", od wielu la zmaga się z nadwagą i wykonała naprawdę wiele, aby pozbyć się zbędnych kilogramów. I może dlatego, jak mało która kobieta, jest prawdziwa w tym, kiedy mówi o presji wyglądu i wpędzania dziewczynki, a potem kobiety, w kompleksy z powodu wagi. To bardzo odbija się na ich samoocenie i na tym, czy idą przez świat odważnie, czy też z pochyloną głową. Słowa wypowiedziane przez Wellman w trakcie wywiadu w programie Agaty Młynarskiej „#agatasiekreci w Stylach" powinny trafić do każdej mamy. 

„Ważna nie jest dupa, ale głowa"

To problem wielu, a może nawet większości kobiet, że nie akceptują swojego wyglądu po porodzie. Nadprogramowe pociążowe kilogramy mogą miesiącami nie schodzić mimo starań, odpowiedniej diety i ćwiczeń. Wyglądać jak Anna Lewandowska po ciąży to pewnie dla większości z nas nieosiągalne marzenie.

Ale właśnie w tym tkwi błąd kobiet, że dążą do tego, aby wyglądać idealnie i nie akceptują siebie takimi, jakimi są. „Ważna nie jest dupa, ale głowa" – mówi dosadnie Dorota Wellman w wywiadzie dla Agaty Młynarskiej na Instagramie TVN Style. Przyznaje, że nie może tego zrozumieć, że „ktoś się martwi jedną fałdką na brzuchu".

Histeria u dziecka – przyczyny, jak reagować?

„Rodzina za mało wzmacnia w nas poczucie wartości"

Dziennikarka podkreśla, jak kolosalną rolę w poczuciu samoakceptacji i wartości odgrywa najbliższa rodzina. To jest jej zdaniem podstawa bycia silnym w dorosłym życiu.

Wellman uważa jednak, że rodzina za rzadko wzmacnia dziecko w przekonaniu, że nie jest ważne, jak wygląda, ale to, kim jest.

„Jeśli kobieta miałaby od taty czy brata takie wsparcie, mówiące »jesteś super!«, »zrobiłaś to kapitalnie», »fajnie wyglądasz«, »świetnie się ubrałaś«, to z innym bagażem wyszłaby do świata" – powiedziała Wellman.

Niestety bardzo często w pierwszej kolejności mówimy, jaki ktoś jest piękny, a dopiero potem jaki mądry. „Rodzina potrafi tak samo udupić dziewczynkę, jak środowisko szkolne" – stwierdziła gorzko Wellman.

Dziennikarka prosi rodziców, aby wzmacniali swoje córki w poczuciu ich wartości, aby były „mocniejsze, silniejsze, pewne siebie".

„Świnia”, „baleron”, ”wieloryb"

Wellman wie, co mówi, bo sama przeszła wiele, zanim zbudowała pewność siebie, którą próbowali jej odebrać obcy ludzie za pomocą fatalnych komentarzy o jej wyglądzie i wadze.

„Słyszę o sobie »świnia«, »baleron«, »wieloryb«. Nie będę się wieszać z tego powodu, bo to jest dla mnie mało istotne" – powiedziała.

„Ja wiem, kim jestem. A to, że ktoś lubi pluć, to niech sobie pluje. Myślę, że nie należy się tym przejmować" – stwierdziła z dystansem dziennikarka.

„Moją wartością nie jest to, że jestem gruba czy chuda"

Prezenterka podkreśliła, że bardzo podoba się jej różnorodność, że ulica pełna jest także nieidealnych ludzi i nie „wszyscy są piękni i chudzi".

Namawia kobiety, aby polubiły siebie, eksperymentowały ze swoim wyglądem, stylem, modą i przestały się martwić, co mówi o nich np. sąsiadka.

„Moją wartością nie jest to, że jestem gruba czy chuda" – wyłożyła swoją filozofię podejścia do życia.
 

„Można było mieć dziecko albo zaburzenia hormonalne"

Wellman wyjaśniła, że jej waga nie jest efektem leniwego stylu życia i objadania się. Odżywia się zdrowo, nie przejada się, w jej diecie jest dużo zielonych warzyw. Wygląd prezenterki to konsekwencja zaburzeń hormonalnych.

„Moja waga to konsekwencja zaburzeń gospodarki hormonalnej, które będą ze mną do końca życia. No albo można było mieć dziecko, albo zaburzenia hormonalne, to ja już wybieram dziecko i nawet nie dyskutuję" – powiedziała.

Wellman nie ukrywała nigdy, że przez lata miała bardzo duże problemy, aby zajść w ciążę. Kolejne nieudane próby doprowadziły ją na skraj załamania nerwowego.

„Ten okres, kiedy staraliśmy się z mężem o dziecko, był dla mnie traumą" – zwierzyła się w rozmowie z dziennikiem „Fakt". „W pewnym momencie całkowicie się załamałam, miałam poczucie niespełnienia, mówiłam sobie, że jestem gorsza od innych" – wyznała.

Źródło: Instagram TVN Style, Fakt

Zobacz także:

Robiąc w ten sposób niszczysz poczucie wartości swojego dziecka
Fotolia
Aktualności
Robiąc w ten sposób, niszczysz poczucie wartości swojego dziecka
Samoocena dziecka w dużej mierze zależy od naszych metod wychowawczych. Zdarza się, że rodzice nieświadomie niszczą poczucie wartości swoich dzieci. W konsekwencji prowadzi to do różnych zaburzeń i problemów osobowościowych.

Poczucie wartości ma bardzo istotny wpływ na rozwój dziecka. Na szczęście co raz więcej rodziców rozumie, że „klaps” nie jest metodą wychowawczą. Mimo to wciąż trudno im się wyzbyć niektórych słownych nawyków. Niektórym rodzicom zdarza się w chwili gniewu powiedzieć dziecku, że jest głupie albo leniwe. Nie wiedzą, że rujnują w ten sposób jego samoocenę – nawet jeśli robią to nieświadomie. Oto, w jaki sposób rodzice niszczą poczucie wartości swojego dziecka: 1. Denerwują się, gdy dziecko popełnia błędy Gdy rodzice krytykują dziecko za to, że popełniło jakiś błąd, potem może ono mieć problem z podejmowaniem nowych wyzwań. Należy nauczyć się traktować porażki jako narzędzie do nauki, aby dziecko miało pewność, że będzie umiało poradzić sobie z błędami, które popełni w przyszłości. W przeciwnym razie nasz maluch w dorosłym życiu nie będzie wiedział, jak radzić sobie z trudnymi zadaniami i będzie szedł na łatwiznę. 2. Porównują dziecko z rodzeństwem lub przyjaciółmi „Spójrz, jak twój brat świetnie gra w piłkę nożną”. „Wow, twoja siostra ma najlepsze oceny w klasie!” – każdemu z nas przynajmniej raz w życiu zdarzało się słyszeć podobne komentarze. Ta z pozoru niewinna uwaga może sprawić, że dziecko wmówi sobie, że jest gorsze od swoich rówieśników, co zmniejszy jego poczucie wartości . 3. Mówią im, że coś, czego nie mogą zrobić, jest łatwe Kiedy dzieci uczą się nowych rzeczy, na przykład czytania i pisania, często uspokajamy je, mówiąc: „Nie martw się, to takie proste”. Wówczas maluch – w którego umyśle już i tak toczy się walka o to, by pokonać trudności – przejmuje się, że nie jest w stanie zrobić czegoś, co powinno być łatwe. O wiele lepiej jest powiedzieć dziecku, że: „Nauka czytania jest trudna, to fakt, ale ja wiem, że...

Ciało po ciąży
Instagram
Aktualności
Instagram vs rzeczywistość: blogerka pokazała, jak naprawdę wygląda ciało po porodzie
Świeżo upieczona mama udowodniła, że perfekcyjne ciało po porodzie nie musi być dziełem matki natury, a jedynie... trikiem użytkowniczek Instagrama.

W sieci nie brakuje fit mam, które z chęcią pokazują perfekcyjne ciała zaraz po porodzie. Płaski brzuch, zero rozstępów i obwisłej skóry. Wszystkie zapewniają, że to normalne i naturalne, a także, że jedynie wystarczy o siebie odpowiednio zadbać. Niestety rzeczywistość nie jest tak kolorowa, o czym przekonuje się boleśnie wiele kobiet. Magia internetu Choć internet to narzędzie dzięki, któremu mamy szybki dostęp do wielu informacji, to jednocześnie jest to narzędzie, które pozwala na … manipulację . Na szczęście coraz więcej kobiet pokazuje, jak jest naprawdę. Szwedzka blogerka Sandra Uhrding na swoim profilu na Instagramie pokazuje sztuczki dzięki, którym fotografowana osoba wygląda idealnie. Zdjęcia takie zestawia ze swoim rzeczywistym obrazem. Odpowiedni szlafrok, spodnie lub bielizna modelująca z wysokim stanem, wciągnięty brzuch i mamy perfekcyjną sylwetkę zaledwie 11 dni po porodzie!   Post udostępniony przez sandrauhrdin (@sandrauhrdin) Wrz 17, 2017 o 3:01 PDT Typowa mama? Sandra nie wstydzi się pokazać, jak jest naprawdę i dodatkowo obnaża wiele kobiet, które chcą uchodzić za idealne. Niektóre panie, owszem mogą mieć płaski brzuch niemalże zaraz po porodzie, ale oprócz ćwiczeń czy kosmetyków, trzeba pamiętać, że dużą rolę odgrywa natura. Każda z nas ma trochę inne predyspozycje, a ciało potrzebuje czasu , by się zregenerować po 9 miesiącach ciąży i niekiedy trudnym porodzie. Sam połóg także nie jest łatwy dla organizmu.   🍩 worry! Dont be so hard to yourself and dont look to much on all perfect instagram pictures. Ofcourse we choose the best pic, but dont forget that we are humans to 😁 and I eat a lot of 🍩🍫🍬🍪🍭 #transformation Post udostępniony przez sandrauhrdin (@sandrauhrdin) Lis 30, 2017 o 2:10 PST Sandra zapewnia, że nad ciałem warto i trzeba pracować, ale...

Ciało po ciąży
Instagram
Aktualności
Dokładnie, tak wygląda brzuch po ciąży. Internautki zachwyciły się jej filmikiem!
Wiele celebrytek przekonuje, że kilka dni po porodzie można mieć płaski i umięśniony brzuch. Ona pokazała, jak naprawdę zmienia się ciało.

Fit mamy, aktorki i piosenkarki od lat kreują wyidealizowany obraz ciała po porodzie. Wiele kobiet przezywa szok, gdy ich brzuch po narodzinach dziecka nie jest idealny . Na szczęście coraz więcej mam zarówno tych sławnych, jak i tych zupełnie nieznanych, dzieli się swoim doświadczeniami, zdjęciami i filmami w mediach społecznościowych. Tak właśnie wygląda brzuch miesiąc po porodzie Janet Hsieh postanowiła wykorzystać swoją popularność w Stanach Zjednoczonych i pokazać, jak wygląda rzeczywistość młodych mam . Niedawno podzieliła się z fanami swoimi problemami z karmieniem piersią, a teraz pokazała brzuch po ciąży . Choć prezenterka nie jest typem fitness mamy, zawsze przywiązywała wagę do zdrowego trybu życia. Była przekonana, że zbilansowana dieta i ćwiczenia pomogą jej szybko wrócić do formy po porodzie.   Post udostępniony przez Janet Hsieh (@janetagram) 18 Lis, 2017 o 4:19 PST Sama jest w szoku, że minął już miesiąc, a brzuch jest wiotki. Przyznała także, że patrząc na siebie w lustrze, czuje się zdołowana, jednak po chwili przychodzi mądra refleksja: „Biorąc pod uwagę, przez co przeszło moje ciało w czasie ciąży (rozciągnięcie skóry, poprzesuwane się narządów, ruchy dziecka, uderzenia i kopnięcia) trzeba się liczyć ze śladami z pola walki." "Tak właśnie wygląda brzuch miesiąc po porodzie" napisała pod filmikiem zamieszczonym na Instagramie.   Post udostępniony przez Janet Hsieh (@janetagram) 18 Lis, 2017 o 4:09 PST Co się dzieje z brzuchem po porodzie? Przede wszystkim koniecznie daj swojemu ciału czas na regenerację. Skóra, która jest na brzuchu dopiero, co była rozciągnięta do granic wytrzymałości. Nawet jeśli bardzo dbałaś o nią potrzeba czasu i pracy, by znowu była elastyczna i jędrna. Ponieważ ciało zmieniało się przez 9 miesięcy, nie oczekuj, że w...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj