Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
wirus RS
AdobeStock
Aktualności

Ten wirus jest wyjątkowo niebezpieczny dla dzieci poniżej 2-ego roku życia

I właśnie teraz od października do kwietnia będzie największe ryzyko zarażenia. Wystarczy dotknąć chorą osobę, aby przeszedł na twoje dziecko. Przeczytaj ten apel mamy 6-miesięcznego chłopczyka.

Wystarczy chwila nieuwagi, aby choroba przeszła na małe dziecko. Najskuteczniejszym sposobem, aby się tego ustrzec, jest unikanie kontaktu z chorą osobą. Mama 6-miesięcznego chłopca w internetowym poście ostrzega, jak uniknąć zarażenia się wirusem RS.

Atakuje w sposób błyskawiczny

Wirus RS (Respiratory Syncytial) z pozoru wydaje się nie groźny - wywołuje kaszel, osłabienie. Ale łagodny jest tylko dla dorosłych, zaś u małych dzieci poniżej 2-ego roku życia może spowodować ciężkie zapalenia płuc. Jest odpowiedzialny za 70 proc. infekcji układu oddechowego u małych dzieci. Szczególnie jest niebezpieczny dla wcześniaków, których płuca są słabo rozwinięte - wirus RS może nawet doprowadzić do śmierci.

 

Mama 6-miesięcznego Zafri z Singapuru nie może sobie wybaczyć, że tego dnia straciła czujność. Zawsze przestrzegała, aby jej maleństwo nie miało kontaktu z chorymi osobami. Tym razem zapomniała o tej żelaznej zasadzie. Zabrała synka w krótkie odwiedziny do szpitala, gdzie przebywał mały kuzyn chłopca.

U chłopczyka kilka dni później zdiagnozowani zarażenie wirusem RS, jednak w momencie odwiedzin lekarze byli dopiero w trakcie diagnozowania co mu dolega. - Trzymaj zdrowe dzieci i małe dzieci z dala od szpitala, w którym znajdują się wirusy. Zawsze starałem się o tym pamiętać, ale tego dnia straciłem rozum - napisała.

 

 

 

Kłopoty z oddychaniem, potrzebna była maska tlenowa

Tylko jeden błąd i jedna wizyta. Ale było już za późno. Biorąc pod uwagę zaraźliwą naturę wirusa, Zafri niemal natychmiast złapał infekcję. Objawy pokazały się jeszcze nocą. Stan maleństwa bardzo szybko pogorszył się, chłopczyk bardzo ciężko oddychał. Konieczne było pojechanie do szpitala.

 

 

 

kalendarz szczepień
Narzędzia dla rodziców mamotoja.pl

Mama napisała, że przeżyła horror. Biedne maleństwo było pod kroplówką. - Pamiętam, że pewnej nocy poziom tlenu spadł u synka. Musiał spać z maską tlenową. Widziałem, jak mój syn dyszał i przeszedł traumę. To łamie serce każdego rodzica - opisała swoje cierpienie.

Mama napisała post, aby uczulić rodziców, aby zawsze trzymać małe dzieci z dala od chorych, nawet jeśli może być to źle odebrane. Pozornie drobna choroba może przerodzić się w coś poważnego. - RSV to tylko grypa i kaszel u dorosłych, ale u dzieci infekcje RSV mogą prowadzić do innych poważniejszych chorób, takich jak zapalenie oskrzeli lub zapalenia płuc - podkreśliła. 


.

 

Objawy zarażenia

Wirus oddechowy RSV jest powszechnym i bardzo zakaźnym wirusem, który infekuje drogi oddechowe - płuca i oskrzela maluchów, zwykle przed 2 rokiem życia.

U większości dzieci infekcja nie jest niczym więcej niż przeziębieniem. Ale u wcześniaków z niedojrzałymi płucami, układem odpornościowym i u dzieci z wadami wrodzonymi serca infekcje RSV mogą prowadzić do bardzo poważnych powikłań, łącznie ze śmiercią.

Dziecko mające objawy zarażenia się wirusem RS ma:

  • problemy z oddychaniem;
  • kaszel wytwarzający żółty, zielony lub szary śluz;


Dziecko jest:

  • pobudzone lub na odwrót ospałe;
  • odmawia karmienia piersią lub karmienia butelką;
  • zdradza oznaki odwodnienia (brak łez podczas płaczu, mało moczu lub brak moczu w pielusze przez 6 godzin);
  • ma zimną, suchą skórę.


Jeżeli twoje dziecko jest bardzo zmęczone, oddycha gwałtownie lub ma niebieskie zabarwienie na usta lub paznokcie, natychmiast skontaktuj się z lekarzem.

RSV może być łatwo rozprzestrzeniony poprzez dotknięcie zainfekowanych osób lub powierzchni, dlatego kluczową rolę odgrywają w tym przypadku również zasady higieny - trzeba dobrze myć ręce, a już zwłaszcza po kontakcie dziecka z osobą mającą objawy przeziębienia.

W Polsce od marca 2018 wszystkie wcześniaki urodzone między 28. a 32. tygodniem życia otrzymują bezpłatnie profilaktycznie przeciwciała chroniące przed wirusem RS.

Nadchodzi sezon jesiennych zachorowań na infekcje, w jaki sposób chronicie swoje dzieci przed chorobami? Napiszcie w komentarzach.

Źródło: sg.theasianparent.com

Zobacz też:

Pampersy dla wcześniaków: na co zwracać uwagę, kupując pieluchy? [WIDEO]

dziecko chore RSV
źródło Imgur
Aktualności
Choroby łagodne dla dorosłych, mogą być bardzo groźne dla niemowląt!
To dziecko omal nie umarło po zetknięciu z tym wirusem. RSV jest bardzo groźny dla dzieci poniżej 1.roku życia i niestety łatwo można się nim zarazić!

Gdy urodzi się komuś dziecko , wszyscy chcą poznać malucha. Dla niego jednak jest zbyt wcześnie na odwiedziny i kontakt z setką wirusów, które przyniosą goście. Dorosłemu wydaje się, że jest zdrowy i że ma tylko mały katar. Dla dziecka wirus taki może okazać się śmiertelny. O niezwykle dramatycznych zdarzeniach opowiedział tata maleńkiej dziewczynki, która walczyła o życie w szpitalu. Zdiagnozowano u niej właśnie RSV, czyli Respiratory Syncytial Virus , oraz wywołane przez wirusa ostre zapalenie oskrzelików. Gdyby nie szybka interwencja lekarzy, oraz dostęp do tlenu, rodzice mogliby stracić swój największy skarb. Co to jest RSV? Wirus RSV należy do rodzaju Pneumovirus. Odpowiada za infekcje górnych dróg oddechowych, tyle że u każdej grupy wiekowej przebiega inaczej . U dorosłych kończy się katarem, u starszych dzieci infekcjami dróg oddechowych, niestety u niemowląt chorobami dolnych dróg oddechowych wywołując dodatkowo zapalenie oskrzelików u 75% dzieci, oraz zapalenie płuc u 25% chorych. Jak się przenosi? Niestety RSV łatwo się rozprzestrzenia. Zapadalność wśród dzieci, które zetknęły się z wirusem, wynosi... 100% (np. w skupiskach typu żłobek). Wynika to głównie z tego, że przenosi się on drogą kropelkową i potrafi na naszych dłoniach przetrwać nawet 24 godz . Dlatego tak ogromnie ważne jest to, by ludzie odwiedzający maleńkie dzieci myli dokładnie ręce. - RSV to nie żart. Nie wiedziałem o tym, dopóki omal nie straciłem córeczki tydzień temu. Proszę, miejcie pewność, że dokładnie umyliście ręce, zanim weźmiecie czyjeś dziecko w ramiona. Jeżeli jesteście chorzy, nawet jeżeli to tylko katar, wstrzymajcie się z wizytą . - prosi tata dziewczynki. Jakie są objawy? Nie ma wyraźnych sygnałów wskazujących od razu na RSV. Dziecko zaczyna chorować tak jak w wielu innych przypadkach przeziębienia. Pojawia się katar,...

wirus RS
AdobeStock
Aktualności
Nie zwlekaj: to najlepszy moment na podanie tego leku dziecku!
Październik to bardzo dobry moment na podanie leku chroniącego dziecko przed infekcjami układu oddechowego.

Chodzi przede wszystkim o dzieci najsłabsze - wcześniaki, które są najbardziej narażone na zainfekowanie wirusem RS (syncytialnym wirusem nabłonka oddechowego), który w 70 proc. odpowiada za infekcje układu oddechowego. Od października do kwietnia wirus ten jest najbardziej aktywny i jest przyczyną wielu, często bardzo poważnych chorób. Wcześniaki pod szczególną ochroną Porody przedwczesne stanowią od 5 do 6 proc. wszystkich porodów w Polsce. Co roku w Polsce rodzi się około 30 tysięcy wcześniaków. Wirus RS jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci urodzonych przedwcześnie i może wpływać na ich dalszy rozwój.   Maluchy, które przeszły infekcję wywołaną wirusem mają 4-krotnie wyższe ryzyko wystąpienia w późniejszym życiu astmy oskrzelowej, niż dzieci, które takiej infekcji nie przechodziły. Niestety nie opracowano jeszcze skutecznej szczepionki przeciwko wirusowi RS. Każdego roku notowane są także śmiertelne przypadki zarażenia się wirusem. 90 proc. wcześniaków łapie wirusa RS Blisko 90 proc. wcześniaków co roku łapie wirusa RS, co prowadzi u maluchów do niewydolności oddechowej, wymagającej leczenia w oddziale intensywnej terapii noworodka, w tym stosowania wentylacji mechanicznej. W najtrudniejszej sytuacji są skrajne wcześniaki - urodzone przed 28. tygodniem ciąży, ale także te urodzone do 33. tygodnia ciąży. U tak małych dzieci, płuca są słabo rozwinięte, wirus RS może nawet spowodować śmierć.   W związku z tym, że nie ma szczepionki przeciw wirusowi, maluszkom podaje się przeciwciała walczące z chorobą. - Możliwa jest tzw. immunizacja bierna, czyli podanie gotowych przeciwciał, które niszczą wirusa - mówi prof. dr hab. n. med. Maria Katarzyna Borszewska-Kornacka, Prezes Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego. Więcej dzieci objętych ochroną Do niedawna jedynie skrajne wcześniaki urodzone przed 28. tygodniem...

Sześcioraczki z Tylmanowej
screen Instagram/@szescioraczki_pl_sextuplets
Aktualności
Co słychać u sześcioraczków? Mama opublikowała urocze zdjęcie rodzeństwa
To pierwsza fotografia na Instagramie, na której widać wszystkie dzieci. Dumna mama pochawiła się także starszakiem.

Filip, Tymon, Zosia, Kaja, Mela oraz Malwina rosną jak na drożdżach i bez wątpienia cała Polska jest ciekawa, jak te maluchy się zmieniają. Jednak w tym domu jest więcej dzieci. Sześcioraczki mają 3-letniego brata, Oliwiera, który bardzo czekał na swoje rodzeństwo. Pani Klaudia Marzec, mama dzieci, nieraz zaznaczała, że chłopiec jest bardzo przejęty swoją nową rolą i jest bardzo czuły dla maluszków. Dumna mama postanowiła umieścić w sieci zdjęcie wszystkich swoich dzieci. Starszy brat Na fotografii widać, jak Oliwier pokazuje młodszemu rodzeństwu książeczkę, którą maluchy oglądają z zainteresowaniem. „Lubię patrzeć jak starszak próbuje zabwić rodzeństwo. Na razie udaję mu się to tylko na krótką chwilę (ledwo zdążyłam zrobić zdjęcie 😉) Ale i tak jestem z niego bardzo dumna ❤️„ - napisała pod fotografią pani Klaudia. Z pewnością niełatwo skupić uwagę takiej gromadki, ale trzeba przyznać, że taki pomocnik to skarb. Dzieci różnie reagują na pojawienie się rodzeństwa, a wygląda na to, że Oliwier od razu odnalazł się w roli starszego brata.         Wyświetl ten post na Instagramie.                       Post udostępniony przez Klaudia Marzec (@szescioraczki_pl_sextuplets) Sty 5, 2020 o 6:34 PST Zabezpieczone przed wirusem RS Co jeszcze słychać u sześcioraczków? Dzieci w ubiegłym tygodniu przyjęły  trzecią dawkę przeciwciał przeciwko wirusowi RS. Od 1 marca 2018 roku program profilaktyki zakażeń wirusem RS został rozszerzony i teraz z bezpłatnej immunoprofilaktyki mogą skorzystać wcześniaki urodzone przed 33. tygodniem ciąży. W tej grupie są także sześcioraczki z Tylmanowej, które przyszły na świat w 29. tygodniu ciąży. Zakażenie wirusem RS u...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz