Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Ospa party to nie jest dobry pomysł
Adobe Stock: Studio Romantic, Africa Studio
Aktualności

„Dzieci szwagierki mają ospę. Ona o wszystkim wiedziała, a i tak przyjechała na święta i naraziła moje dzieci!” [LIST DO REDAKCJI]

„Nie mogę tego zrozumieć! Jak bardzo mało empatyczną i pozbawioną wyobraźni trzeba być osobą, żeby narażać malutkie i bezbronne dziecko na tak ciężką chorobę? Odchodzę już od zmysłów, w głowie pojawiają mi się najczarniejsze scenariusze”, napisała do redakcji pani Ewa, mama Hani, Pawełka i Mikołaja.

Do redakcji napisała pani Ewa, mama 8-miesięcznej Hani oraz Pawełka i Mikołaja. Prosi o anonimowość (imiona zostały zmienione przez redakcję), ponieważ pochodzi z małej miejscowości, a, jak twierdzi, sytuacja w relacjach rodzinnych jest już wystarczająco napięta. Pełen matczynych emocji list pani Ewy rozdziera serce. Niech to będzie także apel dla innych mam.
 

„To się w głowie nie mieści! I to jest niepodważalny dowód na to, że z rodziną to się najlepiej wychodzi na zdjęciach, a przynajmniej z moją szwagierką! Jestem tak oburzona, wściekła, nawet nie wiem, jak opisać swój stan emocjonalny, że postanowiłam do Was napisać. Dla przestrogi! Żeby inne matki wiedziały i nie zachowywały się tak jak Kaśka! Ledwo skończyły się Święta Wielkanocne, moje starsze dzieci jeszcze nie zdążyły wrócić do zerówki i przedszkola, a tu taka historia!

Tak nie powie ci polski pediatra! Powikłania po szczepieniach - film

Wielkanoc w gronie rodziny

W tym roku organizowałam Wielkanoc u nas w domu. Zazwyczaj cała rodzina spotykała się u mojej mamy, ale w tym roku postanowiłam, że nie będę jej tym obarczać i rodzinę przyjmiemy u siebie. Poza tym moja mała Hanula na dopiero 8 miesięcy i dla mnie to też łatwiej – nie trzeba jeździć, pakować pampersów, ubranek na zmianę i tych wszystkich niezbędnych rzeczy.

Niedzielne śniadanie minęło w całkiem sympatycznej atmosferze, nieco nerwowej, bo wiadomo, święta, ale nie mam na co narzekać. Poza moja mamą, moją rodziną, czyli mężem, Mikołajem, Pawełkiem i Hanusią przyjechał tylko mój brat z żoną i bliźniakami Mateuszkiem i Kacperkiem. Chłopcy są w podobnym wieku, więc wspólnie szaleli po mieszkaniu, a później w pokoju dzieci. Co prawda co chwilę przychodziłam kontrolować sytuację, ale też chciałam dać chłopcom nieco swobody, a nam chwilę spokoju. Więc nie protestowałam, kiedy budowali bazy z koców i poduszek, a potem znosili tam słodkości ze świątecznego stołu. Naprawdę, oceniłam te święta jako bardzo udane. Ale do czasu!

Prawda wychodzi na jaw

Zadzwoniłam dzisiaj do mojej mamy. Tak pogadać, jak zazwyczaj, zapytać, czy u niej wszystko w porządku, bo wiadomo, lata nie te, a jak jest taka potrzeba to mąż, wracając z pracy, robi jej czasem zakupy i zanosi, bo ma akurat po drodze do domu. Moja mama przed chwilą rozmawiała z bratem i… właśnie się dowiedziałam, że dzieci szwagierki mają ospę. I to wcale nie przypadek, bo moja szwagierka, przeciwniczka szczepień, tuż przed świętami zabrała bliźniaki na ospa party! Wiedziała, że będą chore, a i tak przyjechała na święta i naraziła moje dzieci!

Boję się o życie mojej córeczki

Na szczęście Mikołaj i Pawełek są zaszczepieni, ale Hania?! Ona jest nawet za mała na szczepienie! A przecież u takich maluszków zakażenie zazwyczaj przebiega ciężko i nierzadko kończy się pobytem w szpitalu! Nie wspominając o powikłaniach takich jak zapalenie płuc, a nawet zapalenie mózgu! Jestem kłębkiem nerwów i tylko czekam, aż pojawią się pierwsze oznaki infekcji u mojej córeczki.

Zadzwoniłam do mojej znajomej lekarki i co najgorsze, nie miała dla mnie dobrych wieści. Ryzyko powikłań u niemowląt jest 10-20 razy wyższe niż u dzieci w wieku w wieku przedszkolnym! Nawet nie wiedziałam, że ospa to tak bardzo zakaźna choroba, bo szansa, że moja córeczka zachoruje, wynosi aż 90%! Tym bardziej że jak mówiła lekarka, osoba zakażona ospą zaraża inne osoby już na 2 dni przed pojawieniem się wysypki. No i pęknie, byli u nas w niedzielę, dzisiaj jest wtorek i bliźniaki cale wysypane! No i te zabawy, wspólnie jedli, częstowali się nawzajem, kładli buzie na tych samych poduszkach, śmiali się, szeptali sobie do ucha, robiąc tajne narady, a przecież ospa przenosi się drogą kropelkową. Jestem przerażona.

Niech to będzie apel do innych mam

Nie mogę tego zrozumieć! Jak bardzo mało empatyczną i pozbawioną wyobraźni trzeba być osobą, żeby narażać malutkie i bezbronne dziecko na tak ciężką chorobę? Odchodzę już od zmysłów, w głowie pojawiają mi się najczarniejsze scenariusze. Modlę się o to, żeby Hania przeszła chorobę łagodnie, bo jestem przekonana, że zachoruje. Matki, ja was nie oceniam, jeśli uważacie, że ospa party jest lepszym sposobem na nabycie odporności niż szczepienie to wasza sprawa, wasze dzieci. Ale błagam, nie narażajcie innych dzieci!
 
Ewa, mama Mikołaja, Pawełka i Hani

Piszemy też o:

dysplazja stawu biodrowego u niemowląt
romaset/Adobe Stock
Zdrowie
Dysplazja stawu biodrowego u niemowląt – objawy i postępowanie
Dysplazja stawu biodrowego u niemowląt nie jest rzadką przypadłością. Wynika z niedojrzałości stawów biodrowych dziecka i ma różne stopnie nasilenia. Jeśli jej objawy nie są w porę wykryte, może zaburzać prawidłowy rozwój dziecka. Postępowanie przy dysplazji bioderek jest zależne od jej stopnia. Poważną dysplazję leczy się przez szerokie odwodzenie nóżek – służą do tego specjalne aparaty, np. rozwórka Koszli. W niektórych przypadkach konieczna jest operacja.

Dysplazja stawu biodrowego (większa lub mniejsza) to dość częsta przypadłość u niemowląt. Rodzi się z nią dużo dzieci. Ze względu na ryzyko dysplazji, każdy niemowlak przechodzi badanie stawów biodrowych tuż po narodzinach, a potem także na wizytach kontrolnych u pediatry, które odbywają się w pierwszym roku życia dziecka. Jeśli lekarza coś zaniepokoi, kieruje dziecko do dalszej diagnostyki. Spis treści: Dysplazja stawu biodrowego u niemowląt – co to jest? Objawy dysplazji stawu biodrowego u niemowląt Jak wygląda dysplazja stawów biodrowych u niemowlaka? Dysplazja stawów biodrowych u niemowląt – leczenie Dysplazja stawu biodrowego u niemowląt –ćwiczenia Jak dbać o biodra niemowlęcia? Dysplazja stawu biodrowego u niemowląt – co to jest? Wrodzona dysplazja stawów biodrowych to  niedorozwój bioderek, a dokładniej jednego z elementu stawów . Staw biodrowy, w uproszczeniu, składa się z dwóch części znajdujących się na miednicy i kości udowej. W miednicy znajduje się zagłębienie, zwane panewką stawową.  Z kolei  górna część kości udowej zakończona jest tzw. główką kości udowej. W prawidłowo rozwiniętym stawie biodrowym duża część główki tkwi głęboko w panewce. ​Dysplazja stawów biodrowych  to nieprawidłowa budowa stawu biodrowego i niewłaściwe położenie  w niej główki kości udowej. Dzieje się tak, gdy panewka jest zbyt płytka lub ustawiona pod złym kątem, a staw biodrowy nie może pracować jak należy.   Jeżeli niewielka dysplazja nie będzie leczona, staw będzie się coraz bardziej deformować. Niemowlę z dysplazją stawu biodrowego będzie miało coraz większe problemy z odwodzeniem nóżek na boki, a później z chodzeniem i bieganiem. Zbyt płytka panewka stawowa grozi zwichnięciem stawu biodrowego u dziecka, czyli...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Wyjątkowe życzenia na Dzień Matki
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Matki: wyjątkowe dla wyjątkowej mamy
Luiza Słuszniak
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
ile punktów można zdobyć na egzaminie ósmoklasisty
Edukacja
Punkty na egzaminie ósmoklasisty 2023: ile trzeba mieć punktów?
Joanna Biegaj
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz