Włosi walcza z antyszczepionkowcami
AdobeStock
Aktualności

Nie szczepisz? Twoje dziecko nie zostanie przyjęte do przedszkola

Takie rozwiązanie zastosują Włosi wobec rodziców nieszczepiących swoje dzieci. A to jeszcze nie wszystko!

Skala problemu jest naprawdę duża. Media szacują, że co najmniej 560 tys. włoskich dzieci nie
zostało zaszczepionych. Efekt? We Włoszech od blisko dwóch lata notuje się rekordową liczbę zachorowań na odrę - chorobę, która dzięki szczepieniom od wielu dekad nie była zagrożeniem dla zdrowia Europejczyków. W pierwszej połowie 2017 roku zanotowano ponad 3 tys. przypadków zachorowań. Aż 89 proc. z nich dotyczy osób niezaszczepionych przeciw chorobie.

Włosi walczą z antyszczepionkowcami

Władze postanowiły rozwiązać problem. Wprowadziły ustawę zgodnie z którą, wykonanie 10 obowiązkowych szczepień będzie warunkiem zapisu do przedszkoli, żłobków i szkół. Czas nagli - rodzice muszą to zrobić do 10 marca. Jeżeli dzieci nie zostaną zaszczepione, będą mogły być wypisane z tych placówek, a rodzice za niewywiązanie się z obowiązku zapłacą kary pieniężne od 100 do 500 euro.

Ustawa, która weszła w życie jeszcze w zeszłym roku z inicjatywy rządu premiera Paolo Gentiloniego, wprowadziła obowiązkowe szczepienia przeciwko polio, błonicy, tężcowi, wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, krztuścowi, odrze, różyczce, ospie, śwince i bakterii pałeczka hemofilna typu B.

Dotyczy to wszystkich dzieci w wieku do 6 lat zapisanych do żłobków, przedszkoli i szkół. Zgodnie z wyznaczonym kalendarzem do 10 marca ich rodzice muszą złożyć w placówkach zaświadczenia o wykonanych szczepieniach lub przedstawić dokument potwierdzający wyznaczony na później termin ich wykonania.

We Włoszech mobilizacja - oblężone przychodnie 

Groźba tak dotkliwych kar podziała na rodziców mobilizująco. Media podają, że na najbliższe tygodnie brakuje miejsc w wielu przychodniach. Trwa walka z czasem, by zdążyć przed 10 marca. Wszystkie placówki medyczne, specjalizujące się w profilaktyce szczepień przeżywają oblężenie. Niestety jest też grupa rodziców, którzy nie zamierzają zastosować się do tych przepisów. Po 10 marca będą oni wzywani do placówek oświatowych.

Problem ruchów antyszczepionkowych przybrał we Włoszech już taką skalę, że stał się tematem kampanii wyborczej (4 marca Włosi będą wybierać nowy parlament). Przeciwko ustawie w obecnym kształcie, nakładającej obowiązek podania 10 preparatów, opowiada się antysystemowy Ruch Pięciu Gwiazd, a także prawicowa Liga Północna.

Dowody, których tak naprawdę nie ma

Zdaniem lekarzy, do zwiększenia zachorowań na odrę przyczyniło się rozpowszechnienie informacji o tym, że szczepionka MMR przeciwko odrze, śwince i różyczce może powodować autyzm ze względu na obecny w jej składzie timerosal zawierający rtęć. Chociaż wyniki badań opublikowano w 1998 roku na łamach prestiżowego czasopisma medycznego "The Lancet", to nie udało się jednak potwierdzić tych informacji 15 zespołom naukowym z Europy, Azji i USA, które prowadziły niezależne wyniki badań. Autor badań dr Andrew Wakefield został w procesie sądowym pozbawiony prawa wykonywania zawodu za fałszerstwa medyczne.

Kontrowersyjnego artykułu został wycofany przez "The Lancet", jednak dr Wakefield nie zgodził się z wyrokiem, oskarżając o manipulacje koncerny farmaceutyczne produkujące szczepionki, co dało podwaliny do powstania na całym świecie tzw. ruchów antyszczepionkowych, walczących z obowiązkowymi szczepieniami. W ciągu zaledwie kilku lat doprowadziło to do zmniejszenia odsetka zaszczepionych w całej populacji i odrodzenia się śmiertelnie niebezpiecznych chorób, które przez kilka dekad obowiązkowych szczepień udało się już niemal całkowicie wyeliminować.

A wy co sądzicie na ten temat? Czy uważacie, że rozwiązanie zastosowane przez rząd włoski warto byłoby skopiować także w innych krajach, gdzie wskutek działania antyszczepionkowców rozprzestrzeniają się choroby zakaźne. Podzielcie się swoim zdaniem.

Źródło: Super stacja

Zobacz też:

Odra w Europie! A czy szczepionka przeciw odrze jest bezpieczna? [WIDEO]

żłobki i przedszkola tylko dla szczepionych dzieci
Adobe Stock
Aktualności
Żłobki i przedszkola będą tylko dla szczepionych dzieci? Podpiszesz?
Jeżeli jesteś „za” to podpisz się pod projektem ustawy w tej sprawie, która w piątek trafi do marszałka Sejmu. To idealny moment na takie wsparcie - właśnie 7 grudnia odchodzimy Ogólnopolski Dzień Szczepień.

Czasu jest niewiele - tylko przez 3 miesiące można zbierać podpisy, ale skoro antyszczepionkowy zebrali poparcie pod pomysłem zniesienia szczepień obowiązkowych dla dzieci, to dlaczego zdrowo myślący Polacy nie byliby w stanie zebrać poparcia dla swojej propozycji? Potrzeba 100 tys. podpisów - Szczepienia to nie jest sprawa jednostki , jako rodzic mam prawo wierzyć, że w publicznym przedszkolu i żłobku, do którego posyłam moje dziecko, będzie ono w bezpiecznym środowisku – powiedział prezes Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie Łukasz Jankowski. Pierwsze tysiąc podpisów pod projektem ustawy „Szczepimy – bo myślimy” zostanie złożonych w piątek. Ale żeby projekt trafił pod obrady Sejmu i stał się prawem, potrzeba pod nim zebrać 100 tys. podpisów Polaków. W piątek zostanie oficjalnie zarejestrowany Komitet Obywatelski Ustawy „Szczepimy, bo myślimy”. To odpowiedź na działania ruchów antyszczepionkowych, które chciały znieść w Polsce obowiązek szczepień ochronnych dzieci. Politycy rządzącego Prawa i Sprawiedliwości odrzucili ten pomysł. „Nie” dla nieszczepionych dzieci w przedszkolach Chodzi o wprowadzenie takich zmian w prawie, aby samorządy mogły odmówić przyjęcia do przedszkoli i żłobków nieszczepionych dzieci. Wyjątkiem byłyby tylko dzieci niezaszczepione z powodu przeciwwskazań medycznych. Krytycy takiego rozwiązania uważają, że narusza ona wolności obywatelskie. - Nie chodzi tu o wolność jednostki, lecz o kwestie zdrowia publicznego – odpowiada Jankowski. Liczy, że projekt ustawy stanie się mocnym głosem w dyskusji na temat zasadności szczepień. Podpisy można składać m.in. we wszystkich izbach lekarskich w Polsce. 7 grudnia przypada Ogólnopolski Dzień Szczepień, to idealny moment, aby przypomnieć dlaczego trzeba szczepić dzieci. Lekarze i epidemiolodzy apelują o rozsądek w tej sprawie....

Francja: nieszczepione dzieci nie będą przyjmowane do żłobka
AdobeStock
Aktualności
Francja mówi stanowcze "nie" antyszczepionkowcom
Kolejny kraj postanowił stanowczo rozprawić się z rodzicami nieszczepiącymi dzieci. Zero taryfy ulgowej, zasada jest prosta: nie szczepisz? No to nie licz na pomoc państwa w opiece nad dzieckiem.

Można powiedzieć, że polityka rządu francuskiego zmieniła się o całe 180 stopni, jeżeli chodzi o podejście do szczepień. Trudno się dziwić – w Europie trwa niespotykany od dziesiątków lat wzrost zachorowań na choroby zakaźne, w tym przede wszystkim odrę. Francja wprowadza obowiązkowe szczepienia Powrót odry do Europy stał się już faktem. W ostatnich latach liczba zachorowań na odrę w Europie wzrosła o 300 procent.  Niemcy, Francja, Włochy, Ukraina, Rumunia – w tych krajach zachorowanie na odrę liczy się w tysiącach. Od początku roku na samej Ukrainie zachorowało 9 tys. osób, w Rumunii - ponad 1,7 tys. osób, w Grecji – 1,5 tys., we Francji 1,3 tys. Najnowsze dane mówią o trudnej sytuacji na Słowacji . Tamtejsze służby sanitarno-epidemiologiczne alarmują, że w kraju doszło do największego od 1998 roku gwałtownego wzrostu zachorowań na odrę. Na początku ubiegłego tygodnia na Słowacji były trzy przypadki zachorowań, pod koniec tygodnia liczba chorych wzrosła o 20. Wobec takich faktów rząd francuski postanowił przestać stosować taryfę ulgową. Wprowadzono bezwzględny nakaz wykonywania 11 obowiązkowych szczepień . Odstępstwa dopuszczalne są tylko za zgodą lekarza. Podobnie jak we Włoszech wprowadzono zasadę, że nie zaszczepione dziecko nie będzie przyjęte do żłobka. Francuzi byli najbardziej sceptycznie nastawionym do obowiązkowych szczepień narodem na świecie, na podstawie badań przeprowadzonych wśród 65 tys. osób z 67 krajów na świecie. Aż 41 proc. francuskiego społeczeństwa deklarowało, że nie zgadza się ze stwierdzeniem, że "szczepionki są bezpieczne". Wskaźnik zaszczepień wynosi w tym kraju zaledwie 75 procent . Tymczasem, by zapobiec rozwojowi epidemii, wskaźnik ten powinien wynosić 95 proc. 11 obowiązkowych szczepień Do tej pory we Francji obowiązywały tylko 3 szczepionki dla niemowląt - przeciwko...

szczepienia będą nadal obowiązkowe w Polsce
Adobe Stock
Aktualności
Antyszczepionkowcy przegrali - szczepienia dzieci NADAL będą obowiązkowe
Sejm przytłaczającą większością głosów odrzucił ich pomysł, aby szczepienia w naszym kraju były dobrowolne.

 Autorem projektu ustawy było Ogólnopolskie Stowarzyszenie Wiedzy o Szczepieniach "STOP NOP", które pod swoim obywatelskim projektem zebrało 100 tysięcy podpisów Polaków. Mimo tego, że projekt dostał zielone światło i dzięki głosom posłów Prawa i Sprawiedliwości został skierowany do dalszych prac w komisjach sejmowych, to żywot jego okazał się nadzwyczaj krótki... Antyszczepionkowcy nie mieli żadnych szans Wynik piątkowego głosowania nad projektem ustawy znoszącym obowiązkowe szczepienia pokazał, że antyszczepionkowcy byli bez szans na uchwalenie takiego prawa w Polsce. Za odrzuceniem ich pomysłu głosowało 354 posłów , 10 było przeciw, 16 wstrzymało się od głosu. Jeszcze dzień wcześniej jego losy zostały właściwie przypieczętowane, kiedy obie komisje sejmowe - zdrowia oraz polityki społecznej i rodziny opowiedziały się za odrzuceniem projektu. Także w tym głosowaniu była nadzwyczajna jednomyślność poselska, a wynik głosowania przyjęto gorącymi brawami. Pomysł antyszczepionkowców nie miał żadnego poparcia Projekt do prac w komisji na początku października skierował Sejm głosami posłów PiS (211), Kukiz'15 (19), PO (4), PSL (5), WiS (5) oraz niezrzeszonych (8). Politycy PiS wyjaśniali, że klub głosował za skierowaniem projektu do komisji, bo PiS obiecało, że nie będzie odrzucało w pierwszym czytaniu projektów obywatelskich. Podnosili także, że procedowanie może być okazją do edukowania na temat zasadności szczepień.   Ale stanowisko rządu do projektu od początku było negatywne. Konieczność utrzymania obowiązkowych szczepień wyrazili m.in. minister zdrowia Łukasz Szumowski, szefowa resortu rodzinny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, Rzecznik Praw Pacjentów Bartłomiej Chmielowiec, Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas, przedstawiciele Naczelnej Izby Aptekarskiej i Naczelnej Izby Lekarskiej i Rzecznik...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj