Salmonella od wózków sklepowych
Fb Vivienne Wardrop
Aktualności

Wózki sklepowe groźne dla dziecka – prawda czy wymysł?

Czy naprawdę sadzanie dziecka w wózku sklepowym może być dla niego aż tak niebezpieczne?

To 10-miesięczne dziecko było bliskie śmierci, po tym, jak matka przewiozła je w wózku sklepowym (przeczytaj o tym: Mama apeluje: Uważajcie na... wózki sklepowe!). Zaraziło się między innymi salmonellą. Kto z nas podczas zakupów nie sadza tak dziecka?
Wielu rodziców nie chce myśleć, że ta historia mogła się przydarzyć ich dziecku, więc zarzucają, że zarażenie salmonellą przez kontakt z wózkiem nie jest możliwe. 

Czy jest możliwe zarażenie salmonellą przez kontakt z wózkiem sklepowym?

Doktor Mary Nulsen tłumaczy, że ostatnie badania sugerują, że szkodliwe bakterie mogą przetrwać na takich powierzchniach o wiele dłużej, niż wcześniej sądzono.

- Mogą one np. zanieczyścić skórkę melona i przetrwać na niej. Ludzie zwykle nie wyparzają skórki melona. Łatwo więc o zanieczyszczenie noża czy deski do krojenia. Skoro mogą one utrzymać się i przetrwać na skórce melona, pewnie mogą też utrzymać się na wózku - wyjaśnia Mary.
Mimo że doktor nie widziała żadnych badań potwierdzających, że bakterie salmonelli mogą przetrwać na metalowych powierzchniach, to mówi, że gdyby tak było, to wcale by jej to nie zaskoczyło. „Są badania, które wykazują, że np. bakterie E. Coli mogą przetrwać na laboratoryjnym fartuchu 3 dni” - tłumaczy.

Choć zakażenia salmonellą są stosunkowo rzadkie, to bywają bardzo niebezpieczne, zwłaszcza dla małych dzieci i starszych osób. „Mogą prowadzić do śmierci” - ostrzega doktor. Dołącza się też do apelu mamy chorego dziecka o to, by zdezynfekować wózek sklepowy, zanim włożymy do niego dziecko.

Zobacz też: Biedna współczesna matko, nic ci nie wolno! - felieton matki, która narażała życie dzieci

Jakie błędy popełniają młodzi rodzice? Opowiada mama 1,5-rocznej Michaliny

waga dziecka
Adobe Stock
Aktualności
Najnowsze badania: cesarka = otyłość dziecka
Dzieci urodzone przez cesarskie cięcie są częściej otyłe. Aby tego dowieść przebadano 30 milionów kobiet!

Badania przeprowadził MRC Centre for Reproductive Health na Uniwersytecie w Edynburgu (Szkocja) . Pokazują one, że 14 ze 100 dzieci urodzonych przez cesarskie cięcie było otyłych, zanim skończyły 5 lat. W przypadku dzieci urodzonych naturalnie współczynnik był mniejszy i wynosił 9 dzieci na 100 urodzonych. Badania wykazały, że niemowlęta z cesarki mają też większą skłonność do otyłości. Cesarka=otyłość, astma, bezpłodność, poronienia? Naukowcy przebadali około 30 milionów dzieci. "Kobiety w ciąży i lekarze muszą być świadomi, że cesarskie cięcie wiąże się z długoterminowymi skutkami dla dziecka i przyszłych ciąż"- mówi autorka analizy dr Sarah Stock. Chociaż badania nie wykazały źródła otyłości u tych dzieci, dr Stock nie wyklucza, że ma to związek z tym, że niemowlaki po cesarskim cięciu są rzadziej karmione piersią . A – jak mówi doktor- najnowsze badania dowodzą, że dzieci karmione piersią rzadziej są otyłe. Z kolei dr Gino Pecoraro podkreśla, że kolejnym powodem otyłości dzieci może być zdrowie matki. "Jednym z powodów wzrastającej ilości cesarskich cięć jest otyłość i starszy wiek matek. Oba z tych czynników podwyższają prawdopodobieństwo cukrzycy ciążowej " – mówi. "Cukrzyca ciążowa z kolei zwiększa ryzyko cięcia cesarskiego. Dziecko z takiego porodu może mieć większe problemy z otyłością oraz cukrzycą i w ten sposób koło się zamyka" – tłumaczy. Astma i inne problemy dzieci urodzonych przez cc We wspomnianym badaniu badacze wykazali, że oprócz skłonności do otyłości, dzieci urodzone poprzez cesarskie cięcie mają większe prawdopodobieństwo zachorowania na astmę . Blisko 20 procent  z nich może mieć tę chorobę, zanim skończy 12 lat. Naukowcy od dłuższego czasu badają powiązanie pomiędzy dziećmi z cesarki a ich zachorowalnością na astmę oraz...

Cytomegalia w ciąży
StockAdobe
Zdrowie w ciąży
Cytomegalia w ciąży: co to jest, objawy, leczenie, skutki
Cytomegalia w ciąży zwykle przebiega bezobjawowo. Możesz nie wiedzieć, że jesteś zakażona wirusem CMV, jeśli nie wykonasz specjalnych badań. To niebezpieczna infekcja dla dziecka rozwijającego się w twoim brzuchu. Sprawdź, jak się objawia i jakie niesie ze sobą powikłania.

Cytomegalia w ciąży jest szczególnie niebezpieczna, ponieważ powodujący ją cytomegalowirus może poważnie uszkodzić rozwijający się płód. Infekcja nie daje wyraźnych objawów, ale łatwo można ją wykryć, wykonując badanie na obecność przeciwciał. Badanie nie jest umieszczone w standardowym kalendarzu badań ciążowych, ale warto je wykonać. Spis treści:  Cytomegalia w ciąży – co to za choroba Cytomegalia  –  jak można się zarazić Cytomegalia –  objawy w ciąży Cytomegalia wtórna w ciąży Cytomegalia w ciąży  –  jak dziecko może się zarazić Cytomegalia w ciąży  –  skutki u noworodków Cytomegalia –   badania w ciąży Cytomegalia w ciąży  –  leczenie Co to jest cytomegalia w ciąży? Cytomegalia to choroba weneryczna , którą wywołuje wirus cytomegalii (CMV). U zdrowych osób nie jest groźna, zwykle przebiega bezobjawowo i organizm sam ją zwalcza. Jest jednak szczególnie niebezpieczna dla osób z obniżoną odpornością (np. zarażonych wirusem HIV), a także w czasie ciąży dla rozwijającego się płodu. Jeśli ciężarna ma cytomegalię, przedostanie się wirusa do płodu może spowodować: uszkodzenie słuchu, upośledzenie umysłowe, zaburzenia w rozwoju psychoruchowym. Cytomegalia: jak można się zarazić? Cytomegalowirus jest obecny wszędzie, dlatego czasami nie sposób jest się przed nim uchronić. Istnieją jednak czynniki, które zwiększają prawdopodobieństwo zachorowania: brak dostatecznej higieny osobistej; posiadanie wielu partnerów seksualnych; przebycie  chorób przenoszonych drogą płciową ; przebywanie w dużych skupiskach ludzi; częste przebywanie w towarzystwie małych dzieci (mogą przenosić chorobę ze żłobka, przedszkola, placu...

500 zł na dziecko
Fotolia
Aktualności
„5 stów w wózku”, czyli żenada po polsku
Nowy dział w możliwościach ubliżania młodym matkom uważam za otwarty!

Do tej pory mogłaś usłyszeć w autobusie „ Zaszłaś, więc stój ”. Gdy prosiłaś o przepuszczenie cię w kasie pierwszeństwa, ktoś mógł rzucić w twoim kierunku „Dzieci jej się zachciało!”. Teraz do listy powodów do dokuczania kobietom w ciąży czy z dziećmi dołączyło sławne już „500+”. +500 obelg "Takiej to się powodzi! 1000 złotych w wózku wozi." "Zaszła, żeby dostać 5 stów!" "Na darmo przynajmniej dzieci nie zrobiłaś!" „Przepraszam, ale potrzebuję to z siebie wyrzucić, bo aż się dzisiaj w sklepie popłakałam. Nie jestem świętą krową i nie wiozę 1000 złotych w wózku. Uff...” - mama bliźniąt żali się swoim koleżankom na Facebooku. Zawiść, zazdrość czy chęć sprawienia przykrości drugiemu człowiekowi - co przemawia przez ludzi rzucających takie słowa? Doskonale wiem, że wózki bliźniacze dla dzieci zajmują dużo miejsca i np. ciężko obok nich przejść w sklepowej kolejce. Wiem to, bo sama jestem matką bliźniąt. Świetnie zdaję sobie sprawę z tego, jak ciężki jest taki pojazd dla dwójki dzieci i możesz nie mieć ochoty pomóc mi go wnieść do autobusu. Jestem świadoma tego, jak niewygodnie jest jechać autobusem, gdy obok stoi matka z wózkiem, albo (nie daj Boże) z dzieckiem na ręku i należałoby jej ustąpić.  Tak, ciężarne i młode matki to grupa niezbyt lubiana w środkach komunikacji czy sklepowych kolejkach. Każdy ma prawo do złości, ale na litość boską, czy nie przeszło ci przez myśl wypluwaczu obelg, że twoje słowa (wymruczane pod nosem czy wykrzyczane w twarz) mogą ranić! Mówisz do kobiety, której nerwy i tak są nieustannie wystawiane na próbę przez jej potomstwo, która nie dosypia, więc łatwo ją skrzywdzić lub wyprowadzić z równowagi .  500+, czyli żenada po polsku Na odpowiedzi pod zacytowanym postem z Fb nie trzeba długo czekać:...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj