wróciła do pracy po porodzie
TikTok/edensmomma10_12
Aktualności

Wróciła do pracy 12 dni po porodzie. Musiała zostawić córkę w szpitalu!

Mama wcześniaka zwróciła uwagę na poważny problem: w niektórych miejscach na świecie mamy zmusza się do powrotu do pracy niemal tuż po porodzie. Ona sama musiała zostawić maluszka, który nie miał jeszcze dwóch tygodni!

Rebeca Shumard z Pensylwanii jest mamą wcześniaka, urodziła w 27. tygodniu ciąży. Niestety, zaledwie 12 dni później została zmuszona do pozostawienia córeczki w szpitalu. Zapłakana pytała internautów, jak poradzić sobie z poczuciem winy.

12 zdań, których lepiej nie mówić do mam domowych [WIDEO]

Powrót do pracy już 12 dni po porodzie?

Młoda mama nie chciała wykorzystywać swojego bezpłatnego urlopu, gdy jej córka przebywa w szpitalu. To dlatego musiała iść do pracy, by później spędzić z dzieckiem trochę czasu w domu. Ile? Też niewiele, bo w Stanach Zjednoczonych rodzicom przysługuje jedynie tzw. urlop rodzinny, który trwa 6 tygodni. To urlop bezpłatny.

Rebeca nagrała smutny filmik na TikToku, na którym cała we łzach wypełnia dokumenty.

„Musisz wrócić do pracy 12 dni po urodzeniu wcześniaka w wieku 27 tygodni, abyś mogła spędzić z dzieckiem bezpłatny urlop macierzyński, kiedy wyjdzie ze szpitala” – żali się mama.

Kobieta martwi się też, że gdy wreszcie córka wyjdzie ze szpitala, to jej zabraknie mleka. Ma bowiem problem z odciąganiem pokarmu w pracy.

„Jak ktoś może poradzić sobie z poczuciem winy, kiedy musi pracować i nie może być z dzieckiem?” – napisała załamana.

Na szczęście internauci wzruszeni historią Rebeki postanowili jej pomóc. Zrzutka na niezbędne rzeczy dla dziecka oraz wsparcie pieniężne pozwoliły młodej mamie być z córeczką zamiast w pracy. W podziękowaniu kobieta opublikowała filmik, na którym tuli maluszka.
 

@edensmomma10_12 #nicu #preemie #tiktok #thankyou #prematurebaby #maternityleave #familyleave #Eden ♬ Married Life (From "Up") - Sergy el Som


Zobacz też:

Opieka na dziecko 2 dni
AdobeStock
Prawo i finanse
2 dni opieki na dziecko: kiedy zgłaszać pracodawcy urlop opiekuńczy
Opieka na dziecko w wymiarze 2 dni (albo 16 godzin) dodatkowego urlopu od pracy przysługuje rodzicom zatrudnionym na umowę o pracę, którzy mają dzieci nie starsze niż 14-letnie. Kodeks pracy nie precyzuje powodu, dla którego można skorzystać z prawa do urlopu opiekuńczego.

Opieka na dziecko to wolne 2 dni na opiekę nad dzieckiem, które rodzice otrzymują w ramach regulacji prawnych. Jest to przydatne rozwiązanie w sytuacjach awaryjnych i nie musi być wykorzystane wyłącznie w przypadku choroby dziecka , ale zawsze wtedy, gdy dziecko z jakichś powodów nie może np. pójść do przedszkola czy szkoły i trzeba zapewnić mu opiekę. Aby móc skorzystać z urlopu opiekuńczego, trzeba jednak spełnić określone warunki.  Spis treści: Opieka na dziecko – dla kogo dzień wolny na dziecko 2 dni opieki nad dzieckiem: kiedy się należy? Art. 188 KP: zwolnienie od pracy na opiekę nad dzieckiem Urlop na opiekę nad dzieckiem: 2 dni lub 16 godzin Opieka nad dzieckiem – ile płatne? 2 dni opieki nad dzieckiem – kiedy zgłaszać? Urlop opiekuńczy zmiany w 2022 roku Opieka na dziecko – dla kogo dzień wolny na dziecko Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy rodzic ma prawo do wzięcia w ciągu roku dwóch dodatkowych dni urlopu w celu sprawowania opieki nad dzieckiem, także zdrowym . Przysługuje ono rodzicom: zatrudnionym na umowę o pracę, na dziecko do 14. roku życia. Opieka na dziecko należy się zarówno rodzicom biologicznym, jak i adopcyjnym oraz wychowującym dzieci w rodzinie zastępczej. 2 dni opieki nad dzieckiem: kiedy się należą? Art. 188 Kodeksu pracy nie precyzuje powodów, z jakich rodzic może ubiegać się o opiekę na dziecko. Przyjmuje się, że jeżeli rodzic uzna, że dana sytuacja tego wymaga, może wnioskować o przyznanie urlopu. Ważne! Tylko jedno z dwojga rodziców ma prawo wykorzystać. Rodzice muszą ustalić między sobą, które z nich skorzysta z tego prawa w danym roku. Art. 188 KP: zwolnienie od pracy na opiekę nad dzieckiem Treść aktualnego aktu prawnego z Dziennika Ustaw ogłoszonego 30 lipca 2020 roku: Art. 188 KP  § 1. Pracownikowi wychowującemu...

Polski ład a ciąża
Adobe Stock
Aktualności
Polski Ład: Ulga dla klasy średniej a ciąża i urlop macierzyński
Ulga dla klasy średniej może okazać się kosztowaną pułapką dla przyszłych rodziców. To absurdalny efekt nowych przepisów.

W związku z tzw. Polskim Ładem od 1 stycznia 2022 roku wprowadzoną tzw. ulgę dla klasy średniej. Ustawodawca nie przewidział jednak niektórych sytuacji losowych, m.in. długiego zwolnienia lekarskiego np. w ciąży czy urlopu macierzyńskiego. W praktyce oznacza to, że jeśli kobieta zajdzie w ciąże i pójdzie na L4 lub przejdzie urlop macierzyński, to może się okazać, że będzie musiała oddać naliczoną wcześniej ulgę. Powód? Zasiłek chorobowy i macierzyński nie liczą się do limitu ulgi dla klasy średniej.  Polski Ład pułapką dla ciężarnych Rząd przekonuje, że dla 18 milionów Polaków Polski Ład ma on oznaczać niższe podatki, a „dla ok. 90 proc. osób płacących podatki w Polsce, nowe rozwiązania są korzystne lub neutralne.” Nowe przepisy mają jednak luki, a księgowi niestety nie zawsze wiedzą jak interpretować niektóre z przepisów. Powoduje to olbrzymie zamieszanie. Jeden z dość zaskakujących skutków Polskiego Ładu dotyczy ulgi dla klasy średniej. Na rozwiązaniu zyskają osoby pracujące na etacie i zarabiające w przedziale 5701 – 11141 zł brutto miesięcznie. Jednak zarówno dodatkowe niespodziewane wynagrodzenie, np. premia, jak i nagła utrata przychodów z tytułu pracy mogą pozbawić pracownika ulgi dla klasy średniej. Jeśli zarobki okażą się wyższe lub niższe nawet o jedną złotówkę, ulgę trzeba będzie zwrócić . Warto wiedzieć, że zasiłek chorobowy nie jest wynagrodzeniem ze stosunku pracy. Oznacza to, że zbyt długie pobieranie zasiłku chorobowego można obniżyć przychody ze stosunku pracy do poziomu niższego niż wymagane dla ulgi minimum. Takie samo ryzyko wiąże się w związku  z pobieraniem zasiłku macierzyńskiego, gdyż to też nie jest wynagrodzenie ze stosunku pracy. - Załóżmy, że mamy pracownicę, która zarabia 8000 zł brutto miesięcznie. Po pół roku taka pracownica zarobiła 48 000 zł brutto. Jeżeli od lipca...

urlop menstruacyjny
Adobe Stock/fizkes
Aktualności
Urlop menstruacyjny – co to jest i ile dni się należy?
Urlop menstruacyjny to w niektórych krajach na świecie pracowniczy standard. W Polsce tylko niektóre firmy decydują się na taką formę normalizacji miesiączki. Wyjaśniamy, gdzie można dostać urlop menstruacyjny i ile dni wolnego przysługuje.

Urlop menstruacyjny to coraz bardziej popularne rozwiązanie w firmach na całym świecie. W końcu bolesna, obfita miesiączka jest problemem wielu kobiet, przekłada się na ich samopoczucie, powoduje spadek koncentracji, dyskomfort i obniża efektywność pracy. Czy urlop menstruacyjny w Polsce to dobry pomysł? Urlop menstruacyjny – co to? Urlop menstruacyjny to dzień lub kilka dni wolnych od pracy, które kobieta może wykorzystać w czasie bolesnej miesiączki. Urlop ma zapewnić pracownicy czas na odpoczynek w sytuacji, gdy dokucza jej ból i inne niedogodności związane z trudnym okresem. Z założenia urlop menstruacyjny jest niezależny od urlopu wypoczynkowego – nie powoduje utraty pozostałych dni wolnych. Najczęściej urlop menstruacyjny: przysługuje w wymiarze jednego dnia w miesiącu; niewykorzystany nie przechodzi na kolejny miesiąc; nie daje prawa do wypłaty ekwiwalentu za niewykorzystanie. Urlopu menstruacyjnego udziela bezpośredni przełożony, a zgłasza się go danego dnia rano bez żadnych formalności. Urlop menstruacyjny na świecie Okazuje się, że Japonia, Tajwan, Zambia, Indonezja, Korea Południowa już takie urlopy wprowadziły. I to dawno: np. w Japonii urlop menstruacyjny przysługuje wszystkim menstruującym pracownikom od 75 lat. I nie jest to kwestia wyrozumiałości, ale wyraz praktycyzmu. Niedysponowany pracownik to pracownik mniej efektywny. Wyobraźmy sobie sprzedażowe spotkanie z klientem, podczas którego handlowiec nie może się skupić, odczuwa mdłości i przeszywający ból. Czy spotkanie zakończy się sukcesem? Wątpliwe, choć bez urlopu menstruacyjnego kobiety dotąd musiały sobie jakoś radzić. Urlop menstruacyjny w Polsce Na urlop menstruacyjny mogą liczyć pracownice niektórych korporacji, jak Nike czy Coexist. W Polsce wprowadziły go niektóre firmy odzieżowe, jak Spadiora i PLNY LALA, krakowski salon spa VERDE, a...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj