Wrocławscy lekarze wykonali cesarskie cięcie na kobiecie w śpiączce chorej na COVID-19
AdobeStock
Aktualności

Wrocław: cesarskie cięcie na kobiecie w śpiączce chorej na COVID-19

Wrocławscy lekarze z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego podjęli się niecodziennego zadania. Ciężarna ze skrajną niewydolnością oddechową została podłączona do urządzenia ECMO do pozaustrojowego natleniania krwi, a następnie przeprowadzono zabieg cesarskiego cięcia. To pierwszy tego typu przypadek.

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu miał miejsce kilka tygodni temu wyjątkowy poród. Lekarze wykonali cesarskie cięcie u ciężarnej, która była chora na COVID-19, a dodatkowo znajdowała się w stanie śpiączki farmakologicznej (była podłączona do systemu pozaustrojowego natleniania krwi, tzw. ECMO). Poród odbył się w 29 tygodniu ciąży. Teraz zarówno matka, jak i narodzony wcześniak, czują się dobrze. Oboje są zdrowi.

Pampersy dla wcześniaków: na co zwracać uwagę, kupując pieluchy? [WIDEO]

To pierwsze tego typu cesarskie cięcie

Do tej pory nie było przypadku wykonywania zabiegu cesarskiego cięcia u pacjentki ze skrajną niewydolnością oddechową. Wrocławscy ginekolodzy we współpracy z anestezjologami podjęli się tego zadania i odnieśli sukces. W komunikacie szpitala czytamy: „Przez podłączenie pacjentki do ECMO zabieg cięcia cesarskiego należy zaliczyć do unikatowych zabiegów w położnictwie - nikt do tej pory nie miał takiego doświadczenia”.

Ciężarna miała koronawirusa, a myślała, że to przeziębienie

Przypadek tej ciężarnej był bardzo poważny. Chora sądziła, że jest tylko przeziębiona, „ale test, który wykonano w wałbrzyskim szpitalu, wskazał zarażenie wirusem SARS-CoV-2. Ponieważ pacjentka była w ciąży, trafiła do I Kliniki Ginekologii i Położnictwa Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego przy ul. Chałubińskiego we Wrocławiu, który jest dedykowany położnicom chorym na COVID-19” – czytamy w komunikacie szpitala.

Zobacz także: Grypa czy koronawirus? Objawy, podobieństwa i różnice

Choroba miała wyjątkowo ciężki przebieg

„Badania obrazowe wykazały dynamicznie postępujące uszkodzenie płuc. Chora nie była w stanie samodzielnie oddychać” – wyjaśnił prof. Waldemar Goździk, kierownik Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii szpitala we Wrocławiu. Okazało się, że konieczne będzie wcześniejsze zakończenie ciąży. Ciężarna była wówczas zaledwie w 27. tygodniu, dlatego lekarze robili wszystko, by opóźnić moment wykonania zabiegu cesarskiego cięcia.

Ciężarną podłączono do respiratora i wprowadzono w stan śpiączki farmakologicznej. To jednak okazało się nieskuteczne, więc trzeba było podłączyć ją do ECMO – urządzenia do pozaustrojowego natleniania krwi, stosowanego w leczeniu zespołu ostrej niewydolności oddechowej lub ostrej niewydolności serca. Dzięki temu zwiększono szanse chorej na przeżycie, a dziecku na maksymalne wydłużenie czasu na rozwój w brzuchu mamy.

Ostatecznie do bezprecedensowego zabiegu doszło w 29. tygodniu ciąży. Na świecie pojawiła się zdrowa dziewczynka. „Ważyła 1440 g i otrzymała 7 punktów w skali Apgar. To całkiem dobre parametry, zważywszy, w jak złym stanie była jej mama” – przyznała prof. Barbara Królak-Olejnik, kierownik Kliniki Neonatologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego.

Chora na koronawirusa kobieta jeszcze przez dwa tygodnie po narodzinach dziecka nie wiedziała, że jest już mamą. Przez 9 dni po zabiegu poddawana była terapii ECMO, w trakcie której musiała mieć wykonane dwie operacje. W kolejnych dniach odłączono ją od respiratora. W sumie spędziła w szpitalu ponad miesiąc. „To była bardzo trudna terapia” – podkreślił prof. Waldemar Goździk. Na szczęście zakończyła się pomyślnie i teraz zarówno mama, jak i córka, czują się dobrze i są zdrowe.

Źródło: polsatnews.pl

Zobacz także:

karmienie piersią przy koronawirusie
AdobeStock
Karmienie
COVID a karmienie piersią - NAJNOWSZE BADANIA
COVID a karmienie piersią – podajemy zalecenia oparte na najnowszych badaniach i opiniach ekspertów dla mam karmiących piersią, które podejrzewają, że mogą być chore na COVID-19 lub zostały już zdiagnozowane. Nie ma potrzeby przerywania karmienia - mleko matki zawiera przeciwciała i nie zakaża koronawirusem.

COVID i karmienie piersią zupełnie się nie wykluczają! Dowodzą tego najnowsze badania przeprowadzane pod kątem przenoszenia się wirusa przez mleko mamy. Jak potwierdzają testy przeprowadzane w kilku krajach, mleko matki nie jest dla dziecka źródłem zakażenia wirusem SARS-CoV-2, a ponadto - stanowi dla niemowlaka naturalne źródło ochrony immunologicznej. W mleku badanych kobiet nie wykryto wirusa, a znaczące ilości przeciwciał IgA. Spis treści: COVID a karmienie piersią - czy wirus jest obecny w mleku? Przeciwciała COVID-19 w mleku mamy Koronawirus a karmienie piersią – stanowisko WHO i CDC Zalecenia Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego Karmienie piersią przez zakażoną mamę po wyjściu ze szpitala COVID a karmienie piersią - czy wirus jest obecny w mleku? Najnowsze badania przeprowadzone przez kilka krajów, także Polskę, dowodzą, że mleko mamy nie jest źródłem przenoszenia się koronawirusa. „Liczne badania, także nasze, pokazują, że mleko kobiece nie jest źródłem zakażenia wirusem SARS-CoV-2 dla dziecka. W ponad 100 próbkach mleka od zakażonych kobiet, pobieranych od 1. do 7. dnia laktacji, nie wykryto obecności wirusa. Z kolei inne badania pokazują, że nawet jeśli wirus znajduje się w naturalnym pokarmie, to są to zanieczyszczenia pochodzące z zewnątrz i dostające się do mleka np. przy kichaniu” – mówi dr hab. Aleksandra Wesołowska, kierownik Uniwersyteckiej Pracowni Badań nad Mlekiem Kobiecym i Laktacją przynależącej do Regionalnego Banku Mleka w Szpitalu im. Św. Rodziny w Warszawie. Przeciwciała COVID-19 w mleku mamy Dowiedziono także, że mleko mamy chorej na COVID-19 zawiera znaczące ilości przeciwciał, które mogą uchronić dziecko przed zachorowaniem. „Udowodniono, że u większości kobiet zakażonych wirusem SARS-CoV-2, u których odpowiedź immunologiczna była silna, przeciwciała były...

Jak wygląda cesarskie cięcie
Adobe Stock
Cesarskie cięcie
Jak wygląda cesarskie cięcie? To poważna operacja, która grozi komplikacjami
Cesarskie cięcie, podobnie jak poród siłami natury, jest cudem, bo daje nowe życie. To poważna operacja przecięcia kilku powłok brzusznych, której nie należy deprecjonować.
Strajk pielęgniarek i położnych
Adobe Stock
Aktualności
Pielęgniarki i położne planują STRAJK. Chodzi o pieniądze (i COVID-19!)
"Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych podjął decyzje o podjęciu przygotowań do wszczęcia sporów zbiorowych" – powiedziała Przewodnicząca Forum Związków Zawodowych i Wiceprzewodnicząca Rady Dialogu Społecznego, Dorota Gardias. Czy czeka nas strajk generalny?

Związek zawodowy pielęgniarek i położnych grozi strajkiem generalnym i apeluje do rządu o jak najszybszą publikację ustawy o dodatku COVID-owym dla wszystkich pracowników służby zdrowia. Czy odbędzie się strajk pielęgniarek? Pielęgniarki i położne chcą protestować przeciwko obecnym płacom. Związek zawodowy głośno apeluje o wprowadzenie w życie ustawy, która zapewnia 100% dodatkowej wypłaty w formie tzw. „dodatku COVID-owego”. Chociaż prezydent Duda podpisał ustawę 3 listopada, posłowie PiS twierdzą, że dodatek zapewniający dodatkową wypłatę wszystkim pracownikom szpitali pracującym z pacjentami covidowymi został przyjęty… przez pomyłkę! Partia chce wrócić do poprzedniego zapisu, w którym dodatek należał się jedynie personelowi skierowanemu przez wojewodę do szpitali COVID.   Ważne❗️ Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych podjął decyzje o podjęciu przygotowań do wszczęcia sporów zbiorowych. Następnym krokiem może być strajk generalny. #Covid_19 #ważne #medycy #koronawiruspolska — Dorota Gardias (@GardiasD) November 17, 2020 Zaledwie dwa dni temu szefowa związku zawodowego Krystyna Ptok apelowała, że sytuacja w służbie zdrowia osiągnęła stan krytyczny, a rząd „w sposób karygodny” próbuje jeszcze odebrać dużej części personelu medycznego należne im dodatki. Poinformowała także, że pielęgniarki i położne przygotowują spory zbiorowe, a nawet dopuszczają możliwość strajku generalnego. „Uważamy, że jest to konieczne. Ignorowanie środowiska pielęgniarek i położnych jest coraz częstsze” – powiedziała Ptok.   Źródło: Businness Insider Zobacz też: Dzieci z oddziału psychiatrii zostaną wypisane ze szpitala… aby zwolnić łóżka na COVID-19? Na Stadionie Narodowym powstaje szpital tymczasowy. Będą też chłodnie dla...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj