Pies brutalnie pogryzł 5-letnią dziewczynkę
Fotolia
Aktualności

Pies zaatakował dziecko. Rodzice nie mieli szans pomóc córeczce

Pies podbiegł do dziewczynki i wyrwał ją z objęć mamy. Dziewczynka musiała przejść długotrwałą rehabilitację i terapię z udziałem psychologa.

Niewiele zabrakło, by dziś 6-letnia Milena straciła życie w starciu z psem.

Dramat, którego można było uniknąć

Chociaż do zdarzenia doszło w czerwcu 2015 roku, portal wyborcza.pl przypomina historię Milenki i apeluje do rodziców i właścicieli psów o rozwagę.

Pani Emilia z mężem i córkami pojechała do sadu znajomych pod Wrocławiem. Zaproszona została również para z psem. Gdy rodzina pani Emilii dojechała na miejsce, rodzice poprosili o zapięcie psa, bo dziewczynki bały się wyjść z samochodu.

Zobacz także: Jak pomóc dziecku zwalczyć lęk przed zwierzętami

W pewnym momencie pani Emilia usłyszała pisk Milenki. Podbiegła do córki i zobaczyła, że w ich stronę biegnie pies. Nie udało jej się ochronić córki – zwierzę złapało dziewczynkę za nogę, wyrwało z objęć mamy i zaczęło wlec po ziemi. "Tryskała krew, widziałam porozrywane mięśnie, przerażający widok. Córka wyła. Próbowaliśmy z mężem ją uwolnić, ale pies zacisnął szczęki" – przyznała pani Emilia w rozmowie z dziennikarzami. Dopiero interwencja właściciela pomogła rozluźnić zaciśniętą szczękę i uwolnić dziewczynkę. W szpitalu Milenie założono ponad 20 szwów. Przez miesiąc nie mogła samodzielnie chodzić, konieczna była rehabilitacja.

Właściciel odpowiada za psa

Właściciel ponosi odpowiedzialność za zachowanie psa i jeśli nie dopilnuje pupila, musi liczyć się z ewentualnymi konsekwencjami. Właściciel psa, który pogryzł Milenę, stanął przed sądem. Obrońca mężczyzny wnosił o uniewinnienie. Próbował przekonać sędziego, że pies nie musiał być w kagańcu czy nawet na smyczy, bo przebywał na ogrodzonym terenie. Sąd uznał, że nie jest to usprawiedliwienie nieodpowiedzialności właściciela i skazał mężczyznę na 10 miesięcy więzienia w zawieszeniu na 2 lata. Nakazał także zapłatę zadośćuczynienia rodzinie dziewczynki w wysokości 36 tys. zł. Mężczyzna do tej pory nie przeprosił Mileny ani jej rodziny za nieupilnowanie psa.

Bądź odpowiedzialny, weź smycz i kaganiec

Aby pomóc rodzinie pani Emilii w walce z traumą, psycholog zasugerował adopcję psa. Dzięki tej sugestii, w domu pojawił się nowy członek rodziny o imieniu Łatka, który pomaga dziewczynkom w walce z lękami.

Pani Emilia apeluje do właścicieli wszystkich psów, niezależnie od rasy, o rozwagę i odpowiedzialność. Poza wybiegami dla psów każdy pupil powinien być prowadzony na smyczy i w kagańcu. To jedyny sposób, aby uchronić inne dzieci przed tragedią, jaka dotknęła Milenę i jej rodzinę.

Czy według was słuszne jest karanie właścicieli psów za niewłaściwe zachowanie pupili? Piszcie w komentarzach!

Czytaj także: Był bohaterem! Zginął, by uratować dziecko

źródło: wroclaw.wyborcza.pl

Czy twoje dziecko odróżnia rasy psów? Ranking najładniejszych psów na świecie!

Pies dla ciężarnej
Panthermedia
Przygotowania do porodu
Przygotowanie psa na narodziny dziecka - zrób to dobrze!
Twój pupil ma swoje miejsce w rodzinie i przywileje z nim związane. Pojawienie się dziecka zaburza dobrze znany porządek. Psy nie lubią nagłych zmian. Dlatego trzeba je odpowiednio wcześnie na nie przygotować.

Narodziny dziecka sprawiają, że dla psa wszystko się zmienia. Przyzwyczajony do codziennych spacerów, porcji pieszczot, możliwości swobodnego przemieszczania się po całym domu zwierzak nagle styka się z nową rzeczywistością. A wszystko przez obco pachnące zawiniątko, które pojawiło się w domu. Właścicielom zaczyna brakować czasu. Zdezorientowany pupil próbuje domagać się swoich praw i może zacząć sprawiać kłopot. Przygotowujesz się do macierzyństwa? Wykorzystaj ten czas, by twój pies też miał czas oswoić się ze zmianami, jakie wkrótce nastąpią.   Od czego zacząć przygotowanie psa na narodziny dziecka? Pies nie powinien poczuć, że pojawienie się dziecka jest powodem pogorszenia się jego sytuacji. Ciążę poświęć nie tylko na przygotowanie do porodu, ale również na zmianę psich przyzwyczajeń i oswojenie zwierzęcia z ilością czasu, jaki zamierzasz mu poświęcać (będzie go mniej, bo więcej uwagi pochłonie dziecko). Jeśli wasz pupil nie będzie miał wstępu do dziecinnego pokoju , już teraz nie pozwalaj mu tam wchodzić. Ustal pory spacerów, aby po porodzie wyprowadzanie psa nie sprawiało kłopotu. Zmiany staraj się wprowadzać stopniowo, aby go nie stresować. Nie zapominaj, że psu należy się jeden długi spacer, na który codziennie zabierze go ktoś z domowników (pozostałe wyjścia mogą być krótkie). Początkowo nie jest łatwo prowadzić psa na smyczy i wózek z dzieckiem. Taki spacer nie da też zwierzęciu okazji do wybiegania się, nie pozwoli mu wystarczająco dużo powęszyć – to odprężająca psia rozrywka. Może też się okazać, że przy nowych obowiązkach trudno wygospodarować czas na spacery z psem . Dobrym rozwiązaniem bywa znalezienie osoby , np. z sąsiedztwa, która również ma psa i  zgodzi się spacerować z dwoma. Zobacz: Najbardziej nieposłuszne rasy psów   W jaki sposób oswajać psa z dzieckiem? Zanim dziecko...

pies może ugryźc dziecko
Adobe Stock
Wychowanie
Pies – idealny towarzysz zabaw dziecka czy zagrożenie?
Masz małe dziecko i psa? Prawdopodobnie bagatelizujesz ryzyko, jakie zwierzak stanowi dla twojej pociechy. Nie, nie chcemy cię straszyć! Naszym celem jest zmuszenie cię do myślenia i do postępowania, które zwiększy bezpieczeństwo twojego dziecka!

Co jakiś czas słyszy się, że pies pogryzł dziecko. Słysząc taką informację każdy właściciel psa myśli, że to pewnie jakiś obcy zwierzak poturbował malca. Okazuje się jednak, że najczęściej sprawcami ugryzień są psy domowe . I jakby tego było mało, często dochodzi do nich w obecności osób dorosłych. Ankieta przeprowadzona wśród właścicieli psów jasno pokazała, że bagatelizują oni ryzyko, jakie psy stwarzają dla dzieci. Zobacz też: Czy pozwalać psu lizać dziecko po twarzy? Żywa maskotka? Nie! Dzieci kochają zwierzęta. Uwielbiają je głaskać, poklepywać i tulić. Bawi je gonienie zwierzaka, łapanie za uszy i ogon. Takie okazywanie czułości, zwłaszcza gdy do kontaktu dochodzi, gdy pies go nie chce , może skończyć się źle dla malca. Jeśli pies poczuje się prześladowany i napadnięty, może próbować się bronić, używając do tego zębów. Winni dorośli Nawet najspokojniejszy pies potrafi stracić cierpliwość do dziecka. I nie ma tu znaczenia rasa zwierzaka – zarówno duży owczarek niemiecki, jak i łagodny golden retriever czy filigranowy yorczek, potrafią ugryźć. O ile w przypadku dużych psów, dorośli zachowują większą ostrożność w kontaktach zwierzak-dziecko, to w przypadku małych ras, często bagatelizują ryzyko , jakie pies stwarza dla dziecka. A dokładniej: ryzyko, jakie dla siebie stwarza dziecko, nieumiejętnie obchodząc się ze zwierzęciem. Wyniki ankiety Naukowcy przeprowadzili ankietę wśród właścicieli psów posiadających dzieci. Wynika z niej, że w stosunku do obcych psów, zachowują oni zdrowy stopień nieufności. Natomiast jeśli chodzi o psy domowe, których są właścicielami, są zbyt ufni i nie biorą pod uwagę tego, że ich własny pupil może skrzywdzić dziecko. Przez to nie zachowują należytej ostrożności . Przykład? O ile zabraniają córce czy synowi niepokoić psa na jego własnym posłaniu, to poza nim...

pies pogryzł dwójkę dzieci
AdobeStock
Aktualności
Tragedia pod Mławą: pies rasy amstaff pogryzł dwójkę małych dzieci
Stan 8-miesięcznej dziewczynki był na tyle poważny i zagrażający życiu, że natychmiast przetransportowano ją karetką do Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Na jaw wychodzą informacje, że pies już wcześniej był agresywny wobec dzieci. Dlaczego więc doszło do tak koszmarnego zdarzenia i dlaczego pies trafił do tej rodziny?

Dramat rozegrał się w środę wieczorem na podwórku domu w miejscowości Łomia pod Mławą na Mazowszu. Cała rodzina była na dworze. Pies trafił do nich zaledwie dzień wcześniej. Był na podwórku, na którym bawił się 3-letni chłopiec. W pewnym momencie zwierzę rzuciło się na dziecko , na pomoc synkowi ruszyli rodzice. Pies nie przestraszył się. Doszło do dramatycznej walki ze zwierzęciem. Dziewczynka ma złamania czaszki  "Wtedy zwierzę puściło chłopca i rzuciło się na ośmiomiesięczną dziewczynkę, którą na rękach trzymała matka" - relacjonuje rzecznik Prokuratury Okręgowej w Płocku Iwona Śmigielska-Kowalska. Uścisk szczęk psa był tak silny, że rodzice nie byli w stanie wyrwać ciała dziecka. Dopiero śmiertelny cios nożem zadany zwierzęciu przez ojca dziecka, uwolnił maleństwo. Stan dziecka był poważny. Dziewczynkę zabrała karetka , najpierw do szpitala w Mławie, potem do Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Ma połamane kości czaszki, rany ręki, obojczyka . Jej stan lekarze określają jako ciężki. Chłopiec także został też przewieziony do szpitala, jego obrażenia nie są na szczęście aż tak poważne, jak jego młodszej siostry. Sprawą już zajęła się prokuratura. Przede wszystkim chodzi o wyjaśnienie, czy rodzice nie narazili dzieci na niebezpieczeństwo utraty życia i ciężki uszczerbek na zdrowiu. "Przesłuchaliśmy dalszych członków rodziny i świadków zdarzenia, rodzice są w szpitalu przy chorych dzieciach" - poinformowała rzecznik prokuratury. Zabezpieczono także ciało psa, aby sprawdzić, czy nie miał wścieklizny. Poprzednia właścicielka psa miała z nim kłopoty  Gdy tylko tragiczna informacja dotarła do mediów, do prokuratury zgłosiła się poprzednia właścicielka psa. Jej słowa wiele tłumaczą zachowanie zwierzęcia . Kobieta oddała psa, ponieważ kiedy urodziła dziecko, zwierzę zaczęło się...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz