nagły wstrząs anafilaktyczny u dziecka bez alergii
Adobe Stock
Aktualności

Dziecko bez alergii, a tu nagle wstrząs anafilaktyczny! To się zdarza

Myślisz, że twojego dziecka to nie dotyczy? Znasz je doskonale, wiesz, że nie jest na nic uczulone? A jednak! Ostrzegamy: taka sytuacja może przydarzyć się każdemu dziecku!

Znasz swoje dziecko od kilku lat, wydaje ci się, że w kwestii jego zdrowia nic cię już nie zaskoczy. Wprowadzałaś nowe pokarmy, obserwowałaś reakcję jego organizmu i należysz do tych szczęściar, które mogą wykluczyć alergię pokarmową u swojego dziecka. Je wszystko i ma się świetnie. Do czasu...

Ta sytuacja naprawdę przydarzyła się mojej znajomej, Kasi. Kupiła swojemu siedmioletniemu synowi orzeszki ziemne. Siedzieli na ławce w parku, czytali książkę - dzień jak co dzień. Po trzecim orzeszku jej synowi spuchły oczy, dostał plam na ciele i zaczął się mocno drapać. Na szczęście Kasia wiedziała od razu, co się dzieje, bo dziecko jej najlepszej przyjaciółki ma bardzo mocną alergię na wiele pokarmów i przeszło kilka niebezpiecznych wstrząsów anafilaktycznych. Złapała syna w ramiona i bez zastanowienia popędziła samochodem do najbliższej przychodni. 

Po kwadransie dziecko dostało już zastrzyk z adrenaliną. Na tym etapie jej syn miał już bąble na całym ciele, spuchniętą buzię i wił się po podłodze z powodu uporczywego świądu. Lekarka z przychodni wezwała pogotowie, które zabrało syna Kasi do szpitala. Podłączono mu kroplówkę, podano leki doustne. Wtedy nareszcie przeszło. Spędzili w szpitalu dobę na obserwacji.

Pamiętajcie, że mówimy o dziecku siedmioletnim, które do tej pory jadało orzechy arachidowe. Atak był nagły, niespodziewany i postępował w błyskawicznym tempie. Gdyby nie przytomność mamy chłopca, mogłoby zakończyć się to tragicznie. Od tej pory jego mama musi zawsze mieć przy sobie zastrzyk z adrenaliną. Wstrząs anafilaktyczny to groźny, cichy zabójca.

Co to jest wstrząs anafilaktyczny?

Z badań wynika, że tylko 27 proc. Polaków słyszało termin ,,wstrząs anafilaktyczny" i tylko 11 proc. twierdzi, że wie, jak udzielić pierwszej pomocy podczas wstrząsu. A w tym przypadku nie ma czasu na błąd! W przebiegu wstrząsu anafilaktycznego u osoby uczulonej po zetknięciu z alergenem w ciągu kilku minut może wystąpić gwałtowna reakcja: pokrzywka, świąd, biegunka, ból brzucha, gorączka, poty, lęk i duszności. Reakcja zachodzi we wszystkich organach. Uwalnia się histamina, która reguluje procesy zapalne. Następuje gwałtowny spadek ciśnienia, dochodzi do niedokrwienia. 

Jak postępować w przypadku wstrząsu anafilaktycznego?

Jeśli twoje dziecko zareaguje na alergen wstrząsem anafilaktycznym, niezwłocznie udaj się do przychodni lub szpitala. Liczy się czas! Adrenalinę powinno się podawać od razu: w pierwszych minutach od wystąpienia pierwszych objawów tak silnej reakcji uczuleniowej. W przypadku uczulenia na pokarmy człowiek, u którego zaczął się wstrząs, zagrażająca życiu niewydolność krążeniowo-oddechowa występuje po 30 minutach, w przypadku uczulenia na jad owadów – 12 minut, na leki – zaledwie 5.

Wstrząs anafilaktyczny nie tylko u alergików

Bardzo ważne jest, żeby świadomość tego zagrożenia mieli nie tylko alergicy. Nie dotyczy tylko osób ze zdiagnozowaną alergią, może pojawić się u osób, które do teraz nie miały żadnych reakcji na alergeny. Uczulenie może pojawić się nagle, tak jak u syna Kasi, czy córki mojej drugiej znajomej, Marty, która tak wspomina swoje przeżycia:

- Moja córka wróciła od koleżanki do domu i zaczęła się drapać. Powoli pojawiały się na jej rękach czerwone plamki. Myślałam, że to pogryzienie przez komary. Nie miałam pojęcia o alergiach, bo nigdy wcześniej nic się nie działo – wspomina Marta. - Mówiła, że bardzo ją swędzi, więc postanowiłam zadzwonić do przychodni. Umówiłam się na wizytę za godzinę. Gdy skończyłam rozmawiać, córka  już cała była pokryta plamami i opuchnięta. Jej twarz wyglądała strasznie!

- Natychmiast zabrałam ją do przychodni, niestety w korytarzu przejrzała się w lustrze i spanikowała. Wstydziła się, zakryła twarz, nie chciała, żeby ktoś ją widział... W przychodni, nie czekając na kolejkę, wbiegłam z nią na rękach do pierwszego gabinetu. Natychmiast dostała zastrzyk i wszystko przeszło. Nie wiemy do tej pory, co wywołało taką reakcję, ale na wakacje, gdy nie ma w pobliżu szpitala, jeżdżę z zastrzykiem w torebce. 

Zachowajcie czujność. Jeśli zaobserwujecie u kogoś takie objawy, działajcie od razu!

Zobacz też:

Dlaczego należy dzieciom podawać jak najwcześniej alergeny? [WIDEO]

Pszczoła
Fotolia
Zdrowie
Niewinne użądlenie może skończyć się śmiercią - ostrzega dr Joanna Lange, alergolog z WUM
Użądlenie przez pszczołę lub osę może spowodować nawet śmierć: i to nie tylko w przypadku alergii. Jeśli nieprawidłowo wyjmiesz żądło, wstrzykniesz więcej jadu, więc reakcja będzie silniejsza. Jak dobrze wyjąć żądło i udzielić dziecku pomocy?

Co zrobić, gdy dziecko użądli pszczoła lub osa? Jeśli po użądleniu w skórze dziecka widoczne jest żądło (po użądleniu przez pszczołę), to jak najszybciej trzeba je usnąć. Na końcu aparatu żądlącego pszczoły znajduje się woreczek z jadem . Żądło powinno być usunięte natychmiast szybkim ruchem zmiatającym. Najlepiej podważyć je jakimś płaskim przedmiotem (np. kartonikiem, kartą kredytową) lub paznokciem, starając się go nie ściskać. Po użądleniu narządy wewnętrzne pszczoły ulegają wytrzewieniu. Unerwiony woreczek jadowy prze cały czas pozostawania w skórze człowieka pracuje, dostrzykując kolejne porcje jadu. Osy pozostawiają żądło bardzo rzadko. Budowa aparatu żądlącego osowatych, odmienna od budowy aparatu żądlącego pszczołowatych, pozwala na wielokrotne żądlenia prze tego samego osobnika. Jakie objawy są typową reakcją po użądleniu? Większość dzieci ma typową reakcję, którą nie trzeba się niepokoić. Bezpośrednio po użądleniu pojawia się ból , rumień, zaczerwienienie, świąd , obrzęk – zwykle nie większy niż 10 cm. Objawy najczęściej znikają w ciągu kilku godzin. Jak zmniejszyć objawy po użądleniu? Na miejsce użądlenia trzeba przyłożyć coś zimnego ( zimny okład , lód, zimną puszkę itp. ). Miejsce użądlenia najlepiej przemyć wodą z mydłem. Należy zwrócić uwagę, by dziecko nie drapało miejsca użądlenia, ponieważ może to nasilić reakcję i spowodować (w przypadku użądlenia przez osę) wtórne zakażenie bakteryjne . Warto podawać dziecku wapno, np. w syropie? Nie. Bardzo rozpowszechnione podawanie wapna w różnych sytuacjach związanych z reakcjami alergicznymi . Nie jest to lek, który złagodzi objawy po użądleniu. Lepiej, szczególnie w przypadku nasilonych objawów, jest podać któryś z leków antyhistaminowych , który zwykle jest w  domowej apteczce (np. Zyrtec, Claritine, Allertec itp.)....

Zbigniew Bartuzi, alergolog
mat. prasowe
Zdrowie
Alergia pokarmowa jest groźniejsza, niż się wydaje – mówi prof. Zbigniew Bartuzi
Alergia pokarmowa może objawiać się nie tylko wysypką czy biegunką, ale czasem może nawet zagrażać życiu! W ciągu ostatnich 10 lat liczba ciężkich reakcji alergicznych wzrosła 7-krotnie – mówi szef Polskiego Towarzystwa Alergicznego, prof. Zbigniew Bartuzi. Czytaj wywiad z ekspertem!

Alergia pokarmowa to dolegliwość, która może ujawnić się już w pierwszych miesiącach życia dziecka. Co ją powoduje? Jak można zmniejszyć ryzyko uczulenia na pokarmy? Kiedy może zajść wstrząs anafilaktyczny? Odpowiada prof. dr hab. med. Zbigniew Bartuzi. Prof. dr hab. med. Zbigniew Bartuzi jest alergologiem i gastroenterologiem.  Prezydent Polskiego Towarzystwa Alergicznego.  Kierownik Katedry i Kliniki Alergologii, Immunologii Klinicznej i Chorób Wewnętrznych Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, a także pełnomocnik Rektora ds. Klinicznych i Kształcenia Medycznego. – Panie Profesorze, jak poważnym problemem jest alergia pokarmowa? Już od dłuższego czasu zauważamy wzrost liczby osób cierpiących na różnego rodzaju alergie. Liczba osób z objawami alergii pokarmowej w Europie wg danych Europejskiej Akademii Alergologii Immunologii Klinicznej w ciągu ostatnich 10 lat zwiększyła się 2-krotnie a liczba chorych trafiających do Oddziałów Ratownictwa z powodu ciężkich reakcji pokarmowych spowodowanych nadwrażliwością alergiczną wzrosła w tym okresie aż 7-krotnie. - Czym się różni alergia od nietolerancji pokarmowej? W przypadku nietolerancji pokarmowych  objawy są niezależne od układu immunologicznego – mają zaś związek z reakcjami o charakterze metabolicznym, farmakologicznym czy wynikają z niedoborów enzymatycznych organizmu. Takim typowym przykładem jest niedobór laktazy, którym dotkniętych jest w populacji polskiej kilkadziesiąt procent ludzi. Objawy mogą przypominać alergie na białka mleka i manifestować się nietolerancją nawet niewielkiej jego zawartości. Katar, łzawienie oczu, wysypka, bóle brzucha, biegunka to typowe objawy reakcji alergicznej, w jej lekkiej postaci. Jednak przy jej ciężkim przebiegu może dojść do wstrząsu anafilaktycznego , który może zagrażać życiu. Alergia pokarmowa...

Apteka
Adobe Stock
Aktualności
Lek ratujący życie dzieci niedostępny w aptekach, a zamienników brakuje
Od ponad miesiąca w aptekach brakuje zastrzyków ratujących życie dzieciom w przypadku wstrząsu anafilaktycznego. Ministerstwo zdrowia zaleca stosowanie zamiennika. Niestety sugerowany przez nich lek nie może być stosowany u małych dzieci.

Lek, którego brakuje w aptekach to EpiPen Junior . Występuje w postaci automatycznego zastrzyku z adrenaliną (epinefryną), stosowany jako domięśniowy roztwór w przypadku wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego (anafilaksji). Jest bardzo łatwy w użyciu. Nie trzeba odmierzać dawki , igła sama się wysuwa, zastrzyk podaje się przez ubranie.  Ministerstwo Zdrowia zaleca stosowanie zamienników , takich jak  jak Adrenalina WZF i Adrenalina WZF 0,1 proc. Niestety te ampułko-strzykawki mogą być tylko stosowane u osób dorosłych i starszych dzieci, a małym dzieciom trzeba odmierzać do osobnej strzykawki mniejszą dawkę. Poza tym EpiPen Junior nie wymaga przechowywania w lodówce, a wymienione przez resort zdrowia leki niestety tak.   Czym jest wstrząs anafilaktyczny? To ostra reakcja organizmu na pierwszy kontakt z alergenem. Może to być lek, pokarm (np.gluten, jajka, orzechy), jad pszczoły czy osy. W przypadku ciężkiej alergii dochodzi do drgawek i obrzęku błony śluzowej krtani. Chory dosłownie się dusi. Co ważne, zagrożeni są nie tylko alergicy. Wstrząs może pojawić się u osób, które do danego momentu nie miały żadnych reakcji na alergeny.  Jedynym ratunkiem jest natychmiastowe podanie adrenaliny , bo przy silnej reakcji alergicznej nie można czekać, aż przyjedzie pogotowie. W ciągu kilku minut od wystąpienia wstrząsu może bowiem dojść do nieodwracalnych zmian w mózgu spowodowanych przez niedotlenienie.   Jak objawia się wstrząs anafilaktyczny? Wstrząs anafilaktyczny poznasz po następujących objawach: ● dziecko gwałtownie blednie , jego skóra staje się zimna i lepka,  ● dziecko wymiotuje, kicha lub z trudem oddycha ,  ● na twarzy dziecka (często także na całym ciele)  pojawia się obrzęk i pokrzywka  (czerwone plamy),  ● dziecko ma szybkie, ale słabo wyczuwalne tętno .  Liczy się...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz