plebiscyt na koronamamę
Adobe Stock
Aktualności

Mama w dobie koronawirusa: oddaj głos na mamę, która ułatwia nam życie w tych trudnych czasach!

Wybieramy mamę, która może być dla nas wzorem, inspiracją i zasługuje na uznanie w czasie epidemii koronawirusa. Wybrałyśmy dla was 10 kandydatek do tego tytułu – są wśród nich lekarka, pisarka, działaczki sportowe i społeczne oraz osoby z show-biznesu. Oddając swój głos, możecie zdecydować, której z nich należy się tytuł najlepszej mamy w czasie epidemii koronawirusa. Wyniki ogłosimy w Dniu Matki.

Redakcja mamotoja.pl co roku organizuje plebiscyt na supermamę z okazji Dnia Matki, jednak takiego plebiscytu jak ten jeszcze nie było. Bo też nigdy wcześniej nie musieliśmy mierzyć się z takim wyzwaniem jak pandemia koronawirusa, która wymusiła tak wiele wyrzeczeń w naszym codziennym życiu. Dlatego w tegorocznym plebiscycie na mamę 2020 postanowiłyśmy uhonorować kobietę, która zasługuje na uznanie za swoją postawę w czasie walki z koronawirusem, czy to dlatego, że realnie włącza się w niesienie pomocy, czy też dlatego, że pozwala nam odetchnąć i na chwilę poczuć się normalnie.

10 dzielnych mam w czasie epidemii koronawirusa

Redakcja mamotoja.pl wytypowała 10 wspaniałych i silnych kobiet, niepoddających się przeciwnościom losu. Większość z nich to osoby znane i popularne oraz mocno zaangażowane w działalność społeczną. Ale są wśród nich także kobiety anonimowe, żyjące z dala od fleszy, które swoim działaniem wzbudzają nasz podziw i wdzięczność.

To od was zależy, która z nich otrzyma tytuł mamy roku w czasie epidemii koronawirusa. Poniżej przedstawiamy ich kandydatury z krótkim uzasadnieniem naszego wyboru. Klikając w zdjęcie wybranej kandydatki, możecie oddać na nią swój głos. Nasz plebiscyt trwa do 25 maja.

1. Agata Romaniuk
Socjolożka i reporterka, mama dwóch synów – Ignasia i Antosia. Pani Agata jest rozwiedzioną mamą i kiedy w czasie izolacji jej synkowie byli u taty, wpadła na pomysł opowiadania im bajek przez ekran komputera. Bardzo szybko do słuchania dołączyły także znajome dzieci i dziś przed komputerami o godz. 19.00 gromadzi się 2500 maluchów. Słuchają bajek na utworzonej na Facebooku grupie Wieczorynka. Bajki pani Agaty są improwizowane i nadawane na żywo. Pomysły na ich oryginalną fabułę podsyłają autorce także same dzieci. Romaniuk opowiada bajki dowcipnie i ma do tego duży talent aktorski. A co jeszcze cenniejsze, w swoich opowieściach stara się przekazać ważne treści o tolerancji i sprawiedliwości. Jej bohaterowie mają problemy z akceptacją, szukają wsparcia lub też łamią schematy podziału ról, np. dotyczące tego, co powinna robić dziewczynka, a czego jej nie wypada.

2. Aneta Górska-Kot
Ordynator Oddziału Pediatrycznego Szpitala Dziecięcego im. prof. Jana Bogdanowicza przy ul. Niekłańskiej w Warszawie. Od początku pandemii koronawirusa na pierwszej linii walki. Jeszcze w marcu, jak tylko w Polsce zaczęła się jego epidemia, ze spokojem i profesjonalizmem tłumaczyła rodzicom, na co powinni uważać, w jaki sposób chronić dzieci i całe swoje rodziny przed ryzykiem zakażenia. Rozwiewała wątpliwości i dawała poczucie bezpieczeństwa. Mówi się, że ideały nie istnieją, a jednak... rzadko spotyka się takich lekarzy jak doktor Górska-Kot. Jak mówią o niej rodzice jej małych pacjentów, Aneta Górska-Kot to lekarz z wiedzą, doświadczeniem, ale i ogromnym sercem dla chorego dziecka i jego rodziców.

3. Dominika Kulczyk
Przedsiębiorca i prezes Kulczyk Foundation, mama dwójki dzieci – syna Jeremiego i córki Weroniki. Kobieta-instytucja, od wielu lat mocno zaangażowana w niesienie pomocy potrzebującym. Motto przewodnie jej działalności charytatywnej brzmi: „Wiem, czuję... pomagam". W czasie epidemii Dominika Kulczyk przekazała 20 mln złotych darowizny dla Fundacji Lekarze Lekarzom, działającej przy Naczelnej Izbie Lekarskiej. Filantropka chciała w ten sposób wesprzeć polskie służby medyczne, którym do walki z koronawirusem często brakowało podstawowego sprzętu ochronnego. Dzięki tak potężnej sumie pieniędzy Fundacja Lekarze Lekarzom zakupiła milion masek chirurgicznych, 1,5 miliona masek FFP2 N95, 100 tys. kombinezonów, 100 tys. gogli oraz 100 tys. przyłbic. W sumie było to aż 57 ton sprzętu!

4. Ewa Farna
Piosenkarka, kompozytorka, autorka tekstów. Mama prawie rocznego synka Artura. W odpowiedzi na epidemię koronawirusa, która uniemożliwiła muzykom na całym świecie publiczne występowanie, wykonała wyjątkowy 1,5-godzinny koncert online dla polsko-czeskich fanów, nadawany z małej salki prób w ramach akcji #zostańwdomu. Piosenkarka włączyła się także w akcję „Pod oknami", grając dedykowane seniorom plenerowe koncerty w kilku miastach. Rozdawała kwiaty, filtry do masek, filmy na DVD. Oczywiście wszystko odbyło się zgodnie z obowiązującymi środkami ostrożności.

5. Mira Orlińska
Z wykształcenia finansistka, współautorka kampanii #MOCneSŁOWA, mama prawie 4-letniej córki Klary. Pani Mira jest pomysłodawczynią napisania bajki o koronawirusie. Jej córka pytała, dlaczego nie może chodzić do przedszkola, spotykać się z koleżankami, sąsiadkami. – Tłumaczyłam jej, ale czułam, że to za mało, że zderzyłyśmy się z problemem tak dużego kalibru, że potrzeba innej formy wyjaśnienia – mówi mama. Pani Mira zwróciła się z propozycją napisania terapeutycznej bajki do znajomej psycholożki Doroty Bródki, która podjęła się wyzwania i tak powstała "Bajka o złym królu Wirusie i dobrej kwarantannie". Opowiada o królestwach żyjących w szczęśliwym współistnieniu, dopóki nie zaatakował je król Wirus. Jego rządy sieją zniszczenie, choroby. Wszystko kończy się dobrze, jak to w bajkach bywa, dzięki postawie mieszkańców królestw, rządzonych przez mądrych władców, współpracujących ze sobą w pokonaniu przeciwnika i budujących mur obronny, otaczający kwarantanną króla Wirusa. Opowiadanie wydano jako darmowy audiobook i ebook oraz do pobrania w formie pdf. Spotkało się bardzo ciepłym przyjęciem. Czy spełniło swoją funkcję? – Tak – odpowiada pani Mira Orlińska. – Córka uwielbia bajkę, czytamy ją bardzo często, chociaż od czasu do czasu zadaje jeszcze pytanie, czy nadal jest król Wirus – mówi. Szkoły i biblioteki dzwonią do autorki bajki z pytaniem, czy można ją szerzej udostępniać. Jest też tłumaczona na język angielski.

6. Agnieszka Chylińska
Piosenkarka, autorka tekstów i książek dla dzieci, mama trójki dzieci – syna Ryszarda i dwóch córek, Estery i Krystyny. Koronawirus mocno pokrzyżował jej plany, bo właśnie w tym roku obchodzi 25-lecie działalności artystycznej, co chciała uczcić specjalną jubileuszową trasą koncertową (od dawna wyprzedaną!). Chylińska nie złamała się i nadal działa. Dała wraz z kolegami z zespołu koncert dla fanów pozostających w kwarantannie. Nagrała „wirtualny" utwór z muzykami, a każdy z nich grał swoją partię z własnego domu. Dzięki odpowiedniemu montażowi słuchacze mogli poczuć się, jakby byli na koncercie. Piosenkarka wrzuca do sieci dowcipne filmiki, swoisty pamiętnik z koronawirusa, w których opowiada o swoim nastroju i codzienności zamknięcia w czterech ścianach. Znana ze szczerości nie raz pokazuje, że ma dość. „Chcę już stąd wyjść" – wyśpiewała ostatnio. Dodatkowy wolny czas Chylińska wykorzystuje na twórczość literacką. Pisze nową książkę dla maluchów. A tym dzieciom, które do tej pory nie poznały Zezi i Gilera, czyta fragmenty swoich książek na Instagramie.

7. Anna Maria Komierowska-Szweycer
Mama Januszka i Konstantego. Z wykształcenia filolog i historyk sztuki, miłośniczka jogi. W rodzinnym pałacu w Komierowie (woj. kujawsko-pomorskie) prowadzi ośrodek Yoga Retreatment. Niestety korzystanie z uroków tego pięknego miejsca jest obecnie niemożliwe, gdyż epidemia zamknęła miłośnikom jogi drogę do takich form relaksu. W tej sytuacji pani Anna Maria wpadła na pomysł nadawania bezpłatnych sesji jogi na żywo online i za to chcemy jej bardzo podziękować. Ćwiczenie jogi pomaga złapać dystans, opanować huśtawki nastrojów i odnaleźć w sobie spokój. A tego nam bardzo potrzeba w tym trudnym i niepewnym czasie pandemii.

8. Anna Lewandowska
Sportsmenka, trenerka personalna, mama 3-letniej Klary, a od niedawna również drugiej córeczki, Laury. Od lat pokazuje, że los osób pokrzywdzonych i będących w potrzebie nie jest jej obojętny. Wraz z mężem, gwiazdą futbolu Robertem Lewandowskim, przekazali polskiej służbie zdrowia milion euro na walkę z pandemią. Pieniądze w formie darowizny spożytkowano na zakup doposażenia szpitali, m.in. sprzęt ochronny, dodatkowe butle z tlenem. Środki trafiły do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Tychach oraz do szpitala w Kędzierzynie-Koźlu. Lewandowska pomogła także medykom w inny sposób – przekazała 5 tys. posiłków lekarzom z Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie. Autorskie przepisy opracowała wraz z pomocą doświadczonego dietetyka.

9. Joanna Koroniewska-Dowbor
Aktorka, mama dwóch córek – Janiny i Heleny. Wraz z mężem, prezenterem Maciejem Dowborem, organizują podczas izolacji „Domówki u Dowborów", które transmitują na YouTube. Gośćmi ich wideospotkań byli m.in. aktorka Barbara Kurdej-Szatan z mężem, restauratorka Magda Gessler, trenerka Ewa Chodakowska i wielu, wielu innych znanych i lubianych. Opowiadają, jak leci im teraz czas, co im przeszkadza, o czym marzą i co zrobią, jak się w końcu to wszystko skończy. Jest naprawdę śmiesznie, na luzie i na pewno jest to superpomysł na przetrwanie izolacji „z przymrużeniem oka". Wielkie brawa dla Joanny Koroniewskiej za dystans, niewdzięczenie się do kamery w pełnym makijażu i duże poczucie humoru.

10. Wszystkie mamy ze służby zdrowia
To zbiorowe wyróżnienie dla mam obecnych na pierwszej linii frontu walki z koronawirusem. To setki tysięcy anonimowych kobiet pracujących w służbach medycznych, nieznanych nam z imienia i nazwiska, chociaż o niektórych z nich mogliśmy dowiedzieć się z mediów. To, co robią dla naszego zdrowia to chwilami heroizm, zasługujący na największy szacunek i podziw. Mimo stresu, ogromnego przeciążenia wielogodzinnymi dyżurami, a często nawet braku podstawowego sprzętu ochronnego, wykonują swoją pracę z oddaniem. Płacą za to niekiedy ogromną cenę w postaci odseparowania od swoich dzieci i rodzin, a nawet utraty zdrowia i zakażenia koronawirusem. Nie mamy słów, aby wyrazić wdzięczność mamom bohaterkom dnia codziennego, opiekującym się chorymi na COVID-19. Więc niech chociaż ta nominacja będzie tego wyrazem!

Zobacz także:

Szczepienia – przed jakimi chorobami chronią? [WIRTUALNE WARSZTATY]

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj