Adam Niedzielski o możliwości przedłużenia nauki zdalnej
Adobe Stock/screen Twitter
Aktualności

Wydłużona nauka zdalna i kolejne obostrzenia? Adam Niedzielski mówi o planach rządu

Niewykluczone, że dzieci nie wrócą tak prędko do szkół, jak to zapowiadano. Rząd rozważa również wprowadzenie dodatkowych obostrzeń, m.in. zamknięcie galerii handlowych.

Zgodnie z aktualnie obowiązującym rozporządzeniem nauczanie zdalne ma trwać do 9 stycznia. Szef resortu zdrowia Adam Niedzielski poinformował jednak w rozmowie z RMF FM, że trwają rozmowy dotyczące ewentualnego wprowadzenia kolejnych obostrzeń.

Co pyli w lipcu: lista roślin i okresy pylenia [WIDEO]

Dzieci nie wrócą do szkół 10 stycznia?

Jeszcze przed Nowym Rokiem minister Przemysław Czarnek deklarował, że uczniowie wrócą do szkół 10 stycznia, a wydłużenie obowiązujących obecnie obostrzeń nie jest brane pod uwagę. Ze względu na wzrost zakażeń koronawirusem i liczby zgonów rząd może jednak zadecydować o wydłużeniu nauczania zdalnego.
 
– W środę albo w piątek powinniśmy się spodziewać kolejnych decyzji, czy zaostrzyć restrykcje, jeśli nadal będziemy obserwować przyrost zakażeń – powiedział Adam Niedzielski w RMF FM. – Będziemy rozmawiali o tym, co dalej ze szkołami. Chociaż mamy podobne zdanie w rządzie, że ogromnym kosztem byłaby rezygnacja z nauki stacjonarnej. Inne restrykcje mogą dotyczyć np. zamykania galerii handlowych – dodał minister zdrowia,

To kiedy uczniowie wrócą do szkół, a także czy rząd zdecyduje się wprowadzić inne restrykcje, zależy od statystyk w związku z czwartą (choć niektórzy mówią już o piątej) falą pandemii koronawirusa. 3 stycznia mamy 6422 nowych zakażeń koronawirusem i 9 zgonów.

Źródło: RMF FM

Zobacz także:

jak zarejestrować dziecko na szczepienie na covid
Adobe Stock
Aktualności
Jak zarejestrować dziecko na szczepienie na COVID-19? [INSTRUKCJA]
Rejestracji dziecka na szczepienie na COVID można dokonać w bardzo prosty sposób: korzystając z profilu e-pacjenta na stronie gov.pl, dzwoniąc na infolinię lub wysyłając SMS-a. Tłumaczymy krok po kroku, jak umówić dziecko na szczepienie przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2.

W grudniu 2021 ruszyła możliwość rejestracji na szczepienie przeciwko COVID dzieci od 5. roku życia . W styczniu 2022 Ministerstwo Zdrowia poinformowało o skierowaniach na dawkę przypominającą szczepionki dla dzieci w wieku 12-15 lat. Nadal jest też możliwość szczepienia starszych dzieci, które do tej pory jeszcze nie otrzymały szczepionki. Wyjaśniamy, jak krok po kroku można zapisać dziecko na szczepienie na COVID.  Jak zarejestrować dziecko na szczepienie przeciwko COVID? Zarejestrowanie dziecka na szczepienie na COVID-19 zajmuje tylko kilka minut. Nie wymaga wychodzenia z domu. Po udanej rejestracji otrzymasz potwierdzenie zapisu na szczepienie wraz z datą i wyznaczonym miejscem. Dzień przed szczepieniem wysyłany jest również SMS, który przypomina o wizycie.    Rodzic może zarejestrować dziecko na szczepienie na COVID-19 na kilka sposobów: przez internet poprzez portal e-pacjenta na stronie gov.pl :  pacjent.gov.pl (należy wpisać numer PESEL i nazwisko dziecka, podać numer telefonu kontaktowego i wybrać termin szczepienia).   wysyłając wiadomości SMS  na numer  664 908 556 lub 880 333 333 o treści: SzczepimySie ;   dzwoniąc na bezpłatną infolinię Narodowego Programu Szczepień pod numerem 989 ;   kontaktując się z wybranym punktem szczepień   (osobiście lub telefonicznie); Aby anulować szczepienie lub zmienić jego termin, należy zadzwonić na infolinię 989 albo skontaktować się telefonicznie lub mailowo z wybranym punktem szczepień. Skierowanie na szczepienie na COVID-19 dla dziecka Dzieciom w wieku 5 lat i starszym wystawiono e-skierowania. To, czy twoje dziecko ma skierowanie na szczepienie, możesz sprawdzić na portalu pacjenta w Internetowym Koncie Pacjenta (IKP) tego rodzica, który zgłosił dziecko do ubezpieczenia zdrowotnego. Można też sprawdzić skierowanie...

szczepienia dzieci 5-11 lat COVID
Adobe Stock
Aktualności
Szczepienie na COVID dla dzieci 5-11 lat – ruszyła rejestracja
Od dzisiaj można rejestrować dzieci w wieku od 5 do 11 lat na szczepienie przeciwko COVID. Pierwsze szczepienia odbędą się już 16 grudnia. Dlaczego warto zaszczepić dziecko? „Nie jest prawdą, że dzieci zawsze przechodzą COVID-19 łagodnie” – apeluje do rodziców dr Michał Sutkowski w rozmowie z PAP.

Od czwartku 16 grudnia ruszają szczepienia młodszych dzieci – tych w wieku 5-11 lat jest w Polsce ponad 2 miliony 600 tysięcy. Warunkiem zaszczepienia dziecka jest zapisanie go na wizytę szczepienną. Od 13 grudnia można tego dokonać poprzez internet, a od wtorku 14 grudnia także na trzy inne sposoby. Dzieciom podawany będzie preparat Pfizer/BioNTech, który został dostosowany do potrzeb młodszych organizmów. Szczepionka jest zatwierdzona przez Europejską Agencję Leków i Komisję Europejską. Dlaczego warto zaszczepić dziecko na COVID? O ile w pierwszej fali pandemii dzieci rzadko chorowały, o tyle obecnie, gdy za większość zakażeń odpowiada wariant Delta, a za chwilę będziemy zmagać się z wariantem Omikron, liczba zachorowań u dzieci, w tym ciężkich, bardzo wzrosła – COVID jest coraz niebezpieczniejszy dla dzieci . Jak podkreślają lekarze, jedynym sposobem ochrony dziecka przed ciężkim zachorowaniem i powikłaniami po COVID jest szczepienie. Dr Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych podkreślił w rozmowie z dziennikarzem Polskiej Agencji Prasowej, że szczepionki są skuteczne i bezpieczne. „Badania nad ich bezpieczeństwem, które robił producent, były prowadzone wiele miesięcy dłużej niż badania nad szczepionkami dla dorosłych i były prowadzone w wielu miejscach na świecie. Te badania udowodniły, że niepożądanych odczynów poszczepiennych jest bardzo niewiele , a te, które są, to NOP-y bardzo łagodne” – powiedział. Nie zaszczepisz dziecka, ryzykujesz jego zdrowie i życie Profesor Jarosław Peregud-Pogorzelski, prezes Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego, kierownik Kliniki Pediatrii, Onkologii i Immunologii Dziecięcej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie mówi: „Uważam, że im większa populacja zostanie zaszczepiona, tym lepiej, zwłaszcza że dzieci są istotnymi roznosicielami tych infekcji. Większość z nich choruje...

czy szczepić dzieci na covid
Adobe Stock
Zdrowie
Czy szczepić dzieci na COVID? Rozwiewamy wątpliwości
Zastanawiasz się, czy szczepić dziecko na COVID? Sprawdź, co na ten temat mówią lekarze i co wynika z danych naukowych. Większość ekspertów twierdzi: korzyści ze szczepienia przewyższają ryzyko związane z podaniem szczepionki.

Od kilku tygodni trwają w Polsce szczepienia przeciwko COVID dla dzieci z grupy wiekowej 5-11 lat, a od dłuższego czasu szczepione są starsze dzieci i młodzież. Im młodsze dziecko ma przyjąć szczepionkę, tym więcej wątpliwości mają jego rodzice. Sprawdzamy aktualny stan wiedzy na temat bezpieczeństwa szczepień dzieci przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2, przytaczamy wyniki badań i opinie ekspertów. Oto informacje dla rodziców i opiekunów dzieci, które ułatwią podjęcie decyzji, czy szczepić dziecko na COVID. Czy szczepić dzieci na COVID? – stanowisko pediatrów Prezes Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego (PTP), prof. Jarosław Peregud-Pogorzelski nie ma wątpliwości – należy szczepić dzieci w wieku 5-11 lat na COVID – mówi. Jego zdaniem szczepienie dzieci na COVID jest ważnym elementem walki z pandemią, gdyż szkoły są miejscem, które sprzyja rozprzestrzenianiu się wirusa. Jednak nie tylko o walkę z pandemią tu chodzi. Szczepienie dziecka przeciwko COVID pozwala bardzo zmniejszyć ryzyko, że u dziecka rozwinie się ciężka postać COVID. Szczepionka chroni także przed bardzo poważnymi powikłaniami zakażenia koronawirusem, które prowadzi do pojawienia się u dziecka objawów PIMS . Mogą one wystąpić u każdego zakażonego koronawirusem dziecka, także tego, które nie ma żadnych chorób towarzyszących. Obecnie opanowujący świat wariant koronawirusa Omikron, który charakteryzuje się niezwykle wysoką zakaźnością, powoduje wzrost liczby dzieci chorych na COVID w szpitalach. Choć dużo wskazuje na to, że w większości przypadków nie powoduje on ciężkiego przebiegu choroby, to sama skala zakażeń, sprawia, że dzieci chorych na COVID jest w szpitalach więcej, także tych ciężko przechodzących zakażenie. Przed tym wszystkim chroni szczepionka. I to w każdej grupie wiekowej dzieci, w jakiej dopuszczono preparat uodparniający do użycia. Uwaga! Obecne stanowisko...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz