wymioty u noworodka
Adobe Stock
Aktualności

Wymioty u noworodka – 4 najczęstsze przyczyny, dlaczego noworodek wymiotuje [co robić, kiedy iść do lekarza?]

Wymioty u noworodka mogą wystąpić z powodu przekarmienia dziecka, zbyt łapczywego jedzenia lub niestrawności. Ich przyczyną może też być uczulenie na białko mleka występujące w pokarmie mamy lub w mieszance mleka modyfikowanego. Niezbyt częste wymioty u noworodka nie powinny stanowić powodu do niepokoju, jeżeli jednak stają się bardziej intensywne, trzeba skonsultować się z lekarzem, gdyż mogą być sygnałem poważniejszych dolegliwości dziecka.
Aleksandra Symonides
lek. Aleksandra Symonides
Konsultacja merytoryczna

Wymioty u noworodka bardzo często są mylone z ulewaniem. Tymczasem jest między nimi zasadnicza różnica i o ile ulewanie jest naturalnym zjawiskiem związanym z niedojrzałością przewodu pokarmowego maleństwa, o tyle wymioty u noworodka powinny zawsze wzbudzić czujność rodzica. Na szczęście w większości przypadków zwracanie pokarmu związane jest z przejściowymi kłopotami z karmieniem dziecka.

Wymioty u noworodka:

Wymioty u noworodka a ulewanie

Wymioty są mylone z ulewaniem, a jest między nimi wyraźna różnica. Wymioty to gwałtowne, niekontrolowane i nagłe wydalenie pod ciśnieniem treści pokarmowej na zewnątrz z żołądka, przez przełyk, jamę ustną, a niekiedy także przez nos. Wynika z podrażnienia błony śluzowej żołądka, a także pobudzenia przez bodźce toksyczne i chemiczne.

Z kolei ulewanie to czynność fizjologiczna, o łagodnym przebiegu, której nie towarzyszą napięcia mięśni brzucha. Polega na cofaniu się niewielkich ilości spożytego pokarmu, co jest spowodowane niedojrzałością przewodu pokarmowego.

Objawy wymiotów u noworodka

Wymiotom u noworodka często mogą towarzyszyć inne dolegliwości wynikające z przyczyny choroby. Mogą to być:

Przyczyny wymiotów u noworodka

Najczęściej przyczyną zwracania pokarmu u tak małego dziecka są nieprawidłowości w jego karmieniu, a więc:

 • zbyt łapczywe jedzenie dziecka i przyjęcie nadmiernej ilości pokarmu,
 • „nałykanie" się powietrza podczas ssania mleka,
 • zakrztuszenie,
 • przekarmienie.


Rzadszą przyczyną jest alergia pokarmowa na mleko mamy lub mleko modyfikowane.

Jeżeli wymioty powtarzają się i są intensywne, ich przyczyną może być:

Wymioty u noworodka a odwodnienie

To najgroźniejsza komplikacja zdrowotna u dziecka spowodowana wymiotami. Może prowadzić do zaburzeń w pracy różnych narządów, w tym serca. U noworodka do odwodnienia może dojść w tempie błyskawicznym, w ciągu kilku godzin.

Sygnałami, że dziecko jest odwodnione, są:

 • brak łez,
 • suchość w ustach,
 • suche pieluszki,
 • zapadnięte ciemiączko,
 • nadmierna senność,
 • przelewanie się przez ręce,
 • dziecko nie chce jeść.


Takie objawy wymagają natychmiastowego udania się do lekarza  z noworodkiem.

Leczenie wymiotów u noworodka

Jeżeli wymioty występują kilkukrotnie w ciągu dnia, najważniejszą sprawą staje się zapobieżenie odwodnieniu u dziecka i uzupełnianie traconych płynów.

 • Dziecko powinno być jak najczęściej przystawiane do piersi, gdyż mleko mamy ma na początku karmienia najwięcej wody. Lekarze zalecają także ograniczenie podawania dziecku mleka modyfikowanego.
 • Należy dziecko dopajać, podając mu wodę, po jednej łyżeczce, w odstępie kilku minut.
 • Jeżeli noworodek wymiotuje po jedzeniu mlekiem mamy, trzeba zacząć go karmić częściej, ale krócej. Po jego zakończeniu maleństwo powinno być trzymane na rękach rodzica w pozycji pionowej, tak aby pokarm odbił się mu.
 • Przy wymiotach spowodowanych infekcją wirusową układu oddechowego ważne jest, aby oczyszczać nosek maluszka i oklepywać jego plecy, tak aby flegma nie spływała do żołądka, gdyż może potęgować wymioty.

Wymioty u noworodka – kiedy do lekarza?

Wymiotów u noworodka nie można lekceważyć, a odwodnienie dziecka może skończyć się pobytem w szpitalu.

Wymiotujący noworodek wymaga natychmiastowej konsultacji lekarskiej, jeżeli:

 • wymiotuje od 12 godzin,
 • intensywne wymioty pojawiają się w przeciągu pół godziny od karmienia,
 • w wymiotach jest krew (doszło do krwawienia z górnego odcinka przewodu pokarmowego) lub żółć (może być objawem niedrożności jelit),
 • brzuszek dziecka jest powiększony i napięty,
 • nie chce pić mleka mamy lub mleka z butelki,
 • występują drgawki,
 • dziecko gorączkuje, ma co najmniej 38 stopni Celsjusza,
 • pojawiły się objawy odwodnienia,
 • dziecko ma wypukłe ciemiączko,
 • płytki oddech,
 • dziecko jest rozdrażnione i niespokojne,
 • ma kłopoty ze snem.


Źródło: Heidi E. Murkoff „Pierwszy rok życia dziecka", Wydawnictwo Rebis.

Zobacz także:

Jak wybrać fotelik dla noworodka do auta? - film

Zdrowie
Szczepienie przeciw rotawirusom: czy warto szczepić? [WIDEO]
Zakażenie rotawirusem to ciężka choroba, nie warto jej fundować dziecku. Każdy rodzic, którego dziecko znalazło się w szpitalu z powodu biegunki rotawirusowej, poleci szczepienie przeciw rotawirusom – mówi dr Paweł Stefanoff.

Widziałam dane, że w Norwegii, gdzie stosuje się powszechnie szczepionkę przeciw rotawirusom, o 90 proc. spadła liczba biegunek u małych dzieci wymagających pobytu w szpitalu. To prawda? W krajach, gdzie stosuje się powszechne szczepienia przeciw rotawirusom , widać bardzo szybki spadek liczby ostrych biegunek zakaźnych u dzieci powodowanych przez rotawirusy. Szczepionka przeciw rotawirusom, podobnie jak zakażenie rotawirusami , nie daje całkowitej odporności przeciw rotawirusom na całe życie. Chroni jednak dziecko przed ciężkimi zakażeniami rotawirusami , które wiążą się z koniecznością pobytu dziecka w szpitalu. To jest głównym efektem szczepień przeciw rotawirusom : coraz mniej dzieci musi iść do szpitala z powodu rotawirusów. Dziecko, które było szczepione, może mieć potem łagodne zakażenia rotawirusowe , jednak nie będą się one wiązać z koniecznością pobytu dziecka w szpitalu. Poleciłby pan rodzicom zaszczepienie przeciw rotawirusom? Tak. Każdy rodzic, którego dziecko znalazło się w szpitalu z powodu biegunki rotawirusowej , powiedziałby to samo. Nie warto tego przechodzić. W Polsce dzieci nie umierają z powodu infekcji rotawirusowej – ale na świecie tak się dzieje. Pracowałem w wielu krajach, gdzie rodzice nie mają dobrego dostępu do przychodni, szpitala; często muszą iść piechotą przez kilka dni do szpitala z chorym dzieckiem. Dzieci umierają im na rękach, w drodze. Zakażenia rotawirusowe to ciężka choroba. Nie warto fundować cierpienia dziecku. Opłacałoby się wprowadzenie szczepionki przeciw rotawirusom do obowiązkowego kalendarza? Dzięki temu zmniejszyłaby się liczba pobytów dzieci w szpitalu? Tak. To samo dotyczy wszystkich szczepionek. Ostatnio wiele mówi się na temat szczepionki przeciw pneumokokom . Zakażenia pneumokokami są jednymi z głównych przyczyn pobytu w szpitalu z powodu zapalenia płuc , zapalenia ucha. Zdarzają się...

ból brzucha, dziecko
Adobe Stock
Zdrowie
Ból brzucha u dziecka: 6 najczęstszych przyczyn (kiedy szybko jechać do lekarza?)
Ból brzucha u dziecka może być spowodowany m.in. przez grypę żołądkową, pasożyty, a nawet niechęć do chodzenia do przedszkola. Każda przyczyna bólu brzucha u dziecka wymaga innej diagnostyki i leczenia.

Przyczyną bólu brzucha u dziecka może być niechęć do przedszkola, zjedzone ciastko z kremem , infekcja, groźne zapalenie wyrostka. Warto wiedzieć, jak rozpoznać powód bólu brzucha u dziecka i jak postępować, kiedy dziecko boli brzuszek. Spis treści: Ból brzucha u dziecka: przyczyny Ból brzucha u dzieci: kiedy do lekarza Leczenie bólu brzucha u dziecka Domowe sposoby na ból brzucha u dziecka Ból brzucha u dziecka: przyczyny Przyczyn bólu brzucha u dziecka może być wiele – od niegroźnych gazów przez alergię, stres, po stan zapalny i poważne choroby. Dlatego bardzo ważne jest postawienie właściwej diagnozy, która pozwoli ukierunkować leczenie i zwiększy jego skuteczność. Konsultacji z lekarzem wymagają często powtarzające się bóle brzucha lub silny i nasilający się ból brzucha. Najgroźniejsze przyczyny bólu brzucha u dziecka: zapalenie wyrostka robaczkowego kamica pęcherzyka żółciowego lub nerek wgłobienie lub niedrożność elit kamica nerkowa wodonercze ostre zapalenie nerek ostre / przewlekle zapalenie trzustki choroby nowotworowe. Nawracające nocne bóle brzucha u dziecka , którym towarzyszy utrata wagi, mogą wskazywać na przewlekłe zapalenie jelit. Inne przyczyny bólu brzucha u dzieci:  Na szczęście dużo częściej u dzieci występują bóle brzucha wywołane niegroźnymi przyczynami. W znakomitej większości przypadków spowodowane są wymienionymi poniżej przyczynami. Ból brzucha u dziecka przez stres Gdy brzuch boli tylko w określonych momentach, np. przed pójściem do szkoły czy przedszkola, mogą to być tzw. bóle czynnościowe. Powód? Stres, którego przyczyną jest np. lęk przed nauczycielką lub klasówką. Objawy bólu brzucha spowodowanego stresem: bóle zwykle występują pośrodku brzucha, najczęściej wokół pępka albo tuż nad nim; raczej nie ma...

rotawirus objawy
Adobe Stock
Zdrowie
Rotawirus: objawy zakażenia u dzieci i dorosłych. Jak sprawdzić, czy to rotawirus?
Rotawirus daje charakterystyczne objawy: to przede wszystkim wymioty, biegunka i gorączka. Bardzo szybko dochodzi do groźnego odwodnienia dziecka, dlatego już pierwsze objawy rotawirusa wymagają zdecydowanego leczenia. Zaniedbanie może spowodować konieczność leczenia dziecka w szpitalu. Zakażenie rotawirusem w skrajnych przypadkach kończy się zgonem.

Rotawirus jest groźny dla dzieci. Na zakażenie rotawirusami narażone są przede wszystkim bardzo małe dzieci między 6. miesiącem a 2. rokiem życia. W ich przypadku zakażenie przebiega błyskawicznie i jest bardzo niebezpiecznie. Może doprowadzić do odwodnienia wymagającego hospitalizacji dziecka. U dorosłych objawy rotawirusa mają łagodniejszy przebieg. Do zakażeń dochodzi najczęściej w okresie jesienno-zimowym. Rotawirus u dzieci i dorosłych: Co to są rotawirusy? Objawy zakażenia rotawirusem u dzieci Objawy rotawirusa u dorosłych Jak leczyć zakażenie rotawirusem? Powikłania po rotawirusie Zapobieganie zakażeniu rotawirusem Co to jest rotawirus? Rotawirusy to małe kuliste wirusy należące do rodziny Reoviridae. Nazwa pochodzi od ich okrągłego kształtu (z łac. rota oznacza koło). Rotawirusy dostają się do komórek nabłonka jelita cienkiego i powodują ich uszkodzenia. To skutkuje zmniejszeniem wchłaniania soli i wody i ich wydalaniem z organizmu wraz z biegunką. Przyczyną zakażenia rotawirusem jest: kontakt z osobą chorą lub jej wydzielinami, kontakt z zanieczyszczonymi przedmiotami lub powierzchniami, na których rotawirusy mogą pozostawać nawet przez kilka tygodni, spożycie żywności lub wody zanieczyszczonej rotawirusami, wdychanie cząstek wirusa unoszących się w powietrzu. U dzieci do zakażenia rotawirusem dochodzi przede wszystkim drogą fekalno-oralną, a więc poprzez przenoszenie wirusów do ust. Stąd infekcję rotawirusową w przypadku bardzo małych dzieci nazywa się chorobą brudnych rąk. Infekcja rotawirusowa wylęga się ok. 2 dni od kontaktu z osobą zakażoną lub skażonym przedmiotem. Z reguły choroba trwa od 4 do 10 dni, chociaż wydalanie wirusów utrzymuje się nawet do miesiąca. Rotawirus – objawy zakażenia u dzieci Jeśli zastanawiasz się, jak sprawdzić, czy to rotawirus u...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko
Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!
Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka
Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz