Wyprawka Warszawiaka 2022: komu przysługuje, co zawiera, jak długo się na nią czeka?
Wyprawka warszawiaka, czyli „pakiet startowy” z ubrankami, pieluchami i akcesoriami dla mamy i dziecka to duża pomoc dla rodziców dzieci, które urodziły się w stolicy. Co aktualnie zawiera wyprawka warszawskiego malucha? Kto jest uprawniony do jej otrzymania? W jaki sposób o nią wnioskować?
- Luiza Słuszniak
Świeżo upieczeni rodzice z Warszawy mogą ubiegać się o jednorazowe wsparcie rzeczowe, tj. produkty niezbędne w pierwszych miesiącach życia dziecka. To tzw. wyprawka warszawiaka, która wysyłana jest do nowo narodzonych mieszkańców stolicy od 2019 roku.
Śladem Warszawy podążyły też inne miasta, takie jak: Kraków, Poznań czy Wrocław. Kto wie, być może kiedyś w całej Polsce będzie jak w Finlandii, gdzie rodzice otrzymują wyprawkę dla swej pociechy bez względu na to, w jakim mieście mieszkają?
Spis treści:
- Wyprawka warszawiaka: komu przysługuje?
- Jak złożyć wniosek o wyprawkę małego warszawiaka
- Co w wyprawce małego warszawiaka 2022?
- Wyprawka dla noworodka w Finlandii: wzór dla Polski?
Wyprawka warszawiaka: komu przysługuje?
Wyprawka dla warszawskiego malucha przysługuje na każde dziecko urodzone w Warszawie od 1 kwietnia 2019 roku. Program dotyczy tylko stolicy. O wyprawkę mogą ubiegać się rodzice, którzy w Warszawie płacą podatki. Wyprawka warszawiaka przysługuje niezależnie od dochodów na członka rodziny.
Władze Warszawy podkreślają, że pomysł wręczania przez miasto wyprawek pochodzi od samych warszawiaków. W dniu 27 września 2018 r. Rada Warszawy podjęła uchwałę w sprawie jednorazowego wsparcia rzeczowego dla nowo narodzonych mieszkańców miasta o wartości do 550 zł.
Jak złożyć wniosek o wyprawkę warszawiaka?
Wniosek o wyprawkę dla warszawskiego malucha można wypełnić on-line w kreatorze na stronie Urzędu m.st. Warszawy. Następnie wydrukowany, podpisany dokument należy złożyć z załącznikami w wybranym przez siebie Urzędzie Stanu Cywilnego lub w Biurze Pomocy i Projektów Społecznych przy ul. Niecałej 2 w Warszawie. Urząd Miasta przekaże wyprawkę na adres wskazany we wniosku.
Wniosek można również złożyć przez internet, za pośrednictwem strony Moja Warszawa.
Prawidłowo wypełniony i złożony wniosek powinien zostać rozpatrzony w ciągu 30 dni od dnia złożenia. Wtedy następuje wysyłka wyprawki.
Co w wyprawce małego warszawiaka 2022?
W pilotażowej wersji wyprawki znalazły się produkty niezbędne dla dzieci w pierwszych tygodniach ich życia. Rodzice odebrali kosz Mojżesza lub pudełko z materacem dla noworodka. Do tego komplet ubranek, kocyk, ręcznik, pieluchę wielorazową z wkładami, zestaw higieniczny w etui (m.in. termometr, nożyczki, szczotka do włosów, aspirator, cążki, nożyczki i szczoteczka do dziąseł). W paczce znalazły się też termometr do kąpieli, gryzak, książeczka i produkty pielęgnacyjne.
W wyprawce warszawiaka w 2022 roku znajdują się:
- ubranko z długim rękawem,
- ubranko z krótkim rękawem,
- spodenki,
- 1 para skarpetek,
- dwuwarstwowy kocyk 75x100 cm,
- 5 tetrowych chust o wym. 75x75 cm,
- ręcznik kąpielowy z kapturem,
- paczka nawilżanych chusteczek.
Całość zapakowana jest w kosz Mojżesza (75x28x20 cm), wyłożony materacykiem piankowym. Ubranka wykonane są z wysokogatunkowej bawełny i opatrzone napisem: "Jestem z Ciebie dumna. Warszawa".
Prócz standardowego wyposażenia, wyprawka warszawskiego malucha może zawierać również niespodzianki, jak np. voucher do sali zabaw, zniżkę na ubranka w wybranym sklepie, itp.
Wyprawka dla noworodka w Finlandii wzorem dla Polski
Podobne pudełka z okazji narodzin dziecka już od ponad 80 lat otrzymują od państwa wszystkie mamy w Finlandii. „Pakiet startowy” zawiera ubranka, pieluchy, akcesoria dla mamy i dziecka, a sam karton wraz z dołączonym do niego materacykiem często staje się pierwszym łóżeczkiem dla maluszka.
W latach 30-tych ubiegłego wieku rząd fiński postanowił w ten sposób wspomóc rodziców. Finlandia była w tym czasie ubogim krajem, w którym śmiertelność noworodków wynosiła aż 65 na 1000 urodzeń. Pudełko miało być nie tylko materialną pomocą, ale i zachętą dla ciężarnych do korzystania z opieki lekarskiej.
Na początku pudełko-wyprawkę mogły otrzymać tylko rodziny o niskich dochodach, ale od 1949 roku jedynym warunkiem, który musi spełnić ciężarna, jest zgłoszenie się do lekarza. Oczekująca mama może zrezygnować z prezentu na rzecz ekwiwalentu pieniężnego, który wynosi dziś 140 Euro. Mimo to aż 95 proc. mam wybiera karton.
Kartonowe pudełko dołączone do wyprawki wykorzystywane jest po dziś dzień jako pierwsze łóżeczko. Na początku fińskiej przygody z kartonami było to często jedyne czyste i higieniczne miejsce, w którym noworodek mógł spać.
Zestawy dla noworodków są na tyle praktyczne rozwiązaniem, że np. w USA powstały firmy specjalizujące się w sprzedaży podobnych pudełek. A w niektórych regionach Afryki czy Indii rozdawanie pudełek z wyprawką dla nowo narodzonego dziecka jest związane ze sporadycznymi akcjami edukacyjnymi, które mają znacząco wpłynąć na jakość życia i zdrowie maluszków.
Źródło: um.warszawa.pl
Zobacz także: