Wyrównanie 500 plus. Dla kogo wyższe świadczenie w sierpniu?
Adobe Stock
Aktualności

Wyrównanie 500 plus. Dla kogo wyższe świadczenie w sierpniu?

Wypłata 500 plus zostanie w sierpniu zrealizowana z wyrównaniem. Wielu polskich rodziców dostanie więcej pieniędzy niż w ubiegłych miesiącach. Wszystko zależy jednak od tego, kiedy złożyli wniosek o świadczenie – jak zawsze, liczył się czas.

1 czerwca 2021 roku rozpoczął się nowy okres świadczeniowy, w związku z czym rodziny, które chcą korzystać z programu 500 plus, muszą złożyć wniosek. Świadczenie będzie przysługiwało do końca maja kolejnego roku. Dobra wiadomość jest taka, że część beneficjentów programu dostanie więcej pieniędzy. Niektórzy już w sierpniu.

Czy 500 + jest sprawiedliwie rozdzielane? [SONDA ULICZNA]

Kto może liczyć na wyrównanie w ramach 500 plus?

Termin wypłaty świadczenia zależy od momentu złożenia wniosku. Ci, którzy szybko przesłali dokumenty, mogą liczyć na wyrównanie. Kto dostanie dodatkowe pieniądze w ramach 500 plus?

  • Ci, którzy złożyli wniosek w czerwcu, mogą spodziewać się dodatkowych pieniędzy do końca sierpnia 2021 roku.
  • Ci, którzy złożyli wniosek w lipcu, nie dostaną wyrównania za poprzednie miesiące. Pieniądze za lipiec i kolejne miesiące otrzymają do końca września 2021 roku.
  • Ci, którzy złożyli wniosek w sierpniu, również mogą liczyć na wyrównanie jedynie od tego miesiąca. Otrzymają pieniądze do końca października 2021 roku. 


Osoby, które złożyły wniosek w maju, otrzymały świadczenie z wyrównaniem od czerwca do końca lipca 2021 roku.

500 plus – jak składać wniosek?

Aby otrzymać prawo do świadczenia wychowawczego 500 plus na nowy okres, trzeba złożyć wniosek drogą elektroniczną (za pomocą portalu Emp@tia, bankowości online albo poprzez Portal Usług Elektronicznych ZUS). Rodzice mogą ubiegać się o 500 plus w ciągu trzech miesięcy od przyjścia na świat dziecka.

Zobacz też:

500 plus dla dorosłych na zdrowie
Adobe Stock
Aktualności
Nowe świadczenie: 500 plus na zdrowie. Kto dostanie 500 zł dla dorosłych?
Rząd planuje wprowadzenie kolejnego bonu pieniężnego. Nowe świadczenie 500 plus otrzymają osoby dorosłe, które zechcą w szczególny sposób zadbać o swoje zdrowie. Aby skorzystać z 500 plus dla dorosłych, trzeba jednak spełnić jeden podstawowy warunek.

500 plus na zdrowie to nowy pomysł rządu, za którym stoi troska o stan zdrowia Polaków po pandemii. Specjalny bon mają otrzymać wybrani obywatele. Pieniądze będzie można wykorzystać na badania lekarskie. 500 plus na zdrowie: kto dostanie pieniądze? Będzie 500 plus dla dorosłych. Rząd chce, żeby pieniądze były dostępne w formie bonu do pobrania z Internetowego Konta Pacjenta. Bon zdrowotny pokryje koszty specjalistycznych badań dopasowanych do wieku, płci i stanu zdrowia pacjenta. Badania będzie można wykonać w różnych przychodniach, także tych, które nie mają kontraktu z NFZ. „[Program] ma polegać na szeregu badań ukierunkowanych na pacjentów 40 plus, żeby każdy z nas po COVID-19 mógł dokładnie zweryfikować stan swojego zdrowia. (...) Zainteresowany będzie musiał na IKP wypełnić ankietę, która pozwoli na zlecenie konkretnego pakietu badań” – powiedział minister zdrowia, Adam Niedzielski, w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną”. Szczegóły nowego programu 500 plus na zdrowie mamy poznać w czerwcu, ale ze słów ministra zdrowia jasno wynika, że pieniądze otrzymają tylko niektóre osoby. Z bonu zdrowotnego skorzystają jedynie pacjenci mający 40 lat lub więcej. Źródło: „Dziennik Gazeta Prawna” Zobacz też: 600 plus zamiast 500 plus dla pracujących? 500 plus: czy wiesz, skąd rząd bierze na to pieniądze? Większość Polaków chce zaszczepić dzieci na COVID-19

potwierdzenie szczepienia covid
Adobe Stock
Aktualności
Zaświadczenie o szczepieniu na COVID – jak pobrać, jak wydrukować?
Zaświadczenie o szczepieniu na COVID należy samodzielnie pobrać z Internetowego Konta Pacjenta. Jest to możliwe, ponieważ każda podana dawka szczepionki jest na bieżąco wprowadzana do elektronicznego systemu e-zdrowie. Podobne zaświadczenia mogą otrzymać również osoby, która poddały się testowi na COVID lub przebyły zakażenie COVID-19. Dokument ten ma postać kodu QR i potocznie nazywany jest paszportem szczepionkowym.

Kartka, którą otrzymuje każdy zaszczepiony w punkcie szczepień, nie jest zaświadczeniem o odbytym szczepieniu na COVID-19 – to jedynie potwierdzenie przyjęcia szczepionki. Honorowanym zaświadczeniem o szczepieniu jest kod QR, którego nie można podrobić. Kod QR można otrzymać już po pierwszej dawce szczepionki, jednak niepełne szczepienie nie we wszystkich krajach pozwoli uniknąć kwarantanny. Jak wygląda zaświadczenie o szczepieniu na COVID Honorowane na terenie Unii Europejskiej zaświadczenie o szczepieniu na COVID to  elektronicznie generowany kod QR . Każdy, kto zaszczepił się przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2, może od 1 czerwca 2021 pobrać taki kod na telefon – tego dnia Polska została podłączona do europejskiego systemu informatycznego, który weryfikuje Unijne Certyfikaty COVID, zwane potocznie paszportem szczepionkowym . Zaświadczenie jest w języku polskim i angielskim, kod został zabezpieczony i jest łatwy do zweryfikowania.  Unijny Certyfikat COVID w postaci kodu QR jest ważny we wszystkich państwach członkowskich UE, a także na Islandii, w Norwegii i Liechtensteinie. Obecnie nie obowiązuje jednak we wszystkich krajach Unii – stanie się to dopiero 1 lipca (z sześciotygodniowym okresem przejściowym). Dlatego przed podróżą należy sprawdzić obowiązujące regulacje w kraju, do którego odbywa się podróż. Co zawiera kod QR będący zaświadczeniem o szczepieniu W kodzie QR zawarte są podstawowe informacje dotyczące terminu szczepienia oraz przyjętego preparatu, a także dane osoby zaszczepionej i data ważności kodu. Aby osoba zaszczepiona, która wybiera się w podróż, mogła uzyskać status „zielony”, musi upłynąć czternaście dni od przyjęcia drugiej dawki szczepionki (lub pierwszej, jeżeli jest to szczepienie jednodawkowe). Ważne: certyfikat szczepionkowy mogą pobrać także ozdrowieńcy i osoby, które otrzymały negatywny...

świadczenie rehabilitacyjne w ciąży
Adobe Stock
Prawo i finanse
Świadczenie rehabilitacyjne w ciąży – czy dostaniesz zasiłek po ustaniu zatrudnienia?
Świadczenie rehabilitacyjne w ciąży to zasiłek, który przysługuje przyszłej mamie niezdolnej do pracy – nawet po zakończeniu pobierania zasiłku chorobowego.

Świadczenie rehabilitacyjne w ciąży przysługuje kobiecie w przypadku niezdolności do pracy wskutek choroby, gdy mija termin, na który przyznano zasiłek chorobowy. Po tym czasie można starać się o świadczenie rehabilitacyjne.  Spis treści: Świadczenie rehabilitacyjne w ciąży – kto i kiedy może je uzyskać? Świadczenie rehabilitacyjne w ciąży po ustaniu zatrudnienia Co zrobić, by uzyskać świadczenie rehabilitacyjne? Świadczenie rehabilitacyjne w ciąży – komisja Świadczenie rehabilitacyjne – wysokość Jak obliczyć podstawę zasiłku chorobowego? Waloryzacja świadczenia rehabilitacyjnego Kiedy świadczenie rehabilitacyjne nie przysługuje? Utrata świadczenia rehabilitacyjnego Świadczenie rehabilitacyjne w ciąży – kto i kiedy może je uzyskać? Świadczenie rehabilitacyjne (potocznie zwane zasiłkiem) jest jednym ze świadczeń przewidzianych ustawą z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje osobie ubezpieczonej, która po wyczerpaniu zasiłku chorobowego jest nadal niezdolna do pracy , a dalsze leczenie lub rehabilitacja lecznicza rokują odzyskanie zdolności do pracy. Trzeba pamiętać, że zasiłek chorobowy przysługuje osobie ubezpieczonej przez okres trwania niezdolności do pracy z powodu choroby (lub niemożności wykonywania pracy podczas leczenia odwykowego, czy poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów) – nie dłużej jednak niż przez 182 dni. Jeżeli jednak niezdolność do pracy została spowodowana gruźlicą lub występuje w trakcie ciąży – wtedy okres ten wydłuża się do 270 dni. Chora kobieta w ciąży po maksymalnym okresie 270 dni pobierania zasiłku chorobowego może liczyć na...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz