Chłopiec bawi się na dywanie
Fotolia
Aktualności

Nowe przepisy: nawet 100 tys. zł kary za niebezpieczne zabawki

Dzięki nowej ustawie, rząd chce poprawić bezpieczeństwo m.in. zabawek dostępnych na polskim rynku. Sprawdź, jakie zmiany zakłada nowy projekt!

Głównym celem nowego projektu ustawy jest dostosowanie obecnych przepisów do wymogów Unii Europejskiej. W środę odbyła się rządowa debata, podczas której wszystkie partie poparły nowy projekt. Dzięki niemu zwiększy się bezpieczeństwo m.in. zabawek.

Zmiana przepisów i kar

Nowa ustawa zakłada, że zanim zabawka trafi na rynek, producenci i importerzy będą musieli zapewnić, że spełnia wszystkie wymogi Unii Europejskiej. Tylko produkty, które nie zagrażają dzieciom, mogą być wprowadzone do sprzedaży na terenie wszystkich krajów UE. Jednym z wymogów jest umieszczanie na opakowaniach oznakowania CE – tylko produkty z oznakowaniem traktowane będą jako bezpieczne dla dzieci. Jeśli producent wprowadzi do sprzedaży produkt niespełniający norm, może zostać nałożona na niego kara w wysokości nawet 100 tys. zł! Jeśli jednak podejmie działania, by spełnić wymogi Unii, kara może zostać anulowana.

Rejestr zabawek niezgodnych z wymogami

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów będzie prowadził rejestr tych produktów, które są niezgodne z obowiązującymi normami. Przed zakupem konkretnej zabawki, rodzic będzie mógł sprawdzić, czy nie ma jej w spisie UOKiK. Powstanie rejestru wiąże się z regularnymi kontrolami produktów, by spełniały wszystkie unijne wymagania.

Jeśli projekt zostanie zaakceptowany, ustawa wejdzie w życie 1 kwietnia 2016.

Czytaj także: Pit 2016 – ulga na dziecko

Zabawki dla niemowląt - film

test ciążowy, test, ciąża
Fotolia.pl
Problemy z zajściem w ciążę
Prezydent Bronisław Komorowski podpisał dziś ustawę o in vitro
Ustawa o in vitro wprowadza nowe regulacje prawne. Jeden z punktów ustawy został skierowany przez prezydenta Komorowskiego do Trybunału Konstytucyjnego.

Na co pozwala nowa ustawa o in vitro? Z metody in vitro mogą korzystać zarówno małżeństwa, jak i osoby pozostające w związkach nieformalnych, których leczenie niepłodności innymi metodami trwało przynajmniej jeden rok. Uregulowano kwestię zarodków. Mogą one być tworzone jedynie w celu zapłodnienia pozaustrojowego. Do zapłodnienia może zostać wykorzystanych jedynie sześć komórek jajowych, chyba że względy medyczne pozwalają podjąć inna decyzję. Jeden punkt do Trybunału Konstytucyjnego Według prezydenta Bronisława Komorowskiego wprowadzana ustawa daje możliwość  pobrania komórek rozrodczych od osób niezdolnych do samodzielnego wyrażenia zgody, co wydaje się być sprzeczne z prawem. Dlatego ten punkt ustawy skierował do Trybunału Konstytucyjnego. Ustawa wchodzi w życie za trzy miesiące. Zarodki mogą być "adoptowane" Jeśli para nie zdecyduje się na wykorzystanie wszystkich zarodków w ciągu 20 lat (przez ten czas będą zamrożone) lub jeśli oboje dawcy umrą, to zostaną one przekazane anonimowo adopcji przez bezpłodne pary. Zobacz też: 10 rzeczy o in vitro   Zakaz niszczenia zarodków Ustawa zakazuje bezwzględnie  niszczenia zarodków zdolnych do prawidłowego wzrostu i rozwoju. Za taki czyn może grozić kara od 6 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności. Obowiązuje całkowity zakaz  diagnostyki genetycznej zarodka. Jedynym wyjątkiem są sytuacje wymagające kontroli ze względu na zagrożenie ciężką i nieuleczalną choroba genetyczną.   Centra Leczenia Niepłodności Nowa ustawa powołuje do życia  nie tylko centra leczenia bezpłodności , ale również rejestr dawców komórek rozrodczych i zarodków oraz powołuje radę do spraw leczenia niepłodności. Ta ostatnia będzie organem doradczym i opiniotwórczym przy ministrze zdrowia.

Metoda in vitro, zapłodnienie in vitro
© ktsdesign - Fotolia.com
Problemy z zajściem w ciążę
Sejm przyjął ustawę o in vitro – zgoda dla adopcji zarodków i nie tylko
Sejm przyjął ustawę o leczeniu niepłodności, znaną bardziej jako ustawa o in vitro. Poparło ją 261 posłów, przeciw było 176. Zdaniem premier Ewy Kopacz, to „wielki sukces polskiej wolności”. Teraz ustawą zajmie się Senat.

Na co pozwala ustawa o leczeniu niepłodności? Ustawa o leczeniu niepłodności reguluje zasady stosowania zapłodnienia metodą in vitro . Z tej procedury będą mogły korzystać nie tylko małżeństwa (tak jak dotychczas), ale również osoby, które żyją w związkach niesformalizowanych (poświadczonych jednak zgodnym oświadczeniem o wspólnym pożyciu). Oczywiście po wyczerpaniu innych metod leczenie niepłodności , prowadzonych przez co najmniej rok. Ustawa reguluje również sprawę zarodków – zabrania tworzenia ich w celach innych niż pozaustrojowe zapłodnienie . W ramach procedury in vitro może być zapłodnionych nie więcej niż sześć komórek jajowych (jedynym wyjątkiem jest sytuacja, w której kobieta poddająca się procedurze będzie mieć więcej niż 35 lat lub gdy będą ku temu wskazania, np. współistniejąca z niepłodnością inna choroba i wcześniejsze dwukrotne nieskuteczne leczenie metodą zapłodnienia pozaustrojowego). Ustawa o leczeniu niepłodności dopuszcza również możliwość "adopcji" zarodków , tj. przekazania ich na rzecz anonimowej biorczyni. Pod warunkiem, że zostanie stwierdzone – na podstawie danych fenotypowych – podobieństwo biorców zarodka z jego dawcami. Do dawstwa anonimowego będą przekazywane też zarodki przechowywane w banku komórek rozrodczych i zarodków, jeśli od dnia przekazania ich do banku minie 20 lat, a także te zarodki , których oboje dawcy zmarli. Zobacz także: Dla kogo dofinansowanie in vitro w Polsce w 2015 roku Czego zakazuje ustawa o in vitro? Ustawa zakazuje niszczenia zarodków zdolnych do prawidłowego rozwoju, tzn. takich których tempo i sekwencja podziału komórek, stopień rozwoju w odniesieniu do ich wieku oraz budowa morfologiczna uprawdopodobniają prawidłowy rozwój. Za złamanie tej zasady będzie grozić kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 5 lat. Jedynym wyjątkiem jest stwierdzenie wady...

Ustawa "Za życiem" weszła w życie 1 stycznia 2017 roku
Fotolia
Aktualności
To pewne: ustawa "Za życiem" weszła w życie! Co to oznacza dla rodziców?
Ustawa "Za życiem" wzbudza kontrowersje od samego początku. Dziś to już pewne: rodzice chorych dzieci mogą składać wnioski, by dostać 4 tys. złotych.

1 stycznia 2017 roku weszła w życie ustawa o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin "Za życiem". Od wczoraj, czyli od 2 stycznia, można w urzędach składać wnioski o przyznanie świadczenia. Ustawa "Za życiem" – co musisz wiedzieć? Ustawa "Za życiem" gwarantuje rodzinom, w których urodziło się dziecko z nieuleczalną chorobą zagrażającą życiu lub z ciężkim i nieodwracalnym upośledzeniem, wypłacenie jednorazowego świadczenia w wysokości 4 tys. złotych. Świadczenie nie jest uzależnione od dochodów w rodzinie i nie wpływa na otrzymywanie innych świadczeń. Wniosek należy złożyć w terminie 12 miesięcy od dnia narodzin dziecka. Świadczenie może być wypłacone rodzinom dzieci, które urodziły się w 2016 roku, pod warunkiem, że zdążą złożyć wniosek w wyznaczonym terminie. Jeśli maluch urodził się 3 stycznia 2016 roku, rodzice lub opiekunowie muszą złożyć wniosek o przyznanie zasiłku najpóźniej 3 stycznia 2017 roku. Dokumentem uprawniającym do otrzymania świadczenia jest zaświadczenie lekarskie potwierdzające upośledzenie lub chorobę dziecka, które powstały w okresie prenatalnym lub podczas porodu. Dodatkowym warunkiem jest przedstawienie dodatkowego zaświadczenia, że matka dziecka pozostawała pod opieką medyczną co najmniej od 10. tygodnia ciąży aż do porodu. Oznacza to, że jeżeli kobieta zgłosiła się do lekarza dopiero w 12. tygodniu ciąży i urodziła chore dziecko, nie przysługuje jej świadczenie. Jeżeli po porodzie maluch został oddany do domu pomocy społecznej lub do innej instytucji, rodzicom nie przysługuje zasiłek. Kto i gdzie może złożyć wniosek? Wniosek może złożyć matka, ojciec, opiekun prawny lub opiekun faktyczny dziecka , o ile faktycznie opiekuje się dzieckiem i ma prawo do pobierania świadczeń opieki zdrowotnej. Wnioski należy składać w urzędzie miasta lub gminy, lub w ośrodku pomocy społecznej w...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj