dużo dzieci
fotolia.com
Aktualności

Wzrostu urodzeń nie będzie, choćbyśmy się najbardziej starały

Zapomnijcie o baby boom z powodu programu 500+. W Polsce jest za mało kobiet w wieku rozrodczym, żeby wzrosła dzietność – mówią eksperci.

Rządowy program Rodzina 500 plus nie doprowadzi do żadnego baby boomu w Polsce. Potrzebna jest stabilność zatrudnienia i bardziej partnerski model rodziny. W najbliższych 2-3 latach co najwyżej trochę wyhamuje spadek liczby urodzeń, ale o trwałym wzroście możemy zapomnieć – przekonuje prof. Irena Kotowska, demografka ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. 

Profesor mówiła tak podczas seminarium "Rodzina 500 plus - czy czeka nas nowy baby boom?" zorganizowanego w tym tygodniu przez Instytut Spraw Publicznych. 

Zdaniem prof. Kotowskiej chwilowy wzrost liczby urodzeń nie będzie spowodowany jedynie wprowadzeniem programu Rodzina 500 plus. Będzie on efektem m.in. wydłużenia urlopów rodzicielskich i innych prorodzinnych zmian wprowadzonych w Polsce od 2007 roku. 

Współczynnik dzietności w Polsce

Obecnie współczynnik dzietności w Polsce wynosi 1,33. Oznacza on liczbę dzieci urodzonych na jedną kobietę w wieku rozrodczym (15-49 lat). Daje nam to 212. miejsce na świecie. Pierwszym krajem europejskim jest Francja (112. miejsce) z wynikiem 2,08.   

Eksperci przekonują, że na dłuższą metę nie ma mowy o wzroście dzietności w naszym kraju. W Polsce zaszły już trwałe zmiany w strukturze społecznej i jest za mało kobiet, które mogłyby urodzić tyle dzieci, żeby przełamać ten trend. 

Rząd ma nadzieję na poprawę współczynnika dzietności

Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Bartosz Marczuk przekonywał podczas seminarium, że rządowy program Rodzina 500 plus ma 3 cele:

  • pronatalistyczny
  • inwestycji w kapitał ludzki
  • redukcji ubóstwa wśród najmłodszych

Wiceminister uważa też, że w przypadku decyzji o drugim dziecku argument finansowy jest znacznie ważniejszy niż w przypadku decyzji o pierwszym dziecku.  

Eksperci: 500zł to za mało

Eksperci są zdania, że samo wsparcie rodziny kwotą 500zł to za mało. Żeby w naszym kraju rodziło się więcej dzieci, potrzebne są inwestycje w usługi opiekuńcze (dobre i dostępne żłobki, przedszkola, opiekunki itd.), które umożliwią rodzicom pogodzenie pracy z zajmowaniem się dziećmi. 

Wiceminister Marczuk zapewniał, że rząd nie ma zamiaru rezygnować z rozbudowy sieci żłobków. Dodał też, że program Rodzina 500 plus to nie jest ostatnie słowo rządu w sprawie poprawy dzietności w Polsce. Co o tym sądzicie?

Czytaj też:
Co to znaczy: być mamą?
Co się zmienia między pierwszym a drugim dzieckiem
 

500+ - jak otrzymać pieniądze na dziecko? [WIDEO]

Mama z noworodkiem na porodówce
Fotolia
Aktualności
Porodówki pękają w szwach! "To efekt 500+!" – przekonuje minister
Najnowsze dane Narodowego Funduszu Zdrowia nie pozostawiają wątpliwości: w 2017 roku może paść rekordowa liczba urodzeń w Polsce!

W Polsce rodzi się coraz więcej dzieci Jak podaje portal rynekzdrowia.pl, według najnowszych danych NFZ liczba urodzeń w styczniu 2017 roku wynosiła 32 061. To o ponad 2 200 porodów więcej niż w styczniu 2016 roku. NFZ podkreśla, że to wstępne dane i ostateczna liczba urodzeń może być jeszcze większa. "To miód na moje serce. To znakomite dane, dobre informacje. Aczkolwiek nie są jeszcze potwierdzone przez GUS" – skomentowała dane NFZ Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. "To byłby trzeci miesiąc wzrostu, po listopadzie, grudniu; i szanse na to, że to magiczne 400 tys. urodzeń w skali roku naprawdę jest możliwe. Ale procesy demograficzne mierzone są latami. Na razie mierzymy je miesiącami. Uważam, że jest w tym jakaś cegiełka, udział programu 500 plus " – dodała Rafalska. Wzrost liczby urodzeń a program 500+ To nie pierwszy raz, kiedy minister Rafalska podkreśla znaczenie programu 500+ we wzroście liczby urodzeń w Polsce. W wywiadzie dla TVP Info minister przyznała, że dzięki programowi Rodzina 500 plus już w 2016 roku urodziło się więcej dzieci niż w roku poprzednim. To najlepszy wynik od kilku lat, a tendencja wzrostowa utrzymuje się już od listopada 2016. Minister Rafalska ma nadzieję, że w 2017 roku liczba urodzeń przekroczy 420 tys. Jak sama przyznaje, oczekiwania nie były aż tak wygórowane, jednak dane z NFZ tylko potwierdziły, że pobicie kolejnego rekordu będzie możliwe. Minister zwróciła uwagę, że obecna sytuacja na rynku pracy, niskie bezrobocie i finansowa pomoc rządu pozytywnie wpływa na decyzje Polaków o powiększeniu rodziny. Zgadzacie się ze słowami minister Rafalskiej? Czy pomoc rządu, w tym program 500+, może wpłynąć na decyzję Polaków o posiadaniu dziecka? Zobacz także:   Masz pytania dotyczące 500+? Rozwiewamy wątpliwości! Źródło: rynekzdrowia.pl

W Polsce rodzi się coraz więcej dzieci
Fotolia
Aktualności
Tłumy na porodówkach! Rośnie liczba urodzeń w Polsce
Szacuje się, że w 2016 roku przyszło na świat o 15 tysięcy dzieci więcej niż w 2015 roku. Czy to pierwsze efekty programu 500 plus? Nie wszyscy się z tym zgadzają!

Chociaż Główny Urząd Statystyczny nie przedstawił jeszcze oficjalnych danych dotyczących urodzeń w 2016 roku, już teraz możemy przypuszczać, że ubiegły rok był rekordowy! Rośnie liczba urodzeń W wywiadzie dla TVP Info Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, poinformowała, że w 2016 roku na świat przyszło 15 tysięcy więcej dzieci niż w 2015 roku (w 2015 roku urodziło się 370 tysięcy maluchów, a szacowana liczba urodzeń w 2016 roku wynosi 383-386 tysięcy). Jeśli te dane się potwierdzą, będzie to najlepszy wynik od kilku lat! Według Rafalskiej tak duży wzrost urodzeń jest wynikiem programu 500 plus. "Realizacja rządowego programu 500 plus przynosi spodziewane efekty. Porównując listopad roku 2016 do roku 2015 w skali całego kraju, urodziło się ponad 5 tys. dzieci więcej" – powiedziała Rafalska. Czy wzrost liczby urodzeń to efekt 500+? Już w sierpniu pisaliśmy o rekordowej liczbie narodzin w pierwszym półroczu 2016 roku , w porównaniu z ubiegłym rokiem. Według naszych czytelniczek dodatkowe 500 zł nie ma jednak wpływu na liczbę urodzeń w Polsce. Przeczytajcie, co napisały pod artykułem: "Żadne 500+nie zmusi mnie do zajścia w ciążę. Mam swoje dzieci i rząd nigdy nic mi nie dał, jak zaszłam w ciążę, zostałam zwolniona z pracy, a macierzyńskie też nie miałam wypracowane takie były czasy" – Maja "Mam 36 lat, dobrą pracę. Dobrą pracę ma także mój mąż. Jestem w pierwszej ciąży. Nie z powodu 500+, a z tego, że już najwyższy czas. Na pewno nie wpłynął na to program. Wiele zamożnych rodzin też raczej nie kieruje się nim w podejmowaniu decyzji o pierwszym czy kolejnym dziecku. Dzieci to nie biznes . Mamy je, bo chcemy je kochać" – AB "Myślę, że więcej urodzeń nie jest wynikiem programu 500+, a efektem programu in vitro finansowanego za rządów PO!!!" –...

Rządowy program
AdobeStock
Aktualności
Rząd nie popiera nieformalnych związków? 500 plus jako metodą na tę „patologię”!
Z ust podsekretarza stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej padły słowa, które dają do myślenia.

Co czwarte dziecko w Polsce jest nieślubne i od lat liczba ta stale rośnie szczególnie w dużych miastach. Powodów jest wiele, ale od dawna się mówi, że taki „układ” jest wygodniejszy, choćby ze względu na ułatwienia dla samotnych matek np. pierwszeństwo w przedszkolu. Wina 500 plus? W ubiegłym roku pojawiły się spekulacje, że na wzrost nieślubnych dzieci mogło wpłynąć także wprowadzenie 500 Plus. Samotnej mamie łatwiej wykazać mniejsze dochody , a początkowo nie wnikano czy w rzeczywistości kobieta wychowuje dziecko bez wsparcia partnera. Ostatecznie ze względu na nadużycia Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wprowadziło uszczelnienia dotyczące przyznania pieniędzy. Obecnie samotna matka musi udowodnić, że otrzymuje alimenty, albo nie dostaje ich, ojciec jest nieznany lub nie żyje. Okazuje się, że zabieg ten ma nie tylko za zadanie uszczelnić rządowy program... Wsparcie dla małżeństw Podczas panelu poświęconego polityce społecznej w zakresie rodziny podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Bartosz Marczuk podkreślił, że dla obecnej ekipy rządzącej „najważniejsza jest rodzina”. Zdaniem wiceministra, wielkim osiągnięciem programu 500 Plus, jest zmniejszenie liczby dzieci żyjących w skrajnym ubóstwie. Dodał także, że „polityka rodzinna została odłączona - wreszcie, po tylu latach - od polityki socjalnej”, bo program 500 plus to „system zaopatrzeniowy, a nie socjalny”. Padły także dość zaskakujące słowa: - To jest także kwestia wartości, czyli wspieranie małżeństw przez likwidowanie zachęt do niezawierania związków — zaznaczył. Czyżby rząd nie popierał nieformalnych związków? Marczuk zaznaczył także, że ministerstwo walczy ze stereotypem, według którego rodzina wielodzietna to patologia. Napiszcie, co sądzicie o tych słowach w komentarzu. ...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj