Z ostatniej chwili: drugi etap łagodzenia obostrzeń
adobe stock
Aktualności

Z ostatniej chwili: znamy datę otwarcia galerii handlowych, hoteli i przedszkoli!

Na zwołanej dziś konferencji Mateusz Morawiecki, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, przedstawił drugi etap łagodzenia restrykcji. Co się zmieni w dotychczasowym funkcjonowaniu społeczeństwa?

20 kwietnia został wdrożony pierwszy etap rezygnacji z niektórych obostrzeń i zakazów wprowadzanych przez rząd wywołanych pandemią koronawirusa. Od poniedziałku można m.in. przemieszczać się w celach rekreacyjnych, umożliwiony został wstęp do lasów i parków, zwiększona została także dopuszczalna liczba klientów w sklepach. Dziś Premier poinformował o szczegółach dotyczących zniesienia kolejnych restrykcji.

Co obejmuje drugi etap łagodzenia obostrzeń?

Premier Mateusz Morawiecki przedstawił stanowisko rządu w sprawie drugiego etapu znoszenia restrykcji, które obejmą otwarcie:

  • hoteli i innych miejsc noclegowych (z ograniczeniami) – 4 maja
  • galerii handlowych – od 4 maja, 1 osoba na 15 metrów kwadratowych 
  • niektórych instytucji kultury, w tym muzeów, bibliotek i galerii sztuki – 4 maja
  • żłobków i przedszkoli od 6 maja, choć nie dla wszyskich. Dla tych osób, które nie mogą oddać dzieci do tych placówek, utrzymany zostanie zasiłek opiekuńczy


Premier podkreślił, że nie oznacza to luzowania dystansu społecznego: – Widać, że niektórzy pozwalają sobie na trochę więcej, że jest większy ruch. Pamiętajmy, że z domu wychodzimy do pracy i w ważnych życiowo sprawach – podkreślił.

Kiedy nastąpi trzeci etap znoszenia restrykcji?

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez rzecznika rządu Piotra Müllera, trzeci etap  łagodzenia restrykcji obejmie otwarcie lokalów gastronomicznych, które początkowo funkcjonować mają z pewnymi ograniczeniami. W tym samym czasie otwarte zostaną także zakłady fryzjerskie i salony kosmetyczne. Jako ostatnie przywrócone zostaną miejsca licznych zgromadzeń tj.koncerty czy imprezy sportowe. Informacje o szczegółach dotyczących kolejnego etapu znoszenia obostrzeń będą podawane w odstępach cotygodniowych i uzależnione od analiz rozwoju koronawirusa w Polsce.


Zobacz także:

Koronawirus: jak wygląda praca lekarzy? [WIDEO]

Funkcjonowanie przedszkoli w dobie pandemii koronawirusa
AdobeStock
Wychowanie
O wszystkim dowiadujemy się z konferencji. Nic nie wiemy o powrocie do pracy – dyrektorki przedszkoli o obecnej sytuacji
Przedszkola, podobnie jak inne placówki edukacyjne, zostały z dnia na dzień zmuszone do przestawienia się na pracę zdalną. Nie wiedzą też, jak długo ma trwać ten stan. Jak radzą sobie w nowej, niełatwej rzeczywistości?

O tym, jak wygląda edukacja przedszkolaków w dobie koronawirusa, rozmawiamy z dyrektorkami dwóch warszawskich przedszkoli – Małgorzatą Tarkowską z Niepublicznego Przedszkola Językowego 4KIDS (ul. Puławska 114) oraz z Moniką Mokrzyszczak z Przedszkola Integracyjnego nr 45 przy ul. Lenartowicza 4.  Jak kadra nauczycielska radzi sobie w sytuacji zamknięcia przedszkoli na skutek koronawirusa? W jaki sposób realizowany jest program nauczania? M.T. : W Niepublicznym Przedszkolu Językowym 4KIDS od samego początku, kiedy MEN podjęło decyzję o czasowym zamknięciu placówek edukacyjnych , codziennie przygotowujemy zajęcia dla dzieci. Wysyłamy je rodzicom na adresy mailowe, uruchomiliśmy też platformę Teams. Przesyłamy propozycje zajęć edukacyjnych dla dzieci z filmikami nagrywanymi przez nauczycieli poszczególnych grup i kartami pracy, dołączamy też regularnie zajęcia z j. angielskiego, rytmiki, zabawy logopedyczne , opowieści biblijne. Ponadto umieszczamy różne propozycje aktywności dla dzieci na Facebooku – w formie krótkich filmików DIY. Z okazji Dnia Książki zamieszczaliśmy też czytane przez naszych pracowników opowiadania dla dzieci. Wychodzimy z założenia, że przesyłane przez nas materiały mają być pomocą dla rodziców w organizowaniu domowej codzienności z dzieckiem. Mogą z nich skorzystać, ale nie muszą. Staramy się, jak możemy, wspierać rodziców w organizowaniu czasu dzieciom, chociaż stanęliśmy przed wyzwaniem zdalnego nauczania bez żadnego przygotowania i zapowiedzi . M.M. : Nasza kadra również radzi sobie dobrze, choć kosztowało nas to dużo wysiłku. Część nauczycieli naucza zdalnie, a część przychodzi do pracy i przesyła reszcie skany różnych drukowanych pomocy dydaktycznych, żeby móc później skonstruować odpowiednio lekcje. Mamy też na Facebooku zamkniętą grupę, na której codziennie o godz. 10.00 odbywają się...

kolejki do lekarzy po zwolnienie z noszenia maseczek
Adobe Stock
Aktualności
Do lekarzy ustawiają się kolejki po zwolnienia z noszenia maseczek!
Bardzo rzadko jednak pacjenci je otrzymują. Lekarze nie widzą powodu do wydania zwolnienia. Są jednak sytuacje, kiedy je otrzymasz!

Wprowadzony przez rząd od 16 kwietnia obowiązek zakrywania ust i nosa podczas przebywania w miejscach publicznych jest bardzo uciążliwy. Szczególnie dla osób z problemami ze swobodnym oddychaniem, mającymi np. alergię na pyłki roślin lub astmę . Ale otrzymanie zwolnienia z obowiązku noszenia maseczki nie jest takie proste i bardzo wiele osób nie otrzymuje takiego zaświadczenia. Dlaczego? Przez maseczkę nie mogę oddychać, parują mi okulary W ostatnich dniach do lekarzy zgłasza się bardzo dużo pacjentów z prośbą o wystawienie zwolnienia z obowiązku noszenia maseczki. Jako powód podają trudności w oddychaniu, astmę, parowanie okularów lub niewygodę ich noszenia. Pani Marta poprosiła lekarza rodzinnego podczas telewizyty o otrzymanie zwolnienia z noszenia maseczki. „Mam wrażenie, że w maseczce dużo szybciej się męczę, wręcz pocę, nawet przy zwykłym marszu. Natychmiast parują mi okulary, zaczynam się denerwować, czuję się jak w jakimś hełmie, z którego nie mogę się uwolnić" – argumentowała. To jednak nie przekonało lekarza do wydania zwolnienia. Kobieta nie otrzymała zaświadczenia . Usłyszała, że nie ma do tego podstaw medycznych. Musi być przesłanka medyczna do zwolnienia Rozporządzenie rządu z 19 kwietnia wylicza, w jakich sytuacjach nie ma obowiązku zakrywania ust i nosa. Powodem może być m.in. wiek dziecka poniżej 4 lat, stan zdrowia, całościowe zaburzenia rozwoju, niepełnosprawność intelektualna lub niesamodzielność. Rzecznik Kolegium Lekarzy Rodzinnych internista dr Michał Sutkowski przestrzega, że każdy przypadek wymaga indywidualnego rozpatrzenia. „Nie ma tu automatyzmu, że astma , niewydolność krążenia czy przewlekła niewydolność oddechowa natychmiast zwalnia z obowiązku noszenia maseczki" – powiedział serwisowi warszawa.wyborcza.pl . Wręcz przeciwnie. „Namawiamy takie osoby, by stosowały...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz