in vitro
Fotolia
Aktualności

Za in vitro znów trzeba będzie płacić

1 grudnia 2015 r. minister zdrowia, Konstanty Radziwiłł, ogłosił, że rządowy program in vitro potrwa jeszcze tylko do połowy 2016 roku. Potem zabieg in vitro znowu będzie w pełni płatny.

Kamila, moja koleżanka, oddałaby wszystko, żeby zostać mamą. Jest mądra, dobra i ma w sercu dużo miłości do oddania. Nie ma za to pieniędzy, żeby zapłacić za in vitro. Do tego ma 32 lata i w marcu 2016 r. minie rok jej udokumentowanej terapii niepłodności. Będzie już za późno, żeby zakwalifikować się do rządowego programu in vitro. Dowiedziała się o tym wczoraj.

Rządowy program in vitro – co trzeba o nim wiedzieć?

Rządowy program in vitro rozpoczął się 1 lipca 2013 r. i miał trwać do końca 2019 r. Żeby do niego przystąpić kobieta nie mogła mieć skończonych 40 lat i musiała mieć udokumentowane, przynajmniej roczne nieskuteczne leczenie niepłodności.
W ramach programu para mogła skorzystać z 3 prób in vitro. Z danych PAP wynika, że na jego realizację przeznaczono do tej pory ponad 300 mln zł (czytaj także na stronie PAP).

Dzięki rządowemu wsparciu terapii in vitro, od 2013 roku do tej pory, urodziło się już ponad 3,5 tys. dzieci, a prawie 20 tys. par jest w trakcie leczenia niepłodności. 

Zdaniem ministra zdrowia, Konstantego Radziwiłła naszego państwa nie stać na kolejne lata trwania programu in vitro, pary, które są teraz w trakcie procedury in vitro będą miały ją sfinansowaną tylko do połowy 2016 r. Minister w zamian zapowiada powstanie nowego programu, który będzie całościowo zajmował się problemem niepłodności – nie precyzuje jednak, na czym ten program będzie polegał.

Finansowanie in vitro to polityka prorodzinna

Wszyscy rodzice, którzy mają już szczęście mieć dzieci, czekają na to, aż rozstrzygnie się, kto i kiedy dostanie 500 zł na dziecko. My w Babyonline też się uważnie przyglądamy tej sprawie, warto jednak pamiętać, że tak samo jak projekt 500 zł na dziecko, tak i rządowy program in vitro mają w sumie podobny cel – żeby rodziło się w Polsce więcej dzieci.

Sytuacja demograficzna w Polsce od lat jest dramatyczna. Obecnie współczynnik dzietności wynosi 1,26, tymczasem, żeby utrzymać obecną liczbę ludności, powinien wynosić przynajmniej 2,1! Jeżeli nic się nie zmieni, to już za 30-40 lat - czyli wtedy, kiedy to my zaczniemy przechodzić na emerytury, w Polsce liczba ludności będzie wynosiła nie 39 mln jak teraz, ale ok. 32 mln osób. W dużej mierze będą to emeryci i małe dzieci.

Program in vitro nie jest więc rozdawnictwem dla niepłodnych par – jak wiele osób sądzi! – ale ważnym elementem polityki prorodzinnej, nie tylko tak jak 500 zł na dziecko, ale też jak Karta Dużej Rodziny, roczny urlop macierzyński, becikowe czy ulga podatkowa na dziecko.

Wydaje ci się, że kwestia in vitro cię nie dotyczy?
Jesteś pewna, że nigdy nie będziesz miała kłopotów z zajściem w ciążę i że już nigdy nie będziesz aż tak marzyć o dziecku, by to marzenie przesłoniło ci wszystko inne w życiu?
Ja nie jestem. Dlatego, choć jestem już mamą dwójki dzieci, nie podoba mi się to, że za marzenie o rodzicielstwie znów trzeba będzie słono płacić.

W Polsce już co 10. para ma problemy z zajściem w ciążę. Koszt terapii in vitro wynosi ok. 10 tys. zł. Dużo? Na pewno – szczególnie jeśli całość ma z własnej kieszeni zapłacić para starająca się o dziecko.

Czytaj także: Moje dzieci są z in vitro

Ustawa o in vitro przyjęta, ale czy uzyska podpis prezydenta? - film

pieniądze, koszt, cena, in vitro
Fotolia
Problemy z zajściem w ciążę
Dodatkowe koszty refundowanego in vitro
Pary, które chcą skorzystać z refundacji in vitro muszą być przygotowane na to, że badania kwalifikujące do programu trzeba opłacić z własnej kieszeni. Sprawdź, ile kosztuje diagnostyka konieczna do zabiegu in vitro.

aktualizacja – lipiec 2016 Rządowy program refundacji leczenia in vitro został zakończony 30 czerwca 2016 roku. Trwał 3 lata. Eksperci szacowali, że około 15 tys. par w Polsce wymaga leczenia metodą in vitro, tymczasem do procedury zapłodnienia pozaustrojowego podeszło ponad 17 tys. par (dane nieoficjalne).  78% Polaków jest zdania, że niepłodne pary nadal powinny mieć przynajmniej częściową refundację in vitro (tak wynika z badań IQS zrealizowanych na rzecz Kliniki Leczenia Niepłodności, Ginekologii i Położnictwa Bocian). Co więcej, 58% Polaków uważa, że w kraju jest za mało klinik zajmujących się leczeniem niepłodności poprzez in vitro. Szczególnie duże poparcie dla tej metody leczenia niepłodności jest w grupie osób młodych (25-34 lata) – 86%. Co więcej, 73% Polaków deklaruje, że sami zdecydowaliby się na leczenie in vitro, gdyby była to jedyna metoda, żeby mieć dziecko. Niepłodność nazywana jest plagą zdrowotną XXI wieku. ------- Już ponad 8000 par z całej Polski wzięło udział w rządowym programie in vitro , a co najmniej 700 z nich oczekuje dziecka. Jednak możliwości korzystania z procedury zapłodnienia pozaustrojowego wciąż nie są dla wszystkich równe. Co refunduje państwo? W ramach Programu, każda para ma prawo skorzystać z trzech prób procedury wspomaganego rozrodu. Z 247 mln zł przeznaczonych na finansowanie programu, Ministerstwo Zdrowia refunduje większość elementów wchodzących w skład takiego leczenia. Począwszy od kosztów konsultacji, badań USG narządów rozrodczych , laboratoryjnych i hormonalnych, kończąc na zabiegach takich jak: punkcja, biopsja i transfer zarodków.  Dodatkowe koszty badań przed in vitro Jednak już na wstępie, para zgłaszająca się do współpracującej kliniki musi liczyć się z kosztami samej kwalifikacji do programu. Dokonuje jej lekarz z danego ośrodka  w ramach...

Niepłodność: im szybciej podejmie się leczenie, tym lepiej
Edipresse
Problemy z zajściem w ciążę
Kto nie może skorzystać z in vitro w ramach refundacji
Rządowy program refundacji in vitro jest w Polsce realizowany od roku. Sprawdź które pary nie mogą z niego skorzystać.

aktualizacja – lipiec 2016 Rządowy program refundacji leczenia in vitro został zakończony 30 czerwca 2016 roku. Trwał 3 lata. Eksperci szacowali, że około 15 tys. par w Polsce wymaga leczenia metodą in vitro, tymczasem do procedury zapłodnienia pozaustrojowego podeszło ponad 17 tys. par (dane nieoficjalne).  78% Polaków jest zdania, że niepłodne pary nadal powinny mieć przynajmniej częściową refundację in vitro (tak wynika z badań IQS zrealizowanych na rzecz Kliniki Leczenia Niepłodności, Ginekologii i Położnictwa Bocian). Co więcej, 58% Polaków uważa, że w kraju jest za mało klinik zajmujących się leczeniem niepłodności poprzez in vitro. Szczególnie duże poparcie dla tej metody leczenia niepłodności jest w grupie osób młodych (25-34 lata) – 86%. Co więcej, 73% Polaków deklaruje, że sami zdecydowaliby się na leczenie in vitro, gdyby była to jedyna metoda, żeby mieć dziecko. Niepłodność nazywana jest plagą zdrowotną XXI wieku. ------- Program refundacji in vitro jest w naszym kraju realizowany od 1 lipca 2013 r. i zapewnia dostęp do metody zapłodnienia pozaustrojowego pacjentom (uprawnionym do świadczeń publicznych) u których stwierdzono niepłodność , a inne metody terapeutyczne zostały wyczerpane. Polecamy: Początek procedury in vitro - video. Kryteria wykluczenia z refundowanego in vitro w Polsce: Kobiety, które ukończyły 40. rok życia Para, która spełnia przynajmniej jedno medyczne kryterium wykluczenia: brak możliwości wystymulowania lub pobrania komórek rozrodczych od jednego z partnerów potencjalne ryzyko braku prawidłowej odpowiedzi na stymulację jajeczkowania ( jajeczkowanie – objawy ): (wskazany poziom hormonu FSH i AMH) nieodpowiednia odpowiedź na prawidłowo przeprowadzoną stymulację jajeczkowania , czego wyrazem był brak pozyskania komórek jajowych w 2 cyklach stymulacji...

Fotolia
Problemy z zajściem w ciążę
Minister chwali rządowy program in vitro, ale...
Już 2 lata trwa rządowy program in vitro. Dzięki niemu urodziło się 2287 dzieci. Zainteresowanie programem przeszło nasze oczekiwania, to był przełom - mówi wiceminister zdrowia. Ale są rzeczy o in vitro, które trzeba wiedzieć.

aktualizacja – lipiec 2016 Rządowy program refundacji leczenia in vitro został zakończony 30 czerwca 2016 roku. Trwał 3 lata. Eksperci szacowali, że około 15 tys. par w Polsce wymaga leczenia metodą in vitro, tymczasem do procedury zapłodnienia pozaustrojowego podeszło ponad 17 tys. par (dane nieoficjalne).  78% Polaków jest zdania, że niepłodne pary nadal powinny mieć przynajmniej częściową refundację in vitro (tak wynika z badań IQS zrealizowanych na rzecz Kliniki Leczenia Niepłodności, Ginekologii i Położnictwa Bocian). Co więcej, 58% Polaków uważa, że w kraju jest za mało klinik zajmujących się leczeniem niepłodności poprzez in vitro. Szczególnie duże poparcie dla tej metody leczenia niepłodności jest w grupie osób młodych (25-34 lata) – 86%. Co więcej, 73% Polaków deklaruje, że sami zdecydowaliby się na leczenie in vitro, gdyby była to jedyna metoda, żeby mieć dziecko. Niepłodność nazywana jest plagą zdrowotną XXI wieku. ------- Nawet 10-15 proc. par ma problem z niepłodnością w krajach wysoko rozwiniętych. Jak ogromny to problem dla par wiedzą tylko ci, których dotknął. - Wprowadzenie 2 lata temu rządowego program in vitro to był przełom. Dzięki temu stały się dostępne procedury medyczne, do których dostęp miało wcześniej niewiele osób. W programie jest zarejestrowanych obecnie prawie 20,5 tys. par. Nie spodziewaliśmy się, że aż tak wiele osób będzie chciało z niego korzystać - mówi Igor Radziewicz-Winnicki, wiceminister zdrowia . Rządowy program leczenia niepłodności jest w Polsce realizowany od 1 lipca 2013 roku. Od lipca 2014 r. są refundowane leki konieczne przy procedurze in vitro, za które wcześniej trzeba było zapłacić nawet 5-7 tys. zł. Czytaj też: Leki stosowane w in vitro refundowane Zdrowie dzieci z in vitro - Wszystkie urodzone dzieci w naszym programie urodziły się zdrowie , nie mają żadnej bruzdy,...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj