zabawy karnawałowe dla dzieci
AdobeStock
Aktualności

Zabawy karnawałowe dla dzieci – 11 propozycji

Zabawy karnawałowe dla dzieci – dzięki nim każdy kinderbal będzie udany i to niezależnie od tego, czy odbędzie się w karnawale, czy w środku lata! Podajemy szczegółowe opisy zabaw karnawałowych dla dzieci.

Zabawy karnawałowe dla dzieci to obowiązkowy punkt każdego balu w karnawale. Możecie razem ze swoją pociechą zorganizować bal w domu i zaprosić na niego kilkoro przyjaciół dziecka. Aby zabawa była udana, musicie mieć dobry plan. Podpowiadamy, jakie zabawy karnawałowe dla dzieci najbardziej ucieszą maluchy. Zainspirujcie się!

Redaktorka Mamotoja.pl o śnie swoich córek: zaakceptuj fakt, że dzieci są różne

Przebieranki 

Zgromadź wszelkie śmieszne akcesoria typu peruki, kolorowe okulary, szale boa, kapelusze i włóż do dużego worka lub kartonu. Następnie każde dziecko losuje z zamkniętymi oczami jedną rzecz z worka, którą ma na siebie włożyć. Gwarantujemy dużo śmiechu! Przy okazji, jak przystało na bal karnawałowy, wszyscy uczestnicy będą mieli niepowtarzalne przebrania!

Jeśli masz dużo fajnych akcesoriów, dzieciaki mogą losować więcej niż jedną rzecz. Albo każde z nich może po kolei tworzyć własne zestawy z dostępnych ubrań i gadżetów. Możecie zorganizować konkurs na najśmieszniejsze przebranie: dzieci po kolei przebierają się, a reszta ocenia efekt. Przygotuj każdemu dziecku karteczki z punktami, np. od 1 do 5. Zliczaj punkty, notuj, które dziecko ile ich dostało, a na koniec ogłoś ranking i rozdaj wszystkim symboliczne nagrody, np. domowej roboty ciasteczka dla dzieci.

Pokaz mody

Daj dzieciom dostęp do szafy swojej i męża (na wszelki wypadek schowaj cenniejsze sztuki odzieży) i zorganizuj dzieciom pokaz mody albo (jeszcze lepiej) konkurs na najciekawszą stylizację. Można głosować poprzez podniesienie ręki lub zapisując imię wybranego dziecka na kartce. Kto zostanie tegorocznym królem i królową balu? 

Przy okazji możecie rozmawiać o kolorach, o ich najlepszych połączeniach, a także o tym, jak na ogół się ich nie zestawia ze sobą. To też okazja do pogadanki, że nie każdy strój nadaje się na każdą okazję. Jeśli dzieciaki będą zainteresowane, możesz im rozdać kartki papieru i kredki, i każdemu dać zadanie narysowania stroju idealnego na wybrane przez ciebie okazje: np. na bal, na urodziny babci, na wycieczkę do lasu, na przejażdżkę na rowerze itp.

Brakujące krzesło

Zabawa dobrze znana z wesel sprawdzi się na balu karnawałowym dla dzieci. Dzieci tańczą wokół krzeseł do muzyki, a gdy ta przestanie grać, szybko zajmują miejsca. Dla kogo zabraknie krzesła, ten odpada. Pamiętaj, aby zawsze było o jedno krzesło mniej niż uczestników! :)

Taniec z balonem

Skoro to bal, to muszą być tańce! Będzie śmieszniej, jeśli zamiast zwykłych tańców w kółku dzieci dobiorą się w dowolne pary (niekoniecznie mieszane) i będą tańczyć z balonem między czołami. Ciekawe, która para utrzyma balon najdłużej!

Taniec z kartkami

Każda para tancerzy dostaje kartkę, którą musi utrzymać między plecami (albo dłońmi) tańcząc do różnych – spokojniejszych lub skoczniejszych przebojów. Para, której kartka nie spadnie najdłużej to zwycięzcy, zasługujący na gromkie oklaski.

Maskarada

Zróbcie sami maski karnawałowe dla dzieci. Już samo to będzie wspaniałą zabawą, nie mówiąc o chwili, gdy maluchy będą mogły wystąpić w maskach. Przygotuj dzieciom brystol, kolorowe mazaki, farby, brokat, pompony, klej. Dzieci wyczarują z nich przepiękne maski. Mogą być mocowane na dwa sposoby. Albo na gumeczki, zakładane na głowy, albo w stylu klasycznym – na patyczku. Pierwsza wersja wydaje się wygodniejsza, bo maski na patyczkach trzeba będzie trzymać w ręce, a wiadomo, że dzieci na balu karnawałowym wolałyby mieć rączki wolne (na przykład, żeby podjadać pyszne karnawałowe smakołyki). 

Rysowanie bałwanka

Przykład zabawy karnawałowej dla dzieci, która pozwoli na chwilę wytchnienia podczas przerwy w szalonych tańcach. Rozdajemy dzieciom kartki lub arkusze papieru oraz kredki lub mazaki. Maluchy mają zadanie narysować bałwanka, ale… z zawiązanymi na oczach chustkami. Kiedy dzieci zdejmą chustki z oczu, będą mogły zobaczyć, jak udały się im bałwanki i wybrać najładniejszy lub najśmieszniejszy rysunek.

Podaj dalej

W tej zabawie karnawałowej przyda się piłka (maskotka bałwanek lub inna) i... wesoła muzyka. Dzieci tańcząc, podają sobie kolejno piłkę (lub maskotkę). Osoba, która trzyma ją w momencie, gdy prowadzący wyłączy muzykę, daje fant lub opuszcza zabawę. 

Ukryte skarby

W charakterze skarbów świetnie sprawdzą się cukierki lub mandarynki. Zwłaszcza jeśli w role poszukiwaczy skarbów wcielą się wyjątkowo ambitne maluchy. Ich zadaniem jest odszukanie jak największej liczby skarbów, ukrytych wcześniej przez dorosłych (mniej lub bardziej dokładnie). 

Śpiące królewny i śpiący rycerze

Zasady tej zabawy karnawałowej dla dzieci są proste. Wszyscy tańczą, a kiedy w pewnym momencie muzyka cichnie – dziewczynki zastygają w pozie księżniczek. Zadaniem chłopców jest doprowadzenie do tego, że się poruszą (np. zaczną trząść się ze śmiechu). Potem zmiana – w chwili gdy nastaje cisza, chłopcy przemieniają się w śpiących rycerzy, a dziewczynki starają się ich „rozruszać”. Oczywiście warto też zamienić role – dziewczynki zastygają w pozie rycerzy, a chłopcy udają księżniczki. Będzie dużo zabawy.

Nisko, niżej, jeszcze niżej

Dwoje dorosłych trzyma rozciągniętą, długą wstęgę (makaron do pływania lub boa z piór), pod którymi – tańcząc – przechodzą dzieci. Na początku przeszkoda znajduje się wysoko, ale z każdą kolejką obniża się o kilka centymetrów. Wreszcie przychodzi moment, że nie da się pod nią przedostać inaczej, niż pełzając. Oczywiście w rytm muzyki.

Dodatkowe pomysły na zabawy karnawałowe dla dzieci

Jeśli dzieci będą domagać się więcej zabaw, nic nie stoi na przeszkodzie, aby sięgnąć po zabawy niekoniecznie związane z karnawałem. Mogą to być zabawy ruchowe, kolorowanki, zgadywanki, konkurs piosenek czy recytacji wierszyków. Można też sięgnąć po zabawy charakterystyczne dla innych okazji. Poniżej dodatkowe propozycje różnego rodzaju zabaw dla dzieci, które można zorganizować w domu:


Zobacz też:

sylwester dla dzieci w domu
Adobe Stock
Wychowanie
Sylwester dla dzieci w domu: 5 pomysłów na sylwestra z dziećmi
Sylwester w domu z dziećmi będzie udany, jeśli poświęcisz trochę czasu na przygotowania, zaopatrzysz się w kilka akcesoriów i zaplanujesz zabawy. Nie obędzie się też bez atrakcyjnych dla najmłodszych przekąsek na sylwestra i wyjątkowej atmosfery, którą z naszymi radami wyczarujesz bez problemu.

Sylwester dla dzieci w domu może być niezapomnianą przygodą. Dziecku wystarczy, że jesteście razem, nie potrzebuje szaleństw. Jeśli jednak dodasz do tego nieco magii, superdekoracji, piosenek dla dzieci , zabaw i pyszności do przekąszenia (postaw na szybkie dania na sylwestra , szkoda czasu na stanie przy garach!), możesz być pewna, że sylwester w domu z dziećmi uda się na piątkę z plusem. I to bez balu! Przekonaj się, że wieczór sylwestrowy spędzony w domu z dziećmi może być okazją do świetnej zabawy zarówno dla dzieci, jak i dorosłych Spis treści: Sylwester w domu z dziećmi: co będzie potrzebne Jak spędzić sylwestra z dziećmi Przekąski na sylwestra dla dzieci Pomysły na zabawy sylwestrowe w domu + inne atrakcje Sylwester w domu z dziećmi: co będzie potrzebne Żegnanie starego roku i przywitanie nowego w towarzystwie dziecka może okazać się superzabawą. Jak to zrobić? Zaproś znajomych z pociechami. Przygotujcie odpowiednio dom, uprzedźcie sąsiadów, zróbcie zakupy i do dzieła. Zrób plan imprezy, skorzystaj z naszych rad i bawcie się dobrze! Kto jak kto, ale dzieci akurat potrafią dobrze się bawić. Wystarczy kilka podpowiedzi. Aby urządzić świetną sylwestrową zabawę dla dziecka , przygotuj np.: balony serpentyny zimne ognie papierowe czapki gadżety na nagrody (np. naklejki) maski karnawałowe.   Zrezygnuj z fajerwerków, są niebezpieczne, a poza tym każdego roku po sylwestrze na świecie zostają tony śmieci po sztucznych ogniach. No i huku boją się zwierzęta, a przecież nie chcecie ich straszyć, prawda? Zimne ognie będą lepsze! Jak spędzić sylwestra z dziećmi Tak to już jest, że tam, gdzie są baloniki, jest także śmiech i radosna zabawa. Warto pójść na całość i choć raz w roku nadmuchać ich naprawdę dużo! Sylwester z dzieckiem będzie ku temu idealną okazją i od wspólnego...

maska kota
Adobe Stock
Gry i zabawy
Maska kota: jak zrobić maskę kota na bal dla dzieci, szablony do druku
Maska kota spodoba się każdemu miłośnikowi tych zwierzątek. Zrób maskę z dzieckiem lub wydrukuj gotowy szablon maski kota na bal karnawałowy. Mamy 3 wzory do wyboru!

Bal karnawałowy to idealna okazja, żeby zrobić z dzieckiem maskę kota. Możecie wykonać ją wspólnie, a możesz też wydrukować gotowy szablon maski, który twoje dziecko może ozdobić. Takie przebranie na karnawał będzie naprawdę urocze. Maska kota do wydrukowania: szablon 1 szablon 2 szablon 3 Jak zrobić maskę kota? wzór 1 wzór 2 Maska kota: szablon Wystarczy, że klikniesz któryś z obrazków niżej, żeby zapisać i wydrukować szablon maski kota dla dzieci. Daj go później dziecku do pokolorowania (załączamy wzór!) lub ozdobienia cekinami, kolorowym papierem czy naklejkami . Te szablony masek karnawałowych dla dzieci najlepiej wydrukować na nieco grubszym papierze lub po wydrukowaniu przykleić na kartkę z bloku technicznego, żeby maska była trwalsza. Maska kota: szablon 1 Maska kota: szablon 2 Maska kota: szablon 3 Jak zrobić maskę kota? Jeśli lubicie prace plastyczne i kreatywne zabawy , możecie sami zrobić maskę kota. Maska kota dla dzieci (łatwa) Żeby zrobić prostą maskę kota będą wam potrzebne: czarny brystol gumka ołówek nożyczki Na kartce narysuj ołówkiem prosty kształt maski kota. Wytnij. Po obu stronach maski zrób nożyczkami małe dziurki, do których przywiążesz gumkę. Gotowe! Maska kota dla dzieci (z filcu) Żeby zrobić maskę kota z filcu, przygotuj: brązowy (czarny, szary) filc na maskę żółty (różowy) filc na uszy pomarańczowy (żółty, różowy) filc na nos biały filc na policzki, brwi i wąsy dobry klej nożyczki gumkę Na brązowym kawałku filcu narysuj ołówkiem kształt maski kota, wytnij. Z żółtego filcu wytnij uszy (nieco mniejsze niż na wyciętej już masce), a z białego policzki, wąsy i brwi. Z pomarańczowego lub różowego filcu wytnij nosek kota. Teraz naklej to wszystko na maskę (tak jak na...

maska Batmana
Adobe Stock
Gry i zabawy
Maska Batmana: szablon do druku. Jak zrobić maskę batmana z papieru?
Maska Batmana to hit na bal karnawałowy. Przygotowałyśmy szablon maski do druku oraz instrukcję, jak zrobić czarną maskę batmana z papieru. To aż trzy wzory do wyboru, a do tego peleryna Batmana DIY!

Maska Batmana jest niezwykle prosta do wykonania: wystarczy czarny papier lub materiał, szablon do druku, nożyczki i mały miłośnik tego superbohatera może ratować świat na balu przebierańców! Jak zrobić maskę Batmana? Maska Batmana: szablon do druku Maska Batmana z papieru Maska Batmana na oczy Maska i peleryna Batmana DIY Jak zrobić maskę Batmana? Maska Batmana to jedna z najczęściej wybieranych masek karnawałowych , szczególnie przez wielbicieli superbohaterów! Dla rodziców to też praktyczne rozwiązanie, bo przy tworzeniu stroju Batmana nie ma dużo pracy. Żeby zrobić maskę Batmana dla dziecka, naszykuj: drukarkę, czarny brystol lub materiał (np. filc), nożyczki, gumkę. Wydrukuj jeden z poniższych szablonów maski Batmana , potem wytnij i odrysuj kształt na czarnym brystolu lub tkaninie. Dziecko może też po prostu pokolorować biały szablon na czarno. Z boków maski zrób dziurki i przyczep lub przyszyj do nich gumkę, dzięki której dziecko będzie mogło nosić maskę na głowie. Czarna maska Batmana: szablon do druku Wydrukuj gotową maskę Batmana na grubszym papierze, żeby się łatwo nie zniszczyła. Możesz też wydrukować ją na normalnym papierze, a potem przykleić na kartkę z bloku technicznego. Kliknij obrazek, żeby wydrukować maskę: Maska Batmana z papieru Wydrukuj maskę na białym papierze. Farbami pomaluj ją na czarno , ewentualnie odrysuj kształt na czarnym papierze. Kliknij obrazek, żeby pobrać i wydrukować szablon maski Batmana: Maska Batmana na oczy Możesz też wydrukować nieco inny szablon maski Batmana – ta przypomina znak Batmana , który wyświetla się na niebie. Maska będzie zakrywać jedynie oczy dziecka: Maska i peleryna Batmana: DIY (prawie bez szycia!) Oprócz maski Batman potrzebuje peleryny! Możesz ją zrobić w domu, nawet jeśli nie masz szczególnych...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj