Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Zachcianki ciążowe bywają naprawdę dziwne
Fotolia
Aktualności

Paprykarz z nutellą, chałwa w pomidorach

Lody z ogórkami, chałwa z sosem pomidorowym, niepohamowana potrzeba zjedzenia czegoś, czego przed ciążą nie tknęłabym nawet mopem… Zachcianki ciążowe są dziwniejsze niż sądziłam!

Toczę się dostojnie między regałami w supermarkecie, nagle patrzę: kaszka kukurydziana. W mojej głowie natychmiast zapala się czerwony, pulsujący neon: K a s z k a   k u k u r y d z i a n a ! Chcę ją zjeść! Natychmiast!
Jakimś cudem udaje mi się dowieźć nietknięte opakowanie do domu, ale ślinotok sprawia, że nie mogę wytłumaczyć mężowi, dlaczego opuściliśmy sklep tak nagle. Reeetyyyy, nie marudź, człowieku, ja naprawdę muszę zjeść tę kaszkę! A fakt, że nie jadłam jej od przedszkola (a wówczas z niechęcią graniczącą ze wstrętem), nie ma absolutnie żadnego znaczenia!
Słyszałam oczywiście o zachciankach ciążowych, ale nie miałam pojęcia, że tak trudno się im oprzeć. 

Polecamy także: Ciążowe niespodzianki

Kup mi coś

Przekonałam się także, że zachcianki ciążowe nie zawsze są konkretne. Ale nadal trudno im się oprzeć.
Kiedyś obudziłam męża w środku nocy.
– Kup mi coś w nocnym, błagam! – prosiłam.
– Ale co? – dopytywał zaspany mąż.
– Nie wiem. Coś! Proszę! Kup mi! – błagałam ze łzami w oczach.
Nie pamiętam, co mi przywiózł. Gdy wrócił, już spałam.

Kalafior na śniadanie, obiad i kolację

Ciążowa dieta mojej znajomej,  Joanny to kalafior z bułką tartą. Jadła go tonami. Małgorzata zjadała hurtowe ilości ruskich pierogów. Joanna dodawała do wszystkiego sos sojowy. Hanna pod koniec ciąży pragnęła tylko naleśników. Codziennie.
Nuda? Nie wtedy, gdy jest się w ciąży. Chociaż jednak nie, bo różnie z tym bywa. Np. Dorota co tydzień zmieniała upodobania. – Przez tydzień na śniadanie, obiad i kolację jadłam tylko brzoskwinie albo tylko kaszę mannę. A potem to mijało i zaczynałam jeść co innego.

Obejrzyj film: Dieta w ciąży okiem eksperta

Przecież ja tego nie lubię!

Inna moja znajoma, Alicja,  podczas ciąży pochłaniała pomidory, których wcześniej nie cierpiała. – Sok pomidorowy, zupa pomidorowa, pomidory z jogurtem, kanapki z pomidorem...  – wylicza.
Z kolei Natalia pilnowała, żeby w lodówce zawsze było mleko, choć wcześniej nie była w stanie znieść nawet jego zapachu. Organizm Ani żąda ogórków kiszonych, choć wcześniej szczerze ich nienawidziła. – Teraz potrafię zjeść cały słoik, zagryźć czekoladą i popić – a jakże! – wodą po ogórkach – mówi.

Nielubiane przed ciążą potrawy to naprawdę drobiazg: zdarza się, że zachcianki ciążowe dotyczą rzeczy  niejadalnych. Z badań, które przeprowadzili brytyjscy naukowcy, wynika, że niektóre przyszłe mamy miały chęć na... pastę do zębów, kredę, a nawet błoto. Na szczęście to mnie ominęło...

Papryka z masłem orzechowym

Ogórki kiszone z czekoladą to nic szczególnego. Na takie połączenie ma ochotę wiele przyszłych mam. Ale nie wszystkie, bo np. Andżelika wolała popijać je colą, przy czym małosolne wcinała z mirindą. Ja sama uważałam, że najlepiej komponują się z lodami, zwłaszcza bakaliowymi z polewą toffi.
Co tam ogórki z dodatkami! Anna maczała słodką chałkę w musztardzie (jej mama robiła się zielona na ten widok), a Karolina jadła paprykarz szczeciński z nutellą. Słyszałam też o przyszłych mamach jedzących marynowaną paprykę z masłem orzechowym czy chałwę z sokiem pomidorowym.

Nie tknę tego!

Bywa i tak, że w ciąży przestaje nam smakować to, co wcześniej lubiłyśmy. Gdy mąż Ani przyniósł do domu śledzie, uciekła na balkon. Przez całą ciążę musiała obchodzić wielkim łukiem działy rybne
w sklepach. Anna do dziś ma wstręt do jajek na twardo, który pojawił się u niej w pierwszej ciąży. Kasia odrzuciła mięso, Ola słodycze, choć je uwielbiała. Ja nie mogłam patrzeć na wędliny i do dziś nie jestem w stanie ich jeść.

Skąd się biorą zachcianki ciążowe?

To fanaberie? Kaprysy przyszłej mamy? Nie, takie zachcianki ma większość przyszłych matek. Nie do końca wiadomo, skąd się biorą.
Według jednej z teorii (nie wszyscy się z nią zgadzają) organizm domaga się w ten sposób składników, których mu brakuje (np. witaminy C w ogórkach, magnezu w czekoladzie), albo po prostu kalorii. Jedno jest pewne: zachcianki mają związek z szalejącymi hormonami, które zmieniają sposób, w jaki odczuwamy smaki i zapachy potraw. Stąd chęć na dziwne połączenia i zaskakujące chętki lub nagła niechęć do czegoś, co lubiłyśmy.

I jeszcze ciekawa sprawa: wspomniani już brytyjscy naukowcy ustalili, że my, współczesne kobiety,  miewamy zachcianki częściej niż nasze babki czy prababki. To dlatego, że mamy dziś większy wybór i łatwiej wyrażamy swoje potrzeby.

Nie wszystkie kobiety w ciąży mają zachcianki, i to też jest OK. Mąż mojej znajomej, Ani, myślał, że będzie jak na filmach biegał w nocy po sklepach, a tu klops!

A jak jest/było z Tobą?

Masz/miałaś ciążowe zachcianki? Co z czym łączysz/łączyłaś? Zdarza/zdarzało Ci się mieć ochotę na coś, czego zwykle nie jadasz? Czekam na Twoje komentarze.

Przeczytaj także: Uwiłam czerwone gniazdko - syndrom wicia gniazda

Sennik: ciąża. Co oznacza sen o ciąży?

Ból żołądka w ciąży
AdobeStock
Zdrowie w ciąży
Ból żołądka w ciąży – przyczyny, leczenie, kiedy do lekarza
Ból żołądka w ciąży może być spowodowany między innymi nieodpowiednią dietą, zatruciem pokarmowym, stresem. Na ból żołądka mogą pomóc domowe sposoby, np. napary z korzenia imbiru lub mięty. Jeśli odczuwasz silny ból żołądka w ciąży – nie lekceważ go i zgłoś się do lekarza. 

Ból żołądka w ciąży nie zawsze zwiastuje coś złego, mimo że nie jest typowym ciążowym objawem. Może pojawiać się przy porannych mdłościach lub zgadze. Zwykle tej dolegliwości towarzyszą również inne symptomy, takie jak wymioty i nudności. Jeśli jednak oprócz bólu żołądka lub brzucha pojawia się np. krwawienie z dróg rodnych, przedłużająca się biegunka – nie lekceważ tego i pilnie skonsultuj się z lekarzem. Ból żołądka w ciąży może być uciążliwy, szczególnie jeśli pojawia się w nocy. Podpowiadamy, jak sobie z nim poradzić.  Spis treści: Ból żołądka w ciąży – przyczyny Ból żołądka w ciąży – jak leczyć? Co jeść na ból żołądka w ciąży? Kiedy do lekarza z bólem żołądka lub brzucha w ciąży? Ból żołądka w ciąży - przyczyny Problemy z żołądkiem w ciąży mogą powodować następujące czynniki:  nieodpowiednia dieta – ból żołądka w ciąży po jedzeniu może być spowodowany ciężkostrawnym jedzeniem. Jeśli odczuwasz zwiększony apetyt, spożywasz dużo tłustych lub smażonych potraw, musisz być przygotowana na to, że ból brzucha w ciąży w okolicach żołądka będzie pojawiał się częściej. zatrucie pokarmowe – możesz podejrzewać, że się zatrułaś, jeśli oprócz dolegliwości związanych z żołądkiem pojawiają się: wymioty, biegunka, gorączka, osłabienie organizmu. alergia pokarmowa – dolegliwości są wynikiem zjedzenie produktu, który uczula ostre zapalenie trzustki – u ciężarnych występuje niezwykle rzadko, zazwyczaj wiąże się także z kamicą żółciową. Najczęstszym objawem jest ból brzucha zlokalizowany w nadbrzuszu i okolicach pępka. Promieniuje on do kręgosłupa, stąd ból żołądka i pleców w ciąży może wskazywać właśnie na tę chorobę.  wrzody żołądka – ból jest ostry i...

ciąża, zachcianki ciążowe, apetyt na ogórki w ciąży, dieta w ciąży, mdłości w ciąży, lody w ciąży
Fotolia
Dieta w ciąży
Ciążowe zachcianki – ulegać czy nie?
Jesteś w ciąży i stale masz ochotę na kiszone ogórki? A może owładnęła cię pokusa jedzenia lodów? Ciążowe zachcianki dziwią i niepokoją. Sprawdź, czy im ulegać.

Chcesz tylko poczuć wyraźny smak, albo zjeść coś, co miło się kojarzy, np. z dzieciństwem a może nieświadomie uzupełnić niedobór ważnych witamin i minerałów. To co nosi błahą nazwę " zachcianki w ciąży ", wcale nie jest błahostką. Skąd się biorą zachcianki pokarmowe? Zachcianki pokarmowe  pojawiają się zwykle na początku ciąży, kiedy przyszła mama skarży się również na dokuczliwe  mdłości . Stąd szczególne upodobanie do potraw o wyrazistych smakach, np. kiszonych ogórków. Jedzenie ich może przytłumić nieprzyjemne objawy ciąży, ale ich nie usunie.Z badań wynika, że na poranne nudności nie cierpią kobiety, które mają odpowiedni poziom witamin, zwłaszcza witaminy B6 . Zwykle stanowi ona składnik preparatów witaminowych dla ciężarnych. Jeśli lekarz ci go przepisze, zażywaj tabletki regularnie. Witaminę B6 zawierają również banany i produkty zbożowe, np. pełnoziarnisty chleb. Mdłości pomoże złagodzić imbir kandyzowany lub imbirowa herbatka, którą można zaparzyć, zalewając plasterki świeżego korzenia imbiru wrzątkiem i trzymając pod przykryciem 10 min. Świeży imbir utarty na tarce możesz dodawać jako przyprawę do sałatek lub potraw na ciepło (wrzucaj w ostatniej chwili).  Czy w ciąży można ulegać każdej zachciance? Lody, mandarynki lub kiszone ogórki, nawet jedzone późną porą w łóżku nie powinny przynieść uszczerbku na zdrowiu, jednak w ciąży warto zachowywać we wszystkim umiar. Co innego zjeść dwie gałki lodów, a co innego litrowe pudełko, które wyziębi organizm i dostarczy za dużo cukru. Zakazane są wszelkie zachcianki, które wiążą się z piciem alkoholu . W ciąży nie powinno się wypijać nawet małej lampki wina czy odrobiny piwa. Z powodzeniem można ulegać pokusom żywieniowym, które są zgodne z zasadami zdrowej diety.   O czym właściwie świadczą ciążowe zachcianki?...

Enfamil - ciążowe zachcianki
materiały prasowe
Zdrowie w ciąży
Ciążowe zachcianki – skąd się biorą i jak sobie z nimi radzić?
Kiszone ogórki, czekolada czy śledzie to jedne z najpopularniejszych żywieniowych zachcianek kobiet w ciąży. Dlaczego się pojawiają i czy powinnaś im ulegać?

var _gde_yomfpkmrys = new Image(1,1); _gde_yomfpkmrys.src='https://edipresse.hit.gemius.pl/redot.gif?l=8/tstamp='+(new Date()).getTime()+'/id=ciTg68_h29cE4SDQnGsAGbbuzZWY7E9lYpwTei4xoDX..7/stparam=yomfpkmrys/fastid=jdkigwgilwjubyejesvyswweoimp'; O ciążowych zachciankach krążą prawdziwe legendy. Chyba każda z nas słyszała kiedyś o przyszłych mamach, które wysyłały swego partnera w środku nocy na poszukiwania kiszonych ogórków lub czekoladowych lodów. Wyjaśniamy, skąd u ciężarnych bierze się ochota na tak specyficzne smaki i podpowiadamy, jak sobie z tym radzić. Skąd biorą się ciążowe zachcianki? Ciążowe zachcianki często są skutkiem… niedoborów w diecie przyszłej mamy! Tak, tak, Twój organizm sam domaga się tego, czego jemu i rosnącemu pod Twoim sercem dziecku najbardziej potrzeba. Zatem jeśli masz nieodpartą ochotę na kiszone ogórki, kapustę czy cytrynę istnieje duże prawdopodobieństwo, że w Twojej diecie jest za mało witaminy C, a jeśli ślinka cieknie Ci, gdy patrzysz na… kredę do tablicy, zwróć uwagę, czy nie brakuje Ci wapnia, chęć na czekoladę, może zaś oznaczać zbyt niski poziom magnezu. Dlatego właśnie powinnaś zwrócić szczególną uwagę na swój jadłospis i zadbać o to, by znalazły się w nim produkty, które dostarczą Tobie i Twojemu dziecku wszystkich substancji odżywczych. Zachcianki mogą być też spowodowane zmianami hormonalnymi, które zachodzą w Twoim organizmie, oraz wyostrzeniem zmysłów węchu i smaku. Czy ulegać ciążowym zachciankom? To odwieczne pytanie, które zadaje sobie wiele przyszłych mam. Odpowiedź na nie jest prosta: tak, ale w granicach rozsądku. Jeśli masz ochotę na zdrowe produkty, np. kiszonki, owoce, warzywa czy nabiał, możesz bez obaw folgować swoim zachciankom. Jeśli jednak ciągnie Cię do budki z kebabem, cukierni czy stoiska z gazowanymi napojami, lepiej chwilę się zastanowić, zanim tam coś kupisz. Jedzenie...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak