Aktualności

Zakaz palenia przy dzieciach w samochodzie!

Od 1 października 2015 roku Anglicy i Walijczycy nie będą mogli palić przy dzieciach w samochodzie. Za złamanie przepisu grozi wysoka grzywna. A jak jest w Polsce?

Bierne palenie jest bardzo groźne dla dzieci.
Dziecku, które wdycha dym papierosowy, grożą częste infekcje układu oddechowego, powtarzające się zapalenia ucha środkowego, zaostrzenie alergii,  astma, a nawet rak. Są jeszcze inne zagrożenia, m.in. opóźniony rozwój czy kłopoty z koncentracją.
Najgorzej jest wówczas, gdy ktoś pali przy dziecku w małym pomieszczeniu, a wnętrze samochodu jest przecież maleńkie.

Zobacz także: Po obejrzeniu tych zdjęć nigdy nie sięgniesz po papierosa w ciąży

 

Zakaz palenia w samochodzie przy dzieciach w Anglii i Walii

Od 1 października w Anglii i Walii każdy, kto zapali w samochodzie przy dziecku lub osobie małoletniej (poniżej 18 roku życia), złamie prawo. Jeśli zostanie na tym przyłapany, zapłaci mandat do 50 funtów  (ok. 277  złotych). Palić będzie można jedynie w kabriolecie z opuszczonym dachem.

– Badania wskazują, że palenie w pobliżu dzieci - w samochodzie lub w innym miejscu - odpowiada w Wielkiej Brytanii za ok.  40 zgonów dzieci rocznie. Samochód to bardzo mała przestrzeń i nawet przy otwartych oknach bierne palenie jest niemal tak szkodliwe, jak w pomieszczeniach zamkniętych - powiedziała dr Hilary Wareing, dyrektor Tobacco Control Collaborating Centre (cytujemy za www.mojawyspa.co.uk)

Przeczytaj także: Dziecko w samochodzie

 

 

O wprowadzeniu zakazu myślą także Włosi

O podobnym zakazie myślą Włosi, gdzie – jak wynika z doniesień ansa.it,  włoskiej Agencji Informacji Multimedialnych –  połowa dzieci jest narażona na bierne palenie w 2. roku życia i prawie 40 proc. ma rodzica, który pali w domu. 61 procent włoskich palaczy pali także w samochodzie, niektórzy z nich robią to  przy dzieciach (źródło: www.nostrofiglio.it).

 


W Polsce wciąż można palić przy dzieciach

Jak poinformował nas Marek Kąkolewski z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji, w Polsce przepisy zabraniają palić w pojeździe jedynie kierowcom autobusów i taksówek. Zwykli kierowcy mogą palić przy dzieciach legalnie. I niestety często to robią.

– Kierunek zmian prawnych w Anglii bardzo cieszy, gdyż zapewnia dzieciom dodatkową ochronę przed skutkami biernego palenia – mówi Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak. I dodaje, że odpowiedzialny i kompetentny rodzic i bez prawnego zakazu zdaje sobie sprawę ze szkodliwości dymu tytoniowego i nie pali papierosów przy dziecku, ani w mieszkaniu, ani w samochodzie.

Czy warto wprowadzić w Polsce zakaz palenia w samochodzie przy dziecku?

Uważamy, że w Polsce też warto wprowadzić zakaz palenia przy dzieciach w samochodzie.
A jakie jest wasze zdanie?

  • Czy w Polsce potrzebna jest zmiana prawa?
  • Czy zakaz powinien obejmować także palenie przy kobietach w ciąży?
  • A może wystarczy rozsądek kierowców i pasażerów?

Zobacz także: Jak nie przytyć po rzuceniu palenia. Rady dietetyka.

Nagrzane auto jest jak piekarnik! Nie zostawiaj w nim dziecka [WIDEO]

palenie papierosów w ciąży, alergia, papierosy w ciąży, alergia u dziecka
fotolia
Zdrowie w ciąży
Palenie w ciąży ma wpływ na pojawienie się alergii u dziecka
Płuca noworodka, którego mama paliła papierosy w ciąży, są mniejsze niż płuca dziecka, którego mama nie paliła. Palenie w ciąży powoduje, że znacznie rośnie ryzyko pojawienia się u dziecka nie tylko alergii, ale też astmy.

Coraz więcej dzieci choruje na alergię. W dużej mierze alergię się dziedziczy, jednak ogromny wpływ na jej pojawienie się mają czynniki środowiskowe. Jednym z najpoważniejszych jest wdychanie przez dziecko dymu tytoniowego. Badania dowodzą, że zarówno czynne, jak bierne palenie w ciąży (bierne palenie, czyli narażenie na wdychanie dymu tytoniowego) to poważne czynniki ryzyka pojawienia się u dziecka alergii i astmy.    Palenie w ciąży a alergia i astma Alergia pojawia się 2-6 razy częściej u dzieci, których oboje rodzice palą papierosy , a ryzyko wystąpienia np. astmy jest u aż 11 razy większe u dzieci, których rodzice palą. Ryzyko pojawienia się alergii jest również wyższe u niemowląt, których mamy co prawda same nie paliły papierosów, ale były narażone na bierne palenie .   Dym tytoniowy a alergia Jeśli w ciąży jesteś narażona na bierne palenie, musisz wiedzieć, że dziecko w twoim brzuchu nie jest chronione przed dymem tytoniowym. Substancje w nim zawarte docierają do dziecka wraz z powietrzem, które wdychasz, zarówno wtedy, gdy palisz sama, jak i wtedy, kiedy pali ktoś w twoim otoczeniu. Warto wiedzieć, że w dymie tytoniowym wykryto już ponad 4000 szkodliwych składników. Wiele z nich ma działanie rakotwórcze. Dym tytoniowy powoduje również gorszy rozwój płuc dziecka. Badania wykazały, że substancje zawarte w dymie papierosowym silnie drażnią błonę śluzową dróg oddechowych , uszkadzają ich nabłonek, a także ułatwiają przenikanie alergenów i zwiększają ich właściwości uczulające.   Słabsze płuca noworodków palących mam Dzieci kobiet, które paliły w czasie ciąży, miały po urodzeniu gorsze parametry badań spirometrycznych (świadczących o wielkości i pracy płuc) niż dzieci mam, które w czasie ciąży nie paliły. Z kolei w badaniu wykonanym w Szwecji wykazano, że palenie w...

Zdrowie w ciąży
Dlaczego nie wolno palić w ciąży
Ponad 7 proc. ciężarnych Polek nałogowo pali papierosy, co piąta jest narażona na wdychanie dymu tytoniowego w domu. Dla nienarodzonych maluchów ma to opłakane skutki.

Przyszła mamo, rzuć palenie! Według danych GIS w ciąży pali ponad 7 proc. Polek . W opinii prof. Marii Borszewskiej-Kornackiej, mazowieckiego konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie neonatologii w rzeczywistości odsetek palących jest jednak zdecydowanie większy. Według szacunkowych danych ze Szpitala Klinicznego im. ks. Anny Mazowieckiej w Warszawie problem ten może dotyczyć nawet 30 proc. ciężarnych . Palenie papierosów i picie alkoholu przez ciężarne jest ogromnym problemem w Polsce. Papierosy w czasie ciąży to znaczny wzrost ryzyka poronienia, niskiej wagi urodzeniowej, niektórych wad wrodzonych i innych powikłań. Dzieci, których matki paliły w ciąży, są też bardziej zagrożone astmą .   W latach 90. paliło papierosy 30 proc. ciężarnych kobiet. Teraz przyznaje się do tego 7 proc., ale lekarze mówią o nawet 30. Ta liczba musi spaść do zera! Bierne palenie również szkodzi – Za małą uwagę zwracamy na szkodliwość biernego palenia. Wiele ciężarnych jest narażonych na dym tytoniowy w domu, a także w pracy. A dym - tłumaczy prof. Dobrzańska, krajowy konsultant ds. pediatrii – zawiera kilkadziesiąt substancji rakotwórczych. Jego wdychanie także może spowodować opóźnienia w rozwoju intelektualnym dziecka, niedotlenienie mózgu, śmierć łóżeczkową, wady rozwojowe, nowotwory, a także zmiany w kodzie genetycznym, poronienia i niską masę urodzeniową dziecka . - Nikotyna przechodzi przez łożysko, kumuluje się w tkankach płodu . Matka nie może się oszukiwać, że jak pali w ciąży czy podczas karmienia piersią, to nie szkodzi dziecku. Szkodzi. Dopiero po 12 godzinach po wypaleniu jednego papierosa w pokarmie matki nie ma substancji toksycznych - mówi prof. Dobrzańska.      

czy można brać tabletki antykoncepcyjne, jeśli pali się papierosy
Fotolia
Aktualności
Na tą śmiertelną chorobę narażasz swoje dziecko, a szczególnie syna, każdego dnia
Wyniki najnowszych badań to ostrzeżenie dla wszystkich ciężarnych. Sprawdź, czego nie wolno robić przez te 9 miesięcy.

Każda z nas, nawet będąc w stanie błogosławionym, bardzo często przebywa w zadymionych pomieszczeniach. Czasem jest to kawiarnia, a innym razem mieszkanie znajomych. Nawet na wolnej przestrzeni, jaką jest na przykład przystanek autobusowy, można się zwyczajnie „nawdychać”. A to jest już bardzo niebezpieczne dla nienarodzonego dziecka . Syn szczególnie narażony na niebezpieczeństwo Badania pod nadzorem dr Aleksandry Noel z amerykańskiej School of Veterinary Medicine, w stanie Louisiana, wykazały silny związek między biernym paleniem dymu papierosowego a ryzykiem zachorowania na nieuleczalną obturacyjną chorobę płuc (POChP). W tej chwili jest to jedna z 4 najgroźniejszych chorób, na jakie umierają zarówno dzieci, jak i dorośli. Przeczytaj także: Palenie w ciąży ma wpływ na pojawienie się alergii u dziecka Eksperymentowi zostały w badaniu poddane ciężarne myszy, które przez 4 godziny dziennie między 6. a 19. dniem ciąży przebywały w zadymionym pomieszczeniu. Dym pochodził z papierosa. Po porodzie, małe myszki osiągały wiek 15 tygodni i poddawane były badaniu. Zmiany w płucach odnotowano w większym stopniu u samców. Dlaczego? Ich płuca rozwijają się wolniej i bardziej narażone są na uszkodzenia tkanek. Niestety, przy uszkodzeniu struktur płucnych, zwiększa się ryzyko zachorowania na POChP. Bierne palenie gorsze od aktywnego? Palenie papierosów w ciąży jest karygodnym zachowaniem, powodującym poważne szkody w organizmie. Jeszcze gorsze jest palenie bierne , a to z powodu znacznie wyższego stężenia substancji toksycznych i rakotwórczych w tzw. strumieniu bocznym dymu. Dodatkowo nie jest on filtrowany i wszystkie toksyny trafiają wprost do naszych płuc oraz płuc naszego dziecka. W Polsce odnotowuje się ok. 1-2 tys. zgonów z powodu biernego palenia. Źródło: zdrowie.wp.pl, zdrowie.pap.pl  

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj