Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
zakaz rozwodów
Adobe Stock
Aktualności

„Czy czas zakazać rozwodów?” - debata katolickiego pisma i Ordo Iuris

W debacie zorganizowanej przez katolicki magazyn „Polonia Christiana” tematem przewodnim była walka z rozwodami. Ordo Iuris, zaangażowane w debatę, ma wiele pomysłów na uzdrowienie polskich małżeństw. Jednym z nich jest np. przymusowa separacja.

Jak możemy przeczytać na stronie „Polonia Christiana”, w 2019 roku rozwiodło się 64 tys. par, a 1700 małżeństw zdecydowało się na separację. Katolickie pismo zorganizowało więc debatę o bardzo kontrowersyjnej nazwie: „Czy czas zakazać rozwodów?”. W sieci zawrzało, a organizatorzy zmienili tytuł debaty na „Dlaczego trzeba walczyć z plagą rozwodów?”. Dodatkowo Ordo Iuris, które również było zaangażowane w tę akcję – usunęło informacje o debacie ze swojej strony.

Cytaty o tacie – 17 wzruszających, mądrych i śmiesznych złotych myśli na Dzień Ojca [WIDEO]

Kontrowersyjna debata dotycząca rozwodów

„Dlaczego w kwestii tak zasadniczej – dotyczącej zarówno zbawienia wiecznego, jak i doczesnego szczęścia – poddajemy się tak łatwo? A może nadszedł czas, aby w końcu zakazać rozwodów?” - brzmiał opis debaty.

Katoliccy działacze wzięli udział w spotkaniu, które było połączone z promocją numeru magazynu „Polonia Christiana”. Gośćmi był dr Tymoteusz Zych (wiceprezes Instytutu Ordo Iuris), a także Krystian Kratiuk (redaktor naczelny magazynu „Polonia Christiana” oraz portalu PCh24.pl).

Separacja jako lekarstwo na kłopoty małżeńskie

Ordo Iuris opracowało propozycje, dzięki którym zmniejszyłaby się liczba rozwodów, jest to m.in. przymusowa separacja (mogłaby trwać kilka miesięcy lub kilka lat). Kolejny pomysł to „przywrócenie instytucji nieodpłatnego posiedzenia pojednawczego i wprowadzenie obowiązkowych mediacji między małżonkami mającymi niepełnoletnie dzieci”. Separacja miałaby skłaniać małżonków do „pogłębionej refleksji nad rozwodem”.

Prawo przyjazne rodzinie

Ordo Iuris w artykule „W kierunku prawa przyjaznego rodzinie – propozycje legislacyjne Instytutu Ordo Iuris” zaproponowało także zniesienie „prawnej dyskryminacji małżeństw” w sytuacjach dopłat do czynszów, pierwszeństwa w rekrutacji do przedszkoli i żłobków. Argumentem jest to, że na takie udogodnienia mogą liczyć osoby tylko rzekomo samotne (tak naprawdę żyjące w konkubinacie).

Na tym propozycje się nie kończą. Kolejne pomysły to:

  • 500+ dla kobiet w ciąży,
  • comiesięczne bony wychowawcze w wysokości 700 zł dla dzieci do lat trzech, których rodzice nie są na płatnych urlopach wychowawczych,
  • wysokość emerytury uzależniona od liczby posiadanych dzieci. 


Źródło: rp.pl

Zobacz także: 

opieka nad dzieckiem po porodzie
AdobeStock
Aktualności
Małe dziecko obwinia SIEBIE za rozwód rodziców [WIDEO]
Małe dzieci nie rozumieją rozwodu rodziców, ale czują się za niego odpowiedzialne - mówi psycholog Alicja Budzyńska. Zobacz film, z którego dowiesz się, jak dorośli wywołują w dzieciach poczucie winy i współodpowiedzialności za swoje konflikty.

Dziecko to wrażliwy obserwator relacji między rodzicami. W sytuacji, kiedy rozpada się jego rodzina staje wobec jednego z najtrudniejszych emocjonalnie doświadczeń w swoim życiu. Jeżeli rozstaniu mamy i taty towarzyszy konflikt, dziecko staje się uczestnikiem, a nawet zakładnikiem w grze, jaką toczą między sobą rodzice . O tym, jak przeprowadzić rozstanie, aby dziecko jak najmniej na tym ucierpiało, rozmawiali uczestnicy 11. Ogólnopolskiej Konferencji "Ostrożnie dziecko! Profilaktyka krzywdzenia małych dzieci" zorganizowanej w czerwcu przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę oraz Zakład Zdrowia Publicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. W świecie małych dzieci wszystko dzieje się z ich powodu Maluszki i przedszkolaki spostrzegają świat inaczej. Jak mówi psycholog Alicja Budzyńska, małe dzieci są egocentryczne, a ten egocentryzm dziecięcy powoduje, że dzieci wyobrażają sobie, iż są "główną planetą wokół której krążą inne osoby". "Czyli jak świeci słońce to dlatego, że były grzeczne, a jak pada deszcz to dlatego, że coś przeskrobały" – tłumaczy psycholog. Niestety to oznacza, że jak mama czy tata się złoszczą to małe dzieci czują , że to również z ich powodu. "Egocentryzm dziecięcy powoduje, że kiedy dzieci czują problem lub napięcie między rodzicami, to przypisują sobie w naturalny sposób odpowiedzialność za to, co się dzieje" – wyjaśnia Budzyńska. Rodzicu, nie obarczaj dziecka! Czy podobny mechanizm działa w przypadku starszych dzieci? Nie – odpowiada psycholog. W tej sytuacji o tym, czy dziecko będzie miało poczucie winy, decyduje postawa rodziców . "Wszystko zależy od okoliczności, od konkretnej sytuacji, od zasobów dziecka, od warunków, w jakich wychowywało się do momentu konfliktu między rodzicami, od relacji z nimi, ale przede wszystkim jest to uwarunkowane zachowaniem rodziców i...

tata, dzieci, ławka, park,
Fotolia.pl
Aktualności
Rozwód i opieka na dzieckiem – nowe przepisy korzystne dla ojców.
Rozwód nie będzie już oznaczał ograniczenia praw rodzicielskich dla jednego z rodziców. Dotychczas, jeśli rodzice nie porozumieli się sami w kwestii opieki nad dzieckiem, sąd ograniczał prawa rodzicielskie jednemu z nich. 

Prawa ojca w Polsce pozostawiają wiele do życzenia. Ojcowie twierdzą, że opieka nad dzieckiem po rozwodzie zwykle przypada tylko matce , a wymagane prawem ograniczenie władzy rodzicielskiej jest w praktyce często wykorzystywane przeciwko nim.   Zmiany w prawie – koniec dyskryminacji ojców Na szczęście wkrótce te dyskryminujące ojców przepisy nieco się zmienią na lepsze. Prezydent RP podpisał nowelizację Ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy , która zacznie obowiązywać po 30 dniach od jej ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Nadal – tak jak było do tej pory – w pierwszej kolejności o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej i o tym, jak będą wyglądać kontakty z dzieckiem po rozwodzie, będą decydować rodzice w pisemnym porozumieniu. Zmiana polega na tym, że brak porozumienia nie będzie już niósł za sobą konsekwencji w postaci ograniczenia władzy rodzicielskiej. Jako zasadę przyjęto pozostawienie władzy rodzicielskiej obojgu rodzicom, a nie jej obowiązkowe ograniczenie. Zobacz też: To co robisz, może być wykorzystane przeciw Tobie   Prawa ojca w sądzie: do tej pory przepisy sprzyjały kobietom Do tej pory jeżeli rodzice nie umieli sami dojść do porozumienia, sprawa kończyła się ograniczeniem władzy rodzicielskiej jednego z nich. Jeżeli rodzice opracowali porozumienie w sprawie opieki nad dziećmi, sąd je uwzględniał, gdy oczywiście było ono zgodne z dobrem dziecka. Obowiązkowo również w wyroku rozwodowym musiało znaleźć się rozstrzygnięcie o tym, jak mają wyglądać kontakty z dzieckiem po rozwodzie. Ustawa przed nowelizacją powodowała, że sądy, którym nie przedstawiono porozumienia pomiędzy rodzicami, automatycznie ograniczały władzę rodzicielską jednemu z nich, bo prawo nie zezwalało im na inne rozwiązanie. W polskich realiach zazwyczaj jest to ojciec. Według badań GUS w 2015 roku,...

rozwód, Facebook, internet
Fotolia
Związki i seks
Rozwód na Facebooku?
Jeśli małżeństwo przechodzi kryzys, a partnerzy planują się rozstać, sprawa wydaje się całkiem prosta. Najpierw rozwód na Facebooku, potem rozwodowe selfie, a na końcu dla uczczenia powrotu do życia singla – divorce party.

W życiu zdarza się tak, że miłość, która miała być tą jedyną i na zawsze, z czasem się wypala, a małżonkowie nie chcą już dłużej udawać, że nadal coś ich łączy. Wtedy często zapada decyzja o rozwodzie . Sprawa rozwodowa może jednak trwać długo, a samo złożenie pozwu rozwodowego wymaga trochę zachodu. A jeśli nie chcemy czekać i pragniemy poczuć się wolni już teraz, natychmiast? Wystarczy wziąć rozwód na Facebooku, a potem wstawić rozwodowe selfie – to nowy trend, który powoli staje się coraz popularniejszy. Na kryzys w małżeństwie zmiana statusu Facebook daje możliwość oznaczenia swojego statusu związku. Wystarczy jedno kliknięcie myszką i możemy poinformować innych użytkowników, czy jesteśmy w związku małżeńskim, po rozwodzie, w separacji, czy też może owdowieliśmy albo chwilowo wiedziemy żywot singla. Jak pokazują statystyki, status na Facebooku zaznacza aż 60 procent internautów, korzystających z tego portalu społecznościowego. I nie ma oczywiście nic dziwnego w tym, że ktoś, kto jest po rozwodzie, ustawia status „rozwiedziony”, dość nietypowe jest natomiast to, że niektórzy zmieniają swój status jeszcze przed złożeniem pozwu rozwodowego. To nowy trend , który powoli dociera do nas zza oceanu. Zamiast czekać na zakończenie długiego procesu rozwodowego, partnerzy zmieniają „etykietkę” na Facebooku i tym samym informują swoich znajomych (i nieznajomych zresztą też) o tym, że się rozwodzą. Pół biedy, jeśli robią to za obopólną zgodą, jak np. amerykański bloger i pisarz Michael Ellsberg i jego żona, którzy w tym samym czasie opublikowali na swoich profilach informację o rozstaniu . Gorzej jednak, jeśli współmałżonek właśnie z Facebooka dowiaduje się, że będzie się rozwodził. Tak o planowanym rozstaniu „poinformował” swoją małżonkę Amerykanin, Neil Brady. Gdy jego żona, Emma, wróciła z...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz