Zasady higieny w walce z koronawirusem
AdobeStock
Aktualności

10 dodatkowych zasad higieny, których musisz przestrzegać, jeśli nie chcesz zarazić się koronawirusem

Eksperci przekonują, że standardowe dbanie o higienę może nie wystarczać w walce z rozprzestrzeniającym się chińskim wirusem.

Standardowe dbanie o higienę może być niewystarczające w obliczu szerzącego się koronawirusa. Aby zminimalizować ryzyko zarażenia, eksperci radzą, na co zwracać szczególną uwagę podczas sprzątania i w zakresie codziennej higieny. Potraktujcie je poważnie!

Zalecenia higieniczne na czas kwarantanny opublikowane w „The Times”

1. Starannie czyść blaty, uchwyty i klamki

To miejsca, które często dotykamy. Jeśli na powierzchni znajdzie się patogen i „jeden z domowników dotknie jej ręką, a następnie jego dłoń zetknie się z ustami, nosem lub oczami”, może dojść do zakażenia. Sally Bloomfield, profesor London School of Hygiene and Tropical Medicine, uspokaja jednak, że nie trzeba w szczególny sposób szorować podłóg. Ryzyko, że ktoś zetknie się w ten sposób z patogenem leżącym na podłodze, jest niewielkie.

Zobacz też: Jak odróżnić koronawirusa od grypy? Porównaj objawy

2. Częściej niż zwykle czyść toaletę

„Wirus może być obecny w fekaliach, dlatego ważne jest nie tylko częstsze niż zazwyczaj sprzątanie toalety, ale i zamykanie jej pokrywy przed spuszczeniem wody. Mikrocząsteczki fekaliów pod wpływem mocnego strumienia wody mogą bowiem unosić się w powietrzu i oblepić ściany łazienki i innych urządzeń sanitarnych” – wyjaśnia w magazynie „The Times” ekspertka w sprawie zdrowia środowiskowego, Lisa Ackerley.

3. Używaj mocniejszej chemii do sprzątania

Chusteczki nawilżane do sprzątania czy płyny do mycia szyb zawierające niewielkie stężenie alkoholu mogą nie być wystarczająco skuteczne. Owszem, wirus jest w stanie namnażać się wyłącznie w żywym organizmie, jednak w tym szczególnym czasie warto bardziej postawić na odkażanie powierzchni, mebli, ale też pilota do tv, klawiatury komputera czy rączki czajnika.

4. Regularnie i dokładnie czyść telefon

Prof. Sally Bloomfield przestrzega: „Komórki są dziś przedłużeniem dłoni, a co za tym idzie, to właśnie ich dotykamy najczęściej i najdłużej w ciągu dnia. Co więcej – regularnie przykładamy je do twarzy”. Możemy nawet nie zdawać sobie sprawy z tego, jak wiele zarazków się na nich znajduje, dlatego istotne jest, by myć lub dezynfekować ręce przy każdym użyciu telefonu i czyścić go zarówno z przodu, jak i z tyłu.
 

Wytyczne magazynu „The Times” dotyczące czyszczenia telefonu

Gazeta poleca, by wyłączyć telefon i odłączyć kabel do ładowania, a następnie:

  • przetrzeć ekran ściereczką z mikrofibry nasączoną wodą z mydłem,
  • wysuszyć ekran kawałkiem jednorazowego ręcznika papierowego,
  • ponownie przetrzeć telefon ściereczką z mikrofibry nasączoną roztworem o wysokim stężeniu alkoholu,
  • dokładnie wytrzeć całą obudowę.

5. Miej własną pastę do zębów i ręcznik do rąk

To, że ręczniki kąpielowe czy szczoteczki do zębów są akcesoriami, którymi nie wolno się dzielić z innymi (nawet domownikami), jest rzeczą oczywistą. Często jednak mamy w łazience jeden ogólny ręcznik do rąk czy wspólną dla całej rodziny tubkę pasty do zębów. Ekspert z londyńskiej szkoły uważa, że to błąd i zaleca: „Warto, żeby każdy domownik był zaopatrzony w tubkę pasty do zębów na własny użytek, to samo tyczy się też ręczników do rąk. Szczoteczki warto chować do czystych torebek i trzymać poza łazienką”.

Zobacz też: Koronawirus: włosy musisz myć częściej, niż myślisz!

6. Myj owoce i warzywa dokładniej niż zwykle

Badania naukowe aktualne na ten moment mówią, że nie ma dowodów na to, że koronawirus może być przenoszony przez żywność. Dla pewności jednak zaleca się, by myć warzywa i owoce dokładniej, a także przed i po myć ręce. Nigdy nie wiadomo, czy ktoś przed nami nie przeniósł patogenu na te produkty przez dotyk albo kichnięcie. Na szczęście w ostatnich dniach wiele sklepów spożywczych zaostrzyło zasady higieniczne i wprowadziło obowiązek używania rękawiczek jednorazowych na działach warzyw i owoców oraz pieczywa, czyli wszędzie tam, gdzie wcześniej zdarzało się, że sięgaliśmy po produkty gołymi rękami (co tak naprawdę nigdy nie powinno mieć miejsca!).

Zobacz też: Jak zrobić żel antybakteryjny w domu?

7. Pierz rzeczy w możliwie wysokiej temperaturze

Nastawiaj pralkę na minimum 60 stopni (wyjątkowo delikatne ubrania, które nie mogą być prane w tak wysokich temperaturach, warto schować i używać ich dopiero po okresie kwarantanny). Dodatkowo po umieszczeniu brudnych rzeczy w pralce nie zapomnij o umyciu rąk. Do prania możesz dodać odrobinę wybielacza lub środka zawierającego aktywny tlen w celu odkażenia rzeczy.

8. Wymień wszystkie gąbki i ściereczki

Gąbki i ścierki to prawdziwe siedliska zarazków. Aby zminimalizować ilość bakterii, grzybów i wirusów w przestrzeni domowej, najlepiej wyrzucić wszystkie stare akcesoria do mycia i sprzątania i zastąpić je nowymi. Jeszcze bardziej higienicznym (choć niestety nieekologicznym) rozwiązaniem jest używanie jednorazowych ręczników papierowych. Zmywając naczynia w zmywarce, warto włączać wyższe programy (minimum 60 stopni).

9. Ubrania wierzchnie noś rotacyjnie

Jeśli masz taką możliwość, po zdjęciu jednej kurtki po powrocie do domu z dworu włóż ją do reklamówki albo zanieś do mało używanego pomieszczenia na 3 dni i następnym razem załóż inne okrycie wierzchnie. Pewność, że koronawirus zginął, mamy dopiero po upływie 72 godz. od ewentualnego kontaktu. Innym, choć bardzo wymagającym, rozwiązaniem jest pranie okrycia wierzchniego po każdym przebywaniu na dworze.

Zobacz też: 15 "czystych" rzeczy, które tak naprawdę są brudniejsze niż WC

10. Używaj sprayu do nosa

Zabezpieczysz w ten sposób śluzówkę przed drobnoustrojami. To szczególnie istotne dla osób, które muszą przebywać przez kilka godzin dziennie w jednym pomieszczeniu, np. w pracy lub często podróżować. Preparat stosowany zwykle podczas przeziębienia czy infekcji górnych dróg oddechowych może pomóc w uchronieniu się przed atakiem koronawirusa.

Źródło:onet.pl

Zobacz więcej informacji na temat koronawirusa:

Jakie błędy popełniają młodzi rodzice? Opowiada mama 1,5-rocznej Michaliny

koronawirus: połowa Polaków nie przestrzega zasad kwarantanny?
adobe stock
Aktualności
Koronawirus: Połowa Polaków nie przestrzega kwarantanny?
Przestrzeganie zasad kwarantanny jest kluczowe w walce z koronawirusem. Dla osób, które wracają z zagranicy, jest ona obowiązkowa. Jednak z obserwacji policji wynika, że co drugi Polak lekceważy zalecenia rządu oraz zakaz nieuzasadnionego wychodzenia z domu.

Policja sugeruje, aby objąć dozorem elektronicznym osoby, które przebywają na kwarantannie. Jak dowiedziała się Rzeczpospolita, średnio co drugi Polak łamie zakaz wychodzenia z domu. Funkcjonariusze obawiają się, że jeżeli szybko wzrośnie liczba osób objętych kwarantanną, to nie będzie możliwości kontrolowania tych osób. Ile osób jest objętych kwarantanną? Według statystyk resortu zdrowia obecnie kwarantanną objętych jest już 10 tys. osób. Kontrolę nad osobami przebywającymi na kwarantannie sprawuje policja. Funkcjonariusze wizytują o różnych godzinach, co ma motywować do niewychodzenia z domu. Policjanci są jednak świadomi, że to nie daje gwarancji, że ktoś faktycznie stale w nim przebywa. Rząd zaś szacuje, że liczba osób objętych kwarantanną wzrośnie do nawet 100 tys. Co może pomóc kontrolować osoby objęte kwarantanną? Rozwiązania problemu upatruje się w elektronicznych obrączkach na rękę , które mogłyby dać całkowitą pewność, gdzie znajduje się obserwowany. Co ciekawe, takie rozwiązanie zostało już wprowadzone we Włoszech. Gen. Paweł Nasiłowski, dyrektor Biura Dozoru Elektronicznego Służby Więziennej został poproszony o wyrażenie opinii na ten temat: „Propozycja jest bardzo skomplikowana. Jeśli miałoby to objąć tak wielką populację, to przedsięwzięcie wbrew pozorom nie będzie proste. System dozoru to ogromne przedsięwzięcie logistyczne, musi go obsługiwać wyspecjalizowana służba. Potrzeba ludzi, samochodów i sprzętu, także serwisowego, który kalibruje urządzenia. Komponenty do urządzeń systemu produkowane są w świecie" - stwierdził generał. „Uważam, że rząd powinien sprawdzić tę możliwość. Ten system rzeczywiście byłby bardzo szczelny”    –  dodał Marek Biernacki, poseł i były szef MSWiA.   Warto pamiętać, że za nieprzestrzeganie kwarantanny grozi do 5 tys. zł...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj