spanie z dzieckiem
AdobeStock
Aktualności

Mamy dla was listę powodów, dla których warto spać z dzieckiem

Jeżeli znowu! się złamałaś i zasnęłaś przy maluchu to koniecznie przeczytaj, co dzięki temu zyskałaś - ty i twoje dziecko.

Spanie z dzieckiem to jeden z tych tematów, który potrafi podzielić rodziców. Spać, czy nie? Ilu rodziców tyle odpowiedzi. Ta mama jest zdecydowaną zwolenniczką leżenia z dzieckiem, dopóki ono nie zaśnie. Zobacz, co o tym mówi!

Między snem a jawą

Pewnie zna to wielu rodziców: leżysz przy maluchu bez ruchu i liczysz na to, że w końcu zaśnie. A tu nic z tego, minuty lecą za minutami, dziecko kręci się i nic nie zapowiada nadejścia snu.
Ta mama ma dwóch synków i podchodzi do tego inaczej, bez stresu. Jej zdaniem, moment, kiedy dziecko jest w stanie pomiędzy czuwaniem a snem, jest bardzo magiczny. "Leżę z nimi, ponieważ między szkołą, pracą, posiłkami, pracą domową i innymi zobowiązaniami, rzadko zdarza się, aby chwile milczenia i bliskości były tak piękne i głębokie jak te tuż przed snem" – wyznała.

Wspólny sen to rozpieszczanie dziecka?

Nie zgadza się z zarzutami, że w ten sposób rozpieszcza swoje dzieci i wychowuje na bardzo niesamodzielne w przyszłości. "Jak nauczą się zasnąć bez ciebie? Czy chcesz wychować dzieci, które nigdy nie nauczą się bez Ciebie funkcjonować w świecie?" – kobieta słyszy czasami takie krytyczne pytania skierowane do siebie.

Dajesz dzieciom poczucie bezpieczeństwa

Odpowiada, że liczne badania wykazały, że im więcej przywiązują się dzieci do rodzica, tym bardziej stają się bezpieczne i niezależne . "Ma to sens, jeśli się nad tym zastanowisz: zapewniając bezpieczeństwo dziecku, sprawiasz, że czuje się pewnie i może z łatwością funkcjonować w świecie" – tłumaczy kobieta. Jej zdaniem, w ten sposób jej dzieci mogą mieć dodatkowe bezpieczeństwo, którego potrzebują nawet dorośli.
 

Zobacz także
sleeping with baby

Czy spanie z dzieckiem to dobry pomysł?

sen spokojny sen, woombie, jak uśpić dziecko, dziecko, niemowlak

Spokojny sen dziecka dzięki Woombie!

Dobranocki z dziecińastwa

Jak dobrze pamiętasz piosenki z dobranocek? Quiz

Czy spanie z dzieckiem w jednym łóżku może być niebezpieczne

Spanie z dzieckiem w łóżku w niektórych miejscach na świecie jest… nielegalne!I chociaż czasami, jak mówi leżenie w ciemności to ostatnie miejsce, w którym chce być i aż zaciska zęby, żeby nie wydać z siebie krzyku frustracji, to jednak nie zmienia tego rytuału. "Wiem, że te minuty, w których moje dzieci odpływają w bezpiecznym miejscu moich ramion lub mojej obecności, są tymi, które mają największą wagę dla moich dzieci - i dla mnie. I nie zamieniłbym tego na nic" - wyznała.

Chłopcom trudniej mówić o emocjach

Jako mama synków zdaje sobie sprawę, że chłopcy mają często większy problem z uzewnętrznianiem swoich emocji. Wie, że takie wspólne leżenie to dobry czas na trudniejsze rozmowy z dzieckiem.

Mam podkreśliła, że niejednokrotnie było tak, iż dzieci nie chciały jej obecności przy zasypianiu. "W ciągu ostatnich kilku lat było mnóstwo nocy, że moje starsze dziecko w ogóle mnie tam nie potrzebowało - czasami dosłownie wypchał mnie ze swojego pokoju, żeby mógł zasnąć sam. Ale kładę się z nim w nocy, kiedy jest zestresowany, niespokojny lub po prostu potrzebuje mnie" – powiedziała.

Czas tak szybko mija

kalendarz rozwoju niemowlaka
Narzędzia dla rodziców mamotoja.pl

Apeluje, aby rodzice wykorzystywali takie momenty. Wie, że już niedługo dzieci nie będą jej potrzebowały w ten sposób. "Dni, w których tak bardzo mnie potrzebują, są policzone" – podkreśliła.

Zgadzacie się z tą mamą? Bo ja tak! Moja najmłodsza 9-letnia córeczka właśnie niedawno przestała mnie potrzebować przy zasypianiu. Pisząc ten tekst, uświadomiłam sobie, że nigdy już nie będziemy miały tych wyjątkowych momentów wspólnego leżenia razem przed snem. Ale to co przeżyłyśmy w trakcie tych wieczornych zasypianek, tego nikt nam nie odbierze - wiem, że jest między nami szczególna więź. Oby na zawsze!
 

 


Źródło: scarymommy.com

Zobacz też: 

 

SIDS, czyli zespół nagłej śmierci łóżeczkowej. Co to jest i do kiedy występuje?

Fotolia_76422994_Subscription_XL.jpg
Fotolia
Rozwój
Jak pomóc dziecku przespać noc?
W pierwszych miesiącach życia dziecka możemy uznać, że dziecko przespało noc, jeśli sen trwa 6 pełnych godzin. Pod koniec 1. roku większość dzieci będzie już przesypiało 10-12 godzin. Przeczytaj, jak nauczyć dziecko przesypiać noc.

Na początek uporządkuj zwyczaje dziecka i postaraj się nauczyć je prawidłowego zasypiania jak najwcześniej. Niestety w pierwszym okresie po urodzeniu niewiele da się zrobić, aby kontrolować rytm snu noworodka – zasypia wtedy, kiedy chce. Jeśli jest zmęczony, nic nie powstrzyma snu, a jeśli nie śpi, cóż, wtedy po prostu nie śpi. Już od pierwszego dnia życia dziecka możesz jednak zrobić kilka rzeczy. Podsuń dziecku "przedmiot pomocniczy" Bardzo możliwe, że taki bezpieczny przedmiot - na przykład pluszak lub kocyk – stanie się dla dziecka ważny i będzie mu pomagać w zasypianiu. Jednym z lepszych sposobów na przywiązanie dziecka do misia lub kocyka jest najpierw noszenie go przez jakiś czas przy sobie, aby nabrało zapachu mamy. Dzieci mają bardzo wyostrzony zmysł węchu; kiedy obudzą się nagle, co nocą często się zdarza, zapach mamy może je uspokoić i pomóc znów zasnąć. Oddziel dziecięcy sen od senności W okresie niemowlęcym dziecko może szybko zmieniać stany snu i czuwania. Zauważaj sygnały dziecka i stosuj się do nich: jeśli zaśnie podczas karmienia lub noszenia, odłóż je do miejsca, w którym śpi, jak kołyska, łóżeczko czy wózek. Jeśli dziecko czuwa, zachęcaj je do większej czujności bawiąc się z nim. Tworząc wyraźne rozróżnienie między okresami snu i czuwania pomożesz dziecku skojarzyć spanie z określonym miejscem. Naucz dziecko oddzielać dzień od nocy Chociaż niemowlę nauczy się kiedyś spać dłużej w nocy, noworodki mogą mieszać dzień i noc. Aby pomóc dziecku wykorzystywać godziny nocne na dłuższe okresy snu, wprowadź wyraźne rozróżnienie między drzemkami i snem nocnym. Wieczorem zacznij budować rytuał zasypiania – spokojna zabawa, czytanie, ciepła kąpiel, przebieranie w piżamkę, śpiewanie, kołysanie, spowijanie i zaciemnianie pokoju. Traktuj nocne posiłki inaczej niż te w ciągu dnia Ponieważ noworodek...

mama, niemowlę, sen
Rozwój
Trudne zadanie: usypianie. Poznaj sposoby doświadczonych mam!
Jak nauczyć maluszka samodzielnego zasypiania? A może wcale nie warto tego uczyć? Swoje metody na usypianie malucha zdradzają nam trzy doświadczone mamy.

Usypianie dziecka to nieraz droga przez mękę, ale na szczęście istnieją sprawdzone metody, które ułatwiają to zadanie. Zanim je poznasz, sprawdź, co pomoże w usypianiu dziecka i czemu niemowlęta tak często budzą się w nocy. Co pomoże w usypianiu dziecka? 1. Codzienne, stałe rytuały wieczorne. Pomagają się wyciszyć, uspokajają i dodają poczucia bezpieczeństwa. Są pierwszym sygnałem tego, że pora do łóżka. 2. Chłód w sypialni. Temperatura w sypialni niemowlęcia nie powinna przekraczać 20 stopni C. Śpiące niemowlę podczas snu nieco się rozgrzewa, dlatego przed snem dokładnie wywietrz sypialnię i przykryj szkraba jedynie cienką kołderką. 3. Wygodna piżamka. Luźne, przewiewne bawełniane ubranko – bez zatrzasków na plecach! – to warunek spokojnego snu. 4. Spokój. Dzieci – w tym także niemowlęta – wyraźnie wyczuwają emocje. Jeśli twój maluch czuje, że jesteś zdenerwowana, sam również staje się niespokojny i pobudzony. A to na pewno nie ułatwi mu zasypiania. 5. Odpowiednia kolacja. Pożywna kaszka pozwoli dziecku dotrwać aż do rana. Jednak nie napychaj dziecka po uszy – przepełniony brzuszek wcale nie pomaga w zaśnięciu. (Sprawdź, co jeszcze przeszkadza mu zasnąć ). 6. Wyciszenie. Już dwie godziny przed planowaną godziną zasypiania dziecka, zacznij je wyciszać. Ten czas zamiast na wesołe zabawy, przeznacz na przytulanie, masaż, spokojną kąpiel, czytanie.     Czemu niemowlę budzi się w nocy? 1. Głód. Niemowlę poniżej 6. miesiąca życia potrzebuje nocnego karmienia. Starszemu dziecku daj do picia wodę, a nie mleko. Być może po kilku nocach dojdzie do wniosku, że nie warto się budzić, skoro w nagrodę za to nie dostaje żadnego smakołyku. 2. Potrzeba bliskości. Jeśli ostatnio wróciłaś do pracy, dziecko może nocą domagać się dodatkowej porcji pieszczot. Bądź cierpliwa, niedługo przyzwyczai...

patrzenie w oczy, kontakt wzrokowy, zakrywanie sobie oczu
YouTube
Związki i seks
Czy patrzenie w oczy zbliża czy wywołuje agresję? Zobacz ciekawy eksperyment
Czy kiedykolwiek ktoś patrzył przez dłuższy czas w twoje oczy? Co w takiej sytuacji czułaś: irytację, złość, a może sprawiło ci to przyjemność? Zobacz, jak się zachowywali ludzie, którzy przez 4 minuty musieli patrzeć w oczy swojemu partnerowi.

Powszechnie uważa się, że patrzenie w komuś w oczy przez dłuższy czas może wyzwalać agresję . Długotrwałe wpatrywanie się w kogoś sprawia, że ludzie czują się niekomfortowo, mają poczucie, że ktoś wchodzi w ich prywatną przestrzeń , próbuje dominować lub okazuje zainteresowanie seksualne. Podobnie zresztą jest w świecie zwierząt – patrzenie psu w oczy sprawia, że odbiera on to jako prowokację, wyzwanie i staje się agresywny. Ale czy patrzenie w oczy najbliższym, ukochanym osobom również może wyzwalać agresję? Naukowcy postanowili to sprawdzić. Ich zdaniem, 4 minuty niezakłóconego kontaktu wzrokowego raczej zwiększa poczucie bliskości niż wyzwala agresję. Aby to udowodnić, przygotowali eksperyment, do którego zaprosili 6 par z różnym stażem partnerskim – jest para, dla których to spotkanie jest czwartą randką, jest też para z 50-letnim stażem małżeńskim. Warto wiedzieć: Różnice płci. Kobieta i mężczyzna - w czym są inni? Zobacz, jak reagowały pary podczas czterominutowego patrzenia sobie w oczy:   Patrzenie w oczy - jaki cel ma ten eksperyment? Pary początkowo nie mogą uwierzyć, w cel jaki przed nimi postawili organizatorzy eksperymentu: „Mamy patrzeć sobie w oczy przez 4 minuty? Przecież to nienaturalne!”, „Cztery minuty? To długi czas?”. Co ciekawe, bardziej zakłopotane tym zadaniem były kobiety niż mężczyźni (a przynajmniej one to okazywały). W końcu pary zaczynają eksperyment, zapada cisza . Patrzą sobie w oczy. Niektórzy walczą z zawstydzeniem, niektórzy próbują zahipnotyzować partnera. Po chwili jednak dzieje się coś magicznego – ludzie zaczynają się do siebie uśmiechać , ciepło, serdecznie. Niektórzy dążą do bliskości , dotykając się nogami, rękoma. Widać, że doświadczają czegoś wyjątkowego. Szczere wyznania po zakończeniu doświadczenia Gdy czas mija,...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko
Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!
Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka
Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz