Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
mama, dziecko, zasiłek
Adobe Stock
Aktualności

Zasiłek opiekuńczy na dziecko w czasie epidemii: komu się należy i w jakiej kwocie?

Zajmujesz się dzieckiem, bo z powodu pandemii koronawirusa zamknięto przedszkole lub szkołę? Co ci się należy za czas nieobecności w pracy? Zapisy tzw. tarczy antykryzysowej gwarantują rodzicom pomoc finansową – sprawdź, co zyskasz.

Tarcza antykryzysowa to pakiet ustaw, które mają wspomóc finansowo pracowników, przedsiębiorców i wszystkich tych, którzy przez pandemię koronawirusa nie mogą pracować albo wręcz stracili dochód. Sejm przyjął specustawę kryzysową, która weszła w życie w kwietniu. Od początku kwietnia do ZUS masowo wpływają wnioski o dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Co w ramach tarczy antykryzysowej należy się rodzicom?

Aktualizacja 05.05.2020

Zasiłek opiekuńczy – co to jest?

Do zasiłku opiekuńczego ma prawo każdy rodzic, który płaci składki na ubezpieczenie chorobowe i musi sprawować osobistą pieczę nad dzieckiem do 8 lat. W ciągu roku rodzicowi przysługuje łącznie 60 dni, podczas których można pobierać zasiłek opiekuńczy. Zapisy tarczy antykryzysowej wprowadziły następujące zmiany:
 

 • dodatkowe 14 zasiłku opiekuńczego – te dni nie wliczają się do ogólnej puli 60 dni w roku objętych prawem do zasiłku
 • możliwość wydłużenia dodatkowego okresu 14 dni zasiłku o kolejne dni drogą rozporządzenia Rady Ministrów


Oznacza to, że jeśli czas, w którym przedszkola i szkoły pozostaną zamknięte, wydłuży się, rząd będzie mógł szybko przedłużyć również okres pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego przez rodziców.

Uwaga! Okres pobierania zasiłku opiekuńczego nie jest uzależniony od liczby dzieci, jakie pozostają pod opieką rodzica.

Zasiłek opiekuńczy – dla kogo?

Aby otrzymać zasiłek opiekuńczy, trzeba spełniać kilka warunków:

 • rodzic musi mieć ubezpieczenie chorobowe
 • rodzic może być także ubezpieczony w KRUS
 • dziecko, nad którym jest sprawowana opieka, ma nie więcej niż 8 lat
 • dziecko ma do 16 lat i orzeczenie o niepełnosprawności
 • dziecko jest pełnoletnie i ma orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności
 • dziecko ma orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego
 • nikt inny nie może zająć się dzieckiem w tym czasie 


Wniosek o zasiłek opiekuńczy można składać drogą elektroniczną poprzez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. O korzystaniu z zasiłku trzeba poinformować pracodawcę, zleceniodawcę, a osoby prowadzące działalność gospodarczą informują bezpośrednio ZUS.

Zgodnie z najnowszymi zapowiedziami premiera z 29 kwietna 2020 dodatkowy zasiłek opiekuńczy na dziecko ma zostać przedłużony do 24 maja, czyli do momentu, w którym zajęcia w placówkach edukacyjno-wychowawczych prawdopodobnie zostaną wznowione. Co ważne, zasiłek opiekuńczy otrzymają także ci rodzice, którzy zdecydują o pozostaniu z dziećmi w domach, mimo że samorząd i dyrekcja placówki umożliwią im posłanie dziecka do przedszkola.

Uwaga! Najnowsza autopoprawka do ustawy o tzw. tarczy antykryzysowej nie przewiduje wypłacania rodzicom dodatkowego zasiłku opiekuńczego po 24 maja. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie kosztować prawie 3 mld zł i jest ogromnym obciążeniem dla ZUS.


Zasiłek opiekuńczy – ile?

Zasiłek opiekuńczy wynosi 80% podstawy wymiaru zasiłku. Innymi słowy – rodzic niezdolny do pracy z powodu sprawowania opieki nad dzieckiem pobiera 80% swojego wynagrodzenia. Pod uwagę bierze się średnią miesięczną pensję z ostatnich 12 miesięcy (lub pełnych miesięcy kalendarzowych, jeśli składki są opłacane krócej).

Rolnicy ubezpieczeni w KRUS mają prawo do zasiłku w wysokości 1/3 z kwoty emerytury podstawowej (od 1 marca to 972,40 zł) za każdy dzień.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy – kto nie dostanie?

Nie wszyscy rodzice będą mogli skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Pieniądze nie należą się, gdy:

 • rodzic ma zaległości w opłacaniu składek na ubezpieczenie chorobowe
 • oboje rodzice mają władzę rodzicielską, ale jedno z nich nie pracuje, przebywa na urlopie macierzyńskim lub wychowawczym i może zająć się dzieckiem


Źródło: money.pl

Zobacz też:

Kosiniakowe: Sprawdź, czy ci przysługuje? [WIDEO]

kobieta, film, laptop
Adobe Stock
Aktualności
12 pozytywnych filmów na gorsze czasy – poprawiają humor, wzruszają, odprężają! [LISTA]
Pozytywny film na wieczór to zawsze dobry pomysł - zwłaszcza w momentach, kiedy informacje ze świata coraz bardziej przytłaczają. Wybraliśmy najlepsze filmy z pozytywnym przesłaniem - komedie, romanse i inspirujące biografie.

Pozytywne filmy często bawią do łez, a jednocześnie wzruszają i napawają optymizmem, a więc dają wszystko to, czego teraz najbardziej potrzebujemy. Kilka godzin relaksu przed ekranem potrafi zdziałać cuda i nastroić pozytywnie, nawet jeśli czasy temu nie sprzyjają. Jeśli czujesz się odizolowana, masz poczucie zagrożenia i niepewności, koniecznie obejrzyj któryś z optymistycznych filmów z listy. A najlepiej wszystkie – zaplanuj sobie udany filmowy tydzień! Spis treści: 1. Pozytywne filmy o życiu - Green Book - Nietykalni - Życie jest piękne - Choć goni nas czas - Forrest Gump 2. Pozytywne filmy o miłości - Love, Rosie - Poradnik Pozytywnego Myślenia - Lepiej być nie może 3. Optymistyczne filmy o wielkich ludziach - Julie i Julia - Jak zostać królem - Pogoda na jutro - Bogowie Pozytywne filmy o życiu Filmy z pozytywnym przesłaniem to nie tylko komedie - często są to też filmy opowiadające o ciężkich momentach w życiu. To, jak radzą sobie z nimi bohaterowie, napawa nas optymizmem i sprawia, że radośniej patrzymy w przyszłość. Green Book reż. Peter Farrelly Nagrodzony Oscarem film o czarnoskórym muzyku jazzowym, który zatrudnia niewykształconego cwaniaczka z Bronksu jako swojego szofera. Choć bohaterowie pochodzą z zupełnie innych światów, obecna w ich wspólnej trasie kwestia dyskryminacji rasowej sprawia, że zyskują swoją wzajemną przyjaźń i lojalność. Nietykalni reż. Olivier Nakache, Eric Toledano Francuski hit kasowy oparty na faktach. Historia wyjątkowej przyjaźni chorego arystokraty i jego opiekuna, prostego chłopaka z przestępczą przeszłością. Można oglądać wielokrotnie. Życie jest piękne reż. Roberto Benigni Wbrew pozorom, jest to optymistyczna historia o ojcu, który wraz z synem zostaje zamknięty w obozie koncentracyjnym i próbuje przekonać malca, że okrutna...

koronawirus a dentysta
Adobe Stock
Zdrowie
Koronawirus a dentysta - co zrobić, gdy boli ząb, gdzie znaleźć pomoc [PORADNIK]
Podpowiadamy, jak w czasie walki z epidemią koronawirusa leczyć zęby, zwłaszcza, gdy potrzeba natychmiastowej pomocy stomatologa.

Koronawirus rozchodzi się drogą kropelkową, co powoduje, że leczenie zębów w gabinecie dentystycznym jest teraz potencjalnie idealnym miejscem do jego rozprzestrzeniania się. Nie ma jasnych i jednoznacznych wytycznych co do leczenia stomatologicznego w warunkach epidemii koronawirusa. Gabinety same podjęły decyzję o zawieszeniu pracy. Spis treści: Koronawirus a jeśli to miał być myślnik, to należy napisać "dentysta — większość".---#---Koronawirus a dentysta - większość gabinetów stomatologicznych zawiesiła działalność Koronawirus a dentysta - gdzie leczyć bolący ząb Koronawirus a dentysta - wykaz czynnych gabinetów stomatologicznych Koronawirus a dentysta - w gabinetach brakuje maseczek---#---dentysta-większość#dentysta — większość---#---dentysta - większość">dentysta - gabinety zawiesiły działalność Koronawirus a jeśli to miał być myślnik, to należy napisać "dentysta — gdzie".---#---Koronawirus a dentysta - większość gabinetów stomatologicznych zawiesiła działalność Koronawirus a dentysta - gdzie leczyć bolący ząb Koronawirus a dentysta - wykaz czynnych gabinetów stomatologicznych Koronawirus a dentysta - w gabinetach brakuje maseczek---#---dentysta-gdzie#dentysta — gdzie---#---dentysta - gdzie">dentysta - gdzie leczyć bolący ząb Koronawirus a jeśli to miał być myślnik, to należy napisać "dentysta — wykaz".---#---Koronawirus a dentysta - większość gabinetów stomatologicznych zawiesiła działalność Koronawirus a dentysta - gdzie leczyć bolący ząb Koronawirus a dentysta - wykaz czynnych gabinetów stomatologicznych Koronawirus a dentysta - w gabinetach brakuje maseczek---#---dentysta-wykaz#dentysta — wykaz---#---dentysta - wykaz">dentysta - wykaz czynnych gabinetów stomatologicznych Koronawirus a jeśli to miał być myślnik, to...

koronawiru: jak chorują dzieci
Adobe Stock
Zdrowie
Koronawirus: jak chorują dzieci – nie przegap tych symptomów!
Obserwacje chińskich pediatrów pozwoliły stwierdzić, jakie objawy COVID-19 występują u dzieci w wieku 0-16 lat i jak dochodzi u nich do zakażenia.

Poniższe wnioski są skutkiem obserwacji 36 dzieci w wieku od 0 do 16 lat, które były pozytywnie zdiagnozowane na obecność koronawirusa w ich organizmie, i które były z powodu COVID-19 hospitalizowane. Obserwacje były prowadzone od 17 stycznia do 1 marca bieżącego roku. Jak zakażają się koronawirusem dzieci Najwięcej dzieci zakaziło się poprzez bliski kontakt z zakażonym członkiem rodzony – 89 proc. 33 proc. złapało wirusa przebywając na terenie, gdzie występowała epidemia. 22 proc. chorych dzieci było narażonych oba czynniki ryzyka. Częstość nasilenia różnych objawów COVID-19 u dzieci Nie wszystkie objawy typowe dla zakażenia wywołanego koronawirusem wystąpiły u wszystkich obserwowanych 36 dzieci. Jeśli chodzi o zapalenie płuc, dane pokazały, że: 19 dzieci (53 proc.) zapadło na niezbyt groźne zapalenie płuc, 17 (47 proc.) miało łagodne zapalenie płuc, 10 (28 proc.) nie miało żadnych objawów, 7 (19 proc.) miało łagodne objawy infekcji górnych dróg oddechowych. Sprawdź: Kiedy skończy się pandemia koronawirusa? Gorączka: 13 dzieci (36 proc.) miało gorączkę. Spośród nich czworo dzieci (11 proc.) miało 38,5 stopnia C lub więcej, a dziewięcioro (25 proc.) – 37,5-38,5.  Kaszel: Tylko siedmioro dzieci (19 proc.) miało suchy kaszel. Wyniki badań laboratoryjnych: podniesiony poziom kinazy kreatynowej  – 31 proc. dzieci, zmniejszona liczba limfocytów – 31 proc. dzieci, leukopenia – 19 proc. dzieci, podniesiony poziom prokalcytoniny – 17 proc. dzieci. Sposób leczenia dzieci chorych na koronawirusa Chińscy pediatrzy podawali swoim podopiecznym: dwa razy dziennie interferon (wszystkie chore dzieci go otrzymały w postaci aerozolu), 14 dzieci (39 proc.) otrzymywało dwa razy dziennie syrop lopinavir-ritonawir, sześcioro dzieci (17 proc.) wymagało podawania tlenu.  Sprawdź:...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz