Zmiany w świadczeniach na dziecko
Adobe Stock
Aktualności

Świadczenia ZAMROŻONE! Rząd zadecydował w sprawie zmiany progów dochodowych i wysokości zasiłków

Przez kolejne trzy lata świadczenia rodzinne pozostają bez zmian. Rodziny, które korzystają z pomocy państwa, nie otrzymają dodatkowych pieniędzy. Ci, którzy wierzyli, że rząd podniesie progi dochodowe – zostają z niczym. Podobnie jak rodziny, których sytuacja finansowa się polepszyła – nawet nieznacznie.

Jak informuje „Dziennik Gazeta Prawna”, w tym roku przypada termin weryfikacji progów dochodowych oraz wysokości świadczeń przysługujących polskim rodzinom. Decyzją rządu świadczenia, w tym zasiłek rodzinny oraz becikowe, zostają „zamrożone” na kolejne lata – od 1 listopada 2021 r. do 30 października 2024 r. 

Jak wybrać fotelik dla noworodka do auta? - film

Progi dochodowe świadczeń na dziecko bez zmian

Co ta decyzja oznacza dla rodziców? Aby otrzymać zasiłek rodzinny w kolejnych latach, dochód na osobę nie może przekraczać 674 zł lub 764 zł w przypadku rodziny wychowującej niepełnosprawne dziecko. Nie zmieni się również próg dochodowy uprawniający do utrzymania becikowego – wynosi on 1922 zł. Obecne kryteria obowiązują już od 2015 roku – w 2018 roku, podobnie jak w tym roku, rząd nie zdecydował się podnieść progów. Rodzice, których sytuacja finansowa nieco się poprawi i przekroczą próg, stracą więc prawo do świadczenia.

„Przyjęta przez rząd strategia prowadzi do stopniowego wygaszania zasiłków na dzieci i wypadania z systemu wsparcia coraz większej liczby rodzin” – przekonuje prof. Piotr Broda-Wysocki z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną”. Zdaniem eksperta rząd nie bierze uwagi rosnącej inflacji i opiera swoją decyzję jedynie na danych z ubiegłych lat.

Nie zmienią się kwoty świadczeń

Nie tylko progi dochodowe pozostaną bez zmian. Rodzice nie mogą również liczyć na podniesienie kwoty wypłacanych świadczeń.

  • Zasiłek wychowawczy, czyli dodatek dla rodzica opiekującego się dzieckiem na urlopie wychowawczym wciąż będzie wynosił 400 zł.
  • Tzw. kosiniakowe zostaje utrzymane w kwocie 1000 zł.
  • Becikowe również będzie wynosiło 1000 zł.
  • W przypadku specjalnego zasiłku opiekuńczego również nic się nie zmieni – będzie on wynosił 620 zł.
  • Wysokość zasiłku pielęgnacyjnego wciąż będzie wnosiła 215,84 zł.


Swoją decyzję rząd motywuje m.in. zmianą kryteriów przyznawania świadczenia w ramach programu 500 plus. Od lipca 2019 roku pieniądze są wypłacane na każde dziecko, nie tylko drugie i kolejne, co oznacza, że niemal wszyscy rodzice mogą korzystać z pomocy finansowej państwa. Z powodu inflacji 500 plus ma dziś jednak niższą wartość – jak szacują specjaliści, obecnie warte jest (porównując ceny produktów spożywczych) tylko 419 zł, a za trzy lata jego wartość spadnie do 407 złotych.

Zobacz także:

zus walczy z oszustkami w ciąży
Adobe Stock
Aktualności
ZUS walczy z oszustkami w ciąży: część zasiłku macierzyńskiego przepadnie?
ZUS chce zapobiegać wyłudzaniu pieniędzy przez ciężarne. Bardzo możliwe, że wkrótce wejdą w życie nowe zasady nabywania prawa do zasiłku macierzyńskiego. Niektóre kobiety mogą stracić sporą część należnych pieniędzy.

ZUS rozpoczyna walkę z kobietami, które będąc w ciąży, próbują oszukać system i wyłudzić pieniądze w ramach zasiłku macierzyńskiego. Chodzi o sytuacje, w których kobiety zaczynają podlegać ubezpieczeniu na krótko przed porodem. Jeśli proponowane przez ZUS zmiany wejdą w życie, ciężarne otrzymają tylko część pieniędzy z zasiłku. Reszta przepadnie! ZUS chce zmian: matki mogą stracić część pieniędzy z zasiłku Wyłudzanie zasiłku macierzyńskiego to praktyka, wobec której ZUS był do tej pory bezradny. Możliwe jednak, że Zakład właśnie znalazł sposób na rozprawienie się z oszustkami. Pomysł jest prosty: okres wyczekiwania obowiązujący obecnie osoby, które dopiero zaczęły podlegać ubezpieczeniu chorobowemu, miałby zostać wprowadzony także w przypadku zasiłku macierzyńskiego i opiekuńczego. Oznacza to, że ciężarna nie dostałaby pieniędzy od razu po porodzie, ale po upływie określonego czasu od momentu podpisania umowy o pracę. Niestety, okres wyczekiwania ma nie być wcale krótki. „Przy okresie wyczekiwania kobiecie, która zawarłaby dzień przed porodem umowę o pracę, zasiłek macierzyński przysługiwałby po upływie trzech miesięcy , a zatem dostałaby świadczenie za dziewięć, a nie za 12 miesięcy” – wyjaśnił dr Tomasz Lasocki z UW w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną”. Nie wiadomo, czy i kiedy zmiany w nabywaniu prawa do zasiłku macierzyńskiego wejdą w życie. Pomysł jest na razie konsultowany z przedsiębiorcami. ZUS jednak już wielokrotnie narażał się ciężarnym, np. wyliczając matkom niższe zasiłki , niż wynikałoby to z otrzymywanego przez nie wynagrodzenia, albo spóźniając się z wypłatą świadczeń . Zobacz też: Ile wynosi największy zasiłek macierzyński? Becikowe 2021 – komu przysługuje, ile wynosi? Opieka nad żoną po porodzie – kiedy...

1000 zł na macierzyńskim
Adobe Stock
Aktualności
Rewolucja w zasiłkach: 1000 zł zamiast macierzyńskiego, trudniej o płatne L4
ZUS planuje rewolucyjne zmiany w zasiłkach. Ma być łatwiej o pieniądze na opiekę nad dzieckiem, ale za to część pracujących kobiet będzie dostawać tylko 1000 zł na urlopie macierzyńskim.

Czekają nas poważne zmiany w zasiłkach wypłacanych przez ZUS. Część z nich odbędzie się z korzyścią dla pracowników, ale inne zaszkodzą uczciwie pracującym, także kobietom w ciąży i młodym matkom! Urzędnicy chcą w ten sposób zapobiegać wyłudzaniu pieniędzy m.in. z funduszu chorobowego. Zmiany w zasiłkach: ZUS chce rewolucji! ZUS szykuje program automatyzacji wypłat zasiłków. Ma być prościej i szybciej (m.in. nie trzeba będzie składać wniosków o zasiłki), ale niestety niektóre zmiany mogą okazać się niekorzystne dla części pracowników. ZUS przedstawił założenia programu na XXIII posiedzeniu Rady Przedsiębiorców zorganizowanym przez Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. Do szczegółów dotarł „Fakt”. Co się zmieni? Oto wybrane pomysły urzędników:   ZUS proponuje, aby zasiłek macierzyński był wypłacany dopiero po upływie tzw. okresu wyczekiwania, czyli czasu, od jakiego kobieta jest zatrudniona u danego pracodawcy (okres wyczekiwania obowiązuje teraz w przypadku zasiłku na zwolnieniu lekarskim i wynosi 30 dni). Podczas okresu wyczekiwania kobieta na urlopie macierzyńskim dostawałaby zaledwie 1000 zł na rękę (czyli tyle, ile wynosi obecnie zasiłek rodzicielski dla niepracujących, tzw. kosiniakowe ). Nie jest jasne, ile miałby trwać okres wyczekiwania dla młodych matek. Prawo do zasiłku opiekuńczego nie będzie zależeć od obecności innego domownika i jego możliwości opiekowania się dzieckiem (to zmiana na lepsze!). Każdemu pracownikowi będzie przysługiwać jeden okres zasiłkowy, niezależnie od choroby, na którą otrzymuje się zwolnienie. Po jego wyczerpaniu pracownik nie będzie już miał prawa do zasiłku. Nie wiadomo, kiedy proponowane zmiany wejdą w życie. ZUS chce, aby zaczęły obowiązywać jak najszybciej. Zobacz też: Zasiłek wychowawczy w 2021 roku – komu przysługują pieniądze?...

500 plus dla dorosłych na zdrowie
Adobe Stock
Aktualności
Nowe świadczenie: 500 plus na zdrowie. Kto dostanie 500 zł dla dorosłych?
Rząd planuje wprowadzenie kolejnego bonu pieniężnego. Nowe świadczenie 500 plus otrzymają osoby dorosłe, które zechcą w szczególny sposób zadbać o swoje zdrowie. Aby skorzystać z 500 plus dla dorosłych, trzeba jednak spełnić jeden podstawowy warunek.

500 plus na zdrowie to nowy pomysł rządu, za którym stoi troska o stan zdrowia Polaków po pandemii. Specjalny bon mają otrzymać wybrani obywatele. Pieniądze będzie można wykorzystać na badania lekarskie. 500 plus na zdrowie: kto dostanie pieniądze? Będzie 500 plus dla dorosłych. Rząd chce, żeby pieniądze były dostępne w formie bonu do pobrania z Internetowego Konta Pacjenta. Bon zdrowotny pokryje koszty specjalistycznych badań dopasowanych do wieku, płci i stanu zdrowia pacjenta. Badania będzie można wykonać w różnych przychodniach, także tych, które nie mają kontraktu z NFZ. „[Program] ma polegać na szeregu badań ukierunkowanych na pacjentów 40 plus, żeby każdy z nas po COVID-19 mógł dokładnie zweryfikować stan swojego zdrowia. (...) Zainteresowany będzie musiał na IKP wypełnić ankietę, która pozwoli na zlecenie konkretnego pakietu badań” – powiedział minister zdrowia, Adam Niedzielski, w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną”. Szczegóły nowego programu 500 plus na zdrowie mamy poznać w czerwcu, ale ze słów ministra zdrowia jasno wynika, że pieniądze otrzymają tylko niektóre osoby. Z bonu zdrowotnego skorzystają jedynie pacjenci mający 40 lat lub więcej. Źródło: „Dziennik Gazeta Prawna” Zobacz też: 600 plus zamiast 500 plus dla pracujących? 500 plus: czy wiesz, skąd rząd bierze na to pieniądze? Większość Polaków chce zaszczepić dzieci na COVID-19

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz