Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Zmiany w świadczeniach na dziecko
Adobe Stock
Aktualności

Świadczenia ZAMROŻONE! Rząd zadecydował w sprawie zmiany progów dochodowych i wysokości zasiłków

Przez kolejne trzy lata świadczenia rodzinne pozostają bez zmian. Rodziny, które korzystają z pomocy państwa, nie otrzymają dodatkowych pieniędzy. Ci, którzy wierzyli, że rząd podniesie progi dochodowe – zostają z niczym. Podobnie jak rodziny, których sytuacja finansowa się polepszyła – nawet nieznacznie.

Jak informuje „Dziennik Gazeta Prawna”, w tym roku przypada termin weryfikacji progów dochodowych oraz wysokości świadczeń przysługujących polskim rodzinom. Decyzją rządu świadczenia, w tym zasiłek rodzinny oraz becikowe, zostają „zamrożone” na kolejne lata – od 1 listopada 2021 r. do 30 października 2024 r. 

Czy można jeść truskawki w ciąży? Tak, ale nie zawsze! (czy mogą wywołać uczulenie u dziecka?)

Progi dochodowe świadczeń na dziecko bez zmian

Co ta decyzja oznacza dla rodziców? Aby otrzymać zasiłek rodzinny w kolejnych latach, dochód na osobę nie może przekraczać 674 zł lub 764 zł w przypadku rodziny wychowującej niepełnosprawne dziecko. Nie zmieni się również próg dochodowy uprawniający do utrzymania becikowego – wynosi on 1922 zł. Obecne kryteria obowiązują już od 2015 roku – w 2018 roku, podobnie jak w tym roku, rząd nie zdecydował się podnieść progów. Rodzice, których sytuacja finansowa nieco się poprawi i przekroczą próg, stracą więc prawo do świadczenia.

„Przyjęta przez rząd strategia prowadzi do stopniowego wygaszania zasiłków na dzieci i wypadania z systemu wsparcia coraz większej liczby rodzin” – przekonuje prof. Piotr Broda-Wysocki z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną”. Zdaniem eksperta rząd nie bierze uwagi rosnącej inflacji i opiera swoją decyzję jedynie na danych z ubiegłych lat.

Nie zmienią się kwoty świadczeń

Nie tylko progi dochodowe pozostaną bez zmian. Rodzice nie mogą również liczyć na podniesienie kwoty wypłacanych świadczeń.

  • Zasiłek wychowawczy, czyli dodatek dla rodzica opiekującego się dzieckiem na urlopie wychowawczym wciąż będzie wynosił 400 zł.
  • Tzw. kosiniakowe zostaje utrzymane w kwocie 1000 zł.
  • Becikowe również będzie wynosiło 1000 zł.
  • W przypadku specjalnego zasiłku opiekuńczego również nic się nie zmieni – będzie on wynosił 620 zł.
  • Wysokość zasiłku pielęgnacyjnego wciąż będzie wnosiła 215,84 zł.


Swoją decyzję rząd motywuje m.in. zmianą kryteriów przyznawania świadczenia w ramach programu 500 plus. Od lipca 2019 roku pieniądze są wypłacane na każde dziecko, nie tylko drugie i kolejne, co oznacza, że niemal wszyscy rodzice mogą korzystać z pomocy finansowej państwa. Z powodu inflacji 500 plus ma dziś jednak niższą wartość – jak szacują specjaliści, obecnie warte jest (porównując ceny produktów spożywczych) tylko 419 zł, a za trzy lata jego wartość spadnie do 407 złotych.

Zobacz także:

zus walczy z oszustkami w ciąży
Adobe Stock
Aktualności
ZUS walczy z oszustkami w ciąży: część zasiłku macierzyńskiego przepadnie?
ZUS chce zapobiegać wyłudzaniu pieniędzy przez ciężarne. Bardzo możliwe, że wkrótce wejdą w życie nowe zasady nabywania prawa do zasiłku macierzyńskiego. Niektóre kobiety mogą stracić sporą część należnych pieniędzy.

ZUS rozpoczyna walkę z kobietami, które będąc w ciąży, próbują oszukać system i wyłudzić pieniądze w ramach zasiłku macierzyńskiego. Chodzi o sytuacje, w których kobiety zaczynają podlegać ubezpieczeniu na krótko przed porodem. Jeśli proponowane przez ZUS zmiany wejdą w życie, ciężarne otrzymają tylko część pieniędzy z zasiłku. Reszta przepadnie! ZUS chce zmian: matki mogą stracić część pieniędzy z zasiłku Wyłudzanie zasiłku macierzyńskiego to praktyka, wobec której ZUS był do tej pory bezradny. Możliwe jednak, że Zakład właśnie znalazł sposób na rozprawienie się z oszustkami. Pomysł jest prosty: okres wyczekiwania obowiązujący obecnie osoby, które dopiero zaczęły podlegać ubezpieczeniu chorobowemu, miałby zostać wprowadzony także w przypadku zasiłku macierzyńskiego i opiekuńczego. Oznacza to, że ciężarna nie dostałaby pieniędzy od razu po porodzie, ale po upływie określonego czasu od momentu podpisania umowy o pracę. Niestety, okres wyczekiwania ma nie być wcale krótki. „Przy okresie wyczekiwania kobiecie, która zawarłaby dzień przed porodem umowę o pracę, zasiłek macierzyński przysługiwałby po upływie trzech miesięcy , a zatem dostałaby świadczenie za dziewięć, a nie za 12 miesięcy” – wyjaśnił dr Tomasz Lasocki z UW w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną”. Nie wiadomo, czy i kiedy zmiany w nabywaniu prawa do zasiłku macierzyńskiego wejdą w życie. Pomysł jest na razie konsultowany z przedsiębiorcami. ZUS jednak już wielokrotnie narażał się ciężarnym, np. wyliczając matkom niższe zasiłki , niż wynikałoby to z otrzymywanego przez nie wynagrodzenia, albo spóźniając się z wypłatą świadczeń . Zobacz też: Ile wynosi największy zasiłek macierzyński? Becikowe 2021 – komu przysługuje, ile wynosi? Opieka nad żoną po porodzie – kiedy...

1000 zł na macierzyńskim
Adobe Stock
Aktualności
Rewolucja w zasiłkach: 1000 zł zamiast macierzyńskiego, trudniej o płatne L4
ZUS planuje rewolucyjne zmiany w zasiłkach. Ma być łatwiej o pieniądze na opiekę nad dzieckiem, ale za to część pracujących kobiet będzie dostawać tylko 1000 zł na urlopie macierzyńskim.

Czekają nas poważne zmiany w zasiłkach wypłacanych przez ZUS. Część z nich odbędzie się z korzyścią dla pracowników, ale inne zaszkodzą uczciwie pracującym, także kobietom w ciąży i młodym matkom! Urzędnicy chcą w ten sposób zapobiegać wyłudzaniu pieniędzy m.in. z funduszu chorobowego. Zmiany w zasiłkach: ZUS chce rewolucji! ZUS szykuje program automatyzacji wypłat zasiłków. Ma być prościej i szybciej (m.in. nie trzeba będzie składać wniosków o zasiłki), ale niestety niektóre zmiany mogą okazać się niekorzystne dla części pracowników. ZUS przedstawił założenia programu na XXIII posiedzeniu Rady Przedsiębiorców zorganizowanym przez Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. Do szczegółów dotarł „Fakt”. Co się zmieni? Oto wybrane pomysły urzędników:   ZUS proponuje, aby zasiłek macierzyński był wypłacany dopiero po upływie tzw. okresu wyczekiwania, czyli czasu, od jakiego kobieta jest zatrudniona u danego pracodawcy (okres wyczekiwania obowiązuje teraz w przypadku zasiłku na zwolnieniu lekarskim i wynosi 30 dni). Podczas okresu wyczekiwania kobieta na urlopie macierzyńskim dostawałaby zaledwie 1000 zł na rękę (czyli tyle, ile wynosi obecnie zasiłek rodzicielski dla niepracujących, tzw. kosiniakowe ). Nie jest jasne, ile miałby trwać okres wyczekiwania dla młodych matek. Prawo do zasiłku opiekuńczego nie będzie zależeć od obecności innego domownika i jego możliwości opiekowania się dzieckiem (to zmiana na lepsze!). Każdemu pracownikowi będzie przysługiwać jeden okres zasiłkowy, niezależnie od choroby, na którą otrzymuje się zwolnienie. Po jego wyczerpaniu pracownik nie będzie już miał prawa do zasiłku. Nie wiadomo, kiedy proponowane zmiany wejdą w życie. ZUS chce, aby zaczęły obowiązywać jak najszybciej. Zobacz też: Zasiłek wychowawczy w 2021 roku – komu przysługują pieniądze?...

500 plus dla dorosłych na zdrowie
Adobe Stock
Aktualności
Nowe świadczenie: 500 plus na zdrowie. Kto dostanie 500 zł dla dorosłych?
Rząd planuje wprowadzenie kolejnego bonu pieniężnego. Nowe świadczenie 500 plus otrzymają osoby dorosłe, które zechcą w szczególny sposób zadbać o swoje zdrowie. Aby skorzystać z 500 plus dla dorosłych, trzeba jednak spełnić jeden podstawowy warunek.

500 plus na zdrowie to nowy pomysł rządu, za którym stoi troska o stan zdrowia Polaków po pandemii. Specjalny bon mają otrzymać wybrani obywatele. Pieniądze będzie można wykorzystać na badania lekarskie. 500 plus na zdrowie: kto dostanie pieniądze? Będzie 500 plus dla dorosłych. Rząd chce, żeby pieniądze były dostępne w formie bonu do pobrania z Internetowego Konta Pacjenta. Bon zdrowotny pokryje koszty specjalistycznych badań dopasowanych do wieku, płci i stanu zdrowia pacjenta. Badania będzie można wykonać w różnych przychodniach, także tych, które nie mają kontraktu z NFZ. „[Program] ma polegać na szeregu badań ukierunkowanych na pacjentów 40 plus, żeby każdy z nas po COVID-19 mógł dokładnie zweryfikować stan swojego zdrowia. (...) Zainteresowany będzie musiał na IKP wypełnić ankietę, która pozwoli na zlecenie konkretnego pakietu badań” – powiedział minister zdrowia, Adam Niedzielski, w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną”. Szczegóły nowego programu 500 plus na zdrowie mamy poznać w czerwcu, ale ze słów ministra zdrowia jasno wynika, że pieniądze otrzymają tylko niektóre osoby. Z bonu zdrowotnego skorzystają jedynie pacjenci mający 40 lat lub więcej. Źródło: „Dziennik Gazeta Prawna” Zobacz też: 600 plus zamiast 500 plus dla pracujących? 500 plus: czy wiesz, skąd rząd bierze na to pieniądze? Większość Polaków chce zaszczepić dzieci na COVID-19

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz