Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
list nauczycielki
Adobe Stock
Aktualności

„Zazdrościcie nauczycielom wakacji, Dnia Nauczyciela, kwiatów na zakończenie roku – ZAPRASZAMY DO ZAWODU. Bo to będzie zawód!” [LIST DO REDAKCJI]

Widzę, że zbliżający się Dzień Nauczyciela to dla wielu powód do wylewania swoich gorzkich żali. Wygląda na to, że mnóstwo z Was zazdrości nauczycielom. Wakacji, święta 14 października, kwiatów czy tam czekoladek na zakończenie roku. Chwileczkę, a kto Wam broni być nauczycielami?

Jako nauczycielka języka polskiego, w imieniu swoim oraz moich Koleżanek i Kolegów napiszę: zapraszamy do zawodu! Przekonacie się wtedy, że praca nauczyciela to często zawód w dosłownym tego słowa znaczeniu.

Bądźcie elastyczni i zobaczcie, jaki to „raj”

Sama nie wiem, ile razy słyszałam, że nauczyciele to najmniej elastyczna grupa zawodowa. Że narzekamy, narzekamy, a jednocześnie jesteśmy za głupi na przekwalifikowanie się, założenie firmy, itp. To działa w obie strony… Jeśli uważacie, że nauczyciel w Polsce ma życie jak w Madrycie – porzućcie swoje posadki w sklepach, korporacjach czy redakcjach i zacznijcie nowe życie jako nauczyciel.

Wykażecie się elastycznością i zyskacie wszystkie te nasze „przywileje”. Zobaczycie, jak to jest być obsypywanym kwiatami i złotem. Jak to jest mieć wolny lipiec, sierpień i w ogóle.

Żebyście się tylko nie pomylili…

Studia są OK. Teraz najczęściej nawet specjalnie nie trzeba się wysilać. Schody mogą zacząć się potem. Kiedy np. będziecie chcieli znaleźć etat w miarę blisko miejsca zamieszkania. Jeśli nie mieszkacie w wielkim mieście, może okazać się, że będziecie musieli dojeżdżać do roboty na drugi koniec powiatu. Lub do najbliższego wielkiego miasta.

Załóżmy, że Wam dojazdy nie przeszkadzają i z uśmiechem na ustach przełykacie pierwsze rozczarowanie (jak to nie czekają na mnie z otwartymi ramionami w każdej szkole?). Dostajecie posadę. Bardzo prawdopodobne, że w szkole integracyjnej lub prywatnej. W tej pierwszej (jeśli jest państwowa) obowiązuje Karta Nauczyciela, w tej drugiej nie. W tej pierwszej możecie poczuć się jak nauczyciele w szkole specjalnej (sprzątanie kup uczniów to codzienność w szkołach integracyjnych). Zresztą w tej drugiej też… (tu kupy co prawda nie zdarzają się, ale jakże często można tu obcować ze szlachtą przez małe s, która traktuje was jak ubogie guwernantki z XIX wieku – mowa zarówno o uczniach, jak i ich rodzicach).

Nauczyciele milionerzy

Jako jedyna osoba z roku (a było nas ponad 100) znalazłam pracę w zwykłej szkole (co prawda godzinę drogi pociągiem w jedną stronę, ale i tak czułam się szczęściarą). Co prawda zarabiałam grosze, ale przecież byłam pewna, że oto będę realizować swoje marzenia.

Kiedy czytacie sobie o zarobkach nauczycieli – upewnijcie się, że bierzecie pod uwagę kwoty netto (na rękę), a nie brutto. Na przykład w naszej lokalnej gazecie dziennikarze ZAWSZE celowo podawali kwoty brutto, pisząc, jakby chodziło o kwoty „na rękę”. Dlaczego? Żeby ludzi zalewała krew z zazdrości. Ponieważ nauczyciel zarabia miliony monet. I jeszcze zgrywa durnia, kiedy mówi, że nie stać go na samochód czy nowy rower.

Nauczyciele? Niedouczeni!

Być może myślicie też, że nauczyciel po studiach może osiąść na laurach i najwyżej robić gazetki szkolne, by zyskać kolejne stopnie awansu zawodowego. Otóż nie. Dyrektor, który dba o wasz etat, regularnie będzie wysyłał was na kolejne studia i kursy. Napisałam, że jestem nauczycielką polskiego? Tak. Poza tym skończyłam:

  • Podyplomową anglistykę (licencjat)
  • Podyplomowe studia w zakresie Biblioterapii z elementami bajkoterapii (3 semestry)
  • Podyplomowe studia w zakresie Przeciwdziałania agresji i przemocy w szkole (2 semestry)
  • Podyplomowe studia w zakresie Edukacji dziecka zdolnego (2 semestry)
  • Szkolenie „Pomoc psychologiczna w edukacji”

I prawdopodobnie na tym wcale się nie skończy. W trosce o moją posadę w szkole dyrekcja może zaproponuje mi wkrótce studia podyplomowe na Akademii Wychowania Fizycznego lub Akademii Sztuk Pięknych. Moja koleżanka już uczy: polskiego, angielskiego i WF-u, więc… kto wie.

Nauczyciel to brzmi dumnie

Kiedy chodziłam do szkoły i dostałam złą ocenę – nikt nie roztrząsał, jak bardzo muszę mieć złego nauczyciela. Dziś za złe oceny coraz częściej nie odpowiadają uczniowie, a… my, nauczyciele. Marząc to tym zawodzie, musicie więc być gotowi na to, że spotkacie rodziców, którzy nigdy nie uwierzą wam, że ich dziecko w wieku 10 lat ledwo pisze i czyta. Od wielu rodziców usłyszysz, jak bardzo jesteś niesprawiedliwa, nie zważając na to, że ich bąbelek ma przeogromne problemy z pamięcią i koncentracją. Jak on ma biedny pisać wypracowania? Jak on ma zapamiętać zasady ortograficzne? Jak on ma biedny czytać lektury? No tak, chyba jestem niepoważna, wymagając tego wszystkiego na lekcjach języka polskiego…

Najbardziej lubię jednak słuchać tekstów typu: „To nie moja sprawa, od tego jest szkoła”. W sensie, że sprawą rodzica nie jest: wulgarne zachowanie, agresja, opuszczanie lekcji, brak prac domowych, spóźnianie się na pierwszą lekcję (zaspałam/zaspałem). Jako wychowawczyni przecież powinnam znać sposoby na wychowanie dziecka. Wykształcenie w nim kultury osobistej, szacunku do innych, poczucia obowiązku, zasad życia w społeczeństwie… Jak w ogóle śmiem mieszać w wychowanie dziecka jego rodziców? Oni ciężko pracują, nie to, co ja – niedouczony darmozjad, co żyje tylko po to, żeby uprzykrzać życie uczniom i ich rodzicom.

Dlaczego jeszcze jestem nauczycielką

O rzuceniu zawodu (i pożegnaniu się z wszystkimi rozczarowaniami związanymi z pracą nauczyciela) pomyślałam tylko raz. To było w czasie strajku nauczycieli. To wtedy, czytając fora, dowiedziałam się, jak jesteśmy postrzegani. Czułam się strasznie.

Zrezygnowałabym, gdyby nie wypracowanie jednej z uczennic, która napisała, że w przyszłości chce być nauczycielką. Karolinka napisała wszystko tak, jak ja kiedyś w wypracowaniu na ten sam temat. Ta dziewczynka (nieświadomie) okazała się jedyną osobą, od której otrzymałam wsparcie i siłę, by wytrzymać kryzys.

A zatem ponawiam zaproszenie: przekonajcie się sami, jak to jest pracować w szkole. Przecież to żadna sztuka. Zawód nauczyciela – pomyślcie o tym. 

Z.

Jeśli  chcesz się podzielić swoją historią, napisz do nas: redakcja@mamotoja.pl. Czytamy wszystkie listy i zastrzegamy prawo do wyboru najciekawszych oraz do ich redagowania lub skracania.

Piszemy też o:

 

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
lektury klasa 6
Edukacja
Lektury do 6 klasy szkoły podstawowej – lista lektur szkolnych po zmianach 
Joanna Biegaj
300 plus - kiedy wypłata świadczenia dobry start
Aktualności
300 plus – kiedy wypłata świadczenia „Dobry start”?
Joanna Biegaj
obcięte dofinansowanie dla szkoły w chmurze
Edukacja
Szkoła w Chmurze – cena może wzrosnąć?
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
życzenia urodzinowe dla córki
Święta i uroczystości
Życzenia urodzinowe dla córki: piękne, wzruszające, mądre, od mamy i od taty
Joanna Biegaj
Przysłowia o nauce
Cytaty i przysłowia
Mądre przysłowia o nauce i wiedzy – 40 motywujących sentencji
Joanna Lechowicz
zgoda na samodzielny powrót dziecka ze szkoły
Uczeń
Zgoda na samodzielny powrót dziecka ze szkoły [WZÓR]
Joanna Biegaj
dziecko ciągle choruje
Zdrowie
Dziecko ciągle choruje: nawracające zapalenie oskrzeli i infekcje gardła [CO ROBIĆ?]
Magdalena Drab
ugryzienie szerszenia
Zdrowie
Ugryzienie szerszenia może być groźne (ale nie musi!)
Ewa Janczak-Cwil
wpływ telewizji na rozwój dziecka
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Aneta Grinberg
Przedszkolaki powinny się bawić, a nie ciągle uczyć
Edukacja
Przedszkolaki coraz częściej potrafią czytać i pisać, ale mają zaburzenia sensoryczne. Gdzie tkwi błąd?
Milena Oszczepalińska
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
Pełne szpitale RSV
Aktualności
Lekarz mówi wprost: dziecko z RSV i z dusznością umrze, jeśli nie trafi do szpitala
Ewa Janczak-Cwil
morfologia u dzieci
Zdrowie
Morfologia u dzieci – jak czytać wyniki krwi [NORMY]
Ewa Janczak-Cwil
jak odpieluchować dziecko
Pielęgnacja
Odpieluchowanie dziecka: kiedy i jak to zrobić? Sprawdzone sposoby
Małgorzata Wódz
znieczulenie podpajęczynówkowe
Poród naturalny
Znieczulenie podpajęczynówkowe najczęściej stosowane podczas cesarskiego cięcia [zalety i wady]
Agnieszka Majchrzak