500 plus wyczerpał się
AdobeStock
Aktualności

Eksperci o 500 plus: zniechęca kobiety do pracy, lepiej zrezygnujmy z niego!

Czy rzeczywiście warto jest wydawać rocznie miliardy złotych na program, który już nie działa? Zdaniem ekspertów, zamiast 500 plus potrzeba nowych żłobków, przedszkoli i gwarancji pracy. Też tak uważacie?

W 2017 roku urodziło się 403 tysiące dzieci, to o 20 tysięcy więcej niż rok wcześniej – wynika z oficjalnych danych Głównego Urzędu Statystycznego. Zdaniem minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbiety Rafalskiej to najbardziej namacalny sukces programu 500 plus.

GUS: przyrost stanął

Jednym z głównych celów Programu 500 plus miało być zwiększenie liczby urodzeń dzieci w Polsce. "Po dwóch latach od uruchomienia programu możemy śmiało mówić, że spełnia on swoją rolę" – mówiła niedawno minister Rafalska. Nieco inaczej ocenia to analiza, o jaką pokusiło się OKO.press. Zdaniem portalu, wzrost urodzeń dzieci stanął na poziomie 400 tysięcy, a Program 500 plus pobudził przyrost naturalny wyłącznie dzięki kobietom rodzącym po raz drugi i trzeci. Nadal nie przybywa kobiet rodzących po raz pierwszy. Zdaniem OKO.press, aby odwrócić demograficzne fatum potrzeba prawdziwej polityki prorodzinnej, która nie ogranicza się do płacenia za dzieci.

Ekonomiści wskazują, że dla kobiet (rodzin) kluczowe jest bezpieczeństwo pracy, czyli szansa, że macierzyństwo nie przeszkodzi w nadmiernym stopniu w karierze zawodowej i nie ograniczy zarobków po powrocie do pracy. Potrzebne są więc żłobki, przedszkola, opieka nad starszymi dziećmi w szkole, ale też dobra służba zdrowia.

Najnowsze dane GUS potwierdzają, że trend wzrostowy urodzeń zatrzymał się. W lutym 2018 roku urodziło się 29 tysięcy dzieci, o 2,2 tysiąca mniej niż w lutym 2017 roku. Analizując dane Urzędu, OKO.press stawia tezę, że wzrost się wyczerpał i 2017 rok, czyli pierwszy rok objęty w całości programem 500 plus, wyznaczy "sufit demograficzny". 402 tys. urodzonych dzieci w ubiegłym roku to wprawdzie najlepszy wynik od 2011 roku, ale za poprzednich rządów - w 2010 roku było 413 tys., a w 1995 roku – 433 tys. "Takie wartości są nieosiągalne przy pomocy obecnej polityki, nie mówiąc już o 550 tys. z początku transformacji, czy 700 tys. z 1980 roku, kiedy Polska po raz ostatni cieszyła się zastępowalnością pokoleń"- pisze portal.

W Polsce tzw. wskaźnikiem dzietności wynosi 1,44-1,45 (dziecka na kobietę w wieku rozrodczym), co stawia nasz kraj w demograficznym ogonie świata. Zastępowalność pokoleń zapewnia dopiero wskaźnik rzędu 2,05-2,1.

Ciągle za mało pierworódek

OKO.press krytykuje "monstrualne koszty" Programu 500 plus: w budżecie na 2018 rok na wypłatę świadczeń zarezerwowano 24,5 mld złotych. Portal wyliczył, że koszt jednego "dodatkowego dziecka" (z 30 tys. ekstra urodzonych dzięki 500 plus) wynosi ok. 800 tys. złotych, czyli tyle ile kupno dużego mieszkania, nawet w Warszawie.

Zdaniem OKO.press, bezpośrednia dopłata do dzieci najatrakcyjniejsza jest dla ludzi uboższych i kobiet potencjalnie mniej zarabiających. A to oznacza, że może przybywać dzieci w niższych warstwach społecznych, gdzie kobiety nie są aktywne zawodowo.

Tymczasem dane statystyczne mówią wyraźnie, że w Polsce od lat spada liczba kobiet, które rodzą pierwsze dziecko i program 500 plus nie odwrócił tego trendu. Demografka z warszawskiej SGH prof. Irena Kotowska, która konsultowała dla ministerstwa prodemograficzny wymiar programu 500 plus, podkreśla, że w 2013 roku niemal połowę urodzeń (49 proc.) stanowili pierworodni. W 2016 roku było ich 46 proc., a w 2017 – tylko 43 proc. "Wygląda na to, że tendencja spadkowa obserwowana wcześniej nasiliła się" – ocenia.

Prof. Kotowska uważa, że wzrost urodzeń w 2017 roku to realizacja tzw. odroczonych decyzji o rodzicielstwie. Kobiety w wieku 30-34 lat, które teraz rodzą, należą do roczników z wyżu lat 1983-1987. Kolejne roczniki nie będą już tak liczne. To dodatkowy powód, że poziom 400 tys. będzie dla obecnej polityki prorodzinnej nie do przekroczenia. Wręcz odwrotnie – należy oczekiwać spadku urodzeń.

Nie 500 plus, ale żłobki, przedszkola, służba zdrowia i gwarancja pracy

Decyzja o posiadaniu dziecka, a zwłaszcza kolejnych dzieci, musi się rodzinie "opłacać" w głęboko ludzkim, psychologicznym sensie tego słowa. Wysiłek związany z rodzicielstwem: wydatki, czas, zagrożenie kariery zawodowej, muszą być zrównoważone satysfakcją z rodzicielstwa, pomocą otoczenia, dobrymi relacjami między rodzicami - mówi prof. Kotowska.

"Młodzi Polacy, aby zdecydować się na dziecko, muszą mieć pewność zatrudnienia oraz możliwość łączenia wychowywania dziecka z pracą. Potrzebne są więc żłobki, przedszkola, opieka nad starszymi dziećmi w szkole, ale też dobra służba zdrowia" - stwierdza prof. Kotowska.

Zgadzacie się z taką oceną? Czy waszym zdaniem to nie 500 plus, ale realne wsparcie rodzin w większej liczbie żłobków, przedszkoli oraz gwarancja pracy po powrocie z macierzyńskiego mogą zachęcić Polki do rodzenia dzieci? Podzielcie się swoją opinią w komentarzach!

Źródło: OKO.press

Zobacz też:

500 plus - kto dostanie, a kto nie

Mama z noworodkiem na porodówce
Fotolia
Aktualności
Porodówki pękają w szwach! "To efekt 500+!" – przekonuje minister
Najnowsze dane Narodowego Funduszu Zdrowia nie pozostawiają wątpliwości: w 2017 roku może paść rekordowa liczba urodzeń w Polsce!

W Polsce rodzi się coraz więcej dzieci Jak podaje portal rynekzdrowia.pl, według najnowszych danych NFZ liczba urodzeń w styczniu 2017 roku wynosiła 32 061. To o ponad 2 200 porodów więcej niż w styczniu 2016 roku. NFZ podkreśla, że to wstępne dane i ostateczna liczba urodzeń może być jeszcze większa. "To miód na moje serce. To znakomite dane, dobre informacje. Aczkolwiek nie są jeszcze potwierdzone przez GUS" – skomentowała dane NFZ Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. "To byłby trzeci miesiąc wzrostu, po listopadzie, grudniu; i szanse na to, że to magiczne 400 tys. urodzeń w skali roku naprawdę jest możliwe. Ale procesy demograficzne mierzone są latami. Na razie mierzymy je miesiącami. Uważam, że jest w tym jakaś cegiełka, udział programu 500 plus " – dodała Rafalska. Wzrost liczby urodzeń a program 500+ To nie pierwszy raz, kiedy minister Rafalska podkreśla znaczenie programu 500+ we wzroście liczby urodzeń w Polsce. W wywiadzie dla TVP Info minister przyznała, że dzięki programowi Rodzina 500 plus już w 2016 roku urodziło się więcej dzieci niż w roku poprzednim. To najlepszy wynik od kilku lat, a tendencja wzrostowa utrzymuje się już od listopada 2016. Minister Rafalska ma nadzieję, że w 2017 roku liczba urodzeń przekroczy 420 tys. Jak sama przyznaje, oczekiwania nie były aż tak wygórowane, jednak dane z NFZ tylko potwierdziły, że pobicie kolejnego rekordu będzie możliwe. Minister zwróciła uwagę, że obecna sytuacja na rynku pracy, niskie bezrobocie i finansowa pomoc rządu pozytywnie wpływa na decyzje Polaków o powiększeniu rodziny. Zgadzacie się ze słowami minister Rafalskiej? Czy pomoc rządu, w tym program 500+, może wpłynąć na decyzję Polaków o posiadaniu dziecka? Zobacz także:   Masz pytania dotyczące 500+? Rozwiewamy wątpliwości! Źródło: rynekzdrowia.pl

W Polsce rodzi się coraz więcej dzieci
Fotolia
Aktualności
Tłumy na porodówkach! Rośnie liczba urodzeń w Polsce
Szacuje się, że w 2016 roku przyszło na świat o 15 tysięcy dzieci więcej niż w 2015 roku. Czy to pierwsze efekty programu 500 plus? Nie wszyscy się z tym zgadzają!

Chociaż Główny Urząd Statystyczny nie przedstawił jeszcze oficjalnych danych dotyczących urodzeń w 2016 roku, już teraz możemy przypuszczać, że ubiegły rok był rekordowy! Rośnie liczba urodzeń W wywiadzie dla TVP Info Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, poinformowała, że w 2016 roku na świat przyszło 15 tysięcy więcej dzieci niż w 2015 roku (w 2015 roku urodziło się 370 tysięcy maluchów, a szacowana liczba urodzeń w 2016 roku wynosi 383-386 tysięcy). Jeśli te dane się potwierdzą, będzie to najlepszy wynik od kilku lat! Według Rafalskiej tak duży wzrost urodzeń jest wynikiem programu 500 plus. "Realizacja rządowego programu 500 plus przynosi spodziewane efekty. Porównując listopad roku 2016 do roku 2015 w skali całego kraju, urodziło się ponad 5 tys. dzieci więcej" – powiedziała Rafalska. Czy wzrost liczby urodzeń to efekt 500+? Już w sierpniu pisaliśmy o rekordowej liczbie narodzin w pierwszym półroczu 2016 roku , w porównaniu z ubiegłym rokiem. Według naszych czytelniczek dodatkowe 500 zł nie ma jednak wpływu na liczbę urodzeń w Polsce. Przeczytajcie, co napisały pod artykułem: "Żadne 500+nie zmusi mnie do zajścia w ciążę. Mam swoje dzieci i rząd nigdy nic mi nie dał, jak zaszłam w ciążę, zostałam zwolniona z pracy, a macierzyńskie też nie miałam wypracowane takie były czasy" – Maja "Mam 36 lat, dobrą pracę. Dobrą pracę ma także mój mąż. Jestem w pierwszej ciąży. Nie z powodu 500+, a z tego, że już najwyższy czas. Na pewno nie wpłynął na to program. Wiele zamożnych rodzin też raczej nie kieruje się nim w podejmowaniu decyzji o pierwszym czy kolejnym dziecku. Dzieci to nie biznes . Mamy je, bo chcemy je kochać" – AB "Myślę, że więcej urodzeń nie jest wynikiem programu 500+, a efektem programu in vitro finansowanego za rządów PO!!!" –...

1000 plus zamiast 500 plus
Adobe Stock
Aktualności
1000 plus zamiast 500 plus - w ten sposób rządzący chcą zachęcić NAS do rodzenia więcej dzieci?
W Polsce za mało rodzi się dzieci – potwierdzają to najnowsze dane Głównego Urzędu Statystycznego. Politycy PiS chcą, zamiast programu 500 plus dać Polakom 1000 plus?

Ile by dobrego nie powiedzieć o programie 500 plus i korzystnych zmianach, jakie poczynił w kondycji finansowej polskich rodzin, to trzeba pamiętać, że program miał przede wszystkim zachęcić młodych ludzi do rodzenia dzieci . Nic z tego nie wyszło. Najnowsze dane GUS tylko to potwierdzają. Co na to PiS? W Polsce urodziło się mniej dzieci niż rok temu Urząd właśnie ogłosił najnowsze dane demograficzne. Wynika z nich, że od stycznia do września 2018 roku urodziło się w Polsce 296,4 tys. dzieci, podczas gdy w tym samym czasie rok wcześniej było to 306,1 tys. To o blisko 10 tys. mniej urodzeń. W sierpniu spadek wyniósł 1,5 tys., a we wrześniu już 2,4 tys. To już kolejne dane statystyczne potwierdzające spadek urodzeń. Wcześniej GUS podał, że w I półroczu 2018 roku urodziło się ok. 194 tys. dzieci, czyli o 6 tys. mniej niż w tym samym czasie rok wcześniej. To mało optymistyczne rokowania. Niewykluczone, ze mijajacy 2018 rok nie uda się zamknąć wzrostem urodzeń. Przypomnijmy, że w 2017 roku urodziło się 403 tysiące dzieci i było to o 20 tysięcy więcej niż rok wcześniej. Wtedy mnisterstwo rodziny, pracy i polityki społecznej wyraźnie wskazywało, że jest to sukces 500 plus.  Program 500 plus nie przynosi oczekiwanych efektów? Demografowie od samego początku obowiązywania 500 plus ostrzegali, że sukces programu może być krótkotrwały. – "Długoterminowe efekty daje stabilne wspieranie rodzin, ale poprzez cały zestaw rozwiązań, w tym przede wszystkim tych, które wspierają pracę rodziców, pracę kobiet. Ważne jest np. tworzenie nowych miejsc w przedszkolach , żłobkach. Mamy na to bardzo mocne argumenty z badań, które są prowadzone w Polsce i za granicą – mówiła profesor Irena Kotowska z warszawskiej SGH.   Oznacza to, że program 500 plus nie przynosi oczekiwanych efektów. Tymczasem partia rządząca ma nowy pomysł odnośnie...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz