nagrobek rodziny zmarłej od choroby zakaźnej
Adobe Stock
Aktualności

Wstrząsające: tu mogłyby leżeć nasze dzieci, gdyby nie postęp medycyny

Ten nagrobek pokazuje dramat rodziny, która nie miała żadnej szansy na przeżycie w starciu z chorobą zakaźną. Po kolei umierały małe, kilkuletnie dziewczynki, ich rodzice. Przeżyła tylko 3-letnia dziewczynka. Umarli, bo nie mieli szansy na szczepienie...

To bardzo dobry moment na puszczenie tego postu w świat. W wyniku kampanii antyszczepionkowców Europa boryka się z powrotem chorób zakaźnych, na które kiedyś umierały dziesiątki tysięcy ludzi. Ludzie odmawiają szczepienia dzieci, wierząc w niemające potwierdzenia w faktach argumenty. Efekt tego widoczny jest gołym okiem - od kilku dni media donoszą o kolejnym ognisku odry i przypadkach zachorowania dzieci w Polsce.

W odstępie kilku dni umierały kolejne dzieci

Lekarka pediatra umieściła w internecie post pokazujący zdjęcie nagrobka swojej rodziny, która w 1914 roku umarła w wyniku choroby zakaźnej. Przeżyło tylko jedno 3-letnie dziecko. Po kolei, w odstępie zaledwie kilku dni – w lipcu 1914 roku - umierały kolejne dzieci, najpierw 8-letnia Zosia, potem 6-letnia Michalinka, a na końcu 2-letnia Adela. Potworny dramat rodziców. Ale ich także ścięła choroba, nie doczekali końca miesiąca. Jakimś cudem chorobie oparła się 3-letnia córeczka, przeżyła. To babcia autorki postu.

Zabiła je jedna z tych "łagodnych chorób zakaźnych"

„Co ich zabiło? Oczywiście jedna z tych " łagodnych" chorób zakaźnych... przeżyła tylko nasza babcia ...w wieku 3 lat została sama bez rodziny. To prawdziwa nasza historia..nie wirtualna” - napisała w poście lekarka. „Dziś nie umieramy na te choroby. Są szczepionki..oni nie mieli takiej szansy” - podkreśliła.
 

Zobacz także
Szczepienie przeciwko wściekliźnie

Odra w Polsce: kto powinien się zaszczepić? Apel ministra i lekarzy do rodziców

Odra w Europie! A czy szczepionka przeciw odrze jest bezpieczna? [WIDEO]

dziecko, szczepienie

Czy znasz prawdę o szczepieniach? Quiz

niemowlę, szczepionka, igła

Szczepienie dzieci - 6 obiegowych opinii, których nie warto słuchaćPediatra zaznaczyła, że słowa kieruje zwłaszcza do swoich pacjentów, z którymi jak przyznała, nie ma już siły toczyć dyskusji na temat zasadności szczepień. „Nie musisz szczepić wszystkich swoich dzieci...zaszczep tylko te, które chcesz, aby przeżyły .. Trochę sarkazmu na koniec. Wybierajcie...” - zakończyła swój wpis lekarka.

"To  niedopuszczalne, że w XXI wieku mierzymy się z takim chorobami" 

Lekarze nie mają wątpliwości: jednoznaczną przyczyną ataku odry, z którą Europa walczy od kilku lat, jest spadek liczby szczepień. „To niedopuszczalne, że w XXI wieku mierzymy się z chorobami, które powinny i mogłyby być pokonane – mówiła kilka dni temu przedstawicielka Komisji Europejskiej Anca Paduraru. Jedna zakażona osoba może zarazić od 15 do 20 niezaszczepionych osób. Coraz więcej chorych jest również w Polsce.
Obecnie trudna sytuacja panuje na Mazowszu, gdzie odnotowano w ciągu kilku dni 18 potwierdzonych przypadków zachorowania na odrę, w tym u dzieci. Wszystkie osoby były nieszczepione. Także niepokojące informacje napływają z Pomorza - tamtejszy sanepid informuje o ognisku odry w dużej firmie produkcyjnej w powiecie kwidzyńskim. Chodzi o 4 dorosłych. Prawdopodobnym źródłem zakażenia w Kwidzynie była osoba, która wróciła z Ukrainy.

Polska wprowadziła szczepienie przeciw odrze w 1975 roku

Kalendarz szczepień
Narzędzia dla rodziców mamotoja.pl

Przed ich wprowadzeniem epidemie tej choroby występowały co 2-3 lata. W latach 1965-1974 liczba rejestrowanych przypadków kształtowała się od 70 tys. do 130 tys., zaś w latach epidemicznych pomiędzy 135 tys. a 200 tys. zachorowań. Umierało 200-300 dzieci, a tysiące miało ciężkie powikłania wymagające długotrwałej hospitalizacji.

Szczepionka przeciw odrze, śwince i różyczce (MMR) jest szczepionką bezpłatną. Szczepi się nią dzieci w 13-14. miesiącu życia. Ponieważ jedna dawka szczepionki trwale nie uodparnia, konieczne jest podanie dziecku drugiej dawki szczepienia. Do tej pory dzieci dostawały ją w 10. roku życia. Od 2019 roku z powodu sytuacji epidemiologicznej szczepionka będzie obowiązkowa w 6. roku życia.

Zapraszamy do naszej internetowej szkoły rodzenia:
 


Źródło: facebook, wp

Zobacz też:

Odra w Europie! A czy szczepionka przeciw odrze jest bezpieczna? [WIDEO]

odra krztusiec szczepienia
AdobeStock
Aktualności
Choroby zakaźne w natarciu: rośnie liczba dzieci chorujących na krztusiec i odrę!
Nasze dzieci chorują na krztusiec i odrę, bardzo zaraźliwe choroby. Warszawa rozpoczęła walkę z ruchem antyszczepionkowców.

Liczby nie kłamią, wzrasta liczba dzieci chorujących na odrę i krztusiec, poważne choroby zakaźne. Lekarze alarmują, że to skutek kampanii antyszczepionkowej, w efekcie czego coraz więcej rodziców nie szczepi dzieci . A to jedyny sposób, aby je uchronić przed poważnymi chorobami! W Warszawie kilkaset dzieci chorych na krztusiec Krztusiec i odra wróciły! I to bardzo niedobra wiadomość. W 2010 roku w Warszawie na krztusiec zachorowało 59 dzieci, ale w 2016 roku takich przypadków było już 359 . W stolicy odnotowano także 3 zachorowania na odrę. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), Polska jest na liście krajów, gdzie stale przybywa liczba zachorowań na odrę. W 2010 roku było 13 takich przypadków, zaś od lutego 2016 roku do stycznia 2017 roku stwierdzono ponad 140 zachorowań. W tej sprawie nie można bezczynnie czekać! Dlatego stołeczny ratusz wziął sprawę w swoje ręce i ruszył z kampanią promującą szczepienia i informującą o zagrożeniach wynikających z ich lekceważenia. Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna podaje, że rok w rok rośnie liczba nieszczepionych dzieci. W 2012 roku było ich w Warszawie 432, a w 2017 roku - 2085. Od 5 lutego w pojazdach komunikacji miejskiej i mediach społecznościowych, są umieszczane informacje o skutkach nieszczepienia dzieci. "Zaszczep swoje dziecko. Nie pozwól powrócić chorobom zakaźnym" – informują plakaty. Odra i krztusiec zostały na nich przedstawione jako postacie kobiety i mężczyzny, którzy wrócili z dalekiej podróży i już od progu wołają: Wróciłam - odra", "Wróciłem - krztusiec". "Lekarze powinni stanąć przeciw antyszczepionkowcom" - O konieczności szczepień, mówimy od lat, ale problem ze świadomym ich unikaniem jest coraz większy – mówi Włodzimierz Paszyński, zastępca prezydent Warszawy. Przyznaje, że w stolicy ruch antyszczepionkowy prężnie działa,...

kolejne przypadki odry w Polsce
Adobe Stock
Aktualności
Odra w absolutnym natarciu - padł kolejny rekord w Polsce
Nikt już nie ma złudzeń, że odra na dobre powróciła do naszego kraju. Tak źle było tylko kilkadziesiąt lat temu. Zobacz, ilu jest chorych!

Mimo ponad 40 lat szczepień dzieci w Polsce, odra nie dała za wygraną i dzięki ruchom antyszczepionkowym znowu jest   poważnym problemem . Chorują dzieci, dorośli, a liczby podane przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego budzą realny niepokój. Zobacz najnowsze dane! Ponad 1000 zachorowań Tylko w pierwszej połowie 2019 roku odnotowano w Polsce 1 tys. 44 przypadki odry . Ale może być ich więcej, bo zgłaszają się kolejni chorzy - alarmuje Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny. Do Głównego Inspektoratu Sanitarnego dotarło 1,3 tys. zgłoszeń. Gorzej było jedynie w 1990 roku, kiedy zachorowało ponad 56 tys. osób , a zmarło 12. Ale to były czasy, gdy nie wprowadzono jeszcze drugiej dawki obowiązkowych szczepień przeciwko odrze, która wyhamowała zachorowania. Wśród chorych jest wielu dorosłych cudzoziemców, ale choruje także coraz więcej dzieci, których rodzice nie chcą zaszczepić. Odra nadciąga ze Wschodu Ministerstwo Zdrowia tłumaczy, że mamy do czynienia z tzw. odrą przywleczoną . – To choroba od osób, najczęściej spoza granicy Polski, które nie były szczepione i przywiozły ze sobą szczepy wirusa – tłumaczył w maju szef resortu Łukasz Szumowski. Problemem są osoby przybywające z Ukrainy  w poszukiwaniu pracy. U naszego wschodniego sąsiada skala zachorowań jest olbrzymia - w ubiegłym roku chorowało ponad 54 tys. osób. W następstwie komplikacji chorobowych zmarło kilkanaście osób, w tym dzieci. Średnio co tydzień notuje się mniej więcej 2 tys. nowych przypadków. Pomimo tego, że szczepionki przeciw odrze są w tym kraju bezpłatne, niewiele osób szczepi się. Jeszcze 10 lat temu na odrę szczepiło się 95 proc. małych Ukraińców, w 2016 roku zrealizowano zaledwie 31 proc. planowanych szczepień sześciolatków. Odra, czyli jedna z najbardziej zakaźnych chorób Od jednego chorego zaraża się od kilku...

Francja: nieszczepione dzieci nie będą przyjmowane do żłobka
AdobeStock
Aktualności
Francja mówi stanowcze "nie" antyszczepionkowcom
Kolejny kraj postanowił stanowczo rozprawić się z rodzicami nieszczepiącymi dzieci. Zero taryfy ulgowej, zasada jest prosta: nie szczepisz? No to nie licz na pomoc państwa w opiece nad dzieckiem.

Można powiedzieć, że polityka rządu francuskiego zmieniła się o całe 180 stopni, jeżeli chodzi o podejście do szczepień. Trudno się dziwić – w Europie trwa niespotykany od dziesiątków lat wzrost zachorowań na choroby zakaźne, w tym przede wszystkim odrę. Francja wprowadza obowiązkowe szczepienia Powrót odry do Europy stał się już faktem. W ostatnich latach liczba zachorowań na odrę w Europie wzrosła o 300 procent.  Niemcy, Francja, Włochy, Ukraina, Rumunia – w tych krajach zachorowanie na odrę liczy się w tysiącach. Od początku roku na samej Ukrainie zachorowało 9 tys. osób, w Rumunii - ponad 1,7 tys. osób, w Grecji – 1,5 tys., we Francji 1,3 tys. Najnowsze dane mówią o trudnej sytuacji na Słowacji . Tamtejsze służby sanitarno-epidemiologiczne alarmują, że w kraju doszło do największego od 1998 roku gwałtownego wzrostu zachorowań na odrę. Na początku ubiegłego tygodnia na Słowacji były trzy przypadki zachorowań, pod koniec tygodnia liczba chorych wzrosła o 20. Wobec takich faktów rząd francuski postanowił przestać stosować taryfę ulgową. Wprowadzono bezwzględny nakaz wykonywania 11 obowiązkowych szczepień . Odstępstwa dopuszczalne są tylko za zgodą lekarza. Podobnie jak we Włoszech wprowadzono zasadę, że nie zaszczepione dziecko nie będzie przyjęte do żłobka. Francuzi byli najbardziej sceptycznie nastawionym do obowiązkowych szczepień narodem na świecie, na podstawie badań przeprowadzonych wśród 65 tys. osób z 67 krajów na świecie. Aż 41 proc. francuskiego społeczeństwa deklarowało, że nie zgadza się ze stwierdzeniem, że "szczepionki są bezpieczne". Wskaźnik zaszczepień wynosi w tym kraju zaledwie 75 procent . Tymczasem, by zapobiec rozwojowi epidemii, wskaźnik ten powinien wynosić 95 proc. 11 obowiązkowych szczepień Do tej pory we Francji obowiązywały tylko 3 szczepionki dla niemowląt - przeciwko...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj